لکه چسب آکواریوم
اگر در هنگام استفاده از چسب آکواریم، میزانی از آن بر روی لباس شما ریخته شده است، نگران نباشید چرا که با ترفندهای ساده می توانید لکه های چسب را تمیز کنید.

روش صحیح تمیز کردن لکه چسب آکواریوم از روی لباس

لکه هایی که روی لباس ایجاد می شوند، قطعاً ما را عصبانی می کنند؛ مخصوصاً اگر مثل چسب خیلی سفت و سخت باشند و به این راحتی ها از بین نروند. چسب آکواریوم نیز یکی از همین موارد است؛ به خاطر خاصیت و بافتی که دارد، جزء چسب های پرکاربرد در داخل خانه است. این چسب بی رنگ بوده و مواد شیمیایی مختلفی در آن وجود دارد و می توانید برای تعمیر لوازم کوچک خانه هم از آن ها استفاده کنید. ممکن است ناگهان هنگام کار با این چسب ها مقداری از آن را روی لباس تان بریزید اما چگونه باید آن را پاک کنید؟ در این قسمت از نمناک در این مورد به شما توضیح خواهیم داد.

با کمک اتو و کاغذ

این ایده برای پاک کردن چسب سیلیکونی مایع بسیار مناسب است. کافی است لباس را روی یک سطح صاف پهن کنید. یک عدد دستمال کاغذی، دستمال توالت یا حوله نازک روی قسمتی که چسب ریخته است قرار دهید که قابلیت جذب داشته باشد و بتواند گرمای اتو را تحمل کند.

سپس دمای اتو را روی بیشتر از مدیوم یا متوسط قرار دهید و آن را به مدت 1 دقیقه روی کاغذ بگذارید. سپس چک کنید و ببینید که آیا چسب آکواریوم به کاغذ یا دستمال چسبیده است یا خیر. اگر نچسبیده بود، دوباره این کار را تکرار کنید. 

اتو

استفاده از حلال مخصوص 

یک حلال مخصوص وجود دارد که چسب تازه یا یخ زده را از روی پارچه و دیگر سطوح به راحتی برمی دارد. فقط کافی است که دستورالعمل آن را به درستی رعایت کنید. این محلول ها مخصوص پاک کردن چسب های آکواریوم هستند و در عرض 5 دقیقه کار شما را راه می اندازند. فقط باید با یک براش یا فرچه نرم یا چاقو، چسب را بردارید. 

معجزه یخ

هنگامی که چسب با یخ برخورد می کند، سفت می شود و راحت تر جدا می شود. پس یک تکه یخ را مستقیماً روی قسمتی که چسبی شده قرار دهید. چند دقیقه صبر کنید تا چسب یخ بزند؛ سپس با ناخن یا چاقو یا هر وسیله ای که در اختیار دارید، چسب سفت شده را بردارید. معمولاً این روش روی پارچه ی نخی یا هر پارچه صنعتی خوب جواب می دهد. بعضی ها توصیه می کنند که لباس را کمی داخل فریزر بگذارید تا چسب سفت شود و به راحتی جدا گردد. 

یخ

ترکیب استون با الکل 

ترکیب این دو مایع، هنگامی که لکه بعد از مدت زمان طولانی خشک شده است و لباس هم مشکی باشد، بسیار عالی و کاربردی است که باید به مقدار مساوی؛ الکل 70 درصد یا 96 درصد را با استون یا پاک کننده لاک ناخن ترکیب کنید و آن را روی قسمت چسبی بریزید. 

با یک پارچه روی ناحیه مورد نظر بکشید و چک کنید که آیا چسب برداشته شده است یا خیر. هم زمان وضعیت پارچه را هم بسنجید. هنگامی که چسب سیلیکون نرم شد، به کمک لبه چاقو یا ناخن، آن را بردارید. 

قاشق و چاقوی آشپزخانه

در این تکنیک شما باید کمی قدرت و سرعت عمل داشته باشید تا بتوانید در سریع ترین زمان ممکن با کمک قاشق، چسب را بردارید اما مزیت این است که خیلی سریع کارتان انجام می شود. معمولاً چاقوی آشپزخانه وسیله مناسبی است اما مراقب باشید که خیلی تیز نباشد تا خطر کم تر شود. اگر احساس کردید که چسب سیلیکونی کمی خشک شده، می توانید از روش های بالا همراه با این روش استفاده کرده و یک متود ترکیبی را به کار بگیرید. 

قاشق و چنگال و چاقو

بنزین سفید یا تربانتین 

اگر راهکار های قبلی موثر نبود، می توانید از بنزین سفید یا تربانتین معدنی استفاده کنید که دو ماده حلال هستند و می توانند چسب را از روی لباس جدا کنند. هر کدام از این دو را که انتخاب کردید، می توانید مستقیماً با یک فرچه نرم به لباس تان بزنید یا زیر پارچه استفاده کنید و 5 دقیقه آن را روی محل بمالید. 

اقداماتی که برای جدا کردن چسب آکواریوم باید انجام دهید

  • وقتی که می خواهید این چسب را جدا کنید، نباید چیزی روی لباس بریزید و از هیچ ماده شیمیایی نباید استفاده کنید. 
  • رمز موفقیت شما این است که کارهای اشتباهی مثل اسکراب کردن را انجام ندهید یا شروع به کندن چسب نکنید و اول روش های بالا را به کار بگیرید.
  • چسب را خیس نکنید. با انجام این کار، چسب بیشتر به لباس شما می چسبد. صبر کنید تا کمی خشک شود و راحت تر کنده شود و سپس روش های بالا را به کار بگیرید. 

لکه چسب آکواریوم

نکات مهم

  1. برای اینکه متوجه شوید محصول پاک کننده ای که استفاده می کنید به پارچه آسیب وارد نمی کند، اول مقداری از آن را روی لباس تست کنید تا خیال تان راحت شود. 
  2. با شوینده معمولی لباس را بشویید و اجازه دهید که در معرض هوای آزاد خشک شود. 
  3. اگر لکه هنوز هم سفت و سخت باقی مانده بود، یک اسفنج را با آب و صابون ترکیب کنید و سعی کنید بقایای آن را بردارید. 
  4. وقتی که می خواهید از بنزین سفید یا روغن تربانتین یا دیگر محلول ها استفاده کنید، حتماً دستکش و ماسک را فراموش نکنید زیرا خطر مسمومیت و یا آسیب پوستی وجود دارد. 
  5. در نهایت از مهم ترین نکاتی که باید به آن توجه کنید، این است هنگامی که می خواهید با چسب آکواریوم کار کنید، باید کهنه ترین لباس خود را بپوشید تا اگر به چسب آغشته شد و به آن آسیب رسید، خیلی حسرت نخورید. 

تمیز کردن لکه چسب آکواریوم از روی لباس

424
این مطلب مفید بود ؟195
منبع : steptohealth / بخش سبک زندگی نمناک/ن/ف.ن
وبگردی