بو دادن آجیل
برای اطمینان بیشتر آجیل را می توان به صورت خام تهیه کرد و در منزل به آن بو داد، یه دلیل اینکه ممکن است برخی افراد مغزهای آفت زده و فاسد را با سایر مغزها بو داده و به فروش برسانند!

آموزش روش های رایج تهیه و بو دادن آجیل

آجیل یکی از تنقلات بسیار خوشمزه ای است که با رعایت اصولی می توان تا مدتها از آن نگهداری و مصرف کرد. شرایط نامناسب مانند گرما، رطوبت بالا آجیل را به نوعی قارچ آلوده می کند. این قارچ با نفوذ به مغز آجیل نوعی سم به نام آفلاتوکسین با عوارض طولانی مدت تولید می کند. در این میان برخی افراد سودجو، مغز های فاسد و آفت زده را نیز به همراه سایر مغزها بو داده و به فروش می رسانند. شما می توانید آجیل را به صورت خام تهیه کرده و در خانه بو دهید تا از کیفیت آن مطمئن شوید. در این بخش از سبک زندگی نمناک با روشهای مختلف بو دادن انواع آجیل آشنا می شوید.

بو دادن آجیل

مواد لازم برای بو دادن آجیل در خانه

 • آجیل (پسته، بادام، تخمه، فندق و ...)
 • آبلیمو یا آبغوره:2-3 قاشق سوپخوری به ازای هر 500 گرم آجیل
 • نمک:1/2 قاشق سوپخوری به ازای هر 500 گرم آجیل
 • آب:1 لیوان به ازای هر 500 گرم آجیل
 • ادویه دلخواه به میزان لازم

تهیه آجیل خانگی

روشهای بو دادن آجیل در منزل

1. آجیل را چند ساعت در محلول آب، نمک و آبلیمو خیس کنید. بعد از این زمان، آجیل را درون آبکش بریزید تا آب اضافی آن خرج شود. در صورت دلخواه می توانید ادویه (زعفران، آویشن، سماق، پودر گلپر، زردچوبه، فلفل، پودر لبو برای خوشرنگ تر شدن) روی آجیل ریخته و با آن مخلوط کنید. سپس آجیل را درون ماهیتابه ریخته و روی حرارت ملایم تفت دهید. آجیل را مرتب هم بزنید تا نسوزد.

طرز تهیه آجیل خانگی

2. پسته، تخمه، بادام یا فندق را بشوئید و پس از گرفتن آب اضافی درون ماهی تابه بریزید. محلول آب و نمک، آبغوره یا آبلیمو را به مواد درون تابه اضافه کنید. با حرارت ملایم دانه های موجود را هم بزنید تا آب آنها بخار شود. پس از تبخیر آب،مواد را درون تابه ای دیگر بریزید و دوباره روی حرارت قرار دهید زیرا نمک دانه ها رسوب کرده و با حرارت می سوزد، بنابراین بهتر است برای خوشرنگ ماندن آجیل، تابه را عوض کنید.

ماهیتابه را در طبق وسط فر به مدت یک ساعت با حرارت ملایم قرار دهید، هر چند دقیقه یک بار آجیل را هم بزنید تا تمام قسمت ها خشک و برشته شوند.

همچنین می توانید ماهی تابه را بدون درپوش درون مایکروفر قرار دهید. قدرت مایکروفر را روی 900 وات، به مدت 4 دقیقه تنظیم کنید و پس از گذشت دو دقیقه یک بار دانه ها را هم بزنید. بعد از اتمام زمان مورد نظر اگر هنوز رطوبت دانه ها باقی مانده بود یک الی دو دقیقه دیگر با همان قدرت آجیل را درون مایکروفر قرار دهید.

بو دادن آجیل

3. آجیل را بشوئید و قبل از خشک شدن مقداری نمک روی آن بریزید، سپس روی یک پارچه تمیز پهن کنید تا آب آجیل خشک شود.

مقداری نمک درون تابه ریخته و روی حرارت قرار دهید، سپس آجیل ها را به تابه اضافه کرده و هم بزنید. پس از بو داده شدن آجیل، مواد درون تابه را در یک آبکش فلزی ریخته و ظرف را تکان دهید تا نمک اضافی از آجیل جدا شود. در این روش آجیل به سرعت آماده شده و سیاه نمی شود.

بو دادن آجیل

نکات مهم در تهیه آجیل خانگی

 • مغزها و دانه های آجیل را به طور جداگانه بو دهید چرا که ذمای مورد نیاز برای برشته شدن برخی از مغزها با یکدیگر متفاوت است.
 • دما و زمان مورد نیاز برای بو دادن آجیل به حجم و میزان خشکی آن بستگی دارد.
 • در طی فرآیند بو دادن به طور مرتب آجیل را هم بزنید تا نسوزد.
 • اگر دوست دارید که نمک به صورت گلوله های کوچک به آجیل بچسبد کمی نشاسته به محلول آب و نمک اضافه کنید.
 • برای بودادن فندق و باز شدن کامل آن بهتر است از فر استفاده کنید، برای این منظور دمای فر را روی 135 درجه سانتیگراد تنظیم کنید و فندق ها را پس از چیدن در سینی به مدت 20 الی 30 دقیقه در فر قرار دهید. پس از خارج کردن سینی از فر، فندق ها را روی یک پارچه تمیز پهن کنید تا خنک شود. سپس فندقها را به آرامی ماساژ دهید تا پوست آنها جدا شود.
 • برای تهیه بادام شور و یا ترش، بادامهای خام را روی سینی فر چرب شده بریزید. مقداری نمک و کمی آب لیمو روی بادامها بریزید. در صورت دلخواه می توانید برای طعم دار شدن متفاوت بادامها، 1 قاشق غذاخوری پودر فلفل قرمز، زیره سبز، گشنیز، دارچین را با هم مخلوط کرد و روی بادامها بریزید. سپس درجه حرارت فر را روی 149 درجه سلسیوس (300 درجه فارینهایت) تنظیم کنید. پس از 15 الی 20 دقیقه رنگ بادامها قهوه ای می شود. بادامها را از فر خارج کنید بوی بادامها باید شیرین باشد، آنها را روی یک پارچه تمیز پهن کنید تا خنک شوند.

آموزش کامل بو دادن آجیل در منزل به چند روش

4.532
این مطلب مفید بود ؟293
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
وبگردی