راهنمای خرید قیچی
قیچی ها یکی از ابزارهای کاربردی و مهم در زندگی هر یک از ما می باشند که قبل از خرید این ابزار کاربردی باید حتما به نکات خرید قیچی مناسب توجه کنید.

راهنمای خرید قیچی خوب و با کیفیت برای هر نوع کاری

قیچی یکی از پرکاربردترین وسایل است که انواع مختلفی دارد. داشتن یک قیچی تیز و با کیفیت در منزل بسیار ضروری است ، پس اگر قصد خرید قیچی را دارید، فقط به ظاهر آن توجه نکنید و به نکاتی که در این بخش از سبک زندگی نمناک آورده ایم و برای انتخاب یک قیچی با کیفیت لازم است ، توجه نمایید. 

قیچی چیست؟

قیچی ابزاری بُرنده است که به وسیله آن پارچه، کاغذ، مو و اشیاء دیگر را می برند. این ابزار از دو تیغه برنده تشکیل شده است که به واسطه میخ یا پیچی آن دوتیغه از وسط به یکدیگر وصل شده اند. کلمه قیچی ترکی می باشد و نام های اصیل فارسی آن دوکارد، گاز و ناخن پیرای بوده است. قیچی ها اندازه و مدل های مختلفی دارند و بر اساس کاری که انجام می دهید، می توانید از قیچی بلند یا کوتاه و یا ظریف یا سنگین استفاده کنید. شکل و جنس دسته قیچی ها با هم متفاوت است که علاوه بر زیبایی ظاهری بر روی عملکرد قیچی نیز موثر است. 

قیچی

انواع قیچی

قیچی ها انواع مختلفی دارند اما در دسته بندی کلی به دو دسته تقسیم می شود که شامل :

قیچی های خانگی

این نوع قیچی ها دارای تیغه هایی کوچک با طول 15 سانتیمتر و دسته هایی به همین اندازه هستند. قیچی های سلمانی و آشپزخانه از این نوع می باشند.

قیچی های کار

این نوع قیچی ها دارای تیغه هایی بلندتر از 15 سانتیمتر هستند و سوراخ جاانگشتی یکی از دسته های آن ها گشادتر و سوراخ جاانگشتی دستهٔ دیگر آن ها رای یک انگشت دارد. قیچی های باغبانی و صنعتی (آهنبری) از این نوع می باشند.

قیچی کار

چگونه یک قیچی خوب انتخاب کنم؟

برای انتخاب یک قیچی خوب برای هر کاری ، از خیاطی و آرایشگری تا باغبانی و .. به نکات زیر توجه نمایید.

تیز بودن قیچی را امتحان کنید

استفاده از قیچی که تیغه تیزی ندارد شما را دچار مشکل خواهد کرد و برش های نامنظمی ایجاد می کند. دقت کنید یک قیچی خوب باید اجسام را راحت ببرد و تیزی خود را برای مدت طولانی حفظ کند. 

به ظاهر قیچی توجه نمایید

یک قیچی خوب و باکیفیت باید سطحی هموار، براق یا جلا داده شده و اتصالی ظریف داشته باشد.

ظاهر قیچی مناسب

به قرار گرفتن تیغه ها روی هم توجه نمایید

هنگام خرید قیچی ، قیچی را در دست بگیرید و چند بار باز و بسته نمایید و توجه کنید نوک تیغه ها کاملا بر روی هم قرار می گیرند و کاملا جفت شوند تا شما بتوانید از نوک قیچی برای برش استفاده کنید.

به چگونه بسته شدن قیچی دقت کنید

نیروی لازم برای بستن قیچی باید در تمامی مراحل برش، از هنگام باز کردن قیچی تا بستن کامل آن به صورت یکنواخت بر کل لبه تیغه ها وارد شود. 

قیچی باید قابلیت تیز کردن را داشته باشد

جنس تیغه قیچی باید از جنس فولاد باشد و قابلیت تیز کردن را داشته باشد. اگر می خواهید قیچی برای خیاطی بخرید زمان خرید قیچی با خود پارچه ای همراه داشته باشید تا قیچی را امتحان کنید. اگر جنس تیغه خوب نباشد، بعد از برش ریشه های پارچه مشخص است و این قیچی مناسب خیاطی نیست. 

تیز کردن قیچی

به جنس دسته قیچی توجه نمایید

با توجه به کاری که می خواهید با قیچی انجام دهید، به جنس دسته قیچی توجه نمایید. جنس دسته قیچی می تواند پلاستیک یا فلزی و گاهی جنس دسته فلزی با رو کش پلاستیکی باشد. قیچی های خیاطی دسته های پلاستیکی دارند. در هنگام خرید حتما چک کنید که دسته پلاستیکی سالم باشند و دچار شکستگی نباشند.

قیچی با دسته ارگونومیک بخرید

جنس دسته قیچی می تواند ارگونومیک یا ساده باشد. قیچی با دسته های ارگونومیک طوری طراحی شده اند که به عضلات دست فشار وارد نمی کنند و انگشتان دست به راحتی در آن قرار می گیرد و با کارکردن زیاد خسته نمی شود.

به طول تیغه قیچی توجه کنید

برای برش کاغذ و یا آرایشگری از قیچی هایی با طول بلند استفاده می شود. برای خیاطی بهتر است دو قیچی با سایز کوچک و بزرگ داشته باشید. اگر برای استفاده در خانه و نیاز های شخصی قصد خرید قیچی را دارید بهترین طول تیغه یا به عبارتی اندازه قیچی سایز 8 و سایز 9 می باشد. در صورت نیاز به برش های طولی سایز تیغه حتما باید 9 یا بیشتر باشد تا در تعداد دفعات کمتری قیچی را باز و بسته کنید و دقت و کنترل بیشتری روی برش داشته باشید.

خرید قیچی

به زنگ نزده بودن تیغه ها توجه نمایید

هنگام خرید قیچی ، آن را در دست بگیرید و بررسی کنید و از تمیز بودن سطح قیچی اطمینان حاصل کنید زیرا ممکن است تیغه های قیچی دچار زنگ زدگی باشند. تیغه های آهنی به مرور زمان زنگ می زنند، برای اطمینان از اینکه تیغه قیچی آهنی نیست می توانید از آهنربا استفاده کنید.

قیچی بخرید که قابل تعمیر باشد

قیچی هایی را خریداری کنید که از کیفیت ساخت بالایی برخوردار باشند زیرا قیچی های دارای کیفیت بالا را می توانید در صورت خراب شدن، تعمیر نمایید.

قیچی بخرید که پیچ قابل تنظیم داشته باشد

پیچ میانی در برخی قیچی ها قابل باز شدن نیست، بهتر است قیچی را بخرید که پیچ میانی ان قابل باز و بسته شدن باشد. تمام قیچی های حرفه ای پیچ قابل تنظیم دارند.

قیچی جداشونده

نکاتی درباره نگهداری از قیچی

  1. برای تیز کردن قیچی در خانه یک ورق سمباده را بر دارید و با قیچی آن را ریز ریز کنید تا تیغه قیچی تیز شود، برای تیز نمودن قیچی هیچ وقت از وسایلی که برای تیز کردن قیچی از چاقو تیز کن استفاده نکنید زیرا شیار های روی قیچی از بین می رود و دو لبه تیغه به طور کامل روی هم قرار نمی گیرد.
  2. از قیچی کاغذ یا پارچه برای برش اجسام دیگر استفاده نکنید زیرا قیچی شما کند میشود و آسیب می بیند.
  3. بعد از هر بار استفاده از قیچی پرز های پارچه باقی مانده بر روی ان را پاک کنید زیرا باقی ماندن پرزهای کوچکی بر روی تیغه قیچی باعث کند شدن قیچی می شود.
  4. قیچی را در محل خشک و به دور از رطوبت نگه دارید زیرا تیغه های نیکل و استیل و کربن در اثر رطوبت زنگ می زنند.
  5. برای استمرار، ماندگاری و راحتی باز و بسته کردن، بهتر است هر چند وقت یک بار پیچ میانی قیچی را روغن کاری کنید. 
  6. استفاده بیش از حد از قیچی سبب کند شدن آن می شود.

قبل از خرید هرنوع قیچی بخوانید + راهنمای کامل

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن /ف.ن
برچسب : قیچی
وبگردی