عفونت زخم
در هر جای بدن که زخم و بریدگی دارید باید با روش های صحیح آن را درمان کنید وگرنه زخم شما عفونت می کند. عفونت زخم را می توانید با علائم آن تشخیص دهید.

علائم عفونت و زخم که هرگز نباید آن ها را نادیده بگیرید

اگر زخم معمولی به سادگی درمان نشود، باعث ایجاد زخم جدی خواهد شد. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک علائم عفونت زخم را به شما معرفی می کنیم که قبل از ایجاد مشکل باید آن ها را پیگیری کنید.

موادی داخل پوست وجود دارد

همه چیز بستگی به این دارد که چه چیزی باعث ایجاد زخم شده باشد اما اگر احساس کردید که مواد ریزی داخل پوست شما وجود دارند، این نشان دهنده عفونت در این ناحیه است که سریعاً باید اقدامات ضدعفونی را به انجام برسانید؛ در غیر این صورت پوست دچار آسیب می شود.

عفونت زخم بریدگی

از صابون برای تمیز کردن پوست استفاده می کردید

شاید فکر کنید که صابون بهترین ماده است اما قطعاً برای پوست شما خطراتی هم دارد و فرآیند بهبود پوست حاصل از زخم را به تعویق می اندازد و باعث می شود که پوست واکنش شدیدی به مواد داشته باشد. پس بهتر است که این عادت را کنار بگذارید و هنگامی که دستتان زخم می شود، از صابون استفاده نکنید و پاک کننده ملایم تر کمک بگیرید.

زخم خیلی عمیق است و به خاطر برخورد با فلز ایجاد شده است

عمیق شدن زخم مخصوصاً زخم هایی که با فلز ایجاد می شود، باید سریعاً پیگیری شود. در غیر این صورت احتمال عفونت آن وجود دارد و بهتر است که به درمانگاه مراجعه کنید و یا درمان های خانگی تجویز پزشک را به انجام برسانید.

باند پیچی نکرده اید

باید اجازه دهید که پوست تان نفس بکشد اما در کنار آن اگر زخم یا برش ایجاد شد، باید مراقب باشید که پوستتان در معرض آلودگی های محیط قرار نگیرد و آن را باند پیچی کنید، زیرا رطوبت حاصل از باندپیچی باعث می شود که زخم زودتر بهبود پیدا کند.

باند پیچی زخم

قرمزی اطراف ناحیه که ماندگار شده است

بسیار مهم است که مراقب ناحیه زخم باشید. هر گونه قرمزی یا درد در بافت اطراف زخم یا هر گونه ترشح علامت هشدار است. پس باید مراقبت از این ناحیه را افزایش دهید.

دردی که از بین نمی رود

اگر احساس کردید که این زخم به شما صدمه زده و باعث ایجاد درد شده اما این درد، غیر طبیعی و زیاد است، یعنی احتمال عفونت وجود دارد که باید به پزشک مراجعه کنید.

ترشح سبز یا بودار بیرون می زند

دو مورد از چیز هایی که در مورد زخم باید به آن توجه کنید، رنگ و بو است که می تواند علامت عفونت باشد. اگر ماده زرد رنگ از این ناحیه بیرون زد، هیچ جای نگرانی نیست اما اگر ترشح سبز یا بودار در این ناحیه دیدید، سریعا به پزشک مراجعه کنید.

بوی بد زخم

احساس بیماری می کنید

زمانی که علائم عفونت در شما ظاهر می شود، با خود علائم بیماری را هم به همراه دارد. علائمی مثل تب، حالت تهوع، گیجی و سردرگمی که نشان دهنده عفونت است.

وقتی عفونت خیلی جدی می شود

عفونت پوست ممکن است سلامت شما را تهدید کند و خیلی جدی شود که در چنین حالتی باکتری و جرم در این ناحیه تجمع پیدا می کند و باعث می شود که مواد سمی وارد جریان خون شوند و علائمی مثل قرمزی، ورم، سوزش یا ترشحات در این ناحیه به وجود بیاید که در چنین حالتی وضعیتی دردناک ایجاد خواهد شد که قابل شیوع است که باید سریعا آن را پیگیری کنید و احتمالاً پزشک با تجویز آنتی بیوتیک یا بیرون کشیدن عفونت، وضعیت را بهبود می بخشد.

9 علامت مرتبط با عفونت زخم و بریدگی

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : زخم
وبگردی