تولد
عوارض نخوردن سبزیجات
گاهی اوقات مشکلاتی در بدن شما اتفاق می افتد که از نشانه های مصرف نکردن سبزیجات است، این علائم بدن هشدار از نخوردن سبزیجات فرد می دهند.

علائم و نشانه های کمبود مصرف سبزیجات

شاید خودتان فکر کنید که سبزیجات زیاد مصرف می کنید اما اینطور نیست. ما به طور میانگین فقط در روز دو وعده سبزیجات مصرف می کنیم اما بعضی از رژیم ها پیشنهاد می کنند که در طول روز 5 وعده سبزیجات مصرف کنید که تقریباً برابر با یک فنجان سبزیجات خام و نصف فنجان سبزیجات پخته است و در کنار آن دو وعده میوه مصرف کنید. یعنی تقریباً چیزی به اندازه یک عدد سیب و دو زردآلو. نادیده گرفتن این مقدار قطعاً سلامت کلی شما را تحت تاثیر قرار می دهد.

قطعاً می دانید که سبزیجات فواید زیادی برای سلامتی شما دارند اما شاید خیلی آن ها را مصرف نمی کنید. شاید بدن تان با کمبود مصرف سبزیجات مواجه باشد. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک علائمی را به شما معرفی می کنیم که نشان می دهد سبزیجات کم مصرف می کنید.

کمبود رنگ های مختلف داخل بشقاب

بسیاری از افراد غذای خود را با مقداری گوشت و سبزیجات کامل می کنند اما بعضی از افراد از یک فرمول ساده پیروی می کنند و تا زمانی که رنگ های کافی در بشقاب غذایشان وجود نداشته باشد، متوجه می شوند که در این امر ‏تعادل به خرج نداده اند و در نتیجه اگر رنگ های مختلف داخل بشقاب تان نمی بینید، احتمالا از سبزیجات به مقدار کم مصرف می کنید.

ضرر نخوردن سبزیجات

کبود شدن راحت بدن

مصرف مقدار کم ویتامین c عاملی برای کبود شدن بدن است زیرا خون اطراف لثه را افزایش می دهد، و فرآیند بهبود بخشی را می کاهد. ویتامین c را می توانید از طریق خوردن فلفل قرمز، سبزیجات برگدار تیره، بروکلی و گوجه فرنگی افزایش دهید.

خستگی مداوم

کمبود فولات در بدن باعث ایجاد خستگی و کم خونی می شود. ویتامین ب موجود در سبزیجات برگ دار تیره رنگ و سبزیجات نشاسته دار مانند نخود، انواع لوبیاها و عدس را فراموش نکنید. خستگی مداوم می تواند نشان دهنده کم خوابی هم باشد اما گاهی اوقات به دلیل مصرف کم سبزیجات هم هست.

خستگی مداوم

بهبودی دیرهنگام از بیماری

اگر بدن شما در رژیم غذایی خودش به اندازه کافی ویتامین های موجود در سبزیجات را مصرف نکند، رادیکال های آزاد مبارزه کننده در برابر ویروس ها در بدنش کم می شود. پس سعی کنید همیشه منبع خوبی از ویتامین c را داخل غذاهای تان جای دهید و مدت زمان ریکاوری از بیماری را کاهش دهید.

حافظه ضعیف

فراموشی برای همه در همه سنین اتفاق می افتد اما اگر سرعت ناپدید شدن اطلاعات از مغز شما خیلی سریع است، احتمالا مواد مغذی در بدن تان کم شده است که با مصرف سبزیجاتی مثل سبزیجات برگ دار سبز و هویج، بروکلی، ذرت و گوجه فرنگی می توانید ذهن خود را بهبود ببخشید.

استرس زیاد

استرس بخش طبیعی زندگی همه ما محسوب می شود اما گاهی اوقات به جسم ما وابسته است. التهاب موجود در بدن می تواند عامل ایجاد استرس باشد که اثرات تخریب کننده ای دارد. مواد غذایی حاوی ترکیبات ضد التهابی مانند اسید چرب غیر اشباع مثل سالمون و تن ماهی، آنتی اکسیدان ها، پلی فنول ها، کاروتونید ها و سبزیجات با رنگ روشن می توانند التهابات را کاهش دهند و وضعیت ذهنی شما را برای مبارزه با استرس بهبود ببخشند.

درد عضلانی

میوه و سبزیجات حاوی پتاسیم می توانند از درد عضلانی جلوگیری کنند؛ مخصوصاً اگر منظم ورزش می کنید و زمان زیادی را در ماه های گرم تابستان بیرون از منزل هستید. یک عدد موز 422 میلی گرم پتاسیم دارد.

کم نکردن وزن

میوه و سبزیجات فیبر دارند که باعث می شوند شما بیشتر احساس سیری کنید و کم تر غذا بخورید. بیشتر میوه ها و سبزیجات کمک می کنند که تمایل به شیرینی جات در شما کاهش پیدا کند.

یک کاسه توت فرنگی به جای یک بستنی می تواند انرژی لازم را به شما ببخشد. پس اگر وزن تان هرگز تغییر نمی کند، شاید نشان دهنده این است که سبزیجات کمی مصرف می کنید.

این حال و روزتان از عوارض نخوردن سبزیجات است

35
این مطلب مفید بود ؟32
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب/ن
وبگردی