تولد
عوارض خوردن خوراکی
عده ای به دلیل حجم کاری و وقت کم، اکثراغذاهای صنعتی و آماده را ترجیح میدهند چون راحت و دردسترس هستند اما این خوراکی ها دارای ضررهای بسیاری برای بدن هستند.

عوارض خوردن خوراکی و نوشیدنی های صنعتی بجای وعده غذایی

عوارض خوردن خوراکی های کارخانه ای را پیش از این کامل برایتان شرح دادیم و دانستید که مصرف مواد غذایی سالم و طبیعی، برایتان به شدت بهتر و به صرفه تر است. حالا چنانچه شما هم از آن دست افرادی هستید که زمان کافی برای حاضر کردن صبحانه، نهار یا شام سالم ندارید و خوراکی را با وعده غذایی اصلی جایگزین می کنید، لازم است در این مورد بیشتر فکر کنید.

خوردن خوراکی به جای غذا، راحت ترین کار است، چراکه به آسانی می توانید آن را تهیه کنید و دهها مورد دیگر که به عنوان دلیل ترجیح دادن هله هوله به جای غذای اصلی، در ذهنتان نقش میبندد؛ اما با وجود این همه نکته مثبت، چه چیزی باعث می شود که بگویند نباید آنها را جایگزین وعده اصلی خود کنید؟ عوارض جانبی به شدت منفی! این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک را بخوانید تا اطلاعات بیشتری درباره چگونگی داشتن تغذیه سالم کسب کنید. با جایگزین کردن خوراکی یا نوشیدنی با غذا، ممکن است اتفاقی بیفتد که حتی به آن فکر هم نکرده بودید.

 چیپس

از دست دادن فیبر و دیگر ریز مغذی ها

بسیاری از خوراکی هایی که جایگزین وعده اصلی می کنید فاقد مقدار کافی فیبر هستند که بسیار برای سلامت روده، هاضمه و قلب مهم است. علاوه بر این، ممکن است فاقد سایر مواد مغذی مفید مانند آنتی اکسیدان ها باشد که از خوردن غذا های کامل دریافت می کنید.

باعث به وجود آمدن اضافه وزن

یکی دیگر از عوارض جانبی جایگزین کردن وعده های غذایی اصلی با خوراکی ها، افزایش وزن است. "از آنجا که بسیاری از خوراکی ها کالری بسیار کمی دارند، پس از خوردن یکی از آن ها هنوز احساس گرسنگی می کنید و در نهایت غذای پر کالری می خورید. همه آن ها کم تر از 300 تا 400 کالری دارند و به همین خاطر خوراکی های جایگزین غذا راه حل طولانی مدت و موثری برای کاهش وزن نیستند.

محروم کردن خود از مواد شیمیایی مفید گیاهی

غذا های گیاهی مانند میوه ها و سبزیجات حاوی مواد شیمیایی گیاهی هستند که رنگ این گیاهان را تولید می کنند و همچنین مزایای زیادی برای سلامتی دارند. غذا های جایگزین وعده غذایی با ویتامین ها و مواد معدنی غنی شده اند تا به نیازهای تغذیه ای کمک کنند، اما مزایای مشابه خوردن انواع میوه ها و سبزیجات کامل را ندارند. البته در برخی از جایگزین های غذایی به علت توجه به این مسئله مواد افزودنی اضافه شده است.

کارمند

معده درد یا مشکلات بدتر

هیچ آزمایش ایمنی یا فرآیند دقیقی که از طرف سازمان غذا و دارو این خوراکی ها را تایید کند، وجود ندارد. همچنین عوارض جانبی این خوراکی ها روی بسته بندی ذکر نشده است. در نتیجه، ممکن است نسبت به مواد نگهدارنده شیمیایی ( بنزوات سدیم )، حجم دهنده ها ( کاراگینان، یک ماده التهابی ) یا تثبیت کننده ها ( صمغ زانتان ) واکنش منفی نشان دهید.

عدم احتیاج به آنها

مطمئنا بعضی از خوراکی و شیک ها سالم تر از یک عدد بال سرخ شده مرغ هستند؛ اما لزوما سالم تر از یک وعده غذای کامل و سالم نیستند. شما می توانید تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را، هم درشت مغذی ها و هم ریز مغذی ها را از طریق وعده غذایی اصلی به دست آورید. خوراکی هایی که مصرف می کنید در واقع باید برای تکمیل مواد مغذی مورد نیاز شما که در رژیم غذای اصلی وجود نداشته اند، باشند.

حرف آخر

  • اگر شرایط محیا نیست، بهتر است از خوراکی ها و مواد غذایی جایگزین وعده اصلی استفاده کنید که بخوبی آزمایش شده اند یا حاوی مواد و آلاینده های نا ایمن نیستند.
  • غذاهای جایگزین وعده غذایی اصلی ممکن است برای کاهش وزن یا به عنوان یک وعده غذایی سریع و راحت مفید باشند اما اگر در حال حاضر کمی در مورد آن ها دچار تردید شده اید و می خواهید تمرکز خود را روی تغذیه کامل بگذارید، غذا هایی را که بیماری ها و روند رو به رشد پیری را کاهش می دهند، امتحان کنید.

بدترین عوارض خوردن خوراکی یا همان هله هوله

55
این مطلب مفید بود ؟50
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : eatthis / بخش بهداشت سلامت نمناک/ن/ن.ح
برچسب : تغذیه سالم
وبگردی