تولد
گواهی عدم سوء پیشینه

چگونه گواهی عدم سوء پیشینه بگیریم؟ + آموزش تصویری

تاریخ انتشار : 18 شهریور 1400کد مطلب : 83502زمان مطالعه : 4 دقیقه
گواهی عدم سوء پیشینه، یکی از گواهی های پرکاربرد و لازمه برای استخدام در ارگان های دولتی و... می باشد که بصورت غیرحضوری می توانید آنرا دریافت کنید.

نحوه دریافت گواهی عدم سوء پیشینه

گواهی عدم سوء پیشینه، گواهی معتبری است که توسط مرجع ذیربط برای اموری مانند استخدامی در سازمان ها و ارگان ها و کارخانجات، درخواست ویزا، ثبت نام در دانشگاه ها، ثبت شرکت و... صادر می شود. در طی سال های گذشته اگر شخصی تصمیم به دریافت گواهی عدم سوء پیشینه داشت، باید چند روزی درگیر کارهای اداری آن بصورت حضوری میشد تا در نهایت موفق شود.

اما خوشبختانه با الکترونیکی شدن برخی امور و معرفی سامانه هایی مانند سامانه ثنا و امثالهم، فرایند امور اداری به میزان قابل توجهی تغییر کرده اند و شما بصورت غیرحضوری و آنلاین می توانید به امور خود رسیدگی کنید و از اینکه ساعت ها در صفوف شلوغ در محیط های مختلف منتظر بمانید، دیگر زمانتان را از دست نخواهید داد. با این وجود اگر تصمیم به گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه دارید، لازم به ذکر است که حدودا غیرحضوری می باشد.

کار با کامپیوتر

اما چرا حدودا غیر حضوری؟ برای آنکه شما بتوانید گواهی عدم سوء پیشینه را دریافت کنید، نیاز به داشتن حساب کاربری ثنا دارید که برای ثبت نام آن باید بصورت حضوری در دفاتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنید تا اقدام به ساخت حساب سامانه ثنا کنید. سامانه ثنا به سامانه ای گفته می شود که اگر ابلاغیه ای داشته باشید، دیگر مانند سابق دریافت نخواهید کرد و بصورت آنلاین می توانید در این سامانه دریافت کنید. با این وجود در ادامه این گزارش از نمناک قصد داریم شما را با نحوه گرفتن گواهی عدم سوء پیشینه آشنا سازیم. همراه ما باشید.

1. در قدم اول باید وارد درگاه خدمات الکترونیک قضایی شوید.

2. بعد از آنکه وارد شدید، از منو سمت راست باید گزینه «ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه» را انتخاب کنید که در تصویر ذیل مشخص شده است.

خدمات الکترونیک قضایی

3. در این قسمت باید کدملی و رمز سامانه ثنا خود را وارد کنید. توجه داشته باشید که این رمز بعد از ثبت حضوری در سامانه ثنا، توسط شخص ثبت نام کننده به شما تحویل داده خواهد شد و در این مرحله باید آنرا وارد کنید. بعد از وارد کردن اطلاعات درخواستی باید گزینه «مرحله بعد» را انتخاب کنید.

سامانه ثنا

4. رمز موقتی برای سیم کارتی که با آن در سامانه ثنا ثبت نام کرده اید، در طی چند ثانیه ارسال خواهد شد که باید آنرا در این بخش وارد کنید و سپس گزینه «ورود» را انتخاب کنید.

رمز موقت ثنا

5. اینک شما وارد حساب کاربری سامانه ثنا خود شده اید که باید در این بخش گزینه مشخص شده «ثبت درخواست گواهی عدم سوء پیشینه» را انتخاب کنید.

عدم سوء پیشینه

6. وارد قسمت جدیدی خواهید شد که در قسمت بالایی آن اطلاعات شخصی شما مانند نام، نام خانوادگی، نام پدر، محل تولد و آدرس محل سکونتتان درج شده است.

درخواست سوء پیشینه

در قسمت دوم تصویر بالا گزینه ای درج شده است که باید از طریق آن واحد قضایی محل سکونتتان را انتخاب کنید تا درخواست گواهی عدم سوء پیشینه توسط آن بررسی شود. از این رو باید گزینه نارنجی رنگ کنار انتخاب واحد قضایی را انتخاب کنید و سپس واحد محل سکونتتان را انتخاب کنید.

انتخاب واحد قضایی

همچنین در قسمت سوم ثبت اولیه درخواست، بخشی قرار گرفته است که از شما مرجعی را می پرسد که تصمیم دارید گواهی عدم سوء پیشینه را به آن ارائه دهید. از این رو اگر مرجعی را مدنظر دارید، آنرا پر کنید اما اگر مرجع به خصوصی را مدنظر ندارید و صرفا برای اطلاعات شخصی تصمیم به دریافت گواهی عدم سوء پیشینه دارید، گزینه «به درخواست شخصی» را انتخاب کنید.

مرجع درخواست گواهی

در انتها برای ثبت اولیه باید گزینه سبز رنگ انتهای صفحه یعنی «ثبت موقت درخواست» را انتخاب کنید.

7. وارد صفحه جدیدی خواهید شد که باید در این بخش هزینه بررسی گواهی عدم سوء پیشینه را پرداخت کنید که متغیر است. از این رو در قدم اول باید گزینه «محاسبه هزینه» را از قسمت بالا انتخاب کنید تا هزینه برای شما محاسبه شود. سپس گزینه آبی رنگ «پرداخت اینترنتی هزینه» را انتخاب کنید.

هزینه سوء پیشینه

8. اینک به درگاه پرداخت منتقل خواهید شد که باید با وارد کردن اطلاعات بانکی خود، مبلغ مدنظر را پرداخت کنید. بعد از پرداخت باید صبر کنید تا فرایند بررسی درخواست گواهی عدم سوء پیشینه شما توسط واحد قضایی محل سکونتتان بررسی شود.

پرداخت

توجه : مدت زمان مشخصی برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه وجود ندارد چرا که اگر شما ساکن یک استان باشید، طبیعتا مدت زمان بیشتری باید صبر کنید تا درخواست شما بررسی شود و اما اگر ساکن شهر کم جمعیت هستید، مدت زمان کمتری نیاز است. از این رو باید صبر کنید تا پیامکی از سامانه ثنا برای شما مبنی بر بررسی و دریافت گواهی عدم سوء پیشینه ارسال شود و سپس از طریق حساب سامانه ثنا اقدام به مشاهده آن نمایید.

چگونه گواهی عدم سوء پیشینه بگیریم؟ + آموزش تصویری

52
این مطلب مفید بود ؟20
منبع : بخش خبری نمناک/ف.ن
وبگردی