تولد
مسواک برقی
مسواک برقی و دستی هر کدام مزایا و معایبی دارند باید آن ها را بدانید تا بتوانید با توجه به آن ها بهترین را برای خود انتخاب کنید.

مقایسه ی مسواک برقی با مسواک معمولی

مسواک زدن ، پایه و اساس مراقبت های خوب دهان و پیشگیری از بیماری ها است . طبق اعلام انجمن دندانپزشکی آمریکا (ADA)، مسواک برقی و معمولی هر دو در از بین بردن پلاک دهان که باعث پوسیدگی و بیماری می شود ، مؤثر هستند.

مسواک برقی و معمولی هر کدام فواید خاص خود را دارند . ADA یک میزان از تایید سلامت را برای هر مسواک در نظر می گیرد.در این قسمت از سلامت دهان و دندان نمناک می توانید در مورد جوانب مثبت و منفی این مسواک ها بیشتر بخوانید و ببینید که کدام یک ممکن است برای شما بهترین انتخاب باشد.

مسواک های برقی بهتر است یا مسواک دستی ؟

برای دانستن اینکه کدام نوع مسواک بهتر است ، ابتدا بهتر است با این نوع مسواک ها و مزایای آنها آشنا شوید.

فواید مسواک برقی

مسواک برقی ، با لرزش و چرخش همراه است تا به شما در از بین بردن پلاک از دندان و لثه کمک کند . لرزش هر باره مسواک روی دندان های شما باعث می شود که میکروب ها حرکت کرده و برداشته شوند.

در از بین بردن پلاک موثرتر است

بررسی مطالعات نشان داد که به طور کلی مسواک های برقی باعث کاهش پلاک دندان و لثه در مقایسه با مسواک های معمولی می شوند . بعد از سه ماه استفاده از مسواک برقی ، 21 درصد پلاک دندان و 11 درصد پلاک لثه کاهش می یابد . به نظر می رسد مسواک های چرخان ، بهتر از مسواک های لرزشی عمل می کنند.

برای افرادی که تحرک محدود دارند، آسان تر است

مسواک برقی بیشتر کارها را برای شما انجام می دهد . این مسواک ها ممکن است برای هر کس که دارای حرکت محدود هستند ، مناسب باشند، مانند افرادی که دارای بیماری های زیر هستند:

دارای تایمر داخلی

یک تایمر در یک مسواک برقی ساخته شده و می تواند به شما کمک کند . با این کار می توانید دندان های خود را به اندازه کافی و طولانی مسواک بزنید تا به حد کافی پلاک را از دندان و لثه خود جدا کنید.

مسواک برقی

ضایعات کم تری دارد

برای عوض کردن مسواک برقی ، فقط باید در بسیاری موارد سر مسواک را تعویض کنید، بنابراین ممکن است از پرتاب یک مسواک دستی کامل به داخل سطل آشغال جلوگیری کنید.

اما اگر از مسواک برقی یکبار مصرف استفاده می کنید ، باید زمان آن را بطور کامل جایگزین کنید.

ممکن است تمرکز شما را هنگام مسواک زدن بهبود بخشد

یک منبع مطالعاتی معتبر نشان می دهد که افراد هنگام مسواک زدن دندان های خود با استفاده از مسواک برقی، تمرکز بیشتری دارند . این کار باعث شده است که تجربه کلی افراد در مسواک زدن بهبود یابد و به طور بالقوه می تواند به خوبی دندان های شما را تمیز کند.

ممکن است سلامت دهان و دندان را در افراد دارای ارتودنسی بهبود بخشد.

یک منبع معتبر مطالعاتی نشان داد که مسواک برقی برای افرادی که دارای تجهیزات ارتودنسی مانند بریس هستند ، به طور ویژه ای کمک می کند زیرا مسواک زدن را راحت تر خواهد کرد.

فرقی ندارد که هنگام ارتودنسی چگونه با چه مسواکی دندان خود را تمیز کنید . در هر حال رعایت منظم بهداشت می تواند به سلامت دندان ها کمک کند اما بعضی معتقدند که که مسواک برقی در این شرایط بهتر عمل می کند.

سرگرم کننده برای بچه ها

اکثر بچه ها علاقه ای به مسواک زدن دندان های خود ندارند . اگر یک مسواک برقی برای کودک شما جذابیت بیشتری داشته باشد ، می توانید برای تمیز کردن دهان و تنظیم عادت های سالم در او از مسواک برقی استفاده کنید.

برای لثه ایمن است

اگر به طور صحیح از مسواک استفاده کنید ، مسواک برقی نباید به لثه یا مینای دندان شما صدمه بزند ، بلکه باعث افزایش سلامت کلی دهان شما خواهد شد.

مضرات مسواک برقی

اگر مسواک برقی به درستی استفاده نشود می تواند عوارض جانبی زیر را در پی داشته باشد :

آسیب دیدن مینای دندان

افرادی که هنگام استفاده از مسواک برقی برای تمیز تر شدن دندان های شان آن را به شدت بر روی دندان های خود به عقب و جلو حرکت می دهند ، دچار تضعیف مینای دندان و به دنبال آن مشکلاتی مانند حساسیت های دندانی می شوند .

ناراحتی های لثه

کودکان و بزرگسالان دارای لثه حساس ممکن است بعد از استفاده از مسواک برقی دچار خون ریزی لثه شوند. این افراد به هیچ عنوان نباید از مسواک برقی استفاده کنند و باید از مسواک معمولی با برس نرم استفاده نمایند . مشکلات لثه و عدم درمان آن به تدریج سبب شل شدگی دندان و افتادن آن می شود .

التهاب دهان و دندان

مشکلات و التهابات دهان و دندان علاوه بر عدم رعایت بهداشت ، دلیل ژنتیکی نیز دارد. افراد دچار مشکلات و التهابات دهان و دندان نباید از مسواک برقی استفاده کنید زیرا استفاده از مسواک برقی سبب تشدید التهابات و با گذشت زمان منجر به پارگی لثه می شود .

نکته مهم

متخصصین اعتقاد دارند که مسواک برقی به خودی خود برای دندان و لثه مضر نیست و استفاده نا صحیح از آن این مشکلات را به وجود می آورد .

فواید مسواک معمولی

مدت طولانی است که افراد از مسواک معمولی استفاده می کنند ، در حالی که مسواک های برقی پیشرفته تر هستند اما هنوز هم مسواک های معمولی ابزاری مؤثر برای تمیز کردن دندان های شما و جلوگیری از آسیب به لثه می باشند.

اگر به یک مسواک معمولی عادت کرده اید ، استفاده از آن را ادامه دهید یعنی هر روز دو بار مسواک بزنید.

روش صحیح مسواک زدن

در دسترس هستند

تقریباً در هر فروشگاه مواد غذایی و داروخانه ای می توانید به راحتی یک مسواک معمولی تهیه کنید . همچنین این مسواک ها نیازی به شارژ کردن ندارند ، بنابراین می توانید از مسواک دستی در هر کجا و در هر زمان استفاده کنید.

مقرون به صرفه هستند

مسواک دستی مقرون به صرفه است و با هزینه بسیار ناچیزی می توانید تهیه کنید.

مضرات مسواک دستی

 • یک مطالعه نشان داد که افراد در صورت استفاده از مسواک معمولی در مقایسه با مسواک الکتریکی ، احتمال سفت تر مسواک زدن را دارند . مسواک زدن بیش از حد سفت می تواند به لثه و دندان شما آسیب برساند.
 • زمانبندی استفاده از مسواک معمولی کمی سخت تر است زیرا هیچ تایمر داخلی در آن وجود ندارد. مثلا باید یک تایمر آشپزخانه را در حمام خود قرار دهید تا مسواک زدن را به پایان برساند.

گزینه مناسب برای کودکان نوپا و خردسالان

بهترین مسواک برای کودک شما همان چیزی است که بیشتر از آن ها استفاده می کند . کارشناسان موهای نرم و سر مسواک معمولی را برای بچه ها توصیه می کنند . نه مسواک معمولی و نه برقی لزوما برای کودکان خردسال بهتر نیست.

کودکان نو پا و بچه ها می توانند با خیال راحت از یک مسواک برقی به تنهایی استفاده کنند.

فراموش نکنید که همانطور که پیش از این هم در نمناک عنوان شد بهتر است توصیه می شود هنگام مسواک زدن روی فرزندان خود نظارت کنید تا مطمئن شوید که خمیردندان خود را کامل بیرون ریخته و آن را نخورند.

نکته:

ممکن است که خودتان هم بخواهید یک بار دیگر دندان های کودکتان را آرام مسواک بزنید تا مطمئن شدید که پروسه مسواک او کامل شده است.

مسواک مناسب کودکان

ویژگی های مسواک مناسب

مسواک ها در اندازه طول و سر مسواک، طرح، میزان سختی الیاف و ترتیب قرارگیری الیاف با هم متفاوت هستند.کارایی و صدمات احتمالی ناشی از انواع مختلف مسواک ها به میزان زیادی به چگونگی استفاده از آنها بستگی دارد.

استفاده از مسواک سخت، مسواک زدن افقی با شدت و استفاده از خمیردندان های بسیار ساینده ممکن است باعث سایش ناحیه سرویکال دندان ها و تحلیل لثه شود. ویژگی های یک مسواک مناسب عبارتند از :

 • قطر و ضخامت الیاف مسواک 2 دهم میلی متر باشد
 • شکل سر مسواک باید گرد و بدون تیزی باشد تا سبب آسیب به لثه نشود
 • سختی الیاف آن متوسط باشد
 • مسواک کودکان، با سر کوچکتر و دسته ضخیم تر نسبت به مسواک بزرگسالان باشد تا کودک بهتر بتواند مسواک را به داخل دهان ببرد و به خوبی دسته آن را نگه دارد.

مسواک سخت یا نرم

مسواک هایی که الیاف با نوک گرد دارند در مقایسه با مسواک های دارای الیاف با سطح مقطع صاف یا لبه های تیز آسیب کمتری به لثه ها وارد می کنند.

ضخامت الیاف، مسواک های نرم حدود 2 دهم میلی متر، ضخامت مسواک های متوسط سه دهم میلی متر و مسواک های سخت تا چهار دهم میلی متر است.الیاف های نرم تر انعطاف پذیرتر هستند و به راحتی به نواحی زیر ماژین و سرویکال لثه دسترسی می یابند. مسواک های دارای الیاف نرم تر برای حفظ سلامت دندان ها و لثه مفیدتر هستند.

مسواک های دارای الیاف سخت روی سایش لثه و دندان ها تاثیر بیشتری دارند و مسواک سخت اصلا توصیه نمی شود.

چه موقع مسواک خود را عوض کنیم ؟

تمام مسواک ها باید هر سه تا چهار ماه جایگزین شوند . اگر رنگ موهای مسواک شما تغییر رنگ داده است، زودتر مسواک خود را تعویض کنید.

نکته:

مسواک معمولی یا سر مسواک برقی خود را هر سه تا چهار ماه عوض کنید.

مسواک برقی یا معمولی

چگونه مسواک بزنیم؟

مهم ترین نکته هنگام مسواک زدن دندان ها ، استفاده از تکنیک مناسب است و هر روز دو بار این کار را انجام دهید . بهترین روش برای مسواک زدن دندان های شما این است :

 1. یک مسواکی انتخاب کنید که اندازه مناسبی برای دهان شما داشته باشد.
 2. از مسواک با موهای زبر که می تواند لثه شما را تحریک کند ، خودداری کنید . استفاده از برس های نرم توصیه می شود.
 3. همچنین به دنبال برس های چند سطح یا زاویه دار باشید که بهتر از برس هایی با موهای مسطح و یک سطح است.
 4. از خمیردندان حاوی فلوراید استفاده کنید.
 5. برس را با زاویه 45 درجه به سمت دندان و لثه خود نگه دارید.
 6. به آرامی تمام سطوح دندان (جلو، عقب، پشت) را به مدت دو دقیقه مسواک بزنید.
 7. مسواک خود را بشویید و آن را به صورت عمودی در هوای خشک نگه دارید - و آن را از توالت دور نگه دارید که می تواند هنگام شستشو میکروب ها را دور کند.
 8. روزانه بعد از هر بار مسواک زدن یکبار نخ دندان بکشید.
 9. شستشوی دهان اجباری است و نباید نخ دندان یا مسواک را جایگزین آن کنید.
 10. در صورت بروز هرگونه خونریزی، با دندانپزشک خود صحبت کنید.

در هنگام مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، تعدادی از شرایط زیر ممکن است باعث خونریزی شود، مانند:

بعضی اوقات افراد بین مسواک زدن و نخ دندان ، لثه هایشان خونریزی می کنند و پلاک ها شروع به ساخته شدن می کنند . تا زمانی که مسواک زدن ملایم باشد، نباید باعث خونریزی شود.

نکته:

هر بار حداقل دو دقیقه مسواک زده و نخ دندان بکشید.

کلام آخر

اخیرا استفاده از مسواک برقی متداول تر شده است . این مسواک های برقی برای افراد مسن و افرادی که ناتوان جسمی و ذهنی هستند ، مناسب است . مسواک برقی بین دندان ها را بهتر تمیز میکند اما در افرادی که از مسواک برقی استفاده می کنند، تحلیل لثه در آنها افزایش داشته است.

مسواک های دستی چه از لحاظ دسترسی و چه از لحاظ اقتصادی برای افرادی که ناتوان نیستند و زمان کافی برای مسواک زدن دارند ، مناسب تر از مسواک های برقی است که به صورت غیر استاندارد در بازار وجود دارد و اگر استاندارد باشد قطعا گران قیمت هستند.

‎در صورت استفاده از مسواک برقی بهتر است از مسواک های استاندارد که حالت ارتعاش و عقب و جلو و چرخشی داشته باشند استفاده شود که در خیلی از این نوع مسواک ها، این حالت ها دیده نمی شود.

اگر از تکنیک مناسب استفاده کرده و به اندازه کافی مسواک بزنید ، هم مسواک برقی و معمولی، هر دو در تمیز کردن دندان ها موثر هستند.

مسواک برقی بهتر است یا مسواک معمولی؟ + همه نکات

519
این مطلب مفید بود ؟190
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : مسواک زدن
وبگردی