تولد
دارو خوردن
بسیاری از انسانها انواع مختلفی از داروها را استفاده می کنند. اگر دوز مصرفی مناسب هر دارو را ندانید، درصورت مصرف زیاد دارو دچار مشکلات جدی خواهید شد.

عوارض و علامت مصرف زیاد انواع دارو و قرص

اکثر افراد نمی‌ دانند که در صورتِ مصرف زیاد دارو؛ دچار عوارض جانبی و سختی می شوند؛ حتی داروهای بدون نسخه و مکمل های گیاهی هم می تواند باعث تداخل دارویی باشد؛ پس بهتر است که کمی مکث کنید و ببینید که از چه دارویی استفاده می کنید و چقدر باید آن را مصرف کنید. در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک به شما 5 علامت را معرفی خواهیم کرد که نشان می‌ دهد در مصرف دارو زیاده روی می کنید.

خمیازه و خواب آلودگی مداوم

پزشکان هشدار می دهند که برخی از داروها در صورت نادرست بودن دوز می توانند باعث خواب آلودگی شوند. بسیاری از افراد خستگی را از عوارض جانبی مصرف برخی از داروها می‌دانند؛ البته اقداماتی هستند که می تواند خواب آلودگی را از بین ببرد اما قبل از هر چیز باید دوز دارو را تنظیم کنید و بعد به سراغ راهکارهای دیگر بروید.

خمیازه

سرگیجه

مصرف بیش از حد دارو باعث سرگیجه و حس سبک شدن سر می‌ شود. با افزایش سن، با تغییراتی در فیزیولوژی و مغز خود مواجه هستیم که ما را مستعد سرگیجه می ‌کند و بسیاری از ما داروهایی را مصرف می ‌کنیم که به‌طور قابل ‌توجهی سرگیجه را تشدید می ‌کنند و بیشتر در معرض خطر افتادن و آسیب دیدگی قرار می دهند.

تغییرات رفتاری

برخی از دارو های خاص؛ مانند دارو های ضد افسردگی و دیگر داروهای روانی باعث تغییرات شخصیتی و رفتاری می شوند که روی افراد اثرات سوء می گذارد؛ اما از طرفی بعضی از دارو های معمولی هم در شرایطی که زیاد استفاده شوند، می‌ توانند باعث تغییرات رفتاری باشند.

توهم و هذیان گویی

مصرف بیش از حد دارو می تواند باعث هذیان گویی یا توهم شود. توهمات بصری معمولا به خاطر مصرف بعضی از داروهای خاص اتفاق می‌ افتد؛ البته در صورتی که زیاد از آن استفاده کرده باشید اما اگر میزان استفاده متعادل باشد، چنین اتفاقی احتمال کم تری خواهد داشت.

توهم

زمین خوردن و احتمال شکستگی

زمین خوردن و احتمال شکستگی جزء علائم رایج و جدی مصرف زیاد داروها هستند که البته عوامل مختلفی هم در آن دخیل می باشد. هر چه تعداد این عوامل مؤثر بیشتر باشد، احتمال این که فرد زمین بخورد و آسیب ببینند؛ بیشتر است. عوارض جانبی دیگر مانند سرگیجه، خواب‌ آلودگی، تاری دید، گیجی و سردرگمی هم؛ همگی می تواند عاملی برای زمین خوردن و آسیب باشد.

اگه زیادی قرص و دارو میخوری؛ منتظر این اتفاق باش

52
این مطلب مفید بود ؟20
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/ن.ح
وبگردی