برنامه ریزی زندگی
یکی از مهم ترین کارها برای پیشرفت و موفقیت در زندگی، داشتن یک برنامه ریزی خوب است. زندگی خوب و موفق را با برنامه ریزی اصولی با فرمول 1-3-5 تجربه کنید.

برنامه ریزی زندگی موفق با قانون و فرمول 1- 3- 5

برنامه ریزی یک راه حل کلیدی برای موفقیت است. بسیاری از افراد هنوز بر سر این که روی برنامه ریزی خود متعهد باشند، مشکل دارند. به همین دلیل است که خیلی موفقیت را تجربه نمی‌ کنند اما موضوعی که وجود دارد، این است که هنگامی که یک برنامه ‌ریزی طراحی می کنید، احتمال پیشرفت در شما افزایش پیدا می‌ کند زیرا دقیق و واضح می دانید که برای چه چیزی تلاش می کنید؛ مخصوصاً زمانی که به یکی از اهداف تان برسید، این پیشرفت روز به روز افزایش پیدا خواهد کرد.

راه های زیادی برای پیشرفت از طریق برنامه ریزی وجود دارد. شما می توانید لیست انجام کار های روزانه را تهیه کنید یا با کسی فعالیت کنید که در کنار یکدیگر عاملی برای رسیدن به مشترکات و اهداف مشخص باشید و در طول مسیر به یکدیگر انگیزه بدهید. اگر در جایی استخدام هستید، احتمالاً اهداف کاری مختلف دارید و باید برای آن برنامه ریزی کنید و به طور دقیق آن ها را ارزیابی کنید.

این برنامه‌ ریزی کردن، یک مفهوم خارجی یا سخت و یا بیگانه نیست. فقط باید روشی را انتخاب کنید که برای تان کارآمد باشد.

برنامه ریزی با روش 1_3_5 ساله یکی از همین روش هایی هست که قصد داریم در این بخش از نمناک، این قانون را برای شما توضیح دهیم. این برنامه ریزی یک راه راحت برای ساختن موفقیت است، بدون این که مجبور باشید کار های خیلی خارق العاده ای را انجام دهید.

برنامه ریزی زندگی

برنامه ریزی با روش 1_3_5 چه و چگونه است؟

تصور کنید با ابزاری کار می‌ کنید که جهت مستقیم زندگی را از لحاظ کاری و شخصی به شما نشان می دهد و هر روز سوزن خود را روی نقاطی می‌ گذارد که باعث پیشرفتتان می‌ شود. هنگامی که این روش را به طور منظم استفاده کنید، قطعاً عادت می‌ کنید که طبق برنامه ‌ریزی پیش بروید و احتمال موفقیت تان به شدت افزایش پیدا می‌ کند اما این برنامه ریزی چگونه است؟

برنامه 1_3_5 ساله بر اساس قانون 1_3_5 است

قانون 1_3_5 دقیقا همه چیز را واقعی می بیند. یعنی شما مجبور نیستید همه اهداف را به انجام برسانید اما حداقل یک کار مفید در طول روز برای رسیدن به آن هدفتان انجام می دهید. برای این که بتوانید به اهداف خود برسید، باید لیست انجام کار های روزانه داشته باشید.

- 1) اول از همه باید ببینید چه هدفی دارید؛‌ حال یک کار مهم را مشخص کنید که در طول روز به انجام برسانید که برای رسیدن به هدف تان لازم و ضروری است.

- 3) سپس سه مورد را یادداشت کنید که برای رسیدن به هدفتان نیاز دارید؛ اما اهمیت آن ها از مورد اولی که مشخص کرده بودید؛ کم تر هستند.

- 5) حال پنج کار و اقدام کوچکتر را مشخص کنید. این 5 کار هم اهمیت خودشان را دارند اما خیلی اورژانسی نیستند. یعنی اگر آن ها را انجام دهید، رسیدن به هدف تان سریع تر می شود و اگر انجام ندهید، مشکلی در کارتان به وجود نمی‌ آید و در نتیجه متوجه می‌ شوید که هر روز، چندین کار هدفمند با اولویت بندی مشخص را به انجام رسانده اید‌.

قانون برنامه ریزی

اثرات مثبت برنامه ریزی با روش 1_3_5

برای آنکه این روال را وارد زندگی خود کنید، حتما لازم است اثرات مثبت این قانون و فرمول را بدانید که شامل:

این قانون؛ استرس را از شما دور می‌ کند

زمانی که شما کارهای تان را ساده کنید، می‌ بینید که چقدر راحت‌تر آن ها را به انجام می‌ رسانید و خلاقیت بیشتری را هم احساس می کنید و هر روز می توانید کار مثبتی انجام دهید و کار های سه‌گانه یا پنجگانه که مشخص کرده‌اید، شما را وادار به این می کند که هر روز یک قدم بیشتر پیش بروید و احتمال اینکه به آن چیز بزرگ برسید، خیلی بیشتر می‌ شود و در نتیجه استرس از شما دور خواهد شد.

این برنامه ریزی باید از همین امروز آغاز شود

برنامه‌ریزی برای یک سال یا حتی برای کل زندگی؛ شاید برایتان خسته کننده و ترسناک باشد. اما در این ماجرا شما قرار است برای یک روزتان برنامه ریزی کنید. امروز بهترین زمان برای آغاز این برنامه ریزی است و باید آن را به انجام برسانید. پس از همین امروز شروع کنید و آن را برای فردا به تعویق نیندازید.

اثرات برنامه ریزی

داشتنِ هدف مشخص؛ شما را وادار به شروع کردن می‌ کند

نگران چیز هایی نباشید که در اختیار ندارید. شما مهم ترین چیز که هدف است را دارید و در نتیجه به اندازه کافی می توانید برای آن برنامه‌ ریزی کنید. ذهن خود را باز کنید و سعی کنید که به بهترین ها برسید. روی یک کاغذ یا داخل صفحه کامپیوتر دو ستون برای خودتان باز کنید. در یکی از ستون ها وظایف و در ستون دیگر اهداف را بنویسید. اول ستون اهداف را پر کنید‌؛ حال ببینید که برای رسیدن به این هدف ها به چه اقداماتی نیاز دارید و سپس طبق برنامه ریزی 1_3_5 پیش بروید.

با برنامه‌ ریزی احساس بهتری پیدا می کنید

اکنون قبل از این که بخواهید برنامه ریزی خود را اجرا کنید، متوجه می شوید که با همین برنامه ریزی کوچک چقدر احساس بهتری پیدا کرده اید و از لحاظ حسی انگیزه بالاتری دارید‌ که این کار دوپامین که هورمون هیجان است را افزایش می‌ دهد و احتمالا خیلی شور و نشاط پیدا خواهید کرد.

نوشتن اهداف، احتمال رسیدن به موفقیت را بالا می برد

زمانی که شما هدف هایتان را روی کاغذ می آورید، یعنی به آن باور بیشتری پیدا کرده اید و همین باعث می‌ شود که ذهنتان مدام درگیر آن باشد و به دنبال راه‌ هایی بگردید که به هدف نزدیک تر شوید و در نتیجه نوشتن اهداف به شدت کمک کننده است.

نوشتن اهداف

ژورنال نویسی به شدت برای پیشرفت موثر است

افرادی که می‌ خواهند رژیم غذایی داشته باشند یا یک ورزشی را دنبال کنند، حتماً هدف های خود را روی کاغذ می نویسند و در مورد آن صحبت می کنند. ژورنال نویسی یکی از چیزهایی است که تمام روانشناسان آن را پیشنهاد می‌ کنند. شما از طریق ژورنال نویسی، ذهن خود را طبقه بندی می کنید، اعتماد به نفس خود را بالا می‌ برید و دقیقاً می فهمید که دنبال چه چیزی هستید.

این برنامه ریزی به تدریج بلند مدت می شود

اکنون که متوجه سادگی این برنامه‌ ریزی شده اید، می توانید آن را به صورت هفتگی، ماهانه یا حتی سالانه انجام دهید. فقط باید یک هدف مشخص داشته باشید و سپس هدف های کوچک تر را مشخص کنید و متوجه می شوید که در طولانی مدت خیلی راحت تر به سمت هدف تان حرکت کرده اید.

اکنون بهترین زمان از سال برای برنامه ریزی است

بله اکنون که سال نوی میلادی آغاز شده است، بهترین زمان از سال برای این است که یک برنامه جدید بچینید، کار های خود را مشخص کنید و ببینید که تا آخرین روز سال بعدی چقدر پیشرفت کرده اید (بهتر است این کار را تا عید نوروز خودمان به تعویق نیندازید).

برنامه ریزی اصولی زندگی با فرمول 1-3-5

512
این مطلب مفید بود ؟120
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی