بیمه شخص ثالث
برای رانندگی با خاطر آسوده داشتن بیمه شخص ثالث ضروری است. بیمه‌ای که حامی مالی ما در تصادف است اما بهترین بیمه شخص ثالث باید پوشش‌ بالاتری داشته باشد تا خسارت بیشتری را جبران کند.

چرا برای پوشش‌های بیمه شخص ثالث پول بیشتری پرداخت کنیم؟

قانون می‌گوید که همه ماشین‌ها و موتورسکلت‌ها باید بیمه شخص ثالث داشته باشند. شما حتی اگر ماشین‌تان را از پارکینگ خانه بیرون نیاورید باز هم بیمه ثالث برای آن ماشین اجباری است. درحقیقت هر روزی که ماشین شما بدون داشتن بیمه شخص ثالث در پارکینگ باشد یک مبلغی جریمه دیرکرد برایتان ثبت می‌شود. اما بیمه شخص ثالث چرا تا این اندازه مهم است؟ برای پاسخ به این سوال باید ببینیم بیمه‌نامه ثالث چه خسارت‌هایی را و تا چه میزان تحت پوشش قرار می‌دهد؟ اصلا برای اینکه یک بیمه شخص ثالث با بهترین و کامل‌ترین پرداخت برای جبران خسارت‌های تصادف داشته باشیم، باید چه پوشش‌هایی را برای بیمه ثالث ماشین‌مان انتخاب کنیم؟

بیمه شخص ثالث چیست؟ 

همان‌طور که گفتیم بیمه شخص ثالث یک بیمه اجباری برای همه ماشین‌هاست. این بیمه قرار است اگر راننده در یک تصادف باعث صدمه زدن به فرد دیگری شد یا به ماشین یا اموال فرد دیگری آسیب‌ رساند، هزینه‌ خسارت‌های مربوطه را از طرف او به فرد آسیب‌دیده یا زیان‌دیده پرداخت کند. حتی اگر راننده مقصر باشد، می‌تواند از بیمه ثالث خود استفاده کند. پس درواقع اصلی‌ترین کارکرد بیمه شخص ثالث جبران خسارت‌های مالی و جانی وارد شده به فردی غیر از راننده یا خود بیمه‌شده است.

پوشش های بیمه شخص ثالث 

پوشش‌های بیمه شخص ثالث ماشین معمولا به دو دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

  • پوشش مالی که خساراتی که به اموال شخص ثالث در حادثه رانندگی وارد می‌شود را جبران می‌کند
  • پوشش جانی یا بدنی که با توجه به نوع و میزان صدمات بدنی (شکستگی، نقص عضو، از کار افتادگی جزئی و کلی یا موقت و دائم)، هزینه معالجات پزشکی و بیمارستان را پرداخت می‌کند. همچنین اگر خدای نکرده کسی در حادثه تصادف فوت کند، دیه فوت را به خانواده‌اش پرداخت می‌کند.

نوع و سقف پوشش‌ جانی بیمه شخص ثالث معمولا ثابت است و بر اساس میزان دیه تعیین شده برای هر سال پرداخت می‌شود. نرخ دیه کامل انسان درماه‌های حرام برای سال 1400 مبلغ 640 میلیون تومان است. این مبلغ برای تصادف‌هایی که در ماه‌های غیر حرام اتفاق افتاده باشند، 480 میلیون تومان است.
برخلاف پوشش جانی، نوع و سقف پوشش‌های مالی بیمه شخص ثالث ماشین، در شرکت‌های بیمه مختلف و با توجه خواست بیمه‌شده متفاوت خواهد بود. البته با توجه به اینکه دیگه کامل انسان در سال 1400، 640 میلیون تومان است، حداقل نرخ بیمه شخص ثالث در سال 1400، 16 میلیون تومان است.

جبران هزینه‌‌ ها و خسارت‌ های جانی راننده مقصر در بیمه ثالث

بیمه حوادث سرنشین یکی از پوشش‌های اصلی بیمه شخص ثالث است. درست است که بیمه شخص ثالث در اصل خسارت مالی و جانی به فرد سوم یعنی شخصی غیر از راننده را پرداخت می‌کند. اما چندسالی است که بیمه‌های ثالث هزینه آسیب‌های بدنی راننده‌ای که مقصر حادثه تصادف بوده را هم پوشش می‌دهند.
به این پوشش، بیمه حوادث سرنشین و راننده می‌گویند. این بیمه با بیمه شخص ثالث یکی است و نیازی به تهیه دو بیمه جدا ندارید. البته هزینه‌ای جداگانه بابت آن محاسبه می‌شود که روی مبلغ حق بیمه ثالث می‌آید. 
پوشش بیمه حوادث سرنشین و راننده، اگر در یک تصادف خدای نکرده راننده مقصر فوت کند، به خانواده او غرامت فوت پرداخت می‌کند. خسارت‌های مربوط به آسیب‌های کم و جزیی هم با توجه به میزان آسیب‌دیدگی راننده محاسبه شده و به او پرداخت می‌شود. این بیمه شامل پوشش از کارافتادگی کامل و دائم هم می‌شود و مطابق با مبلغ دیه کامل آن سال به راننده آسیب‌دیده پرداخت خواهد شد.

پوشش بیمه شخص ثالث

کدام پوشش های بیمه شخص ثالث مهم تر هستند؟

گفتیم که در بخش پوشش‌های مالی، بیمه‌شده می‌تواند تعداد و میزان تعهدات پوشش را خودش انتخاب کند. اما برای اینکه یک بیمه ثالث با پوشش‌های مافی بخریم، باید کدام پوشش‌های اضافی بیمه شخص ثالث را به بیمه‌نامه خودمان اضافه کنیم؟

پوشش افزایش سقف تعهدات مالی

دیدیم که حداقل تعهدات مالی بیمه شخص ثالث در سال 1400، 16 میلیون تومان است. برای استفاده از این میزان پوشش خسارت نیازی به داشتن کروکی هم نداریم. اما اگر یک تصادف باعث وارد شدن خسارت 20 یا 250 میلیونی به ماشین دیگری شد، باید چه کنیم؟ مخصوصا با توجه به افزایش قیمت ماشین‌های مختلف و بالا رفتن هزینه‌های تعمیر و تهیه قطعات یدکی ماشین‌ها! احتمال اینکه میزان خسارت از حداقل سقف تعهدات مالی بیمه ثالث بیشتر باشد، بسیار زیاد است.
اینجاست که افزایش سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث کمک می‌کند. هنگام خرید بیمه شخص ثالث می‌توانیم با پرداخت مبلغ اندکی بین 50 تا 250 هزار تومان (بستگی به مدل خودرو، سال ساخت، تخفیف‌ها و … دارد) سقف خسارت مالی بیمه شخص ثالث‌مان را تا 50 میلیون تومان، 100 میلیون یا 200 میلیون تومان هم افزایش بدهیم. سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث از سوی بیمه مرکزی 320 میلیون تومان یا نیمی از مبلغ دیه در ماه‌های حرام در سال 1400 تعیین شده است. 
بدون افزایش سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث، راننده مقصر حادثه باید باقیمانده خسارت نسبت به 16 میلیون تعهده پایه بیمه‌نامه را خودش پرداخت کند. مثلا در تصادفی که 20 یا 250 میلیون تومان خسارت داشته باید 4 تا 9 میلیون از جیب خودش بپردازد.

چگونه پوشش‌های مهم بیمه شخص ثالث را بخریم؟

با مراجعه به اپلیکیشن و سایت ازکی می‌توانید شرایط و پوشش‌های بیمه شخص ثالث شرکت‌های بیمه مختلف را با هم مقایسه کنید. همچنین می‌توانید افزایش سقف تعهدات مالی بیمه شخص ثالث خود را در وبسایت ازکی دات کام انجام بدهید. برای این کار کافی‌ست، هنگام خرید بیمه و تکمیل اطلاعات بیمه‌نامه در قسمت “پوشش مالی بیمه” سقف تعهدات مالی موردنظرتان را انتخاب کنید.

 

مهمترین پوشش های بیمه شخص ثالث کدامند؟

52
این مطلب مفید بود ؟20
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی