تیرامیسو
تیرامیسو یکی از دسر های خوشمزه و معروف است که طرز تهیه خاصی دارد، برای تهیه این دسر باید نکاتی را رعایت کنید تا تیرامیسو شما طعم فوق العاده ای داشته باشد.

تیرامیسو چیست و تیرامیسوی خانگی چطور خوشمزه تر می شود؟

تیرامیسو یکی از دسرهای خوشمزه است که طعم و عطر جذاب و فوق العاده ای دارد. این دسر ایتالیایی جذاب که از ترکیب پنیر، خامه، قهوه، شکر، وانیل و بیسکویت و... تهیه می شود را به راحتی می توان در منزل تهیه کرد. برای خوشمزه تر شدن دسر تیرامیسو لازم است نکاتی را که در این بخش از آموزش شیرینی پزی نمناک آورده ایم را رعایت نمایید تا خوشمزه ترین تیرامیسو را برای خود و مهمانانتان آماده کنید.

مواد را به دمای محیط برسانید

قبل از تهیه تیرامیسو مواد لازم را آماده کنید، بهتر است مواد لازم برای تهیه تیرامیسو را از یخچال خارج کنید و از قبل در دمای اتاق قرار دهید. این‌ کار کمک می‌کند تا مواد راحت‌تر باهم مخلوط شوند.

مواد تیرامیسو

طرز تهیه تیرامیسوی مجلسی خوشمزه

از مواد اولیه تازه استفاده کنید

برای تهیه دسر تیرامیسو بهتر است از تازه‌ترین مواد غذایی استفاده کنید. موادی که تاریخ انقضای آنها نزدیک باشد و تازه نباشند، ممکن است روی نتیجه‌ی آشپزی شما تأثیر بگذارند.

طبق دستورالعمل پیش بروید

برای تهیه تیرامیسو نیز مانند هر دسر دیگری رسپی های متفاوتی وجود دارد، شما باید طبق دستور تهیه مورد نظرتان پیش بروید و مقدار مواد را کم و زیاد نکرده و یا به جای آنها چیزی جایگزین نکنید.

از پنیر بی نمک استفاده کنید

بهترین پنیر برای تهیه تیرامیسو پنیر ماسکارپونه است، چرا که این نوع پنیر از نوع خامه ای و بدون نمک بوده و طعم تیرامیسو را خوشمزه تر می کند. استفاده از پنیرهای خامه ای معمولی که طعم شوری دارد، طعم تیرامیسو را تغییر می دهد.

از بیسکویت های طعم دار استفاده نکنید

برای تهیه تیرامیسو از بیسکویتی که به نام «لیدی فینگر» معروف است، استفاده نمایید، این بیسکوییت شکری بوده و بافتی اسفنجی دارد، از هر بیسکویتی مانند بیسکویت های طعم دار برای تهیه تیرامیسو استفاده نکنید و در صورت عدم دسترسی به بیسکوییت لیدی فینگر از کیک اسفنجی ساده استفاده نمایید.

بیسکویت تیرامیسو

بوی زهم تخم مرغ را بگیرید

یکی از مواد لازم به کار رفته در تهیه دسر تیرامیسو تخم مرغ است. اگر می خواهید دسرتان بوی زهم تخم مرغ ندهد، زرده و سفیده را حتما جدا کرده و بزنید. با زدن جداگانه سفیده تخم مرغ کرمی نرم، سبک و پف دار به دست می آید که بویی نمی دهد. سپس سفیده زده شده را با زرده تخم مرغ ترکیب شده با سایر مواد مخلوط نمایید.می توانید برای طعم و عطر بهتر کمی وانیل به تخم مرغ ها اضافه کنید.

خامه را جداگانه هم بزنید

خامه را جداگانه در ظرفی بریزید و ابتدا به‌آرامی هم بزنید و بعد از 10 دقیقه سرعت هم‌زدن را بیشتر کنید. با این کار خامه‌ی هم‌زده‌ای دارید که می‌توانید آن را برای چند روز در یخچال نگه دارید. در زمان هم زدن خامه می توانید آن را با شکلات ترکیب کرده تا خامه شکلاتی داشته باشید.

از قهوه اسپرسو استفاده کنید

برای تهیه دسر تیرامیسو از قهوه اسپرسو استفاده نمایید، این قهوه تلخ و سیاه بوده و طعم خوبی را به تیرامیسو شما می بخشد، بهتر است برای تهیه تیرامیسو از قهوه شکردار، شیردار یا نسکافه ای استفاده نکنید.

بیسکویت‌های انگشتی را کامل با قهوه خیس نکنید

بیسکویت‌های انگشتی را کمی در قهوه قرار دهید تا مرطوب شوند. اجازه ندهید که بیسکویت‌ها کاملا خیس شوند؛ این‌ کار دِسِر شما را خراب می‌کند. بیسکویت را در قهوه فرو کرده و از یک تا 5 بشمارید و سپس از درون آن خارج کنید.

بیسکویت انگشتی

طرز تهیه تیرامیسو فوری خانگی

تیرامیسو را در یخچال بگذارید

اجازه دهید تا تیرامیسو برای مدت 6 ساعت در یخچال بماند. شاید شب زمان مناسبی‌تری برای این‌کار باشد. همچنین می‌توانید این تیرامیسو را از یکی دو روز قبل برای موعد مورد نظر تهیه کنید.

از قالب مناسب استفاده کنید

برای تهیه تیرامیسو می توانید از قالب های کمربندی یا معمولی استفاده کنید. اگر از قالب معمولی استفاده می کنید، به کمک سلفون تیرامیسو را از داخل قالب خارج کنید و بعد به‌آرامی سلفون را از کناره‌های تیرامیسو جدا کنید.اگر از رینگ یا قالب کمربندی استفاده می کنید، کناره‌های قالب را به کمک یک چاقوی تیز جدا کنید و بعد رینگ یا کمربند قالب را باز کنید.

تیرامیسو را برای مهمانی‌ها و مجالس می‌توانید به صورت تک‌نفره و داخل لیوان‌های شیشه‌ای یا ظرف‌های یکبار مصرف نیز آماده کنید.

تیرامیسو را در ظرف شیشه ای سرو کنید

اگر می‌خواهید دسر شکیل‌تر و زیباتر به نظر بیاید و کل دسر یکجا سرو شود، بهتر است از ظرف شیشه‌ای استفاده کنید تا لایه‌ها و طبقات دسر به‌خوبی دیده شوند.

تیرامیسو ساده خونگی رو چطور خوشمزه تر درست کنیم؟

57
این مطلب مفید بود ؟70
منبع : بخش آشپزخانه نمناک/ن/ن.ح
وبگردی