سفر رفتن با اتوبوس

با اتوبوس سفر کنیم یا قطار؟

کد مطلب : 80810زمان مطالعه : 4 دقیقه
سفر با اتوبوس و قطار هر دو از تقاضای زیادی برخوردار بوده و دارای نقاط مثبت و منفی می باشند. در این مطلب مزایا و معایب سفر با اتوبوس و قطار را شرح خواهیم داد.

مزایا و معایب سفر با اتوبوس و قطار

افراد مختلفی هستند که به دلایل مختلف نمی توانند یا تمایلی ندارند تا با هواپیما سفر کنند که دلایل آن متفاوت است. برای مثال بعضی افراد ممکن است به دلیل محدودیت های مربوط به بیماری و... قادر به انجام سفر هوایی نباشند. البته در مسیرهای خاص نیز ممکن است مبدا یا مقصد سفر فاقد فرودگاه باشد. تمام اینها می تواند اولویت افراد را از سفرهای هوایی به سفرهایی ریلی و زمینی تغییر دهد. هر کدام از این دو گزینه، معایب و مزایای مختص به خود را دارد. اما نمی توان به طور قطع، یکی را به عنوان بهترین گزینه معرفی کرد. در هر صورت اگر بین دو گزینه خرید بلیط اتوبوس و قطار گیر افتاده و نمی توانید از بین این دو یکی را انتخاب کنید، شاید ادامه متن راهگشای شما باشد تا بتوانید متناسب با نیاز ها و محدودیت های خود بهترین گزینه را انتخاب کنید.

چرا اتوبوس آری؟

این وسیله نقلیه و سفر مزایای مربوط به خود را دارد. که به بررسی آنها می پردازیم:
  • اگر سری به سایت های خرید اینترنتی بلیط بزنید، خواهید دید که بسیاری از مسیرها از جمله مسیر مشهد به تهران را می توانید با هواپیما، قطار و یا اتوبوس طی کنید. اما سفر با اتوبوس از مشهد به تهران قطعا ارزان تر از هواپیما و قطار تمام می شود. پس اولین و مهم ترین مزیت اتوبوس، قیمت ارزان آن در مقایسه با سایر گزینه ها است. 
  • اتوبوس کارهای حاشیه ای و مقدمه چینی های کمتری دارد. بلیط اتوبوس مورد نظرتان را می توانید به شکل حضوری و یا اینترنتی رزرو کنید. حتی تا دقایقی قبل از سفر نیز می توانید بلیط خود را خریداری نمایید و بلافاصله به ترمینال بروید، به محل توقف اتوبوس مشخص شده رفته، بار همراه خود را به قسمت بار اتوبوس تحویل داده و سوار بر اتوبوس، آماده سفر باشید. این یعنی نه بازرسی بدنی و تحویل بار به کانتر را پیش رو دارید و نه پیدا کردن واگن و کوپه و...
  • دسترسی راحت به تمامی نقاط ایران از دیگر مزایای اتوبوس است. همه شهرهای ایران حتی شهرهای بسیار کوچک نیز قابل دسترسی به وسیله اتوبوس هستند.
  • از دیگر قابلیت های خاص اتوبوس این است که به راحتی می توانید اتوبوس بین راهی سوار شوید.
  • اتوبوس ها 24 ساعته در دسترس هستند و در تمامی ساعات در حال حمل و نقل مسافر در جاده های کشور می باشند. پس پیدا کردن اتوبوس کار سختی نیست. 
  • فرقی نمی کند که اتوبوس وی آی پی سوار شوید یا معمولی؛ توقف برای صبحانه ناهار و شام در طی مسیر قطعا اتفاق می افتد. در این توقف گاه ها می توانید پیاده شوید، هوایی تازه کنید، خرید کنید، ناهار یا شام میل کنید و یا از سرویس استفاده کنید. 
  • پایانه های اتوبوسرانی یا همان ترمینال ها بر خلاف ایستگاه های قطار و فرودگاه ها، معمولا در داخل شهرها قرار گرفته اند، به همین دلیل رفت و آمد به آن ها به آسانی انجام می پذیرد. در تمامی کلان شهرها، در نزدیکی پایانه های اتوبوسرانی، ایستگاه مترو و اتوبوس درون شهری وجود دارد تا رفت و آمد مسافران به سهولت انجام بپذیرد.

پایه اتوبوس رانی

چرا اتوبوس نه؟

اما سفر با اتوبوس در کنار مزایا معایبی هم دارد:

  • از جمله معایب سفر با اتوبوس می توان به طول مدت سفر اشاره کرد. سفر با اتوبوس غالباً مدت زمان زیادی زمان می برد. بنابراین لازم است برنامه ریزی دقیقی برای آن انجام داد.
  • ایمنی شاید از دیگر عواملی باشد که شما را از سفر با اتوبوس منصرف کند. هر چند اتوبوس های امروزی بسیار ایمن تر از گذشته شدند و همچنین جاده ها تا حدود زیادی استاندارد تر، اما کاملا طبیعی است که جاده های پر تردد می توانند کمی خطرناک تر از مسیر یک طرفه و بدون مزاحت هواپیما و قطار باشند.

مسافرت با اتوبوس

سفر با قطار چه معایب و مزایایی دارد؟

از جمله مزایای قطار می توان به سرعت و راحتی سفر اشاره کرد. قطار را می توان راحت ترین وسیله سفر معرفی کرد. چرا که در حین سفر با آن می توانید دراز بکشید در کوپه پیاده روی کنید، به واگن رستوران قطار بروید و از آنجا غذا سفارش دهید یا مایحتاج خود را خریداری نمایید.
بر خلاف هواپیما که همیشه دارای محدودیت هایی برای حمل بار است، در قطار می توانید تمام چمدان های خود را به کوپه خود ببرید و خیالتان از بابت هزینه های حمل بار آسوده باشد. البته باید مراقب بود که بار بیش از اندازه باعث مزاحمت برای دیگران نشود.
از دیگر خوبی های قطار می توان به عدم وجود تاخیر در قطار ها اشاره کرد. تاخیر در حرکت قطار ها بسیار کم و به ندرت اتفاق می افتد.

معایب سفر با قطار

اولین ایراد وارد بر قطارها، طولانی بودن زمان سفر و کند بودن سرعت حرکت قطار هاست. این موضوع برای مسیرهای طولانی بیشتر باعث اذیت شدن سافران می شود.
سختی پیدا کردن جای خود در قطار! حتی کسانیکه همیشه از قطار استفاده می کنند هم در پیدا کردن کوپه و صندلی خود به مشکل می خورند.
شما کدام یک را ترجیح می دهید، سفر با اتوبوس بهتر است یا قطار؟ از تجربه ی سفر های ریلی و جاده ای خود بنویسید.

با اتوبوس سفر کنیم یا قطار؟

3.84
این مطلب مفید بود ؟31
نظر سنجی برای این مطلب غیر فعال شده است
وبگردی