تفاهم در زندگی
شاید داشتن تفاهم برای ما به معنی نداشتن هیچ گونه اختلافی در زندگی باشد؛ اما این طرز تفکر در نتیجه اشتباهات رایجی که درباره مفهوم تفاهم داریم شکل گرفته است.

تفکرات اشتباه درباره تفاهم در زندگی زناشویی

کوچکترین هسته جامعه و مهمترین نهاد اجتماعی خانواده است که متشکل از زنان، مردان و فرزندان آنها می‌باشد.

ازدواج یکی از ارکان اصلی و اساسی خانواده به عنوان زیر بنای جامعه می‌باشد، بنابراین می‌توان آن را مهمترین و بزرگترین اتفاق زندگی هر فرد یا انسانی دانست، به صورتی که احساس شکست یا موفقیت هر یک از زوجین سرنوشت هر دوی آنها را تعیین می‌کند. به خاطر همین است که باید ازدواج را بر پایه اصول صحیح بنا نهاد تا رشد و شکوفایی افراد و در نتیجه جامعه را به دنبال داشته باشد، پس ضروری است هر دختر و پسری پیش از اینکه ازدواج کند اطلاعات لازم را کسب کند و بعد اقدام به ازدواج و شروع یک رابطه همیشگی نماید.

تفاهم به معنی نبود اختلاف در زندگی است؟

تفاهم به این معنی نیست که اختلافی در زندگی وجود ندارد بلکه عبارت است از درک علل رفتارهایی که از همدیگر سر می‌زند؛ به نوعی می‌توان گفت همدیگر را فهمیدن و حق دادن به باورها و سلیقه‌های شخصی یکدیگر است.

بایستی شرایط و عواملی حاضر باشند که زن و مرد پیش از ازدواج با توجه و اکتفا به آنها سعی در فراهم کردن تفاهم هر چه بیشتر داشته باشند و با وجود تفاوت‌های فردی که حاصل عوامل ژنتیکی و محیطی است درک متقابل داشته باشند و زبان هم را بفهمند، در شناخت تفاوت‌های خود جدی باشند و مهمتر از همه در عین اینکه تلاش به تکامل و خودسازی دارند، همزمان نسبت به هم پذیرش نیز داشته باشند.

طرز تفکر

تفاهم واقعی و حقیقی به چه معناست؟

پاسخ‌های متفاوتی به این پرسش می‌توان داد چرا که دیدگاه‌های بسیاری از روانشناسان هر کدام در نوع خود متفاوت و جالب است که ما در این بخش از خانواده پلاس نمناک یک جمع‌بندی از این دیدگاه‌ها را در اختیار شما کاربران عزیز قرار خواهیم داد تا درک درستی از تفاهم داشته باشید پس ما را همراهی کنید.

برابری در شدت میزان نیازهای بنیادین یعنی تفاهم، اما سؤال اینجاست این نیازهای بنیادین چه نیاز‌هایی هستند؟ باید بدانید که هر شخصی دارای 5 نیاز بنیادین می‌باشد.

این پنج نیاز عبارت است از:

  1. نیاز به بقا و زنده ماندن
  2. نیاز به عشق و احساس تعلق
  3. نیاز به قدرت و پیشرفت
  4. نیاز به استقلال و آزادی
  5. نیاز به تفریح و شادی

خوشی و شادی

چنانچه زوجین دارای نیاز‌هایی شبیه به هم باشند در حوزه‌های بنیادی و اصلی احتمال ایجاد تعارض به حداقل می‌رسد. به عنوان مثال چنانچه من نیاز دارم به صورت کلامی علاقه به همسرم را اثبات کنم و همسرم این کار را چیزی جز بچه بازی و لوس بازی نمی داند مطمئناً به جای اینکه از این کار من سرخوش شود، احساس بدی پیدا کرده و خجالت زده خواهد شد.

چنانچه من نیاز به استقلال شدیدی داشته باشم، احتمالش بسیار بالا است که در تصمیم گیری ها، احترامی برای نظر همسر خود قائل نباشند و این موضوع منجر به رنجش او شود.

نیاز به بقا نیز ارتباط بسیار بالایی با میزان ریسک پذیری یا حسابگری اقتصادی و مسائل مالی دارد. چنانچه یکی از زوجین اهل پس انداز کردن باشد و اقتصادی پیش برود اما دیگری اهل ریخت و پاش باشد، قطعا درباره این دست موضوعات به مشکل جدی بر خواهند خورد و درکی از همدیگر نخواهند داشت چرا که هر فردی از نگاه خودش واقعیت را مطرح می‌کند.

همه افرادی که در شرف ازدواج هستند، در جستجوی فردی می‌باشند که تفاهم زیادی بینشان وجود داشته باشد اما در این میان به قدری همین کلمه تفاهم گسترده است که معمولاً در ذهن افراد و جامعه تعریف دقیقی از آن موجود نیست، تعریفی که در اکثر مواقع به گوش رسیده است این است که:"حرف هم را بفهمیم و درک کنیم" حال این درک و فهم دقیقا متعلق به چه موضوعاتی می‌باشد، معلوم و مشخص نیست.

اشتباهات رایج در رابطه با تفاهم در زندگی مشترک

در ادامه این بخش از خانواده پلاس نمناک اقدام به گردآوری چند مورد از اشتباهات رایجی که در رابطه با تفاهم وجود دارد کرده است و در نهایت تعریف جامعی از تفاهم در اختیارتان قرار داده است با مطالعه این مطالب کاربردی سعی کنید در جهت رفع اشتباهات خود بر آیید.

تفاهم زندگی در طالع بینی ها

عده‌ای از افراد در جستجوی تفاهم بر پایه طالع بینی و فال هستند و به دنبال همسری هستند که بر اساس سال و ماه تولد و این دست موارد با آنها تفاهم داشته باشند، به عنوان مثال گفته می‌شود متولدین بهمن ماه افرادی بسیار منطقی هستند ولی خردادی‌ها دمدمی مزاجند. اما باید بدانید این برداشت از شخصیت افراد بی پایه و اساس می‌باشد چرا که با هیچ طالع بینی نمی توان شخصیت افراد را پیشگویی کرد و هر فردی خصوصیات و ویژگی‌های رفتاری منحصر به فردی دارد.

باید افکارمان کاملاً شبیه به هم باشد

اولین اشتباهی که زوجین در تعریف تفاهم به آن دچار می‌شوند این است که انتظار دارند کاملاً شبیه به هم فکر کنند و خواستار این هستند طرف مقابلشان ارزش‌ها و باورها و علایق او را دنبال کند و دقیقاً عین خودش فکر کند. در بعضی اوقات دیده شده است که افراد برای تفاهم به جستجوی غذا و رنگ مورد علاقه خود می‌روند گویی که شخص به دنبال همزاد خود می‌گردد، آنچنان که هیچ تفاوتی را در رابطه خود برای شخصیتشان قائل نیست چنین افرادی در زندگی مشترک خود درگیر مشکلات زیادی خواهند شد.

نقاط مشترک

با گذشت زمان عشق پایان می‌یابد

بعضی از افراد بر این باورند که با گذشت زمان عشق و علاقه محو و تمام می‌شود، به همین دلیل کسی را برای ازدواج انتخاب می‌کنند که هیچ حس و علاقه‌ای به او ندارند. اما چنانچه شما یک عاشق واقعی هستید و برای عشق و علاقه خود دلایل بسیاری دارید چیزی به نام عشق در شما محو نمی شود بلکه چیزی مثل ساده انگاری و هیجان است که امکان دارد همین اتفاق شما را در ماه‌های اول رابطه ماجراجو تر و شجاعت تر کند و این حس را به شما القا کند که تنها عاشق روی زمین هستید، ولی کنار کشیده شدن پرده هیجان از این حس موضوعی نیست که برای آن سوگواری کنید. یک عشق حقیقی روزمرگی و آرامشی همیشگی به همراه دارد در چنین مواقعی فاصله‌ای بین شما و همسرتان ایجاد نشده است بلکه به درجه بالاتری از دوست داشتن نائل شده اید که با هیجان کمتر و آرامش بیشتری همراه است.

از بین رفتن عشق

حتماً باید برای هم بمیریم

همه افراد به این موضوع که هیجان انگیزترین بخش زندگی عاشق شدن است واقف هستند همان بخشی که لذت زندگی مشترک را صد چندان می‌کند، اما این فکر را نکنید که برای چنین آغازی نیاز به یک زندگی رویایی و افسانه‌ای دارید. اگر چه این که باید به خواستگارتان علاقه مند باشید موضوع مهمی است ولی این را نیز باید بدانید که آنقدرها هم که فکر می‌کنید عشق چیز ساده‌ای نیست که در هر موقعیتی خود را نشان دهد.

چنانچه با گذراندن یک دوره نامزدی کوتاه احساس عاشق پیشگی می‌کنید باید بدانید که بیشتر از عشق دچار هیجان شده اید چنین حدی از علاقه برای یک نامزدی کوتاه مدت نیست، زمانی این اندازه از عشق به وجود می‌آید که در موقعیت‌های پیچیده زندگی درک و حمایتی درست از هم می‌بینید و این باعث می‌شود که رفته‌رفته طرف مقابلتان همان کسی باشد که در رویاهای شما بوده است؛ دقیقا همان کسی که فقط برای شما به این جهان پا گذاشته است و دقیقا امروز شما را همراهی می‌کند.

عشق زیاد

موفق ترین زندگی، یک زندگی بدون بحث است

اکثر زوج‌ها دعوا و بحث را نقطه پایان خوشبختی خود می‌دانند و به خاطر این که این تفکرات را دارند سعی می‌کنند اختلاف نظری که با طرف مقابل شان دارند را در دل خود حفظ کرده و سکوت کنند اما باید بدانید که سکوت، ترس از جر و بحث، خوشبختی نمی آورد.

زوج‌هایی که خوشبخت هستند تلاش می‌کنند به راحتی اختلافات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و حتی درباره موضوعاتی که ارزش حیاتی برای آنها دارد جنگیده و پیروز شوند. زندگی یک زوج ایده آل روی خط صاف پر لبخند نیست. چرا که زوج ایده آل هم به اختلاف نظر بر می‌خورد و گاهی نیز بینشان دلخوری پیش می‌آید ولی تفاوتی که بین آنها و دیگران وجود دارد این است که با هوشمندی هرچه تمام از پس مسائل زندگی خود بر می‌آیند و به جای اینکه بی مورد از همدیگر دلخور شوند، از دل این بحث‌ها درس زندگی می‌گیرند.

زندگی موفق

اگر دوستم دارد هر کاری برایم می‌کند

هرچند این که عشق قدرت می‌آورد حرف درستی است اما قرار نیست به خاطر عشقی که همسرتان نسبت به شما دارد از او یک فرد زیر دست و ضعیفی خلق کنید. بسیاری از افراد فکر می‌کنند اگر همسرشان عاشقشان باشد به خاطر آنها تمامی پل‌های پشت سر خود را تخریب می‌کنند و به هیچ چیز دیگری توجه نکرده و اهمیتی نمی دهند.

بیشتر آنها با چنین تفکراتی همسر خود را در معرض آزمون‌های بسیار دشواری قرار می‌دهند، به او می‌گویند چنانچه به من علاقه مندی هر چه که من درخواست می‌کنم بایستی عملی کنی، ولی واقعیت این است که اسم چنین شخصی را نمی توان عاشق گذاشت و بهتر است به جای برچسب عاشق بودن، لقب فردی منفعل، ضعیف و بی پناه به او داد. به خاطر اینکه یک شخصی که واقعا عاشق است به هیچ عنوان به خاطر احساساتش از منطق و اصول خود عبور نمی کند و سعی می‌کند حس خود را با عقلانیت همسو کرده و از این طریق به پیشرفت چشمگیری دست یابد.

مسئولیت امور زندگی، وظیفه مرد است

هر چند هنوز هم در بسیاری از خانواده‌ها مسئولیت امور مالی بر عهده مرد‌ها می‌باشد اما این اتفاق نباید منجر شود که بی خیالی خود را به حاشیه ببرید و فقط نظاره گر تلاش و کوشش او باشید. چنانچه به دنبال یک زندگی آرام و موفقی هستید بایستی از همان اول مسئولیت‌ها و وظایف را تقسیم بندی کنید و این تقسیم وظایف را می‌توانید طبق توانایی‌ها و علایق خود انجام دهید. اگر آشپزی همسرتان خوب است و درآمد بیشتری دارید با کنار گذاشتن کلیشه‌ها هرکدام در کاری که توانمندی بیشتری دارید نقش بیشتری را ایفا کنید. به هیچ عنوان با این تفکرات پیش نروید که شما هم حتماً باید همچون والدینتان زندگی کنید، به این فکر باشید که بدون ترس از قضاوت دیگران و با تفاهم هر چه بیشتر در همه بخش‌های زندگی خود شریک بوده و تنها برای دستیابی آرامش بیشتر و کاهش تنش‌ها تلاش کنید.

کار گردن زیاد

خودم را دوست دارد نه جسمم را

چنانچه از آن گروه خانم‌هایی هستید که احساس می‌کنید رابطه زناشویی از اولویت آخر زندگی مشترکتان است سخت در اشتباهید. فکر نکنید مردی که به شما علاقه مند است توجهش فقط به کلام و تفکرات شماست و نیازی به جسمتان ندارد. باید بدانید که تنها راه پسندیده و مشروع برای شروع یک رابطه سالم جسمانی ازدواج است و این رابطه حق شما و همسرتان می‌باشد. چنانچه طالب یک زندگی موفق هستید بایستی از ابعاد مختلف به رابطه خود بنگرید و هیچ کدام از ابعاد را فدای بُعد دیگری نکنید.

مردها ارزشی برای حمایت کردن ندارند

هر چند نمی توان گفت که مرد‌ها به قدری منطقی هستند که می‌توانند تمام کمک‌ها و حمایت‌های شما را درک کرده و به آنها اهمیت دهند. اما خب می‌توانید اطمینان حاصل کنید که آنها جزئی ترین همدلی هایتان را می‌بینند و همه آنها را در ذهنشان ثبت می‌کنند. تفاوت شما با زنان دیگر برای مرد‌ها بسیار محرز است و در بیشتر مواقع اقدام به مقایسه شما با زنان دیگر می‌کنند.

حمایت

چنانچه طالب یک زندگی موفق هستید به اطرافیانتان خوب دقت کنید. ببینید چه ویژگی‌های زنان دیگر باعث رنجش و بیزاری همسرتان می‌شود و چه خصوصیاتی از آنها تحسین همسرتان را به دنبال دارد؟

این را بدانید اگر در صدد حذف آن خصوصیات در زندگی خود برآیید و چند قدمی در جهت ویژگی‌های تحسین برانگیز بردارید حتما مورد توجه همسرتان قرار خواهید گرفت و به هیچ عنوان شما را با زنان دیگر مقایسه نمی کند.

نقطه تعادل در تفاهم

موضوع مهمی که در ایجاد تفاهم، نقش پررنگی دارد این است که هر شخصی مسائل را از دیدگاه طرف مقابلش بنگرد. چنانچه این اتفاق بیفتد قطع به یقین راه حل‌های بسیار مناسبی پیش روی شما قرار گرفته خواهد شد و برای ایجاد این تغییر اساسی، اصلی ترین شرط بیان صادقانه خواسته ها، نیازها، احساسات و... به طرف مقابلتان است و این را مطمئن باشید چنانچه شیوه‌هایی همچون بهانه گیری و قهر یا روش‌های اجتنابی در پیش بگیرید در رفع و رجوع و مسائل و مشکلات عاجز خواهید ماند.

صحبت کردن

تعریف جامعی از تفاهم

همانطور که پیش از این اشاره شد تفاهم به معنی نبود اختلافات در زندگی نیست، به معنای یکسان بودن خصوصیات رفتاری زوجین نیست و حتی به معنای برابری ارزش‌ها و خواسته‌ها و نیاز‌ها نیست. اگر بخواهیم تعریف جامعی از تفاهم در زندگی مشترک داشته باشیم باید بگوییم که شیوه کارآمد در رفع تعارضات و حل مسائل را تفاهم می‌گویند.

هیچ زوجی در دنیا وجود ندارد که در زندگی مشترک خود اختلافی نداشته باشند، بنابراین تفاهم به کارآمدی روش‌های حل همین اختلافات گفته می‌شود.

ریشه و منشأ عدم تفاهم در چیست؟

خودمحوری ریشه نبود تفاهم در زندگیست و از آنجایی که اکثر افراد قبل و بعد از ازدواج درگیر خود محوری می‌شوند، انتظار دارند هر احساساتی که خودشان دارند دیگران نیز از آن تبعیت کنند. زمانی که نگاه عمیقی به تعاملات زوجین می‌اندازیم مشاهده می‌کنیم که بیشترین موردی که آنها به عدم تفاهم در زندگیشان اشاره کرده اند، خودمحور بودن هر کدام از آنها عنوان شده است.

زوجین از این شاکی هستند که همسرم درکی از حرف‌های من ندارد و به خواسته‌ها و نیازهای من احترام قائل نیست ولی در اکثر موارد نیز ملاحظه شده است که اصلاً هیچ نیاز و خواسته‌ای مطرح نشده و انتظار دارند طرف مقابل نیازها و احساسات را خودش درک کند، بدین معنی که یکی از طرفین توقع دارند طرف مقابلش به صورت پیشگویانه احساسات، نیازها و خواسته‌های او را درک کند اما غافل از این هستند که این اتفاق میسر نیست؛ دنیای مرد و زن، دنیای بسیار متفاوتی می‌باشد بنابراین برداشتی که هر کدام از آنها از یک اتفاق در زندگی دارند خیلی با همدیگر فرق دارد، پس در نتیجه برای اینکه درک متقابل و تفاهمی بین زوجین شکل بگیرد شرط اصلی و اول این است که دیدگاه ها، احساسات و نیازها به طور صریح به طرف مقابل بیان شود.

تفکرات کاملا اشتباه درباره تفاهم در زندگی زناشویی

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی