تولد
دوست داشتنی باشیم
همه افراد دوست دارند که تحسین شوند و از نظر دیگران دوست داشتنی به نظر بیایند برای این که فردی دوست داشتنی باشید باید ویژگی هایی خاصی داشته باشید.

چطور دوست داشتنی باشیم , دیگران را به خود علاقه مند کنیم

تقریبا همه دوست دارند در یک جمع محبوب باشند. افراد خوب از بودن در کنار یکدیگر خوشحال هستند، آن ها خوبی را به دیگران القا می کنند و احساس بی نظیری نسبت به خود دارند. افراد خوب بسیار تاثیرگذار هستند و دوستان واقعی بیشتری دارند. آن ها صادقانه به دیگران اهمیت می دهند و افکار، اعمال و سخنان شان منعکس کننده رفتارشان است. به قول معروف مهم بودن خوب است اما خوب بودن مهم تر است. اما چگونه می توان محبوب دیگران شد؟ برای آگاهی نسبت به این موضوع در این قسمت از سبک زندگی نمناک همراه ما باشید.

روابط دوستانه

1. وقت شناس باشید

وقت شناس بودن برای یک قرار ملاقات یکی از مهم ترین راه ها برای علاقه مند کردن دیگران نسبت به خود است. این رفتار به اطرافیان تان نشان می دهد که شما به او و وقتش احترام می گذارید. همچنین نشان می دهد که شما نظم دارید، مسئولیت پذیر و قابل اعتماد هستید و به قول خود عمل می کنید. هیچ کس دوست ندارد منتظر بماند بنابراین نباید دیگران را در انتظار خود نگاه داریم.

همه ما گهگاهی موقعیت های اضطراری غیر منتظره ای را تجربه می کنیم که نمی توانیم از آن اجتناب کنیم و درچنین مواردی باید هرچه سریع تر شخصی که منتظرمان است را مطلع کنیم و از این که نمی توانیم سروقت حضور داشته باشیم عذرخواهی کنیم اما مهم است به یاد داشته باشید ماندن در ترافیک در ساعات شلوغی ، بیش از حد خوابیدن به دلیل کوک نکردن ساعت زنگ دار، گم کردن سوئیچ ماشین و ... بهانه های ساده انگاری است که فقط عدم نظم و انضباط شما و بی احترامی به شخص مقابل را نشان می دهد .

2. مدام انتقاد نکنید

یکی از راه های محبوبیت نزد دیگران این است که درباره ی آن ها و موقعیت های خاص کمتر قضاوت و انتقاد کنید. همیشه سعی کنید به نیمه پر لیوان نگاه کنید و از انتقاد و ابراز نارضایتی خودداری کنید. همیشه شرایط و افرادی وجود دارند که ایده آل نیستند اما دائم انتقاد کردن فایده ای ندارد زیرا فقط منفی نگری شما را تقویت می کند. به جای شکایت کردن از باران از آن لذت ببرید. به جای این که از شخص دیگری آزرده شوید سعی کنید خوبی های او را ببینید.

انتقاد

3. لبخند بزنید و بخندید

لبخند زدن و خندیدن شما را به فردی محبوب تبدیل می کند. در این میان سعی کنید از لبخند های ساختگی خودداری کنید زیرا مردم عدم صداقت شما را متوجه می شوند. لبخند واقعی باعث می شود قلب نیز احساس خوبی داشته باشد. این نشان دهنده خوش بینی، خوشبختی و یک لذت کلی است که مسری می باشد. از این گذشته، هیچ کس دوست ندارد با یک شخص مالیخولیایی ارتباطی داشته باشد.

4. زیاد درمورد خودتان صحبت نکنید

همه ما صدای خود را دوست داریم اما این بدان معنا نیست که صرفا از خودمان تعریف کنیم، علاوه براین، برقراری یک ارتباط صحیح دو طرفه بوده و صحبت یک نفره نیست. خوب نیست از زندگی، احساسات و موفقیت های خود به دیگران بگویید تا آن ها شما را بشناسند و درک کنند. با این حال، افراد زیادی هستند که این کار را انجام می دهند و این باعث ناراحتی اطرافیانشان خواهد شد.

5. به دیگران اهمیت دهید، از آن ها سوال کنید و به حرف هایشان گوش دهید

به جای این که مدام در مورد خودتان حرف بزنید، به دیگران نیز توجه کنید. از آن ها سوال کنید و شنونده خوبی باشید. شما می توانید در مورد چگونگی روزشان، خانواده، مصاحبه شغلی اخیرشان، احساسات و ... سوال کنید و توجهشان را به خود جلب کنید ، با توجه به این که آن ها چه می گویند و بدون توجه به این که شما با آن ها موافق هستید یا خیر ، به صحبت هایشان گوش دهید تا از شما قدردانی کنند.

اهمیت دادن

6. با دیگران شوخی نامناسب نکنید و آن ها را به سخره نگیرید

داشتن حس شوخ طبعی و توانایی خنداندن دیگران روز شما را به خوبی رقم می زند اما مهم است که به یاد داشته باشید دیگران را سوژه خود نکنید . اگر چه ممکن است در واقع منظوری نداشته باشید اما سوژه کردن دیگران اغلب باعث صدمه زدن و خجالت آن ها خواهد شد . مطمئن شوید که شوخی شما باعث خجالت آن ها نشود .

7. به خودتان هم بخندید

این عادت را در خود ایجاد کنید که خیلی جدی نباشید و بتوانید به خود بخندید. این حرکت به دیگران نشان می دهد که خود خواه نیستید و این فضیلتی است که دیگران بسیار آن را قدردانی می کنند. برخی از بهترین و محبوب ترین بازیگران طنز در جهان، ابتدا از خودشان شروع می کنند.

8. در جملات تان از کلمه " لطفا " و "متشکرم" استفاده کنید

شاید این جمله پیش پا افتاده به نظر برسد اما بسیاری از افراد در جهان از قدرت رفتار و کلام درست به ویژه گفتن کلمات " لطفا" و "متشکرم" غافل هستند. مودب بودن یکی از موثر ترین راه ها برای علاقه مند کردن دیگران نسبت به خود است. این کار به دیگران نشان می دهد که شما از آن ها، کمک یا تلاش هایشان قدردانی می کنید. در واقع تا می توانید از این کلمات استفاده کنید. صرف نظر از این که با یک گارسون در رستوران تعامل دارید یا پستچی، رئیس یا یک فرد میلیاردر ، هرگز قدرت مودب بودن را با ذکر این کلمات دست کم نگیرید.

تشکر

9. صمیمانه عذرخواهی کنید

همه در زندگی اشتباه می کنند. توجه به این نکته بسیار مهم است که این بخشی از فرآیند یادگیری در زندگی است. وقتی دیگران را ناراحت می کنید، انتظارات آن ها را برآورده نمی کنید و . . . در چنین مواردی لازم است که صمیمانه عذرخواهی کرده و ابراز پشیمانی کنید. این نشانه ضعف نخواهد بود بلکه قدرت و فروتنی شما را نشان می دهد و باعث می شود تا محبوب دیگران شوید.

10. راجع به دیگران غیبت نکنید

هیچ کس دوست ندارد بددهن باشد یا غیبت دیگران را بشنود ؛ حتی اگر آن غیبت درست باشد . اگر شخصی از کسی غیبت می کند و شما در کنار او هستید مطمئن باشید روزی نیز او پشت شما غیبت خواهد کرد. افراد نابالغ وقت خود را صرف صحبت و غیبت کردن از افراد دیگر می کنند. این جمله را به خاطر داشته باشید که اگر حرفی برای گفتن ندارید ، سکوت کنید .

11. به دیگران کمک کنید

مهربانی و کمک به دیگران در این دنیا بسیار ارزشمند است. هر کس در دوره ای از زندگی خود به نوعی به کمک دیگران نیاز دارد. سعی کنید وقتی کسی به شما نیاز دارد در آنجا حضور داشته باشید. شک نکنید دنیا با مهربانی آدم ها به مکانی بهتر تبدیل خواهد شد. سعی کنید در ازای مهربانی که به دیگران می کنید توقعی نداشته باشید زیرا همین که در زندگی آن شخص تغییری ایجاد می کنید کار خوبی است.

کمک به دیگران

12. حرکات مودبانه انجام دهید

حرکات و رفتاری مودبانه تا حد زیادی به دیگران نشان می دهد که مودب هستید و به آن ها اهمیت می دهید. در مطالب قبلی نمناک هم اشاره داشتیم و خواندید که برخی از کارهایی که می توانید انجام دهید آن است که در هنگام ملاقات با دیگران بایستید و محکم دست دهید ( در صورت لزوم در آغوش گرفتن و بوسیدن )، هنگام ورود شخصی درب را باز کنید و او را برای ورود به اتاق یا منزل راهنمایی کنید ، برای سرو غذا منتظر افراد حاضر در جمع بمانید و ...

13. صادق باشید و دورویی نکنید

یکی از اساسی ترین ویژگی های یک فرد خوب، صداقت است . هیچ کس از فردی که دروغ بگوید یا دورویی کند خوشش نمی آید یا به او احترام نمی گذارد. اگر فردی نیز مبالغه و اغراق کند اعتماد و احترام خود را در نزد دیگران از دست می دهد. سعی نکنید با دروغ گفتن یا اغراق در بیان موفقیت های خود دیگران را تحت تاثیر قرار دهید. همیشه با گفتار و کردار خود صادق باشید تا بعدا احساس گناه نکنید.

14. بخشنده و سخاوتمند باشید

افراد محبوب در وقت و داشته های خود سخاوتمند هستند. آن ها با دادن هدیه ای کوچک به دیگران مهربانی خود را نشان می دهند. آن ها حتی به شخصی که واقعا نیاز دارد کمک مالی می کنند و در هر زمان که شخصی کمکی بخواهد وقت خود را به او اختصاص می دهند. سخاوتمند بودن کار خوبی است و نوعی ابراز عشق به دیگران محسوب خواهد شد. مردم این اعمال را واقعا درک می کنند به خصوص وقتی در ازای آن انتظاری ندارید.

سخاوتمندی

15. نام افراد را به خاطر بسپارید

به گفته بسیاری از افراد؛ صدا زدن نام اشخاص یکی از بهترین اصوات است بنابراین گفتن نام دیگران مهم است. بسیاری از افراد در صورت فراموشی نام شان ناراحت می شوند و احساس می کنند برایتان مهم نیستند. هنگام آشنایی با فردی جدید، نام او را بپرسید و به خاطر بسپارید و هنگام ملاقات صدایش بزنید.

16. یادداشت / ایمیل / پیام تشکر ارسال کنید

این مرحله به محبوبیت شما کمک می کند. به عنوان مثال وقتی با فرد جدیدی تازه ملاقات کردید برای آن شخص پیامی ارسال کنید و بگویید از دیدار با او لذت برده اید و مشتاق دیدار مجددش هستید. یا اگر برای شام به منزل کسی دعوت شده اید برای او پیغام تشکر بفرستید. مطمئن باشید این رفتار شما بی توجه و بی جواب نخواهد ماند.

17. محبت کنید

با دیگران مهربان باشید و به آن ها نشان دهید که برایتان مهم هستند. این می تواند یک دست دادن ساده، ضربه ای روی شانه، آغوش یا بوسه باشد اما نکته اصلی اینجاست که بدانید چه نوع ابراز علاقه ای برای فرد مورد نظرتان مناسب است زیرا نباید او را ناراحت کنید. محبت صحیح شما به آن شخص، باعث ترشح اکسی توسین ،کاهش استرس و در کل احساس بهتر خواهد شد.

محبت به دیگران

18. فروتن باشید

فروتنی رفتاری است که همه آن را تحسین می کنند بنابراین همیشه فروتن باشید زیرا هیچ کس معاشرت با فرد مغرور و خود بزرگ بین را دوست ندارد. هرگز دارایی خود رابه رخ نکشید و درعوض برای برجسته کردن موفقیت ها و فضایل دیگران وقت بگذارید. شخصی که از اعتماد به نفس بالایی برخوردار باشد به نظرات دیگران احتیاج ندارد.

19. دست از شکایت، بهانه جویی و سرزنش کردن دیگران بردارید

همه ما دریک زمان یا مکانی با شخصی روبرو شده ¬ایم که بی وقفه شکایت می کند و عوامل خارجی را سرزنش می کند. آن ها برای هرچیزی که به زعم خود نباشد بهانه جویی می کنند و هرگز مسئولیت کار خود را برعهده نمی گیرند. هیچ کس از معاشرت با این افراد لذت نمی برد. کم تر بدبین باشید و سرزنش نکنید. کار ها همیشه مطابق انتظار و میل شما پیش نمی روند و رسیدگی چنین شرایطی به روشی مهربانانه، مثبت و بدون قضاوت باعث می شود تا در کنار یکدیگر لذت ببرید و همچنین باعث می شود شما فردی محبوب باشید .

20. دیگران را تشویق کنید

سعی کنید مشوق دیگران باشید. هیچ کس از اظهار نظر های بی ارزش و ناامیدانه لذت نمی برد. مثلا اگر دوست شما اضافه وزن دارد و شما نیز چنین هستید، قصد خود را برای کاهش وزن بیان کنید و مشوق و حامی او نیز شوید. با نظرات سازنده مشوق دیگران شوید. با این کار متوجه می شوید که دیگران نیز از تشویق شما قدردانی کرده و آن را جبران می کنند.

تشویق

21. با فرهنگ ها و رسوم دیگر ملت ها آشنا شوید

ما در جهانی زیبا و پراز تنوع فرهنگی زندگی می کنیم بنابراین ضروری است که به یاد داشته باشید فرهنگی که به آن عادت کرده اید برای شخص دیگر عادی نمی باشد. سعی کنید با فرهنگ و رسوم دیگر ملت ها آشنا شوید و به آن ها احترام بگذارید. پایتخت کشور های دیگر را بیاموزید، غذاهای قومی را امتحان کنید، به موسیقی های اقوامی گوش دهید، با هنجارهای افراد مختلف آشنا شوید و ابراز علاقه کنید تا افراد بیشتری به شما علاقه مند شوند.

22. علایق و فعالیت های دیگران را امتحان کنید

همه ما علایق و سرگرمی های شخصی خود را داریم. افق دید خود را با انجام فعالیت ها و سرگرمی های جدید دیگران گسترش دهید. مردم در این شرایط قدردان شما خواهند بود زیرا صادقانه به فعالیت های آن ها علاقه مند شده اید. بنابراین اگر دوستی یک بازیکن گلف است با او به گلف بروید. این را به خاطر بسپارید حتی اگر علاقه ای به این فعالیت ندارید کمی ریسک کنید تا محبوب واقع شوید .

23. نابجا امر به معروف نکنید مگر از شما خواسته شود

یکی از راه های محبوب بودن این است که هرگز به کسی مشاوره ندهید به استثنای فرزندان تان ! مگر آنکه از شما خواسته شود. هر کس روش متفاوتی برای انجام کار ها دارد بنابراین باید به این تفاوت احترام گذاشت. در واقع بسیاری از افراد از نصیحت و مشاوره شدن بیزار هستند بنابراین تنها در صورت درخواست، مشاوره ای سازنده بدهید.

24. هرگز از جملاتی نظیر"من اینو به تو گفته بودم " و " حتی اگر این کار را انجام دهی" استفاده نکنید

اگر به کسی توصیه یا اطلاعاتی می دهید و او به شما توجهی نمی کند اما بعدا میفهمید که حق با شما بوده است هرگز با گفتن " من اینو به تو گفته بودم" اشتباه فرد را به رخش نکشید . اگر توصیه یا نظر شما صحیح است دیگر نیازی به تکرار نیست زیرا درغیر این صورت فقط در راستای کوچک جلوه دادن طرف مقابل و تعالی خود اقدام کرده اید .

سرزنش

25. به دیگران و عقایدشان احترام بگذارید

همه ما در مورد موضوعات مختلف اختلاف نظر داریم و ممکن است دیگران با نظر ما موافق نباشند. یکی از راه های محبوب بودن نزد دیگران آن است که به عقایدشان احترام بگذارید حتی اگر مخالف باشید. تنوع فرهنگی و فکری چیزی است که این دنیا را به مکانی جالب و زیبا تبدیل کرده است.

26. خودتان را دوست داشته باشید و نسبت به انتقادات حساسیت کمتری نشان دهید

اگر خودتان را دوست داشته باشید نباید با انتقادات دیگران تصور کنید که دنیا به پایان رسیده است، بنابراین حساسیت بیش از حد و واکنش تند نشان ندهید. در این صورت با پذیرفتن انتقادات دیگران ؛ محبوب خواهید شد.

27. برای اطرافیان وقت بگذارید

زمان گرانبها ترین هدیه ای است که می توانید به دیگران بدهید. همه افراد در این دنیا ، از ثروتمند گرفته تا فقیر از 24 ساعت شبانه روز برخوردارند بنابراین اختصاص دادن قسمتی از زمان بزرگترین هدیه به دیگران می باشد. شما می توانید ساعتی از روز را به صرف یک وعده غذایی با دوست تان بگذرانید یا اگر نیاز به کمک دارند در خدمت شان باشید ، با این کار به آن ها نشان می دهید که برایشان ارزش قائل هستید .

28. هنگام معاشرت با دیگران واقعا در اختیار آن ها باشید

زمانی که وقت خود را با دوستان و خانواده می گذرانید، حواستان باشد که کاملا در کنار آن ها باشید. اگر با یکی از دوستان تان شام می خورید تلفن همراه خود را بی صدا کرده و چک کردن فضای مجازی را بیخیال شوید. اگر با دوستان تان صحبت می کنید به چشمانشان نگاه کنید و شنونده خوبی باشید و توجه خود را با نگرانی های پیش افتاده دیگر کم نکنید.

شیوه غلط معاشرت

29. فقط به خاطر منافع خود تظاهر به خوب بودن نکنید

برای محبوبیت و خوب بودن نزد دیگران به فکر منافع شخصی خود نباشید. مردم صداقت را درک می کنند بنابراین عادتی را درنظر بگیرید و تمرین کنید که به دلیل ارزش ذاتی به فرد محبوبی تبدیل شوید. با این کار تغییر مثبتی در جهان ایجاد خواهید کرد.

این ویژگی ها شخصیت شما را دوست داشتنی میکند

4.4278
این مطلب مفید بود ؟24335
منبع : بخش خانواده نمناک/ن/م.ح
برچسب : جذب افراد
وبگردی