درماتوفیبروم
درماتوفیبروم یا درماتوفیبروما توده های قرمز رنگ روی پوست هستند که معمولا بی خطر بوده و با افزایش سن به طور ناگهانی ظاهر شده و به راحتی از بین نمی روند.

درماتوفیبروم یا توده های کوچک خوش خیم روی پوست 

درماتوفیبروم ، این نقاط و یا توده های قرمز رنگ معمولاً مشکلی را برای سلامتی ایجاد نمی کنند ، مگر این که عاملی برای ناراحتی همراه با خارش یا خونریزی باشند . در چنین مواردی حتماً باید به یک متخصص مراجعه کنید . 

مطمئن هستیم که شما بیش از یک بار در زندگی با این توده های قرمز رنگ روی پوست خود مواجه شده اید. این توده ها یا لکه های قرمز معمولاً به طور ناگهانی ظاهر می شوند و به این راحتی ها از بین نمی روند . اگر هم تا به حال به آن مبتلا نشده باشید ، احتمالاً یک روز دچار خواهید شد .

این توده های قرمز که در زنان شایع تر است برعکس نام شان معمولاً خال نیستند ، به آن ها توده های قرمز رنگ یا درماتوفیبروم گفته می شود که از تجمع مویرگ ها تشکیل شده اند . طبق مطالعات انجام شده این مشکل می تواند بیش از 50 درصد از جوانان را درگیر کند . این توده ها در نواحی مختلف بدن ظاهر و مشاهده می شوند .

این توده ها از لحاظ قطر سایز های مختلفی دارند و در بیشتر موارد هیچ درمانی برای آن ها نیاز نیست اما در هر صورت بهتر است آن ها را به پزشک نشان دهید . برای این که فهم بهتری در مورد آن ها پیدا کنید ، در بخش بهداشت و سلامت نمناک مهم ترین چیز هایی که باید در مورد رشد این خال ها و توده های قرمز بدانید را به شما معرفی می کنیم. اگر از آن ها رنج می برید ، این اطلاعات به شما کمک خواهند کرد .

درماتوفیبروم

حقایقی درباره درماتوفیبروم

مقالات موجود ، نشان می دهد این لکه های قرمز روی پوست رایج ترین نوع غده های عروقی هستند . این غده ها به صورت طبیعی لکه های روی پوست را ایجاد می کنند و در هر زمان از زندگی پیدا می شوند و بعد از سن 30 سالگی هم رواج بیشتری دارند. آن ها معمولاً به دلیل رنگ قرمزی که دارند توجه دیگران را جلب می کنند اما بسیاری از افراد حتی آن ها را نمی بینند. عامل ژنتیکی به شدت می تواند در ایجاد این خال های قرمز موثر باشد .

نام دیگر این توده ها درماتوفیبروم است که رشد بدون آسیب را روی پوست ایجاد می کند . حتی ممکن است رنگ های متفاوتی را هم از خودش نشان دهد و در طول سال ها دچار تغییر رنگ شود .

درماتوفیبروم ها هنگام لمس شدن سفت هستند و غلظت بالایی دارند و بسیاری از افراد آن ها را مانند یک سنگ کوچک در زیر یا بالای پوست توصیف می کنند که اکثرشان بدون درد هستند . بعضی از افراد ممکن است خارش ، سوزش و کلافگی را در اطراف آن احساس کنند . 

خارش

درماتوفیبروم یا توده های قرمز روی پوست دقیقا چه چیزی هستند؟ 

این توده های قرمز روی پوست مجموعه ای از مویرگ ها می باشند که در سیستم عروقی دچار آشفتگی هایی شده اند. آن ها اغلب روی بازو و سینه ایجاد می شوند . معمولا این غده های عروقی قرمز رنگ همان لکه ها و یا توده های قرمز کوچک روی پوست هستند ، لطیف بوده و نوک آن ها کمی به سمت بالا می باشند و قطر بین 1 تا 5 میلیمتر دارند . ظاهر آن ها به گونه ای است که باعث می شود با خال اشتباه گرفته شوند . 

علائم و پیچیدگی های درماتوفیبروم

درماتوفیبروم ها معمولاً به تدریج رشد می کنند .  رشد آن ها معمولاً ویژگی های مختلفی دارد که به شناسایی آن ها کمک خواهد کرد . عوامل کلیدی شناسایی درماتوفیبروم ها شامل موارد زیر است: 

ظاهر

شبیه یک جوش گرد که معمولاً زیر پوست ظاهر می شود

درماتوفیبروما

سایز

سایز آن ها از نوک تا انتها معمولاً یکسان است و زیاد و کم نمی شود .

رنگ

معمولاً قرمز، صورتی و گاهی اوقات خاکستری ، قهوه ای، روشن یا بنفش هستند .

محل

در بیشتر موارد روی ساق پا ظاهر می شوند اما گاهی اوقات روی بازو و نقاط دیگر بدن هم پیدا خواهند شد .

علل درماتوفیبروم

علل درماتوفیبروم؛ چه عواملی باعث ایجاد این توده ها می شوند؟ 

  • علل اصلی آن ها هنوز ناشناخته است اما مطالعاتی در این زمینه نشان می دهد که سن و سال یک فاکتور مهم است و معمولا با بالا رفتن سن ممکن است تعداد آن ها بیشتر شود.
  •  ژنتیک ، تغییرات هورمونی ، قرار گرفتن در معرض محصولات شیمیایی و آب و هوا نیز در ایجاد آن ها موثر است.
  •  تجمع زیاد سلول ها در لایه های عمیق تر پوست ، واکنش شدید به یک آسیب دیدگی کوچک مثل نیش زنبور یا هر حشره دیگر ، زخم و  آسیب دیدگی می تواند جزء دلایل دیگر آن ها باشد .
  • افرادی که دچار لوپوس سیستماتیک هستند ، ممکن است چند مورد از این توده ها را در بدن خود مشاهده کنند .

آیا جای نگرانی وجود دارد ؟ 

بهتر است بدانید که این توده های قرمز رنگ روی پوست سرطانی نیستند و هیچ جای نگرانی وجود ندارد . آن ها تومورهای خوش خیم و بدون خطر هستند اما در هر صورت باید به ظاهر شان توجه کنید و هر گونه تغییری را مورد بررسی قرار دهید . بنابراین اگر این توده را روی پوست خود مشاهده کردید ، بسیار مهم است که موارد زیر را به یاد داشته باشید: 

  • این توده ها نباید در تعداد زیاد در یک ناحیه خاص  ظاهر شوند . توده های قرمز روی پوست همچنین نباید عاملی برای ناراحتی باشند .
  • اگر این توده ها به شما صدمه وارد می کنند ، دچار خارش می شوید و شما را اذیت می کنند ، به پزشک مراجعه کنید .
  • توده های قرمز روی پوست نباید خونریزی کند . اگر با لمس خونریزی می کنند، به متخصص پوست مراجعه کنید .
  • به رنگ و شکل شان توجه کنید، اگر رنگ تیره تر شد و یا لبه های آن سفت و نامنظم شدند ، حتما با یک متخصص صحبت کنید . 

درمان درماتوفیبروم

برای برداشتن درماتوفیبروم یا توده ها باید چه کار کرد؟ 

این توده ها هیچ خطری برای سلامتی ندارند اما ممکن است ظاهر آن ها شما را آزار دهد ، مخصوصاً زمانی که می خواهید یک لباس بپوشید که در آن گردن تان مشخص است . بسیار مهم است که خودتان در منزل اقدام به برداشتن آن ها نکنید .راه های امن زیادی هستند اما ممکن است اشتباه عمل کردن؛ به راه های خطرناک تبدیل شود .

توده های قرمز روی پوست بین 6 تا 7 میلیمتر هستند . این ها مویرگ های خونی می باشند و هرگز نباید خودمان آن ها را برداریم . متخصص پوست قادر خواهد بود بهترین و امن ترین روش ها را به شما معرفی کند، تا آن ها را بردارید.

لیزر یا چاقوی الکتریکی معمولاً برای سوزاندن آن ها و جلوگیری از ظاهر شدن دوباره استفاده می شود که این تکنیک کاملاً امن و بی خطر است . 

درماتوفیبروم چیست؟علل و درمان توده های روی پوست

4.37
این مطلب مفید بود ؟61
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن/س
وبگردی