تراجنسی

ترنس سکشوال یا تراجنسی چیست؟

کد مطلب : 31471تعداد نظرات : 3 نظرزمان مطالعه : 10 دقیقه
تراجنسی یا ترنس سکشوال به عدم تطابق بین بدن و هویت جنسی گفته می شود. اختلال هویت جنسیتی اختلالی است که از زمانی که جنین در رحم مادر است شکل می گیرد.

ترنس چیست و ترانس سکشوال یا تراجنسی چه معنایی دارد؟

برخی از مردم احساس می کنند که جنسیتی که در بدو تولد به آن ها اختصاص داده شده است ، با هویت جنسیتی آن ها یا جنسیتی که احساس می کنند در آنجا وجود دارد مطابقت ندارد . این افراد غالباً ترنس نامیده می شوند . ترنس در مورد هویت جنسیتی است.

ترنس اصطلاحی است که در روش های مختلفی می توان هویت جنسیتی افراد را با جنسیت آن ها هنگام تولد متفاوت دانست . بسیاری از اصطلاحات مختلف وجود دارد که افراد ترنس برای توصیف خود از آن ها استفاده می کنند . به عنوان مثال، گاهی اوقات کلمه ترنس فقط به زنان اختصاص داده می شود . همیشه بهتر است از کلماتی که شخص ترجیح می دهد استفاده شود.

افراد با اختلال هویت های جنسیتی، وضعیت خود را به طرق مختلف بیان می کنند و چنانچه در بخش سلامت نمناک بازگو شده است بعضی از افراد از لباس ، رفتار و روش های زندگی خود به عنوان جنسیتی که احساس بهتری نسبت به آن دارند، استفاده می کنند. برخی از آن ها هورمون درمانی می کنند و ممکن است برای تغییر جنسیت جراحی کنند که با هویت جنسی آن ها مطابقت دارد.

برخی از آن ها درک سنتی از جنسیت را که بین "مرد" و "زن" تقسیم می شود را رد می کنند. افراد دارای اختلال در هویت جنسیتی (جنسیتی که در درون خود احساس می کنند )، امکانات جنسیتی ( نحوه لباس پوشیدن و عمل کردن) و گرایش های جنسی (افرادی که شما را به خود جذب می کند) با یکدیگر متفاوت هستند.

اختلال جنسیتی ترانس سکشوال یا تراجنسی چیست ؟

اختلال جنسیتی اصطلاحی است که روانشناسان و پزشکان از آن برای توصیف پریشانی ، ناخوشایند بودن و اضطراب در مورد عدم تطابق بین بدن و هویت جنسی استفاده می کنند. روانشناسان قبلاً این وضعیت را "اختلال هویت جنسیتی" می نامیدند.

با این حال ، عدم تطابق بین بدن فرد و هویت جنسیتی به خودی خود یک بیماری روانی نیست ( اما می تواند باعث پریشانی عاطفی شود)، بنابراین این اصطلاح تغییر یافت تا این موضوع را منعکس کند.

چرا بعضی از افراد ترنس هستند ؟

هیچ توضیح کاملی برای اینکه چرا بعضی از افراد ترنس هستند،وجود ندارد . بسیاری از متخصصان عوامل بیولوژیکی از قبیل:تأثیرات ژنتیکی و سطوح هورمونی پیش زادی، تجارب اوایل زندگی و تجارب دوران نوجوانی و حتی بزرگسالی را در رشد هویت ترنس ها تاثیرگذار می دانند.

آیا هویت جنسی با گرایش جنسی " ترانس سکشوال یا تراجنسی " متفاوت است ؟

افراد غالباً هویت جنسیتی را با گرایش جنسی اشتباه می گیرند اما ترنس بودن به معنای لزبین ، همجنسگرا یا دوجنسگرا نیست. هویت جنسی مربوط به احساس درونی در مورد خودتان است ، نه گرایشتان به دیگران.

یک شخص ترنس می تواند همجنسگرا، لزبین و ... باشد . تعریف ساده تر :گرایش جنسی مربوط به کسانی است که شما می خواهید با آن ها باشید . هویت جنسیتی درمورد این که شما خودتان کی هستید.

گرایش جنسی ترنس

معنی عبور چیست ؟

عبور یا passing، تجربه یک فرد ترنس که توسط دیگران دیده می شود را توصیف می کند :جنسیتی که می خواهند به عنوان ان دیده شوند . به عنوان مثال یک زن ترنس می تواند از حمام زنانه استفاده کند و اطرافیان خود را زن ببیند.

این وضعیت می تواند از نظر عاطفی دارای اهمیت زیادی باشد ، زیرا هویت جنسی شما را تأیید می کند.

اما همه افراد ترنس با گذشت احساس یکسانی ندارند . در حالی که گذر برای برخی افراد مهم است اما برخی دیگر احساس می کنند این کلمه نشان می دهد که ادعای جنسیتی برخی افراد به اندازه دیگران واقعی نیست.

برخی از افراد ترنس راحت هستند و افتخار می کنند که به عنوان یک فرد منطقی و تابوشکن مشکل خود را بیان کرده اند و نیازی به مقابله کردن با این موضوع احساس نمی کنند.

زمان بروز علائم تراجنسی در افراد

این اختلال زمانی که جنین در رحم مادر است ، شکل می گیرد و در زمان کودکی وجود دارد و به صورت یکدفعه ای رخ نمی دهد . این افراد هویت درونی شان با ماهیت بیرونی تفاوت دارد و از زمان کودکی متوجه این تفاوت می شوند و هرگز مانند افراد عادی زندگی نمی کنند و متوجه تفاوت خود با همنوعانشان می شوند و به همین علت گوشه نشین می شوند.

ترنس سکشوال ها گاهی به علت درک نکردن دیگران برای تطبیق رفتارشان با جنسیتشان به روانپزشک مراجعه می کنند اما این کار تاثیری نخواهد داشت و در صورت عدم درک اطرافیان برخی از آنها دست به خودکشی می زنند.

از کجا بدانم ترنس هستم؟

شناسایی افراد به عنوان ترنس به معنای دانستن این است که آیا هویت جنسی متفاوت از جنسیتی است که در بدو تولد به شما اختصاص داده شده است یا نه . به عنوان مثال انگار که هنگام تولد ، جنسیت مرد به شما اختصاص داده شده است، اما می دانید هویت جنسی شما زن است . البته برای بعضی ازافراد این حس کاملا گذراست.

در این بخش از نمناک مواردی را معرفی خواهیم کرد که ممکن است به شما در درک بهتر هویت جنسیتی کمک کند:

 • درمورد احساسات خود به طور منظم در یک ژورنال یادداشت بذارید.
 • در مورد آن با یک دوست نزدیک یا یکی از اعضای خانواده خود که به آن ها اعتماد دارید صحبت کنید.
 • تا آنجا که ممکن است درباره تجربیات سایر افراد اطلاعات کسب کنید یا با خواندن مطالبی که آن ها را نوشته اید یا به صورت حضوری با آن ها ملاقات کنید.
 • با یک مشاور یا درمانگر صحبت کنید که با جامعه ترنس آشنا هستند و مورد اعتماد می باشند.
 • به یاد داشته باشید که ایمنی شخصی خود را در اولویت قرار دهید.
 • بدانید که تنها نیستید.

بیماری اختلال جنسیتی

از کجا بدانیم فرزندمان ترنس است ؟

این اختلال دوران جنینی شکل می گیرد و دارای زمینه های ژنتیکی است و علائم آن از همان دوران کودکی در فرد دیده می شود.

والدین با توجه به فرزند خود و مراجعه به موقع به روانشناس می توانند سریعاً مشکل را تشخیص دهند. اگر می خواهید بدانید فرزندتان ترنس است یا خیر به علائم زیر توجه داشته باشید:

 • کودک تمایلی به بازی با همجنس های خود ندارد.
 • در مدرسه با همکلاسی های خود صمیمی نیست.
 • در دوران بلوغ با تغییرات جسمی خود سازگاری ندارد و آن ها را نمی پذیرد.
 • به اسباب بازی های جنس مخالف خود بیشتر توجه می کند.

طبقه بندی هویتی ترنس سکشوال ها

از نظر هویتی ترنس سکشوال ها را می توان به 2 دسته تقسیم بندی نمود:

1. ترنس مرد یا یک مرد با روان زنانه

این فرد از نظر ظاهری و جنسیتی یک مرد است اما از نظر روانی مانند خانم هاست . این نوع ترنس را ترنس مرد یا FTM می گویند.

2. ترنس زن یا یک زن با روان مردانه

این فرد از نظر ظاهری و جنسیتی یک زن است اما روانی مردانه دارد. این نوع ترنس را ترنس زن یا MTF می گویند.

طبقه بندی افراد ترنس سکشوال به روش دیگر :

1. ترنس سکشوالیسم اولیه

این وضعیت در کودکی دیده می شود و پس از آن تغییری نمی کند.

2. ترنس سکشوالیسم ثانویه

این وضعیت به جز کودکی در دوران پس از کودکی نیز مشاهده می شود.

چه چیزی راجع به ترنس باید بدانیم ؟

افراد ترنس تجارب مختلفی را با گذار تجربه می کنند. برخی ممکن است از نظر اجتماعی ، قانونی و پزشکی تغییر کنند ، برخی ممکن است فقط از نظر اجتماعی تغییر کنند و برخی ممکن است هیچ یک از این موارد را تجربه نکنند.

تراجنسی

منظور از تغییر جنسیت چیست ؟

تغییر جنسیت فرایند تغییر روش و نحوه برخورد افراد با شما به گونه ای که خودتان به جنسیتی که از درون احساس می کنید، است . تغییر جنسیت می تواند به معنای چیزهای مختلفی باشد.

این فرایند می تواند شامل درمان پزشکی و هورمون ها باشد ، می تواند شامل تغییر نام و ضمایر مورد نظر شما باشد، می تواند شامل تغییر ظاهر و لباس شما باشد . همچنین می تواند مستلزم مراجعه به دوستان و خانواده ، یک روند طولانی و مداوم یا اتفاقی باشد که در طی مدت زمانی کوتاه اتفاق می افتد.

فرد ترنس خواستار تغییر جنسیت باید مراحلی را طی کرده و پس از آن قادر به تغییر جنسیت خود خواهد بود:

 • باید روانشناسان تشخیص دهند که فرد به اختلال هویت جنسی مبتلا است.
 • پس از تصمیم گیری، بیمار باید 2 سال بر تصمیم خود مصمم باشد.
 • بیمار باید یک سال مانند جنس مخالف در جامعه ظاهر شود تا بداند توان تحمل شرایط و رفتار ها را دارد یا خیر.
 • فرد نباید اضافه وزن داشته باشد.
 • واقع بین باشد و عوارض و دستاورد های جراحی را بداند (مثلا ترنسی که قصد تغییر جنسیت به زن را دارد، باید بداند که توانایی باردار شدن نخواهد داشت، باید برای بچه دار شدن از رحم اجاره ای استفاده کند).
 • سن در جراحی تغییر جنسیت، دارای اهمیت است. برای انجام عمل جراحی سن 18 تا 21 سالگی مناسب است . در این سن فرآیند بلوغ فرد پایان یافته و جراحی موفقیت آمیزتر خواهد بود.

برای مردان ترنس ، تغییرات پزشکی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هورمون درمانی ( ایجاد خصوصیات مردانه از قبیل صدای زمخت تر، رشد موهای صورت، رشد عضلات، توزیع مجدد چربی بدن به دور از باسن و سینه، پریود نشدن و غیره)
 • بازسازی قفسه سینه مردان یا " عمل جراحی لیفت (برداشتن پستان و بافت سینه)
 • هیسترکتومی ( برداشتن اندام تولید مثل زن داخلی مانند تخمدان ها و رحم)
 • فالوپلاستی ( ساخت آلت تناسلی مرد با استفاده از قسمت های دیگر بدن)
 • جراحی که باعث می شود کلیتوریس بیشتر مانند آلت تناسلی مرد عمل کند ، همراه با درمان هورمونی باعث بزرگتر شدن کلیتوریس شما می شود.

برای زنان ترنس ، تغییرات جنسیتی پزشکی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • هورمون درمانی ( ایجاد خصوصیات زنانه مانند موهای بدن کمتر ، سینه ها، توزیع مجدد چربی بدن به سمت باسن و سینه و غیره)
 • جراحی پستان (ایمپلنت)
 • اریکتومی (برداشتن بیضه)
 • لیزر موهای زائد ( برای برداشتن مو از صورت یا سایر قسمت های بدن)
 • عمل جراحی صورت ( صورت های کوچکتر و زنانه تر ) ایجاد کنید.
 • واژینوپلاستی وارونگی آلت تناسلی ( ایجاد واژن با وارونه کردن پوست آلت تناسلی)

تغییر جنسیت

تفاوت ترنس سکشوال با همجنس گرا

در پاسخ به سوال برخی از شما کاربران از بخش سلامت نمناک در این رابطه باید بگوییم که همجنس گرایان و ترنس سکشوال ها با یکدیگر متفاوت هستند . هم جنس گراها تناقضی از لحاظ روانی و جسمی تناقضی با هم ندارند. مثلا پسر مبتلا به اختلال همجنس گرایی، از نظر روانی و جسمی شبیه پسران است، اما علاقه دارند که با همجنس خود رابطه جنسی برقرار نمایند.

افراد مبتلا به اختلال همجنس گرایی به تغییر جنسیت خود میلی ندارند، اما میل شدیدی به تغییر جنسیت خود دارند و از جامعه و اطرافیان انتظار دارند آن ها را درک کنند و از وضعیتشان خجالت نمی کشند و دوست دارند از طریق هورمون ها یا جراحی بدن خود را با هویت جنسی شان تطابق دهند.

در صورت ترنس بودن ، به چه نوع مراقبت های بهداشتی و خدماتی نیاز داریم؟

فرد ترانس سکشوال یا تراجنسی همان نیازهای مراقبت های بهداشتی مانند همه دارند اما ممکن است نگرانی ها و نیاز های مراقبت های بهداشتی خاصی نیز داشته باشند . اگر می خواهید با استفاده از هورمون ها یا انجام عمل جراحی از نظر پزشکی تغییر جنسیت دهید ، برای جلوگیری از بروز مشکلات مراقبت های تخصصی لازم است.

دسترسی به مراقبت های بهداشتی می تواند برای افراد ترنس ، چالش برانگیز باشد . همه پرستاران و پزشکان نسبت به مسائل ترنس حساسیت ندارند و در مورد نیازهای مراقبت های بهداشتی افراد ترنس آگاهی ندارند.

شما ممکن است بدون توجه به این که مایل به تغییر جنسیت باشید ، از کشف هویت جنسیتی خود نگران باشید . ممکن است احساس راحتی با بدنتان نداشته باشید یا احساس راحتی نکنید که یک پرستار یا پزشک شما را معاینه کند.

افراد ترنس که می خواهند از نظر پزشکی تغییر جنسیت دهند ، باید به دنبال پرستاران و پزشکان واجد شرایط باشند که بتوانند بهترین خدمات درمانی را ارائه دهند . متأسفانه دسترسی به این معالجات برای بسیاری از افراد آسان نیست و می تواند گران باشد و اغلب تحت پوشش بیمه نیست.

اگر کم تر از 18 سال داشته باشید، ممکن است به اجازه والدین یا سرپرست قانونی احتیاج داشته باشید. گاهی اوقات یافتن ارائه دهنده ای که این معالجه را ارائه می دهد ، بسته به جایی که زندگی می کنید دشوار است.

از آن جا که یافتن پزشکانی که از طریق انتقال پزشکی به شما کمک کنند می تواند مشکل باشد ، برخی از افراد از هورمون درمانی استفاده می کنند . استفاده از هورمون ها بدون راهنمایی پزشکی خطرناک است - می تواند خطر لخته شدن خون ، فشار خون بالا ، بیماری کبد و سایر عوارض جدی را افزایش دهد . اگر از سوزن استفاده می کنید تا به خودتان تزریق کنید و خطرات پزشکی رادر نظر نگیرید، خطر ابتلا به HIV ، هپاتیت و سایر عفونت ها افزایش پیدا خواهد کرد.

سخن آخر :

ترنس سکشوال یک اختلال جنسی بوده و از زمان جنینی شکل می گیرد بنابراین هیچگاه ترنس سکشوال ها را به دلیل وضعیتشان تحقیر نکنید و مورد شماتت قرار ندهید.

بدانید که ترنس ها نیز حق زندگی دارند؛ پس آنها را درک کرده و طرد نکنیم. متاسفانه برخورد حال حاضر جامعه با این افراد مناسب نبوده و آن ها را با همجنس گرایان اشتباه می گیرند.

همه چیز از ترنس سکشوال یا تراجنسی + علائم و جراحی

4.5160
این مطلب مفید بود ؟14416
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : plannedparenthood / transmedicalresearch / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : تغییر جنسیت
3 نظر به ثبت رسیده است
سعید1396-01-01
موفق باشی
326
محسن1397-02-18
انشاا...هرجا هستی موفق باشی منم ی دوست دارم که ترانس ۲۵سالشه
162
صادق1397-04-09
واقعا ترنس ها انسان های خوبی هستن و مشکلی باهاشون ندارم ولی اگر مشکلی نداشته باشی و ترنس کنی کار اشتباهی کردی من خودم حس زن بودن میکردم ولی چون سالم بودم از لحاظ جنسی با کمک هیپنوتیزم خوب شدم به بقیه هم پیشنهاد میکنم هیپنوتیزم خیلی کمک می‌کنند
2214
وبگردی