غذا خواب
خواب کافی اصلی ترین دلیل برای شروع یک روز عالی است و مواد غذایی تاثیر بسزایی در خواب راحت دارند پس باید از خوردن غذا هایی که باعث بیخوابی میشوند امتناع کرد.

مواد غذایی پرمصرفی که خواب راحت شما را مختل می کند

بدونِ شک غذا انرژی مورد نیاز برای عملکرد بهتر در طول روز را فراهم می کند؛ اما شاید بعضی از غذاها باشند که بهتر است هنگام شب از خوردن آنها صرف نظر کنید؛ چرا که با وجودِ زندگی‌ های پرمشغله و حواس ‌پرتی‌ های زیاد، رسیدن به هشت ساعت خواب توصیه شده در هر شب سخت است.

انجام این کار می ‌تواند راه ‌حلی برای مشکلات خواب شما باشد پس اگر می توانستید بهترین موادغذایی را انتخاب کنید که به خواب راحت و بهتر شما کمک می کنند، آیا واقعاً چنین کاری نمی کردید؟ اگر می دانستید کدام موادغذایی خوابتان را خراب می کنند، آیا از خوردن آنها اجتناب نمی کردید؟ در این قسمت از بهداشت و سلامت نمناک قصد داریم که راجع به این موضوع بیشتر توضیح داده و بگوییم که چه مواد غذایی؛ خواب راحت را از شما می گیرد.

نوشیدنی های کافئین دار

نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای و نوشابه جزو بدترین غذاها برای سلامت خواب هستند، زیرا شما را بیدار نگه می‌ دارند و هوشیاری ذهنی تان را بالا می‌ برند و در نتیجه بدخواب خواهید شد.

نوشیدنی کافئین دار

غذاهای تند و پر ادویه

ادویه بدترین چیزی است که قبل از خواب می توانید آن را استفاده کنید. غذا های تند و پر ادویه باعث سوزش معده و رفلاکس اسید وافزایش درجه حرارت مرکزی بدن شده و تأثیر منفی بر روی خواب شبانه می گذارد.

انواع کلم

سبزیجاتی مانند کلم بروکلی و گل کلم گرچه خواص فراوانی برای سلامتی دارند اما به دلیل اینکه سرشار از فیبر نامحلول هستند هضم کندی داشته و در صورت مصرف در ساعات آخر شب بدن مجبور است که برای هضم آنها فعالیت کند، به همین خاطر مانع از خواب طبیعی و مطلوب می شوند.

شکلات

شکلات مخصوصا شکلات تلخ سرشار از آنتی اکسیدان است؛ اما به خاطر کافئین موجود در آن یک محرک می باشد و ذهن را بیدار نگه می دارد و خواب شبانه را مختل خواهد کرد پس اگر یک یا دو تکه شکلات تلخ بعد از شام مصرف شود کافئین موجود در آن مانع از خواب راحت می شود.

شکلات تلخ

گوشت قرمز

گوشت قرمز حاوی پروتئین است و مملو از چربی است، چربی گوشت قرمز سبب سخت شدن هضم آن شده و همین هضم سخت، خواب شبانه را مختل می سازد.

سس گوجه فرنگی

سس گوجه فرنگی سسس خوشمزه ای است که ما آن را با انواع ساندویچ، پیتزا، ماکارونی و... سرو می کنیم اما بهتر است سس گوجه را با این غذاها حداقل سه ساعت زودتر از اینکه به رختخواب بروید، استفاده کنید زیرا این سس اسیدی بوده و این خصوصیت آن می تواند به سوزش سرمعده و سوءهاضمه در طول شب منجر شود و اختلالات خواب را به دنبال داشته باشد.

شکر

دلایل زیادی برای خوردن قند و شکر کمتر وجود دارد؛ اما یکی از مهمترین ها این است که شکر خواب تان را به هم می ریزد؛ بنابراین برای جلوگیری از بی قراری و آشفتگی؛ بهتر است که قبل از خواب از شکر استفاده نکنید.

کدام مواد غذایی مانع خواب راحت می شوند؟

54
این مطلب مفید بود ؟40
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ش
وبگردی