روز برادران رایت
برادران رایت تاثیر زیادی بر روی ایجاد و پیشرفت تکنولوژی پرواز داشته اند و به همین دلیل 17 دسامبر را روز برادران رایت نامگذاری کرده اند.

حقایق خواندنی برادران رایت به بهانه 17 دسامبر ؛ سالگرد اولین پرواز آنها

باور عموم مردم و محققان بر این است که برادران رایت هواپیما را اختراع کرده اند اما باز هم نقل قول های متفاوتی در این زمینه وجود دارد .  ممکن است نظر ما در مورد این که برادران رایت اولین کسانی بودند که توانایی پرواز در آسمان ها را ایجاد کردند ، درست نباشد اما حداقل با قطعیت می توان گفت که اولین هواپیمای موتوردار  توسط این دو برادر ساخته شد . آن ها در اولین دهه قرن 20 توانستند آزمایش های دیگری انجام دهند و در زمینه هواپیما پیشرفت های زیادی را به انجام برسانند . ما هرگز نمی توانیم به طور دقیق بگوییم که قبل از برادران رایت ، پروازی در آسمان انجام شده بود یا خیر اما در این مورد شک نداریم که قطعا آن ها نقش بسیار موثری در صنعت هواپیما داشته اند . امروز 17 دسامبر سالگرد اولین پرواز برادران رایت بهانه ای شد تا در بخش سرگرمی نمناک نگاهی کوتاه به ماجرای این دو برادر بیاندازیم.

روز برادران رایت

تاریخچه روز برادران رایت 

اولین پرواز برادران رایت با هواپیمای موتورداری که اختراع کرده بودند ، در تاریخ 17 دسامبر سال 1903 اتفاق افتاد که یک روز مهم در تقویم محسوب می شود ؛ در این روز در سال 1903، ویلبور و اورویل رایت اولین پرواز موفقیت آمیز خود را در Kill Devil Hills، نزدیک Kitty Hawk، NC ثبت کردند. طبق گفته های این اولین هواپیمای ساخته شده نبود، اما اولین هواپیمایی بود که با موفقیت با خلبان پرواز کرد.

اگرچه هنوز هیچ کشوری آن را به عنوان یک روز تعطیل اعلام نکرده است اما سالانه آن را خاطر نشان می کنند و گرامی می دارند زیرا برادران رایت تاثیر زیادی روی تکنولوژی پرواز داشته اند . اما نامگذاری اصلی این روز در سال 1959 انجام شد و به تصویب رسید .

هر سال در برخی از کشورها این روز را گرامی می دارند ؛ به طوری که ممکن است افراد زیادی به این مراسم ها دعوت شوند و با اقدامات برادران رایت آشنایی پیدا کنند . معمولا این جشن در واشنگتن برگزار می گردد؛ جایی که برادران رایت جوایز زیاد و مهمی را دریافت کردند .

هر چقدر که تاریخ را بررسی کنید ، می بینید که تکنولوژی پرواز مدیون اقداماتی است که این برادران در سال 1903 انجام داده اند . همچنین موزه های مربوط به اقدامات برادران رایت هم در کشور آمریکا وجود دارد که عموم افراد می توانند از آن جا دیدن کنند .

پرواز برادران رایت

کمی درباره برادران رایت و زندگی شخصی آنها

ویلبر فرزند سوم خانواده و متولد آوریل 1867 و اورویل فرزند ششم خانواده و متولد اگوست 1871 بود. پدرشان، میلتون (Milton) یک کشیش بود که همیشه در سفر به سر می برد و مادرشان سوزان نام داشت و همیشه دوست داشت چیزهای تازه ای خلق کند.اورویل همیشه از درس فرار می کرد و بسیاربازیگوش بود به همین سبب به درس خواندن ادامه نداد و یک مغازه چاپ و پرینت تاسیس کرد و ویلبر هم به عنوان ویرایشگر در کنار برادرش مشغول به کار شد.

آنها بعد از فوت مادرشان به دلیل ابتلا به سِل به سراغ مهم ترین علاقه زندگی شان یعنی دوچرخه رفتند و مغازه ای را برای فروش و تعمیر دوچرخه باز کردند. آنها 4 سال بعد از تاسیس مغازه، نوع جدیدی از دوچرخه را که خودش روغن کاری مربوط به زنجیر چرخ را انجام می داد را طراحی نمودند. 

برادران رایت در سنین جوانی علاقه مند به پرواز شدند، هنگامی که پدرشان یک هلیکوپتر با باند لاستیکی اسباب بازی را به خانه آورد. از همان زمان و بعد از سفر خانواده به هند و آشنایی اورویل با بادبادک جرقه ای در ذهن دو برادر زده شد.

برادران رایت

این دو برادر زمانی که مغازه دوچرخه سازی داشتند، خبرهای مربوط به پرواز را نیز دنبال می کردند و شنیده بودند مهندس آلمانی به نام اوتو لیلینتال در اثر سقوط با گلایدرِ ساخته خود، در گذشته است بنابراین انگیزه شان برای ساخت هواپیما بیشتر شد.

برادران رایت در سال 1899 موفق به طراحی نمونه اولیه گلایدر خود شدند و برای امتحان آن به  شهر بادخیز کیتیهک رفتند اما گلایدر آنها موفقیت زیادی به دست نیاورد. آنها در سال 1901 گلایدر دیگری را آماده کردند اما باز هم نتیجه خوبی کسب نکردند و با تغییر در ابعاد و برخی اجزای آن در سال 1902 گلایدری شبیه به هواپیما ساختند که پرواز نسبتا موفقی هم داشت.

آنها دست از تلاش بر نداشتند و با اصلاح مدل های پیشین گلایدرها و ساخت اتاقکی مناسب و تعبیه موتوری برای آن چیزی کاملا شبیه به یک هواپیما ساختند ونام هواپیمای خود را پرنده رایت 1(Wright Flyer I) گذاشتند اما زمان پرواز هواپیما سقوط کرد. آنهاهواپیمای خود را در مدت سه روز تعمیر و بازسازی کردند و با حضور 5 شاهد چندین بار طعم پرواز را چشیدند. در آخرین پرواز ویلبر مدت 59 ثانیه مسافتی در حدود 284 متر را طی کرد.

با وجود پرواز موفق روزنامه های محلی این دو برادر را دروغگو خواندند و واقعیت را نپذیرفتند بنابراین ویلبر در سال 1908 هواپیما را به فرانسه برد و مدت کوتاهی با آن پرواز کرد و در اروپا مورد توجه مقامات سلطنتی و سران سیاسی قرار گرفتند سپس آنها به آمریکا بازگشتند در حالی که قراردادهای زیادی برای هواپیما در آمریکا و اروپا بسته بودند.

هواپیما قدیمی

 برادران رایت در سال های بعد نمونه های دیگری از هواپیما را ساختند. برادران رایت با ساختن پرنده رایت 3  که به موتور تازه و سخت افزار جدیدتری مجهز بود، دو پرواز تاریخی در زندگی انجام دادند . در اولین پرواز دو برادر در کنار هم بودند و در دومین پرواز پدرشان نیز همراه آنان بود.

آخرین پرواز ویلبر در ژوئن 1911 بود او یک سال بعد بر اثر بیماری تیفویید در گذشت و پس از مرگ او برادرش مدیریت شرکت رایت را بر عهده گرفتاما در سال 1915 آن را فروخت و در سازمان های دیگری مشغول به کار شد و در سال 1933 برنده مدال فرانکلین شد. سر انجام اورویل ژانویه 1948 در گذشت در حالی که نامشان هرگز از خاطر بشریت پاک نشد و همیشه در تاریخ ماندگار گردید.

جالب است بدانید برادران رایت هیچ وقت به دانشگاه نرفتند و هیچ گاه ازدواج نکردند. دوچرخه برادران رایت و هواپیمای پرنده رایت 1 در موزه ملی هوافضا نگهداری می شود.

17 دسامبر ؛ روز برادران رایت + زندگی شخصی آنها

53
این مطلب مفید بود ؟30
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/س
برچسب : رویدادها
وبگردی