گیاه آگاو
گیاهان آگاو گیاهانی هستند با خار و برگ های پهن و بزرگ که برای رشد به نور و آفتاب زیادی نیاز دارند اما در برابر خشکسالی بسیار مقاوم هستند.

راهنمای جامع نگهداری و کاشت گیاه آگاو

گیاهان آگاو برگ خنجری به عنوان گیاهان شاداب با برگ های بزرگ خاردار، شناخته می شوند. در نگاه اول، احتمالا شاید گیاه بدون گل به نظر برسد. بسیاری از انواع رایج گیاه برگ های پهن با خارهای خطرناک دارند. تنوع زیادی در آگاو برگ خنجری وجود دارد برخی از آنها کوچک و نرم و برخی دیگر سفت و تیز هستند که می تواند تا عمق 6.09600 متر رشد کند.

در برخی مناطق دنیا به علت شباهت ظاهری گیاه آگاو به Aloe ( گیاه مولد صبر زرد از تیره لاله ) به غلط Aloes می گویند . گیاه آگاو از خانواده نرگس یا Amaryllidaceae می باشد ( در برخی منابع از خانواده Agavaceae ذکر شده است ). همچنین دارای 300 گونه دائمی است.

برگ های گیاه آگاو :

چنانچه در نمناک گفته ایم همه انواع آگاو بدون ساقه و تقریبا به همین ترتیب تیز هستند. شاخ و برگ آگاو تقریبا آبی - سبز در انواع سخت و سبز -خاکستری در آب و هوای گرم است . هم چنین برخی از آن ها رنگارنگ و با نشانه های سفید یا طلایی هستند.

گل ها:وقتی گیاه آگاو در 6-8 سالگی بالغ می شود، ساقه گل بلندی از مرکز گیاه رشد می کند. گل ها ناقوس شکل و بلند و به رنگ های سفید، زرد و سبز در قسمت انتهایی ساقه مولد گل هستند. در بسیاری از گونه های آگاو، زمانی که گل ها دانه را تولید می کنند، گیاه می میرد .

نام رایج گیاه آگاو:

گیاهان آگاو عموما به نام آگاو منسوب هستند. آگاو آمریکایی به عنوان گیاه قرن و این نام معمولی گاهی برای همه گونه آگاو به کار می رود.

گیاه آگاو

مناطق سرد:

بیشتر گیاهان آگاو در برابر سرما مقاوم نیستند، اما برخی نیز مانند آگاو پاری وجود دارند که سرما را تحمل می کنند . با این حال اکثر آن ها فقط در مناطق کشاورزی 8 یا 9 ایالت متحده وجود دارند.

نور:

گیاهان آگاو به آفتاب کامل و بخشی سایه نیاز دارند. هر چه آب و هوا گرم تر باشد، سایه بیشتری را می گیرد.

اندازه بالغ گیاهان آگاو:

تنوع زیادی در اندازه گیاهان آگاو وجود دارد. آن ها می توانند از چند اینچ تا چند متر قطر داشته باشند.

دوره شکوفه دادن آگاو :

آگاو با شاخ و برگ های زیبایی رشد می کنند و نه با گل ها. این خوب است زیرا آن ها تنها زمانی شکوفه می دهند که کاملا بالغ می شوند. گیاه می تواند در هر جایی از 5 تا 40 سال عمر کند.

گیاهان آگاو در محیط کشت نسبت به حیات وحش بیشتر شکوفه می دهند. بیشتر گیاهان پس از گل دادن می میرند. با این حال، معمولا گیاهان کوچک بنیادی وجود دارند که می توانند دوباره کاشته شوند.

توصیه هایی برای طراحی گیاهان آگاو :

یک آگاو بزرگ تمام چیزی است که برای ایجاد یک نقطه کانونی لازم است. فقط مطمئن شوید که فضای کافی برای قدم زدن در اطراف آن وجود داشته زیرا با نوک تیزی که دارد موجب آسیب می شود و زمانی که انواع مختلفی از آگاو را برای چشم انداز انتخاب می کنید، ابتدا، بافت آن ها را در نظر بگیرید و با دقت انواع گیاه های خاردار را از محیط های پر تردد دورکنید.

آن ها همچنین می توانند مرز خوبی را با کاشت چندین گونه از این گیاه ایجاد کنند. آن ها بافتی دارند که تضاد روشنی با گیاهان دیگر دارند. جفت کردن آن ها با گیاهان زینتی، به زیبایی محیط می افزاید .

برگ های آن ها اغلب قهوه ای نمی شود و نمی ریزد و در تمام طول سال جذابیت خود را حفظ می کنند.

پرورش گیاه آگاو

انواع گیاه آگاو

آگاوه اتنواتا

آگاوه اتنواتا یک نوع مشهور از این گیاه است که نیز به نام دم روباه یا اژدها شناخته می شود و در حدود 1.52400 متر رشد و کمی پهن می شود.

آگاو پارویفلورا

برگ ها سفید با علامت های گرافیکی و رشته های پیچ خورده دارند که به آن ها ظاهر مویی شکل می دهد تنها در حدود 0.1524 متر ارتفاع دارند و شش تا هشت سال با گل های سبز شکوفه می دهد.

آگاو تکوییلانا

آگاو آبی وبر برای ساخت تکوییلانا، درمکزیک استفاده می شود، اما یک گیاه بسیار جذاب نیز برای باغها است که به بلندی 1.8288 مترمی رسد. وبه مدت شش تا هشت سال گل می دهد و به ارتفاع 4.57200 متر می رسد.

آگاو آمریکایی

آگاو آمریکایی (1.5 تا 2 متر)ارتفاع و پهنا دارند . برگ های سبز - آبی با حاشیه های دندانه دار و تیغ های بلند نوک هر برگ در نورکامل آفتاب و بخشی از سایه به سرعت رشد می کنند و رنگهای متنوعی دارد و کمی سرما را تحمل می کند.

آگاو آنگوستیفولیا

1.2 متر ارتفاع و 1.8 متر پهنا با شاخ و برگ های سبز خاکستری و دندانه های تیز در حاشیه برگ ها دارد و با افزایش سن خنثی می شود .

آگاو فیلیفرا

آگاو فیلیفرا 60 مترارتفاع دارد و پهن است. برگ های سبز باریک با تارهای سفید در حاشیه برگ. به آفتاب کامل نیاز دارد و تحمل بسیار کمی در سرما دارد

آگاو شاوی

60تا 91 متر ارتفاع با برگ های سبز پهن با حاشیه های قرمز دندانه ای و نوک قرمز - سیاه دارد به آفتاب کامل نیازدارد و تحمل یخ بندان را ندارد .

آگاو ویکتوریا

به تدریج که گیاه بالغ می شود، برگهای پهن به سمت داخل حرکت و گنبدی شکل می شوند ارتفاع آن به حدود 0.3048متر می رسد. گل های کرم در 20 تا 30 سال ظاهر می شوند.

آگاو ویکتوریا

نکاتی برای رشد آگاو :

آگاو براحتی و بدون توجه خاصی به سرعت رشد و تمام سال جذابیت خود را حفظ می کنند. در اینجا چند نکته برای به پرورش گیاهان آگاو وجود دارد.

تکثیر: سال ها طول می کشد تا گیاه آگاو بذر تولید کند، اغلب با بذر یا از طریق پاجوش تکثیر می شوند.

خاک: آگاو هر گونه خاک خوب زهکشی شده را تحمل خواهد کرد، اما اولویت آن ها خاک های ماسه ای و سخت است و خاک آن pH خاصی ندارد.

آب: با اینکه گیاهان بالغ بسیار مقاوم در برابر خشک سالی هستند، زمانی که برای اولین بار کشت یک گیاه را در فضای باز آغاز می کنید، هر چهار ،پنج روزآبیاری کنید. پس از یک هفته، بسته به آب و هوا، یک هفته در میان گیاه را آبیاری کنید.

نور: گفتم این گل در شرایط سخت مقاوم است،به نور زیادی احتیاج دارد و تابش آفتاب مستقیم برای حفظ طراوت و شادابی این گیاه ضروری است.

تغذیه: به آگاو غذا ندهید .به نظر می رسد آگاو ها از خودشان مراقبت می کنند تغذیه گیاه باعث گل دادن آن و سپس مرگ آن می شود که ما نمی خواهیم این اتفاق بیفتد.

همچنین باید اندازه آگاو دل خواه را در نظر بگیرید. بسیاری از گیاهان خیلی بزرگ می شوند. گیاهان ، وقتی کشت می شوند، نمی توانند جابجا شوند و واقعا قادر به هرس کردن آن ها نیستند. دقت کنید که نوع مناسبی از آن را برای محیط انتخاب کنید.

کاشت گیاهان آگاو در گلدان:

همانند بسیاری از گیاهان باطراوت، آگاو ریشه های کم عمقی دارند بنابراین می توانید آن ها را در هر محفظه ای مانند گلدان با هر اندازه ای بکارید زیرا به خاک زیادی نیاز ندارند. از یک خاک خوب زهکشی شده استفاده کنید.

هردو سال، خاک گلدان با خاک تازه تعویض کنید آگاو می توانند ریشه های مکنده تولید کنند. اگر گلدان ها بیش از حد پر از ریشه باشد، ریشه ها را ببرید. قبل از اینکه دوباره آن را آب دهید آن را تعدیل کنید.

هفته ای یک بار در تابستان و در زمستان به صورت ماهیانه گیاه را آبیاری کنید. صبر کنید تا سطح خاک قبل از آبیاری خشک شود. در شرایط بسیار خشک آگاو ممکن است پیوسته به آبیاری بیشتری نیاز داشته باشد.

تکثیر گیاه آگاو

آفات و مشکلات گیاهان آگاو :

آگاوها مشکلات بسیار کمی دارند. آگاو وقتی زیر زمین خاک می شود شپش ها در مرکز گیاه تخم می گذارد که منجر به فروپاشی آن شود. متاسفانه، متوجه این موضوع نخواهید شد تا وقتی که خیلی دیر می شود و سپس گیاه را بردارید و به دنبال آفات بگردید.

موارد استفاده از گیاه آگاو

کاربرد تزیینی برای فضای سبز و محوطه سازی:

این گیاه به علت داشتن برگ های همیشه سبز مورد توجه زیادیمی باشد. با کاشت آن در یک گلدان به عنوان یک گیاه پاسیویی، می توان از آن در نماهای محوطه های مناطق با آب و هوای مدیترانه ای و حتی در روف گاردن در مناطق دارای آب و هوای خشن استفاده کرد.

کاربرد گیاه آگاو در پزشکی:

از شیره گیاه آگاو به عنوان مدر و ملین استفاده می شود. آب گرفته شده از برگ های آن برای رفع کبودی مناسب است و برای سوء هاضمه، نفخ، یبوست، یرقان و اسهال خونی کاربرد دارد.

شیره agaves به عنوان یک ماده چسبنده برای پودر های مختلف به عنوان مرهم بر زخم استفاده می شود. همچنین در درمان اسهال، اسهال خونی و غیره استفاده شود. شیره آگاو ضد عفونی کننده، معرق، مدر و ملین است. علاوه بر این می تواند به عنوان یک ضد عفونی کننده پوست سر و صورت در موارد ریزش مو استفاده شود.

مصارف غذایی:

ساقه گل و قلب گیاهآگاو شیرین و سرشار ازفیبر است و می تواند بو داده و خورده شود. دانه های آن را آرد کرده به نان اضافه کنید و همچنین به عنوان قوام دهنده برای سوپ استفاده می شود.

کاربرد الیاف:

از الیاف برگهای گونه ای به نام پتیا برای ساخت طناب، بوریا بافی، پارچه های درشت و گلدوزی شده از چرم استفاده میشود. و از صمغ آن برای قوام دادن به طنابهای دست ساز استفاده میشده است.

کاربرد های دیگر:

این گیاه حاوی ساپونین است. عصاره برگ به عنوان یک صابون کاربرد دارد. از خار روی برگ ها در ایام قدیم به عنوان سنجاق و سوزن استفاده می شد. گل خشک ساقه به عنوان یک کاهگل ضد آب و به عنوان یک طناب کوتاه در مناطق بومی آن به کار میرود. این گیاهان در طرح های احیای زمین ها در مناطق خشک جهان بسیار کاربرد دارند.

راهنمای پرورش و تکثیر گیاه آگاو + آفات و کاربردها

4.261
این مطلب مفید بود ؟5110
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی