برنامه ریزی روز تعطیل
این که روز های تعطیل را بدون برنامه وقت کشی می کنید باعث کلافگی شما خواهد شدکه با در نظر گرفتن برخی موارد آخر هفته های با نشاطی خواهید داشت.

 برای لذت بخش بودن روز تعطیل چه کنیم و چه نکنیم ؟

تعطیلات فرصت مناسبی برای استراحت و دور شدن از استرس و مشغله های روزانه است اما گاهی تعطیلات کسل کننده می شود و برنامه های زندگی مان را به هم می ریزد و خستگی میهمانی رفتن ها و میهمان داری ها، رمقی برایمان نمی گذارد. اگر می خواهید روزهای تعطیل خسته کننده ترین و دردآورترین روز هفته شما نباشد، باید بدانید چگونه از این تعطیلات استفاده کنید و در روزهای تعطیل چه کارهایی انجام دهید. اگر دوست دارید روز تعطیل تان مانند روزهای دیگر کسل کننده و خسته کننده نباشد و در روزهای تعطیل پرانرژی و نشاط باشید و احساسات منفی نداشته باشید ، این بخش از نمناک را مطالعه نمایید.

انرژی و نشاط

برنامه ریزی کنید:

قبل از آغاز روز تعطیل، تصمیم بگیرید که چه کارهایی باید انجام دهید. اگر برای روزهای تعطیل از قبل برنامه ای نداشته باشید، احتمال این که روز تعطیلتان بیهوده بگذرد، زیاد است. 

کمی بیشتر بخوابید:

در روز تعطیل تمام ساعت های بیدارباش را خاموش کنید و کمی بیشتر بخوابید. اجازه دهید بدن به دلخواه خودش بیدار شود تا انرژی بدنتان تا آخر روز حفظ شود.

ورزش را فراموش نکنید :

در روز تعطیل ورزش را فراموش نکنید. برای اینکه حال جسمانی و روحی خوبی داشته باشید، نرمش کنید و تنبلی را کنارگذاشته و از ورزش و فعالیت بدنی غافل نشوید. پیاده روی، شنا، فوتبال، وسطی، گل کوچیک و ... در طول روز تعطیل موجب شادابی شما خواهد شد.

پیاده روی

صبحانه را مفصل و دورهم میل کنید:

بعد از برخاستن از خواب و انجام ورزش، صبحانه کامل و مفصلی را میل کنید و یا از روز قبل برای صبحانه مفصل روز تعطیل برنامه ریزی کنید و با دوستان یا خانواده برای صبحانه روز تعطیل، بیرون از خانه قرار بگذارید. 

پیغام های کاریتان را بررسی نکنید:

اگر در روزهای دیگر عادت به بررسی ایمیل ها، خبرها، بررسی پیغام های کاری و ... خود هنگام صرف غذا دارید، در روز تعطیل این کار را کنار بگذارید و از انجام آنها خودداری کنید.

خودتان را درگیر کار نکنید:

بسیاری از افراد نمی توانند بین زندگی و کار خود تعادل ایجاد کنند و در روز تعطیل نیز مشغول انجام کار می شوند، بدین گونه هم خودشان روز خسته کننده ای را می گذرانند و هم اطرافیانشان کسل می شوند پس در روز تعطیل حتی اگر کارها و برگه های امضا نشده روی میزتان تلنبار هم شده باشد، نباید یک برگ از آنها را با خود به خانه آورده و در روز تعطیل جسم و ذهن تان را درگیر کار کنید.

فعالیت در روز تعطیل

روز تعطیل را به قرارهای تفریحی اختصاص دهید:

هرگز قرار کاری خود را به روز تعطیل موکول نکنید و تعطیلات را به تفریح با خانواده و دوستان اختصاص دهید. تعطیلات زمان خوبی است تا به بیرون از خانه بروید و هوای تازه را نفس بکشید و از طبیعت اطراف تان انرژی بگیرید. 

تنها به تلفن های غیرکاری پاسخ دهید:

بسیاری از افراد حتی در تعطیلات نیز کارهای خود را با تلفن انجام می دهند، جواب دادن به تلفن های کاری وقت زیادی را از شما می گیرد و به سرعت غرق تان خواهد کرد پس بهتر است اصلا تلفن همراه تان را خاموش کرده یا فقط به پیغام ها و تماس های غیر کاری پاسخ بدهید. 

غذا درست کنید:

در روزهای کاری بسیاری از ما غذاهای آماده و فست فود می خوریم اما روز تعطیل را متفاوت آغاز کنید و این یک روز غذای حاضری نخورید. بهتر است خودتان با حوصله مشغول آشپزی شوید و غذای خوشمزه بپزید. لازم نیست در روز تعطیل در زمان مشخص غذا بخورید، می توانید این قانون را بشکنید و هر وقت احساس گرسنگی کردید، ناهار بخورید.

آشپزی در تعطیلات

تعطیلات را با خانواده بگذرانید:

اگر مشغله کاریتان زیاد است و در روزهای عادی زمان زیادی را با خانواده نمی گذرانید، بهتر است در تعطیلات جبران کنید و زمان زیادی را به خانواده اختصاص دهید. در این روز با خانواده خود مشغول تفریح شوید و با آنها خوش بگذرانید. اولویت شما در روز تعطیل باید خانواده تان باشد حتی اگر دوستان زیادی داشته باشید و همیشه سرتان گرم باشد.

مطالعه کنید:

در روز تعطیل ساعتی را به مطالعه کتاب هایی که به خواندن آن علاقمند هستید، اختصاص دهید. اگر اهل نوشتن هستید، می توانید در روز تعطیل مدتی را به نگارش هرآنچه برایتان رخ داده بپردازید.

قبل از روز تعطیل برنامه ریزی تفریحی انجام دهید:

قبل از آغاز تعطیلات با دوستان یا خانواده تان قرار بگذارید به خارج از شهر برای تفریح روید. این سفرها باید از نظر مسافت کاملا کوتاه و از نظر کیفیت تفریح، جذاب و عالی باشد. سفرهای یکروزه خارج برای تمدد اعصاب و تجدید قوا عالی هستند. سعی کنید همه چیز را ساده و آسان برگزار کنید تا به شما و همه خوش بگذرد.

استراحت کنید :

اگر در طول روز تعطیل احساس خستگی نمودید، گوشی تلفنتان را خاموش کرده و ساعتی در آرامش کامل استراحت کنید. مکانی راحت و آرام را برای خوابیدن انتخاب کنید و به جای خوابیدن روی مبل، جلوی تلویزیون یا در جایی که بچه ها مشغول بازی هستند، به اتاق خواب بروید، درب را ببندید و نور را تا جایی که می توانید، کم کنید.

استراحت کردن

نه بگویید:

اگر در روز تعطیل یکی از دوستان شما انجام کاری که دوست ندارید را به شما سپرد و اگر برنامه ای را دوست نداشتید، رک و رو راست به آن «نه» بگویید و برای خود و زمانتان ارزش قائل شوید و به دنبال فعالیت هایی باشید که شادتان می کنند. با روش نه گفتن های محترمانه را در مطالب قبلی نمناک کامل آشنا شدید.

مدیتیشن انجام دهید:

از تک تک لحظات تان به بهترین شکل ممکن استفاده کنید و مدیتیشن را در برنامه روز تعطیلتان بگنجانید. زمانی که مدیتیشن می کنیم تغییرات عمیق بدنی و روانی در ما رخ می دهد. مدیتیشن در مغز و در فرایندهای خودکار بدن تغییرات واقعی ایجاد می کند.

از تنهایی تان لذت ببرید:

حتی اگر تنها هستید، از تنهایی خود لذت ببرید و قدر خود را بدانید و برای شادی خود تلاش بدانید و درک کنید که هیچ فردی جز خودتان مسئول شادی شما نیست، پس از تنهایی خود نیز نهایت لذت را ببرید.

لذت بردن از تنهایی

شب تعطیل برای انجام کار بیدار نمانید:

هرگز شب تعطیل را تا دیروقت برای انجام کارها بیدار نمانید زیرا باید روان شما این رهایی را تجربه کند تا بتواند بیاساید. اگر برای گردش و تفریح و دورهمی در روز تعطیل  شب زنده داری کنید، عیبی ندارد.

فیلم ببینید :

در روز تعطیل می توانید در کنار خانواده به تماشای فیلم مورد علاقتان بپردازید. تماشای فیلم و سریال در ایام تعطیل بسیار لذت بخش خواهد بود. حتی می توانید با تماشای فیلم و سریال های خارجی در روز تعطیل به تقویت زبان خود هم کمک کنید.

کارهای سرگرم کننده و مورد علاقه انجام دهید:

در روزهای تعطیل که زمان کافی دارید ، کارهای سرگرم کننده و مورد علاقه انجام دهید. اگر به نقاشی یا عکاسی علاقمند هستید، این کار را انجام دهید ، کارهایی را که بدان علاقه دارید و در طول هفته های شلوغ قادر به انجام آنها نیستید.

باید نبایدهای ساده برای خوش گذرانی در روز تعطیل

3.5190
این مطلب مفید بود ؟13456
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/م.ح
وبگردی