بیماری آکرودرماتیت
آکرودرماتیت بیماری است که در کودکان 3 تا 15 سال خود را با لکه های قرمز روی پوست نشان می دهد و انواع هپاتیت و اچ آی وی و تعدادی واکسن از عوامل بروز آن هستند.

آنچه باید در مورد علل و علائم بیماری آکرودرماتیت در کودکان بدانید

آکرودرماتیت یا Syndrome Gianotti-Crosti یک بیماری شایع پوستی است که معمولا کودکان 3 تا 15 ساله را تحت تاثیر قرار می دهد. نام کامل این بیماری "آکرودرماتیت پاپولی دوران کودکی است."

acrodermatitis

بیماری آکرودرماتیت چیست و چه نشانه هایی دارد؟

بیماری آکرودرماتیت چیست؟

آکرودرماتیت باعث ایجاد خارش و قرمز یا بنفش شدن رنگ پوست در بدن می شود ؛ کودکان همچنین ممکن است دچار نفخ شکم ، تب و تورم و درد گره های لنفاوی شوند.اگرچه آکرودرماتیت خود مسری نیست، ویروس هایی که باعث آن می شوند، مسری هستند این بدان معنی است که بچه هایی که به طور منظم با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند، ممکن است ویروس را به هم منتقل کنند و دچار آکرودرماتیت شوند.

آکرودرماتیت همچنین ممکن است در خواهر و برادر فرزندان مبتلا به این بیماری رخ دهد این گاهی اوقات می تواند تا یک سال بعد از آلوده شدن بروز کند. همانطور که در ادامه این بخش از سلامت نمناک خواهیم گفت اعتقاد بر این است کودکانی که این بیماری را داشتند، حتی بعد از اینکه همه نشانه ها از بین برود، آن را حمل می کنند ؛

آکرودرماتیت در بهار و تابستان شایع تر است و معمولا 4 تا 8 هفته طول می کشد اما می تواند تا چهار ماه هم ادامه داشته باشد که معمولا بدون نیاز به درمان های خاص حل می شود.

بروز آکرودرماتیت

بیماری آکرودرماتیت چگونه عمل می کند؟

علائم آکرودرماتیت چیست؟

در طی سه تا چهار روز، لکه های قرمز روی پوست کودک شما رشد می کنند. این لکه ها می توانند در هر جایی از بدن ایجاد شوند، اما اغلب آنها بر روی بازوها، ران و باسن دیده می شود. در بیشتر موارد، لکه ها به تدریج به سمت صورت حرکت می کنند با پیشرفت وضعیت، نقاط قرمز ممکن است شروع به رنگ بنفش کنند این ،اغلب زمانی اتفاق می افتد که مویرگ ها (رگ های خونی کوچک) خون را به مناطق آسیب دیده رسانده است.

کودک شما همچنین ممکن است در ناحیه شکم و گره های لنفاوی احساس تورم و حساسیت کند این علائم می تواند دو تا سه ماه طول بکشد.

اگر هپاتیت B عامل اصلی آکوودرمتیت باشد، ممکن است رنگ پوست و چشم کودک شما زرد شود.این علائم زردی است.

علائم آکرودرماتیت

نشانه ها و علائم بیماری آکرودرماتیت

علت آکرودرماتیت چیست؟

در حالی که میزان بروز آکرودرماتیت دوران کودکی ناشناخته است، اما این وضعیت نسبتا ملایم و خفیف است با این حال، چندین اپیدمی آکرودرماتیسم در طول سال ها گزارش شده است.کارشناسان معتقدند این اپیدمی ها به علت عفونت های ویروسی ایجاد می شود که می تواند آکرودرماتیت را در کودکان ایجاد کند .

در ایالات متحده، ویروس که اغلب با آکرودرماتیت دوران کودکی همراه است، ویروس اپشتین بار (EBV)می باشد.

ویروس EBV عضو خانواده ویروس تبخال است و یکی از رایج ترین ویروس ها برای افراد در سراسر جهان است. از طریق مایعات بدن، بویژه بزاق پخش می شود اگرچه EBV یک علت شایع آکرودرماتیت در کودکان است، چندین نوع از عفونت ها همچنین می توانند به ایجاد این بیماری منجر شوند، از جمله:

 • اچ آی وی
 • هپاتیت A، B و C
 • سیتومگالوویروس (ویروس معمولی که معمولا علایم ایجاد نمی کند)
 • ویروس سایتو مگا (ویروس رایج که می تواند باعث علائم سرد و عفونت شدید تنفسی شود)
 • روتاویروس (ویروس رایج که باعث ایجاد اسهال در نوزادان می شود)
 • سرخچه (عفونت ویروسی که باعث بروز بثورات می شود)
 • ویروس کوکسکی (عفونت ویروسی خفیف که سبب زخم دهان و بثورات در کودکان جوان می شود)
 • ویروس های parainfluenza (گروهی از ویروس هایی که بیماری های تنفسی را در نوزادان و کودکان جوان ایجاد می کنند)
 • ویروس سنسیتیال تنفسی (RSV) (ویروس رایج که باعث ایجاد علائم خفیف و سرد در کودکان و بزرگسالان بزرگتر می شود، اما می تواند برای نوزادان و کودکان جوان باشد)

عوامل خطر آکرودرماتیت

عللی که باعث بروز بیماری آکرودرماتیت می شوند

در موارد بسیار نادر، واکسن هایی برای بیماری های خاص ویروسی ممکن است باعث آکرودرماتیت شود، از جمله:

 • پلیو ویروس
 • هپاتیت A
 • دیفتری
 • ابله
 • ابله مرغان
 • کورتون
 • آنفلوآنزا

جلوگیری از آکرودرماتیت

بروز بیماری آکرودرماتیت به علت واکسن زدن

آکرودرماتیت چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک کودک شما می تواند به سادگی با نگاه کردن به پوست کودک آن را تشخیص دهد ؛ آنها همچنین ممکن است برخی آزمایشات را برای کمک به رسیدن به تشخیص انجام دهند.

برخی از این آزمایشها عبارتند از:

 • آزمایش خون یا ادرار برای ارزیابی میزان بیلیروبین، که می تواند وجود هپاتیت را نشان دهد.
 • آزمایش خون برای بررسی آنزیم های غیر طبیعی کبد، که می تواند نشانه ای از هپاتیت باشد.
 • آزمایش خون برای بررسی وجود آنتی بادی EBV، که می تواند عفونت EBV باشد.
 • بیوپسی پوست (برداشتن نمونه کوچکی از پوست) برای بررسی بیماری های پوستی دیگر مانند عفونت قارچی یا اگزما .
 • آزمایش خون برای تعیین سطح روی.

تشخیص آکرودرماتیت

روش تشخیص بیماری آکرودرماتیت از طریق آزمایش خون

آکرودرماتیت چگونه درمان می شود؟

آکرودرماتیت معمولا خود به خود ازبین میرود با این حال، پزشک به دنبال علت اصلی و تمرکز درمان برای ریشه کن کردن این شرایط خاص است. علائم آکرودرماتیت به طور معمول در حدود چهار تا هشت هفته پس از شروع آنها از بین می رون با این وجود، ممکن است تا چهار ماه طول بکشد در عین حال، کرم هیدروکورتیزون می تواند برای از بین بردن خارش استفاده شود ، اگر کودک شما آلرژی داشته باشد، آنتی هیستامین ها نیز تجویز می شوند.

اگر هپاتیت B علت آکرودرماتیت است، بعد از شش تا یک سال با بهبود یافتن کبد از بین میروند بعید به نظر می رسد که آنها دوباره این بیماری را دریافت کنند. اگر فرزند شما هر یک از علائم آکرودرماتیت را نشان دهد، با پزشک کودک خود تماس بگیرید مهم است که علت بیماری آنها در اسرع وقت شناسایی شود.

هنگامی که کودک شما درمان دریافت کرده است، علائم فروکش می کنند و می توانند بدون هیچ گونه عارضه یا اثرات طولانی مدت بهبود یابند.

پیشگیری آکرودرماتیت

راه های درمانی بیماری آکرودرماتیت 

چگونه می توان از آکرودرماتیت جلوگیری کرد؟

از آنجا که به نظر می رسد آکرودرماتیت توسط ویروس ها ایجاد می شود، تنها راه برای جلوگیری از آن ، پیشگیری ویروسی است ؛ اطمینان حاصل کنید که فرزندتان به طور منظم دست ها را بشوید و از تماس با کسی که بیمار است، اجتناب کند. اگر کودک شما علائم بیماری را نشان می دهد، در اسرع وقت آنها را برای درمان پیش پزشک ببرید.

بیماری آکرودرماتیت کودکان چه علائمی دارد؟ + درمان

53
این مطلب مفید بود ؟30
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
وبگردی