ترشح چشم
ترشحات زردرنگ در گوشه داخلی چشم به خودی خود به چشم آسیب نمی رساند اما علامتی هشدار دهنده درباره مشکلات چشمی هستند.

آنچه ترشحات چشم درباره سلامتی می گویند

ترشح چشم و التهاب پلک شرایطی است که در آن فولیکولهای مو از مژه ها به علت عفونت، مسدود و یا تحریک می شوند و باعث التهاب پلک میشوند و یکی دیگر از علائم التهاب پلک،افتادگی چشم ها در صبح است.با توجه به گفته انجمن آمریکایی چشم ،استفاده از کمپرس های گرم میتواند التهاب و سختی را کم کند بهتر است که این کار را چندین بار در روز به خصوص اول صبح انجام دهید.

در این بخش از سلامت نمناک قصد داریم رازهایی دیگر در مورد ترشح چشم بگوییم ، رازهایی که هر رنگ از این ترشح چرکی چشم در مورد سلامت شما می گویند.

ترشحات چشم

چیزهایی که مایع چسبناک (قی) چشمتان درباره ی سلامتتان نشان می دهد

1. ترشح اضافی و سخت چشم

اگر شما از خواب بیدار شدید و حس کردید که قی و ترشح چشم شما از حد معمول ضخیم تر و سفت تر و سخت تر شده است،ممکن است که دچار عفونت چشمی شده باشید.در حقیقت میتواند نشانه ای از التهاب پلک باشد.

2. قی یا ترشح زرد یا سبز رنگ

این مدل ترشح چشم ضخیم و سنگین هستند،به طوری که چشمان احساس سنگینی و چسبناک بودن میکند،این موضوع میتواند عفونت هایی را که معمولا به عنوان چشم صورتی شناخته میشوند را نشان دهد.

طبق گفته موسسه ملی چشم ،حدود 3 میلیون مورد چشم صورتی در ایالات متحده در هر ساله رخ میدهد.این یک نوع عفونت تحریک کننده و ناراحت کننده است و علائمی از قبیل ،قرمزی،خارش،و التهاب در چشم را دارد.

رنگ ترشح چشم

علت ایجاد

این وضعیت میتواند توسط باکتری ،ویروس یا آلرژی ایجاد شود.

درمان

 • استفاده از کمپرس سرد بر روی پلک های بسته میتواند به کاهش خارش و تورم ناشی از چشم صورتی کمک کند.
 • همچنین میتوانید از کمپرس گرم برای جلوگیری از خشک شدن و چسبندگی مژه ها استفاده کنید.
 • همانطور کسانی که مشکوک به این بیماری هستند،توصیه میشود، تا زمانی که همه چیز پاکسازی شود، در خانه بمانید.

کمپرس

3. ماده سخت و ضخیم زرد رنگ و گل مژه

گل مژه وقتی اتفاق میافتد که باکتری ها به داخل غدد چربی در پلک ها میرسند،در آنجا گرد ایجاد میکنند و باعث قرمزی محلی در مژه ها میشوند.این میتواند،پوسته ای ضخیم و زرد رنگ در اطراف پلک شما ایجاد کند و همچنین باعث درد پلک شود.یک گل مژه میتواند حتی بیشتر شود.گل مژه به نور حساس هستند و میتوانند آب چشم شما را راه بیندازند و باعث احساس خراش در چشمان شما شوند.یکی دیگر از علائم رایج آن،این است که حس میکنید جسمی خارجی در داخل چشم شما قرار دارد.

درمان

 • کمپرس آب گرم موثرترین راه برای درمان آن است.این کمک میکند تا چربی و روغن را نازو کند،بنا براین میتواند به طور طبیعی تخلیه را انجام دهد.
 • از لوازم آرایش و لنزها اجتناب کنید.
 • گل مژه معمولا بین 1 تا 2 هفته بهبود میابد.

گل مژه

4. قی چشم آبکی و سرماخوردگی معمول

اگر شما شاهد سرازیر شدن آب از گوشه چشم خود بوده اید ،ممکن است که نشانه ای از سرماخوردگی باشد.سرماخوردگی در همه غشا های مخاطی سر تاثیر میگذارد.بنا براین معمولا به صورت ترشحات آبکی از گوشه چشم خارج میشود.همچنین ممکن است،چشمهای قرمز و متورم همراه با علائم دیگر مانند گرفتگی ،فشار سینوسی ،عطسه و سر درد نیز داشته باشید .

درمان

موثرترین و محبوبترین داروهای خانگی برای سرماخوردگی،عبارتند از:

سوزاندن با آب نمک و ماندگاری هیدراته.

سرما خوردگی

5. ترشحات ضخیم و چسبنده

هنگامی که قی چشم شما ضخیم و چسبنده است،میتواند به دلیل داکریوسیستیت باشد.داکریوسیستیت ،یک عفونت مجرای اشکی است .که در این شرایط مجرای اشکی مسدود میشود و از ریخته شدن اشک به طور طبیعی جلوگیری میکند.و باعث میشود که باکتری ها درون مجرای اشکی ساخته شوند.این نیز باعث میشود که چشم ،قی ضخیم و چسبنده تولید کند.علائم دیگر این بیماری :درد ،قرمزی،آب ریزش چشمی،و تورم در گوشه چشم است.

درمان

برای از بین بردن درد و تورم از عفونت ،استفاده از کمپرس گرم بر روی پلک های بسته و چند بار در روز بسیار موثر میباشد. با این حال درمان اصلی برای این بیماری ،استفاده از آنتی بیوتیک است. 

6. ترشح اضافی و لنز های کثیف و قدیمی

اگر شما از لنز استفاده میکنید و چشمان شما بیش از حد قی میکنند،وقت آن رسیده که لنز ها را بررسی کنید.این به این خاطر مییاشد که لنزهای کثیف یا قدیمی ممکن است حاوی باکتری های باشدکه وارد چشم شما میشود.

لنز

درمان

لنزهای خود را توسط متخصصین بررسی کنید ودر صورت لزوم جایگزین کنید یا ارتقاء دهید و همیشه آنها را شستشو دهید و قبل از آن روی چشم خود نگذارید.

7. مضر بودن مایع چسبناک (قی) در بینایی و زخم قرنیه

گاهی اوقات ممکن است به علت زخم قرنیه ،ترشحاتی در چشم شما بوجود بیاید.این نوع عفونت در افرادی که از لنزهای یکبار مصرف برای مدت زمان طولانی استفاده میکنند،رایج است .اگر علائم زخم قرنیه بالقوه دارید ، مشکل خود را با یک چشم پزشک بررسی کنید.که با توجه به داروهای ضد باکتری ،ضد قارچی یا ضد ویروسی تجویز شده برای درمان اقدام میکند.

چشم پزشک

نکاتی برای جلوگیری از مشکلات چشم

 • از لمس کردن چشمهایتان با دست های کثیف جلوگیری کنید.
 • دست هایتات را خوب بشویید.
 • در صورتی که عفونت چشم دارید ،از هر نوع آرایش چشم خودداری کنید.
 • استفاده از لنزهای قدیمی را فراموش کنید.
 • حتما آرایش چشم قدیمی را پاک کنید و دوباره انجام دهید.
 • تمام موارد فوق را بخاطر بسپارید و مراقب چشم ها و سلامتی خودتان باشید.

علت انواع ترشح چشم و بیماریهای مرتبط با رنگ ترشح چشم

4.330
این مطلب مفید بود ؟264
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک / ن / ف/ م.ح
برچسب : مشکلات چشم
وبگردی