حجم موتور
حجم موتور عامل بسیار مهمی در تعیین میزان قدرت موتور و گشتاور تولیدی آن است و هچنین میزان سوخت مصرفی موتور را نیز تعیین می کند.

آشنایی با مفهوم حجم موتور و طریقه ی اندازه گیری آن

اگر به دنبال خودرویی هستید که برای کارهای روزمره از آن استفاده کنید، خودروی اقتصادی با حجم موتور کم و مصرف سوخت پایین برای شما مناسب است. در نظر بگیرید که این خودرو تعداد سیلندرهای کمتری دارد و این به معنی خرابی و مشکل کمتر است. اگر شما به دنبال قدرت و سرعت هستید، خودرویی با حجم موتور بالا می تواند باعث رضایت شما شود. ( البته خودروسازان با القای اجباری می توانند قدرت بیشتری را از موتورهای کوچکتر خارج کنند.). در نهایت بهتر است زمانی که قصد خرید خودروی جدیدی را دارید ابتدا آن را تست کنید و متوجه رفتار خودرو بر روی جاده شوید.

مفهوم حجم موتور چیست؟

حجم موتور عامل مهمی در میزانن قدرت و گشتاور تولیدی توسط پیشرانه است که به صورت غیر مستقیم بر سرعت و شتاب اولیه خودرو تاثیر می گذارد و میزان مصرف سوخت را تعیین می کند. پس هنگامی که می خواهید خودرو بخرید حتما به حجم موتور آن دقت کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید. در این بخش از دانستنی های خودرو نمناک به بیان مفهوم حجم موتور و اهمیت آن می پردازیم.
اندازه گیری حجم موتور

طریقه اندازه گیری حجم موتور و آشنایی با آن 

حجم موتور چیست و چه تأثیری بر قدرت و گشتاور پیشرانه دارد؟

حجم موتور مسئله با اهمیتی است که بر روی قدرت خروجی موتور و مصرف سوخت تاثیر می گذارد و شامل قطر سیلندر و اندازه ی مسیری که پیستون درون سیلندر طی می کند و همچنین تعداد سیلندرها می باشد.
داخل موتور ، پیستون ها در حال به صورت رفت و برگشتی در حال حرکت هستند و داخل سیلندر ها بالا و پایین می روند در نتیجه میل لنگ را می چر خانند. میزان حجم داخل یک سیلندر وقتی پیستون داخل آن در حرکت است ، تغییر می کند. در طی چرخه احتراق به صورت هم زمان، حجم دیگر سیلندرها با حرکت پیستون ها در داخل آنها تغییر می کند. بنابراین در حالی که حجم یک سیلندر در حال تغییر است، دیگر سیلندرها نیز تغییر می کند ، بنابراین حجم کل موتور ثابت می ماند.

چگونه حجم موتور محاسبه می شود؟

حج موتور با لیتر(L)، سی سی (CC) و اینچ مکعب (CL)نشان داده می شود و برای محاسبه آن ٣.١٤/٤*قطر سیلندر را به توان ٢ می رسانند.
محاسبه حجم موتور

نحوه محاسبه کردن حجم موتور 

چرا حجم موتور اهمیت دارد؟

قدرت و گشتاور مکمل هم در پیشرانه خودروها هستند که موجب افزایش سرعت و قدرت کلی یک خودرو می شوند. گشتاور بیشترین تاثیر را در بحث شتاب اولیه و شتاب در زمان شروع به حرکت خودرو، دارد که هرچه مقدار آن در در تعداد دور پایین، بیشتر باشد یعنی موتور خودروی شما در بحث شتاب اولیه، توانایی بیشتری دارد. اما زمانی که در اطلاعات فنی یک پیشرانه عدد بالایی در مقابل اسب بخار نوشته شده باشد، یعنی خودرو شما بعد از شروع به حرکت، سرعت و شتاب ثانویه بیشتری دارد.
حجم موتور میزان قدرت موتور و گشتاور تولیدی آن و میزان سوخت مصرفی موتور را تعیین می کند. حجم موتور بیشتر قدرت بیشتری تولید می کند و حجم موتور کمتر مصرف سوخت کمتری دارد. حجم موتورتعیین کننده این است که چه مقدار سوخت وارد سیلندرها شود وهمچنین قدرت موتور را تعیین می کند. طی هر دوره ی احتراق موتورهای با حجم موتور بالاتر برای تولید قدرت حجم بیشتری از مخلوط بنزین و هوا را مصرف می کند و به همین سبب مصرف سوخت افزایش می یابد. سیستم سوخت رسانی، سیستم جرقه زنی، مجموعه سوپاپ ها و القای اجباری از عوامل دیگری هستند که بر روی کارآیی و قدرت موتور تاثیر گذارند . موتور بزرگتر قدرت بیشتری تولید می کند و موتور کوچکتر سوخت کمتری مصرف می کند.
در بعضی از کشورها بر اساس حجم موتور مالیات خودروها مشخص می گردد. باید بدانید هزینه ی طراحی و ساخت ،موتورهایی که حجمشان بالاتر است ، بیشترمی باشد.
در بازار خودروی امروز حجم موتورهای گوناگون مانند موتوهای کم حجم ٤ سیلندر تا موتورهای V8 و V12 با حجم موتور بالای ٦ لیتر وجود دارد. یکی از اعدادی که شرکت در اختیار خریداران و مردم می گذارد، حجم موتور است که با یک عدد مشخص می شود وفاکتور حجم موتور در زمان خرید خودرو بستگی به اولویت شما دارد.
اگر به یک خودروی شهری با مصرف سوخت پایین می خواهید باید محصولی با موتوری کم حجم را انتخاب کنید؛ اما اگر در پی سرعت و قدرت هستید و می خواهید با خودروی خود سفر می کنید حتما خودرویی با موتورهای پرحجم انتخاب کنید.

 

اندازه ی حجم موتور چقدر است و چگونه محاسبه می شود؟

3.584
این مطلب مفید بود ؟5826
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ح.ب /ن
وبگردی