کاهش مصرف سوخت
مصرف سوخت برای اکثر رانندگان معضل شده و همه به دنبال راهی برای کم کردن سوخت ماشین هستند، شما میتوانید با انجام چند کار کوچک مصرف بنزین را به حداقل برسانید.

راهی برای کاهش مصرف و هزینه سوخت خودرو

کاهش مصرف سوخت خودرو یعنی کاهش هزینه بنزین و صرفه جویی. مطمئنا می‌دانید که سوخت علاوه بر قیمت بالا، ماده ای ارزشمند برای هر کشور محسوب می شود برای همین باید سعی کنیم که در مصرف این سرمایه ارزشمند، دقت داشته باشیم.

چنانچه در شهری زندگی می کنید که ترافیک زیاد است، مطمئنا مصرف بنزین خودروی شما بالا خواهد بود و دانستن راه کاهش مصرف سوخت، برایتان کاربردی است. در این قسمت از نمناک به شما خواهیم گفت که چگونه مانند افراد حرفه ای در کاهش مصرف سوخت و صرفه جویی هزینه بنزین خودروی خود عمل کنید.

فشار لاستیک را تنظیم کنید

معمولا 60 درصد خودرو ها در جاده با فشار نامتعادل لاستیک ها روبرو هستند. پس بهتر است که فشار لاستیک را زیر نظر فرد متخصص تنظیم کنید تا 7 درصد از هدر رفتن سوخت جلوگیری کند. فشار لاستیک معمولاً با دستگاه های دیجیتالی و اتوماتیک خیلی راحت اندازه گیری می شود.

باد لاستیک

تعویض شمع موتور

اگر شمع موتور خیلی زیاد استفاده شده باشد، سوخت بالایی را هدر می دهد و شما می توانید با تعویض آن، هم در هزینه ها صرفه جویی کنید و هم از هدر رفت سوخت جلوگیری کنید. هر چه قدر که زودتر این کار را انجام دهید، صرفه جویی بیشتری انجام خواهد شد.

تعویض فیلتر هوا

موتور هر سال 53 میلیون لیتر هوا را از طریق فیلتر عبور می دهد. یعنی یک خودروی قدیمی، فیلتر به شدت کثیفی دارد که باعث می شود مصرف سوخت تا 10 درصد افزایش پیدا کند. اگر فیلتر هوا را عوض کنید، جریان هوا راحت تر رد و بدل می شود و تا حد بسیار زیادی در مصرف سوخت صرفه جویی می گردد.

فیلتر هوا

توازن در ماشین

اگر احساس می کنید که لاستیک ها به اندازه کافی با یکدیگر موازی نیستند، بدانید که سوخت زیادی از شما هدر می رود. پس بهتر است که ماشین را در متوازن ترین حالت ممکن استفاده کنید تا از هدر رفت سوخت جلوگیری کنید و همچنین ماشین تان سالم تر بماند.

تعویض باک بنزین خراب یا شکسته

به باک بنزین خود دقت کنید. اگر شکسته است و هوا از داخل آن عبور می کند یا هر گونه آسیبی دیده است، بهتر است آن را عوض کنید که در غیر این صورت بنزین و سوخت زیادی از آن هدر خواهد رفت.

باک بنزین

کاهش اصطکاک خودرو

اصطکاک آیرودینامیک یکی از نگرانی ها برای رانندگی در وسط شهر است و باعث می شود که حد زیادی از سوخت هدر برود که شما با کاهش این اصطکاک؛ می توانید تا 36 درصد از هدر رفت بنزین و سوخت گیری کنید.

تعویض سنسورهای اکسیژن قبل از روشن شدن چراغ هشدار داشبورد

سنسور های اکسیژن معمولاً بهره ری میزان اکسیژن باقی مانده در اگزوز را نشان می دهند. در صورت تعویض آن ها می توانید در زمان و هزینه صرفه جویی کنید و تا 15 درصد مصرف سوخت را کاهش دهید. البته قبل از این که چراغ هشدار روشن شود، باید این کار را انجام دهید و به فکر چاره باشید.

چراغ کیلومتر

تعویض ترموستات خراب

ترموستاتی که خیلی سریع باز می شود یا باز می ماند، دمای خنک‌کننده را کم می کند و باعث هدر رفت سوخت می شود. دقت کنید اگر موتور گرم شود و ترمومتر کمتر از 70 درجه سیلسیوس را نشان دهد، یعنی سوخت هدر می رود و زمان تعویض ترموستات است.

بررسی اصطکاک بین دیسک و لنت ترمز

اصطکاک ترمز مقدار زیادی از سوخت را هدر می دهد و باعث آلودگی بیشتر می شود. قطعاً شما بدون اینکه ماشین را بررسی کنید، نمی توانید متوجه اصطکاک ترمز شوید اما یک راه حل ساده آموزش می دهیم. می توانید ترمومتر لیزری ارزان قیمت خریداری کنید. کاور چرخ را در بیاورید و بعد از رانندگی، آن را در هاب چرخ قرار دهید و قسمت چپ و راست را با یکدیگر مقایسه کنید.

اگر بیش از 20 درصد با یکدیگر تفاوت داشتند، احتمالاً اصطکاک ترمز دارید و باید این مسئله را زودتر بررسی کنید که در غیر این صورت سوخت هدر می رود.

لنت ترمز

تعویض فیلتر هوا کابین

همان گونه که گفتیم، تعویض فیلتر هوا بسیار مهم است اما باید به کابین فیلتر هوا هم دقت داشته باشید. کابینی که از آلودگی بسته شده باشد، از موتور بیش از حد کار می کشد و سوخت زیادی را هدر می دهد که در صورت نیاز؛ باید آن را تعویض کنید.

توجه به چراغ هشدار

حتماً به چراغ هشدار داشبورد دقت کنید. بسیاری از رانندگان فکر می کنند که روشن شدن چراغ هشدار اتفاق خاصی نیست اما اگر این چراغ روشن شود، یعنی سوخت به صورت ناقص استفاده می شود و مقداری از آن هدر می رود و شما در حال هدر رفت سوخت ماشین هستید و کم‌کم اجزای ماشین را خراب می کند که حتما باید بررسی شود.

کاهش مصرف سوخت قلقی داره که نمیدونی

51
این مطلب مفید بود ؟10
منبع : بخش سرگرمی نمناک /ن/ن.ح
وبگردی