دارو در هواپیما
کسانی که قصد رفتن به سفر با هواپیما دارند باید قبل از آن بدانند که مصرف چه قرص و داروهایی قبل و در حین پرواز برای سلامتی مضر است.

بدترین قرص ها و دارو در هواپیما و سفر هوایی

همه ما با قوانین سفر هوایی آشنا هستیم که دو ساعت قبل از پرواز باید در فرودگاه حضور داشته باشیم ، همراه بردن مواد مایع بیش از 100 میلی لیتر در کیف دستی خود به داخل هواپیما و همچنین همراه داشتن چاقو نیز ممنوع است و غیره ، اما آیا می ‎دانستید هنگامی که در هواپیما هستید، خوردن چه داروهایی مجاز و چه داروهایی غیر مجاز است ؟

به گفته پزشکان مصرف برخی از دارو ها در هنگام پرواز ممکن است سلامتی فرد را به خطر بی‎اندازد . مسافرت هوایی ممکن است برای برخی از افراد بسیار ناخوشایند باشد زیرا ممکن است دچار گرفتگی شدید عضلات شوند و میزان اکسیژن در هواپیما معمولا کمتر از حد معمول است و به دلیل کمبود رطوبت در هوا ممکن است دچار خشکی پوست شوند .

شرایط موجود در هواپیما می ‎تواند خطر ترومبوز ورید عمقی (DVT) را افزایش دهد که نوعی لخته شدن خون در رگ های بدن، به ویژه در پا ها است و این امر در برخی موارد جدی، می ‎تواند باعث انسداد جریان خون به قلب ، ریه ها و یا مغز شود و باعث حمله قلبی، آنوریسم و یا سکته مغزی خواهد شد و احتمال بروز این اتفاق معمولا 1 در هر 5944 پرواز است و بنابراین احتمال بروز این خطر بسیار اندک است اما لازم است دارو هایی که احتمال بروز این خطرات را افزایش می ‎دهند را بشناسید تا بتوانید از وقوع این حوادث پیشگیری کنید که در این قسمت از سلامت نمناک به آن ها اشاره خواهیم کرد .

دارو در هواپیما

قرص و داروهای ممنوع قبل و حین پرواز

قرص های هورمونی

برخی از قرص های ضد بارداری در زنان خطر ابتلا به لخته شدن خون را افزایش می ‎دهند، اگرچه احتمال این اتفاق اندک است . قرص های حاوی هورمون استروژن و سایر قرص های مرتبط به درمان های باروری نیز می ‎توانند خطر لخته شدن خون در هواپیما را افزایش دهند .

به گفته پزشکان اگر به طور کلی در معرض بروز خطر لخته شدن خون هستید، دارو های ضد پلاکت مانند آسپرین و وارفارین برای شما مفید هستند و پلاکت ها اجزایی از خون هستند که معمولا برای جلوگیری از خون ریزی می ‎توانند منجر به لخته شدن خون در رگ های فرد شوند .

دارو در سفر

قرص های خواب آور

قرص های خواب آور، دارویی محبوب برای برخی افراد است که از پرواز می ‎ترسند و یا حوصله شان در این گونه سفر ها سر می‎ رود . این گونه از قرص ها نیز همراه با سطح اکسیژن پایین موجود در هوا ممکن است خطر لخته شن خون را در فرد افزایش دهند .

پزشکان معتقدند که افراد سیگاری ، افراد چاق ، زنان باردار و یا افرادی که اخیرا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند بیشتر در معرض خطر لخته شدن خون در هواپیما هستند .

آنتی هیستامین ها

برخی افراد به جای قرص های خواب آور از آنتی هیستامین ها استفاده می ‎کنند زیرا این قرص ها باعث ایجاد خواب آلودگی در فرد می ‎شوند و در حقیقت بیشتر والدین به فرزندان خود در هواپیما به جای قرص های خواب آور قرص های آنتی هیستامین می‎ دهند که کمتر برایشان مضر باشد .

با این وجود خوردن این قرص ها توصیه نمی‎ شود زیرا ممکن است بر کودکان اثر معکوس داشته باشد و باعث بیش فعالی در آن ها شود و همچنین این قرص ها ممکن است باعث کاهش یافتن تعداد دفعات تنفس در کودکان شود که با توجه به سطح پایین اکسیژن موجود در هواپیما ممکن است خطر آفرین باشد .

قرص های سفر

قرص های ضد اضطراب

سفر هوایی برای برخی از افراد اضطراب آور است و به همین دلیل این افراد در هواپیما از قرص های ضد اضطراب استفاده می ‎کنند اما لازم است بدانید که به گفته پزشکان این قرص ها تاثیر چندانی در کاهش اضطراب فرد نخواهند داشت و در مقابل، حساسیت به صدا ها وحرکات هواپیما را در او افزایش می‎ دهند و همچنین این قرص ها بر حافظه فرد تاثیر می ‎گذارند و اعتیاد آور هستند .

با توجه به مطالعات انجام شده افرادی که دارو های ضد اضطراب مصرف می ‎کنند ممکن است از نظر روانشناختی احساس آرامش بیشتری داشته باشند اما از نظر فیزیولوژی میزان ضربان قلب و تنفس آن ها بسیار بیشتر از افرادی است که این دارو ها را مصرف نمی ‎کنند .

همچنین افرادی که به قرص های ضد اضطراب اعتیاد دارند ، در صورت مصرف نکردن این قرص ها دچار وحشت و اضطراب بیشتری نسبت به قبل می ‎شوند و بنابراین بهتر است در پرواز های خود سعی کنید که اضطراب را بدون خوردن این گونه قرص ها کنترل کنید تا بتوانید کم کم و به صورت تدریجی از شر این نگرانی ها و اضطراب ها خلاص شوید .

قرص و داروهای مضر هنگام سفرهوایی و پرواز

45
این مطلب مفید بود ؟41
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : businessinsider / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
برچسب : استرس
وبگردی