درمان جوش لثه
جوش لثه به دلیل عفونت و باکتری های دهان و دندان ایجاد می شود که با روش های خانگی و طب سنتی می توان به راحتی این مشکل دهان را درمان کرد.

درمان خانگی جوش لثه

التهابات موجود در لثه می تواند به جوش لثه تبدیل شود . آن ها معمولا به صورت جوش های متورم ظاهر می شوند . علت اصلی جوش باکتری است، باکتری هایی که به دلیل پلاک های دندانی ، مواد غذایی و پوسیدگی دندان به وجود می آید و در نتیجه باعث عفونت می شود که سطح لثه را از زیر درگیر می کند . جوش لثه می تواند نشانه ای از سرطان دهان باشد که البته بسیار نادر است .

بسته به این که جوش لثه در کدام قسمت واقع شده است ، می توان آن را به سه نوع دسته بندی کرد :

در خط لثه : ورم لثه ای

در ریشه دندان :ورم جانبی

در بافت دندانی : ورم دندانی

علائم جوش لثه

جوش های لثه در اغلب موارد دردناک هستند . درد را می توان نشان اولیه جوش لثه ای معرفی کرد . می توان وجود آن را با زبان حس کرد و یا آن را در آینه مشاهده کرد .

سایر علائم جوش لثه شامل موارد زیر است :

 • تنفس بد بو
 • خون ریزی
 • ترشحات دهانی
 • گوش درد
 • لثه های متورم
 • حساسیت به گرما یا سرما
 • حالت تهوع
 • تب

جوش لثه

درمان جوش لثه

جوش لثه در بسیاری از موارد به دلیل بهداشت ضعیف دندانی است . رعایت بهداشت مناسب دندانی، بهترین راه برای پیشگیری از جوش لثه می باشد .

در چنین شرایطی پزشک به شما توصیه می کند که برای رفع عفونت از آنتی بیوتیک استفاده کنید . همچنین موارد زیر را نیز باید انجام دهید :

 • بهداشت و تمیز کردن عمیق دهان و دندان توسط دندانپزشک ، اگر که علت این اتفاق لثه ناسالم باشد .
 • تمیز کردن کانال ریشه دندان ، اگر که علت جوش پوسیدگی دندان باشد .
 • درمان دندان های خراب

درآوردن جوش با جراحی : جوش های مزمن لثه بسیار دردآور هستند و گاهی اوقات نیاز به جراحی دارند و احتمال برگشت این جوش ها نیز بعد از جراحی وجود دارد و در نتیجه باید در این مورد با متخصص لثه صحبت کنید .

بسیاری از پزشکان خشک کردن این جوش را پیشنهاد می کنند که احتمال برگشت کمتری دارد اما پروسه آن کمی پیچیده تر است . بعد از این جراحی طبق تجویز پزشک باید تا چند روز آنتی بیوتیک مصرف کنید .

درمان مشکلات لثه : بسیاری از مشکلات جوش لثه به دلیل بیماری های لثه است و در نتیجه پزشک لثه شما را از باکتری ها آزاد می کند که بخشی از آن با جراحی لثه همراه است .

درمان کانال ریشه دندانی : بعضی از این جوش ها به دلیل ورم و آبسه دندانی هستند که در این موارد ، ریشه دندانی درمان می شود و پر کردن و یا کشیدن دندان در این موارد قابل انجام است .

خشک کردن جوش :

خشک کردن جوش در مطب پزشک از دو طریق انجام می شود که به محل جوش وابسته است :

خشک کردن از داخل لثه

در این مورد جوش را فشار می دهند تا بیرون بزند و با این فشار، چرک ها و ترشحات بیرون می ریزند که بین دندان و بافت نرم نفوذ می کنند . بعد از انجام این درمان احساس راحتی می کنید زیرا فشار درونی کاسته می شود . رعایت بهداشت و پاکسازی عفونت های پخش شده مهم ترین بخش این درمان است.

خشک کردن جوش از بیرون لثه با برش کوچک

زمانی که جوش از خط لثه دور باشد ، دندان پزشک مجبور می شود که لثه را برش دهد تا چرک بیرون بریزد که این پروسه اصلا دردناک نیست و نیاز به بخیه زدن نیز ندارد .

درمان عفونت لثه

درمان خانگی جوش لثه

 • قرقره کردن آب نمک
 • شستشوی دهان با هیدروژن پراکسید ( 3 درصد آب و 3 درصد هیدروژن پراکسید )
 • شستشوی دهان با آب سیر
 • زدن روغن میخک به ناحیه جوش
 • زدن روغن درخت چای به ناحیه جوش لثه
 • خوردن پیاز خام : پیازها حاوی سطح بالایی از سولفور هستند که به درمان دهان و لثه کمک می کند. می توانید مقداری از آن را لای ساندویچ خود بگذارید .

خمیر مناسب برای درمان جوش لثه

مواد لازم:

 • نصف قاشق چای خوری روغن خردل
 • یک قاشق چای خوری زردچوبه
 • نصف قاشق چای خوری نمک

تمام مواد را با یکدیگر ترکیب کنید و خمیر به دست آورده را روی جوش لثه قرار دهید . زردچوبه دارای خواص ضد التهابی است که از بیماری های لثه جلوگیری می کند و استفاده از این ترکیب به مدت یک دقیقه در روز می تواند التهابات را تا حد زیادی کاهش دهد و باکتری ها را از بین ببرد . حتی می توانید مقداری از این خمیر را جایگزین خمیر دندان کنید و با ان مسواک بزنید .

تهیه هیدروژن پراکسید برای شستشوی دهان :

طرز تهیه :

یک قسمت هیدروژن پراکسید و 2 قسمت آب را در دهان خود بچرخانید و این پروسه را دو بار در روز تکرار کنید .

طرز استفاده از حبه سیر برای درمان جوش لثه

یک حبه سیر را خرد کنید و آن را با چنگال له کنید و سپس روی ناحیه مورد نظر بزنید و چند دقیقه سوزش آن را تحمل کنید . سوزش آن به دلیل ماده ای به نام آلیسین است که باعث ایجاد واکنش های شیمیایی می شود .

آلیسین یک آنتی بیوتیک طبیعی است که در پیاز یافت می شود و در مبارزه با جوش لثه موثر است و پس اگر دردی در دندان خود داشته باشید، نیز با این ترکیب پایان پیدا می کند .

استفاده از قرص های سیر نیز می تواند نتیجه یکسان را به وجود بیاورد .

سیر برای لثه

آیا آموکسی سیلین در دمان جوش لثه موثر است؟

سوالات زیادی در این مورد وجود دارد که پاسخ به آن راحت نیست .

دندانپزشک شما در این شرایط داروهایی از جمله آموکسی سیلین ، مترونیدازول یا کلیندایمیسین را برای از بین بردن التهابات لثه ای و نشانه های آن مثل التهابات صورت ( گونه ) ، دمای بالا کمک کند .

آنتی بیوتیک نیز در تمام انواع درمانی به عنوان تکمیل کننده درمان استفاده می شود .

برای از بین بردن جوش لثه ای در دوران بارداری چه کنیم ؟

بارداری باعث به هم خوردن هورمون ها در خانم ها از طریق راه های مختلفی می شود و مطالعات نشان می دهد که در دوران بارداری ، کیفیت و میزان بزاق موجود در دهان تغییر می کند که معمولا با کاهش آن روبرو هستیم .

این نوع بزاق هم می تواند آلودگی های موجود در دهان را از بین ببرد که در این شرایط احتمال بیشتری برای تشکیل پلاک های دندانی و ایجاد باکتری ها به شکل بیماری های لثه به وجود می آید که می تواند با خونریزی، ورم، جوش و یا تومور همراه باشد .

پریود بعد از زایمان نیز می تواند خطری برای التهابات لثه باشد که معمولا در اثر بهداشت ضعیف دهان ، تشدید می شود .

پروسه از بین بردن جوش لثه در دوران بارداری بسیار سبک و راحت است و هیچ نیازی به بی حسی ندارد .

جوش لثه را در کودکان چگونه درمان کنیم ؟

ورم لثه در کودکان می تواند علت های مختلفی داشته باشد که معمولا علت اصلی آن بهداشت ضعیف دهان و دندان است . اگر عفونت به ریشه دندان نزدیک شود ، ورم و ترشحات افزایش پیدا می کنند و در این شرایط حتما باید به یک متخصص دندانپزشک مخصوص کودکان مراجعه کنید .

علل و درمان جوش لثه کودکان و بزرگسالان با طب سنتی

3.940
این مطلب مفید بود ؟319
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : medicalnewstoday / cdc / nidcr / ncbi / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ز.ت
وبگردی