روش درمان خارش بدن
یکی از شایع ترین دلایل خارش بدن خشک شدن پوست است که خاراندن آن ممکن است به پوستتان آسیب بزند، در ادامه درمان خارش بدن ناشی از اگزما ، گزیدگی و ... را می بینید.

10 خارشی که شما هرگز نباید بخارانید + درمان خارش بدن

خارش می تواند فرد را کاملا دیوانه کند، اما زمان هایی وجود دارد که خارش فقط باعث بدتر شدن آن میشود پس بهتر است احساس خارش را تحمل کنید اما دست به این کار نزنید چراکه وضعیت را خراب تر می کنید ، ولی در چه شرایطی نباید احساس خارش پوست را پاسخ داد و از خاراندان محل خودداری کرد؟ در ادامه این بخش از نمناک خواهیم گفت.

چه زمانی نباید احساس خارش را با خاراندن پاسخ دهم؟

  • پوست خشک
شایع ترین علت خارش ناشی از این است که لایه بیرونی محافظ پوست، خشک می شود ؛ سرامید ها، چربی های ویژه ای هستند که به عنوان موانع پوست شما عمل می کنند (هر دو با نگه داشتن هیدراتاسیون و آبرسانی و خارج کردن مواد خارجی)، البته در مقداری محدود و کم. خاراندن ممکن است رضایت فوری را در شما ایجاد کند، اما می تواند به لایه سطح پوستی که در حال حاضر به خطر افتاده است، آسیب برساند.
دکتر سیلویا از دانشگاه تمپل در فیلادلفیا می گوید:" شما میتوانید روی پوست خود شکاف و حفره هایی ایجاد کنید که به نوبه خود منجر به عفونت می شوند". بیشتر اینکه، مواد سخت و زبر مواد پاک کننده یا محصولات زیبایی می توانند به حفره ها و خراش ها نفوذ کنند و به طور بالقوه باعث ایجاد آلرژی به فرمولاسیون هایی شوند که در ابتدا و قبلا شما به آنها حساسیت نداشتید.
رفع خارش:
دوش آب گرم بگیرید، اما نه آنقدر گرم و داغ که جلو هیدراتاسیون و آبرسانی پوست را بگیرد و سپس با استفاده از پماد مرطوب کننده و یا کرم های آبرسان ،پوستتان را مرطوب کنید.
 
خارش ناگهانی بدن

 با این روش خارش پوست را درمان کنید

 

درمان خارش بدن

هنگامی که یک پشه روی شما می نشیند، سیستم ایمنی اش بزاقی را ترشح می کند و یک حمله را با انتشار هیستامین به راه می اندازد و این دومین عامل اصلی خارش است. یکی دیگر از عوامل خارش های معمولی، چیگر(نوعی حشره شبیه کنه) است، یک بچه حشره که در جنگل ها یا حوزه های گیاهی یافت می شود. گیاهان نیشکر یک آنزیم را در پوست برای تخریب بافت آزاد می کنند، که باعث می شود که سلول های پوستی و پیرامونش بسیار صدمه ببینند. در نهایت، مراقب مورچه آتشین بد نام باشید، برای حمله سمی را آزاد می کند که به نوبه خود منجر به انفجار حفره های خفیف خونی می شود. نخارانید! در هر موردی.
دکتر هسو میگوید:"خارش می تواند باعث التهاب بیشتر شود." هر زمان که شما پوستتان میخارانید، مشکل بدتر میشود،بدتر شدن مواد شیمیایی باعث می شود، باکتری ها می توانند دزدکی ورود پیدا کنند و با خود عفونت را وارد کنند.
رفع خارش:
یک بسته یخ را در محل خارش بگذارید. ضدعفونی کننده های ضد خارش (مانند هیدروکورتیزون) می توانند کمک کنند.
 
خارش ناگهانی بدن نشانه چیست
راه حل درمانی برای خارش نیش حشرات

 خارش ناگهانی بدن

  • زخم ها
دکتر کیم، مدیر اجرایی مرکز آموزش پزشکی دانشگاه واشنگتن برای مطالعه خارش، میگوید:در اینجا این چیزی است که شما در مورد زخم هاو برش ها می بینید- درست همانطور که در حال ترمیم و بهبودی هستید، نقطه ای شروع به خارش میکند و شما را دیوانه میکند. این بخشی از واکنش التهابی است. اما همچنین، "هنگامی که پوستتان را خراش میدهید، به اعصاب پوست آسیب رسانده اید- و برای التیام آنها سعی میکنند سیم هایشان را عبور دهند، که می تواند احساس خارش را ایجاد کند." اگر پوستتان را خراشیدید، به پوست ظریفی آسیب وارد کردید که سعی در بهبودی خود را داشت، و با این کار فرآیند درمان را طولانی تر می کنید و یا زخم را تشدید می کنید. باکتری های ناخن های شما می توانند به داخل زخم ها رفته و منجر به عفونت شوند، و مشکل بزرگتر می شود.
رفع خارش:
حس خنکی و سرما می تواند به حس خارش کمک کند، بنابراین سعی کنید یک موضع خنک مانند محصول سارنا داشته باشید.
 

درمان خارش بدن با داروهای گیاهی

آنطور که به نظر می رسد که درد و ناراحتی آفتاب سوختگی به اندازه کافی برای عدم استفاده از کرم ضد آفتاب کافی نیست- خارش ناشی بسیار شدید است، همچنین به عنوان خارش جهنمی مشهور است مانند زخم های دیگر، آفتاب سوختگی نیز پاسخی التهابی را به مغز می فرستد. در حالی که اعصاب در اینجا صدمه دیده اند، آنها به نوبه خود موجب خارش ناخوشایند می شوند. خارش ک می تواند پوست را برش دهد، و روند بهبودی را کند می کند و هم خارش را بدتر می کند.

رفع خارش:

کمپرس سرد و ژل های آلوئه ورا می توانند خارش حاصله از آفتاب سوختگی را آرام کنند، و همچنین کرم کورتیزون باعث کاهش التهاب می شود.

درمان خارش بدن با داروهای گیاهی

درمان خارش با الوئورا

 درمان اگزما

  • اگزما
این اصطلاح پوست خشک، خشن و را توصیف می کند. به طور معمول، هر چند، آن را به درماتیت آتوپیک اشاره می کنند، وضعیتی است که در آن موانع پوستی به درستی کار نمی کنند. به هر علتی که باشد، اثر یکسان است:لکه های پوست می توانند در حضور برخی از - پارچه، عطر، آلرژی زاء هوا- حساسیت نشان دهند و احساس خارش ایجاد کنند. نادیده گرفتنشان سخت است، اما خاراندن همه چیز را-حدس زده اید- را بدتر می کند:و درنهایت آنها مزمن و بدتر می شوند. دکتر هست میگوید:"پوست ضخیم تر، تیره تر و چروکیده تر می شود." و حتی خارش شدید تری را احساس می کنید و درمان سخت تری نیز در پی خواهد داشت. این می تواند با هر نوع خارشی اتفاق بیفتد، به خصوص به احتمال زیاد همراه با اگزما، زمانی که خارش (و در نتیجه خاراندن) مزمن شود. همچنین ممکن است با مبتلا به خارش سخت پوست شده باشید، که در آن پوست خراشیده یا بلند می شود توسط خارش های شدید.
رفع خارش:
کمپرس های سرد و کرم های ضد حساسیت قوی می توانند کمک کنند، اما اگر خارش بیش از حد توان تحمل است، به پزشک خود مراجعه کنید. او می تواند یک استروئید موضعی قوی (برای از بین بردن خشکی پوست پوست) و همچنین آنتی هیستامین برای آرامش التهاب و کمک به خواب در شب، برای شما تجویز کند.
 
 حساسیت و خارش پوست
درمان ساده خارش بدن
 

 حساسیت و خارش پوست

  • پسوریازیس
در این حالت سیستم ایمنی بیش از حد فعال می شود و سلول های پوستی را با سرعت بسیار بالایی تولید می کند به طوری که سلول های جدید به به سطح پوست میایند به مدت فقط در حالی در حالت عادی 28 تا 30 روز است. به دلیل اینکه پوست نمی تواند به اندازه کافی سریع سلول ها را بیرون بریزد، سلول های مرده پوست، که قرمز، پوسته پوسته و گاهی خارش دار هستند، انباشته می شوند. مبارزه با آن مهم تر از خاراندن است. بخش هایی از اپیدرم ( لایه پوست) که روی از رگ های خونی قرار دارد، ممکن است دچار خونریزی شود در زمانی که لکه های پوستی خاراند میشوند.
رفع خارش:
همانند دیگر خارش ها، مرطوب کننده ها کمک می کنند، اما پزشک شما همچنین می تواند درمان های ویژه ای، از جمله درمان نور ماوراء بنفش و داروهای مختلفی را تجویز کند.
 
  • درماتیت
نوعی از اگزما، این وضعیت خارش دار از هر دو مورد تحریک میگیرد (مانند زدن و مالیدن الکل) یا آلرژن ها (مانند روغن در سموم سمور) بوجود می آید. تحریک کننده از طریق موانع پوستی عبور می کند و بلافاصله آن را می سوزاند. آلرژن ها سیستم ایمنی را شناسایی می کنند و به آن حمله می کنند و سپس لکه های قرمز خارش دار، در یک روز بعد پدید می آید، که معمولا در نقطه تماس با آلرژن است، اما گاهی اوقات نیز در جاهای دیگر پوست ایجاد می شود. نخارانید! شما همان مشکلات ناخوشایند را که با دیگر شرایط خارش ایجاد می کنید،در این مورد هم بوجود می آورید، مثل خونریزی، عفونت و ایجاد خارش شدیدتر.
رفع خارش:
پوست تان را با مواد معمولی نشورید (این مورد شامل شستشو لباس هایتان نیز است) مواد شوینده ای را استفاده کنید که قبلا هم به آنها حساسیت نشان نمی دانید، و از پیش آمدن بروز این اتفاقات در آینده نیز اجتناب کنید .محل خارش را با یک کمپرس سرد خنک کنید، کرم هیدروکورتیزون بدون نسخه و داروهای ضد آلرژی ضد درد نیز کمک می کنند اگر مطمئن نیستید که عامل آلرژی شما چیست، پزشک شما می تواند یک آزمایش انجام دهد.
 
 خارش سر و درمان
درمان خارش بدن ناشی از آلرژی
 

 خارش سر و درمان

  • شوره سر
پوسته های سفید سر ممکن است شرم آور باشند، اما پوست سر خارش دار است که می تواند شما را به دیوانه کند. .از لحاظ فنی، شوره سر به شرایطی که سر دارای یک نوع قارچ به نام مالاسزیا است، گفته می شود. این قارچ در پوست سر همه افراد وجود دارد، اما برای افراد مبتلا به شوره سر، مالاسزیا باعث تحریک و رشد بیش از حد سلول های پوست می شود. دکتر کیم می گوید:خاراندن می تواند روند التهابی را که توسط مالاسزیا پیش آمده، را بدتر کند.
رفع خارش:
این یک روش معمولی ساده است. شامپوهای ضد شوره که بدون هیچگونه عارضه ای هستند، و حاوی سلنیوم یا پرییتین روی هستند که به مدیریت آن قارچ مزاحم کمک می کند. اگر اینها کار نکنند، متخصص پوست شما می تواند چیزی قوی تر را پیشنهاد کند.
 
  • سندرم پای ورزشکار 
سوزش خارش شما داخل کفش شکنجه آور است که این نیز کار قارچی است که احتمالا در کف مرطوب دوش، سالن، قفسه حمام و یا استخر شنا وجود دارد. علاوه بر پوسته پوسته شدن، به خصوص بین انگشتان پا، کف پا نیز خشک می شود و قرمز رنگ می شود. شما واقعا نمیخواهید این یکی را بخارانید. علاوه بر ایجاد شکاف و احتمالا عفونت، شما به طور بالقوه می توانید قارچ و خاراندن شدیدی را به قسمت های دیگر بدن خود که به طور اتفاقی لمس کرده اید، از جمله کشاله ران (خارش خنده داریست، نه؟ ) منتقل کنید.
رفع خارش:
با یک کرم ضد قارچ درمان کنید، و اگر کار نکرد و درمان نشد، با پزشک خود درباره راه حل های قوی تر صحبت کنید.
 
 خارش مقعدی و درمان
10 خارشی که هرگز نباید بخارانید
 

 خارش مقعد و درمان

این وضعیت دشوار در مورد خوشه های وریدی است که درست زیر سطح غشاء مخاطی رکتوم پایین و عضله قرار دارند. گاهی اوقات این رگ ها متورم می شوند (به طور معمول از حاملگی یا وزن یا تحریک در طی حرکت روده است) و پوست آنها را پس از انحلال بیش از حد خارش دار میکند. خاراندن تنها باعث می شود احساس خارش شدید تر شود.
رفع خارش:
کرم های ضد هموروییدی، پد های فندقی یا کمپرس های یخی می توانند کمک خوبی باشند. بنابراین می توانید یک حمام بگیرید، و در آن محل های خارش دار را در وان آب گرم بگذارید، به خصوص پس از حرکت روده ها. آرام بمانید و خودتان را سریع خشک نکنید

درمان خارش بدن ، درمان گیاهی و ساده خارش بدن

3.5414
این مطلب مفید بود ؟293121
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/ک
وبگردی