آیورودا چیست
آیورودا روشی برای تندرستی بیشتر و بهبود دستگاه گوارش بدن است که با تغییرات در رژیم و سبک زندگی به ریکاوری بدن کمک می کند.

 آیورودا روشی هندی برای درمان و رفع مشکلات گوارشی

آیورودا یک روش درمانی قدیمی هندی است که برای درمان نفخ معده هم کاربرد دارد. هنر آیورودا ورود با عشق و نور به قلب بیمار است.

تاریخچه آیورودا:

آیورودا از کجا می آید؟ این درمان دارای تاریخچه ای غنی است. آیورودا بیش از 5.000 سال است که در سانسکریت وجود دارد، در چهار متن مقدس به نام وداس:ریگ ودا (3000-2500 BCE), یاجور ودا, سام ودا, و آتاروا ودا (1000-1200 BCE).

نظریه آیورودیک، بیان می کند که همه حوزه های زندگی بر سلامت فرد تاثیر می گذارند, از این رو در پی آن می توان موضوعات متنوعی از جمله بهداشت و درمان, طالع بینی, معنویت, حکومت و سیاست, هنر و رفتار انسانی را پوشش داد.

بسیاری از کتاب هایی که در قرن هشتم پیش از میلاد در دسترس هستند, نه تنها دستورها و رویه ای را ارائه می دهند، بلکه تاریخچه ای دارند که این دارو در طول زمان تکامل یافته است.

آموزش آیورودا

آیورودا چیست و چگونه به سلامت کمک می کند؟

همه چی درباره آیورودا

دانش کنونی در مورد این رشته, در درجه اول براساس " سه گانه بزرگ " متون به نام "براتباری" است که شامل سه بخش می باشد:

 • چاراک سامهیتا
 • سوشورتا سامهیتا
 • آشتانگا هریدایا

این کتاب ها اصول و نظریه های اساسی را توصیف می کنند، که از آن به ویژه شرق شناسان تکامل یافته است.

علم آیورودا

مفاهیم آیورودا و سبک زندگی سالم

فلسفه درمانی آیورودیک چیست؟

در آیورودا سلامت کامل به عنوان تعادل بین بدن, ذهن, روح و رفاه اجتماعی تعریف می شود و در واقع, مفهوم دوگانه تعادل و پیوستگی در سرتاسر متن, تفکر و عمل بیان می شود با این حال، اتصال آیورودا به مراتب فراتر از فرد است و به جهانیان می رسد.

نیازهای اساسی، عبارتند از:

همه چیز در جهان هم زنده است و هم غیر زنده و در واقع, همه چیز در جهان از پنج عنصر طبیعی بزرگ ساخته شده است:فضا, هوا, آتش, آب و زمین.

ارتباط عمیقی بین خود و محیط وجود دارد و ما در ابتدا در درون خود, به افراد اطراف, به محیط بلافصل و به جهان, متصل هستیم که این اتصال متعادل، سلامتی شما را تضمین می کند.اگر تعادل برقرار کنیم, در تعامل با محیط خود به شیوه ای موثر و خوب, سالم باقی می ماند با این حال, تعادل اولیه ما اغلب با سبک زندگی مان مختل می شود.

انتخاب رژیم غذایی, ورزش, شغل و روابط، همگی پتانسیل ایجاد عدم تعادل جسمی, عاطفی یا روحی را دارند. این عدم تعادل باعث عدم هماهنگی می شود و ما را بیشتر مستعد بیماری می سازد.

انسان ها مسئول انتخاب و اعمال خود هستند اگر انتخاب های متعادلی انجام دهیم که ارتباط و سازگاری را ارتقا دهد, می توانیم به سلامت خوبی دست یابیم.

سبک زندگی سالم

زندگی به سبک آیورودا 

چطور می توان از داروی آیورودایک برای بهبود تندرستی و سلامتی استفاده کرد؟

روش هایی که مردم از این داروها استفاده می کنند، به اندازه کاربرانش متغیر است ، بسیاری از افراد از آن برای تکمیل یا مکمل کردن درمان های رایج استفاده می کنند برای مثال برخی از پیروان این روش درمانی, اثرات جانبی شیمی درمانی را به حداقل می رسانند.

افراد دیگر از رژیم جوان سازی برای " تغذیه " در طول یک بیماری مزمن استفاده می کنند و برخی هم از آن ها پیروی می کنند، با هدف خوردن بیشتر, کسب انرژی و حفظ وزن سالم با این حال, چنانچه در بخش سلامت نمناک می خوانید برخی دیگر, به ویژه روش های غیر پزشکی, به منظور ایجاد و حفظ سلامت کلی, روانی و معنوی, به ویژه در زمینه طب سنتی به کار می روند.

این رشته روش های زیادی را ارایه می کند که به راحتی با زندگی روزمره از جمله ماساژ, مدیتیشن و درمان های گیاهی سازگار می شوند.این متد، همچنین مغز شما را کنترل می کند وبه تنفس, جریان خون, کارکرد قلب, و توانایی خلاص شدن از سموم در روده تان نیز کمک میکند.

چیزهایی که می توانند در آن اختلال ایجاد کنند، شامل خوردن دوباره بعد از غذا, ترس, اندوه و بیدار ماندن زیاد دیر می شود.اگر واتا دوشا نیروی زندگی اصلی شما باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که بیماری هایی مثل اضطراب، آسم، بیماری قلبی، مشکلات پوستی و روماتیسم مفصلی را گسترش دهید.

مدیتیشن و سلامتی

افزایش سلامت بدن با آیورودا 

فواید سلامتی درمان آیورودیک:

_پوست سالم و درخشان

_کاهش وزن و یا حفظ آن

_کاهش استرس

_پاک کردن بدن از سموم

_کمک به درمان بی خوابی

_کاهش التهاب

_کمک به پیش گیری از دیابت

_کمک به بهبود فشار خون بالا

خواب راحت

کمک آیورودا به درمان بی خوابی

قوانین و اصول آیورودا روش درمانی هندی ها

1. فقط غذاهای پخته شده بخورید:

در آیورودا دستگاه گوارش به عنوان یک آتش توصیف می شود. مثل یک آتش فیزیکی، هر وقت که آب سرد و یا غذا را در آن می گذارید، فکر می کنید چه اتفاقی می افتد؟ بسیار خوب:این آتش خاموش می شود.

انجام این کار به اجاق گاز اجازه می دهد تا قبل از اینکه به دهان شما برسد، غذا را "کمی هضم" کنید - به این معنی است که آتش گوارشی شما مجبور نیست سخت کار کند.

2. ادویه های گوارشی را به غذای خود اضافه بکنید:

ادویه های آیورودیک نیز می تواند آتش گوارش شما را زیاد کند و به پیش گیری از گاز در هنگام مصرف منظم غذا کمک کند. به طور خاص، دانه زیره سبز، دانه زنیان، دانه رازیانه، زنجبیل تازه رنده شده، و هینگ (آسافتیدا) ادویه های گوارشی قوی هستند.

اگر می خواهید با آن ها آشپزی کنید، مقداری کره حیوانی را گرم کنید (کره روشن شده که مزایای دارویی بسیاری دارد از جمله کمک به جلوگیری از گاز). سپس نصف قاشق چای خوری زیره سبز، دانه زنیان، دانه رازیانه و مقدار کمی نمک را اضافه کنید. شما می توانید زنجبیل تازه را در داخل ماهی تابه سرخ کنید. حدود 30 ثانیه به هم بزنید و سپس این ترکیب را به سبزیجات، گوشت و یا لوبیا اضافه کنید.

اگر شما آشپزی نمی کنید، می توانید زیره سبز، دانه زنیان، دانه رازیانه، و چند دانه هینگ را در یک مخلوط کن اضافه کنید تا یک ادویه روی میزی درست کنید که بعداً می توانید آن را به غذاهای خوش مزه خود اضافه کنید.

توجه:اگر حساسیت حرارتی، سوزش معده و یا مشکل برگشت اسید معده دارید، قبل از مصرف زنجبیل و هینگ، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

ادویه برای گوارش

چه چیزی در رژیم آیورودا اهمیت دارد؟

نکات مهم و کلیدی در رژیم غذایی آیورودا

3. آرام بجوید:

در آیورودت، روشی که شما می خورید به اندازه چیزی که می خورید مهم است. وقتی به سرعت می جوید، هضم شما رنج می برد و به راحتی می توانید دچار گاز و باد کردگی شوید.

هر لقمه غذا را تا 30 بار بجوید. اغلب اوقات، جویدن آن زمان زیاد آسان نیست، اما ایده پشت این تعداد واقعا کاهش میل به غذا خوردن است، به ویژه وقتی که در هنگام غذا خوردن گرسنه هستید یا حواستان پرت است.

سه نیروی زیستی وجود دارد (به نام دوشاها) که به سلامتی و هم بیماری در آیرودا کمک می کنند. یکی از آن ها واتا دوشا نام دارد و تابع اصلی آن حرکت است. زمانی که خیلی زود بعد از خوردن غذا شروع به حرکت می کنید، یا جلوی کامپیوترتان کار می کنید، این نیروی زیستی هیجان زده می شود.

نشستن و خوردن آرام، توجه کامل به غذا، و سپس برای سه تا چهار دقیقه باقی می ماند در همان حالت، دنیای متفاوتی برای هضم غذا ایجاد می کند.

جویدن غذا

قوانین آیورودا چه هستند؟

اصول غذایی آیورودا

4. پس از غذا دانه های رازیانه را بجوید:

اگر تا به حال به یک رستوران هندی رفته باشید، متوجه خواهید شد که آن ها اغلب یک مقدار رازیانه را که با شکلات و آب نبات برای شما دارند. اعتقاد بر این است که دانه های رازیانه، گوارش شما را بالا می برند و گاز پس از غذا را خنثی می کنند.

وقتی نصف قاشق چای خوری تخم رازیانه را بعد از وعده های غذایی مصرف می کنید، یک منبع عالی برای رهایی از اسید ایجاد کرده اید. اگر شما دارای اسیدیته و یا مسائل مربوط به گرما هستید، می توانید نصف قاشق چای خوری رازیانه و زنیان را برای منافع ضد گاز بجوید.

جویدن رازیانه

اصول و قوانین رژیم غذایی آیورودا 

در اینجا 10 مورد از بایدهای آیورودای اصلی وجود دارد:

 • به طور طبیعی غذاهای هوشمند بخورید.
 • از مدهای غذایی پرهیز کنید
 • میوه ها و سبزیجات زیادی بخورید
 • ادویه های درستی داشته باشید.
 • خود را از درون تمیز کنید.
 • به سلامتی خود بخورید!
 • عادات غذایی خوب داشته باشید.
 • برای جان خود بخورید. 

 

آیورودا روشی هندی برای درمان نفخ معده و زیبایی + فواید

4.519
این مطلب مفید بود ؟172
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : takingcharge / webmd / mindbodygreen / practo / بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
برچسب : نفخ معده
وبگردی