دویدن
افراد زیادی تصور می کنند که دویدن حتما باید با سرعت زیاد انجام شود تا تاثیرگذار باشد. با این حال دویدن چه با سرعت کم و چه سرعت زیاد فواید زیادی دارد.

فواید دویدن با سرعت کم ولی با مسافت زیاد

دویدن در مسافت های طولانی معمولا بخشی از ورزش دوندگان حرفه ای در نظر گرفته می شود و افراد عادی به دویدن طولانی به عنوان بخش مهمی از ورزش خودشون فکر نمی کنند، اما باید بدانید که چه دونده حرفه ای ماراتن باشید و چه یک ورزشکار مبتدی یا فرد عادی ،دویدن با سرعت کم ولی در مسافت زیاد ،فواید بسیار زیادی برای شما دارد.

دویدن با سرعت کم فواید زیر را به همراه دارد:

1. احتمال آسیب دیدگی کمتر می شود

یکی از دلایلی که مردم دویدن را کنار می گذارند آسیب دیدگی زیاد در این ورزش است. دویدن با سرعت زیاد به بدن فشار زیادی وارد می کند و ممکن است باعث آسیب دیدگی تاندون ها ، رباط ها و استخوان ها شود و در مدت زمان زیاد احتمال دارد که این آسیب دیدگی ها باقی بماند. اگر به تازگی شروع به ورزش کرده اید می توانید با سرعت کم بدوید تا احتمال آسیب دیدگی را کمتر کنید.

2. بدن به دویدن عادت می کند

اگر برای مدتی ندویده اید، دویدن آرام بهترین راه برای آماده کردن بدن است. این کار تاندون ها، رباط ها، مفاصل و عضلات را به تدریج قوی می کند تا آنها بتوانند فشار دویدن با سرعت زیاد را بعد از مدتی تحمل کنند.

دویدن
دویدن با سرعت کم

3. تاثیرات مثبت ذهنی

چه با سرعت زیاد و چه سرعت کم بدوید، تاثیرات ذهنی را شاهد خواهید بود. دویدن باعث کاهش استرس، افزایش اعتماد به نفس و بالا رفتن توانایی های ذهنی می شود. دویدن از ابتلا به آلزایمر جلوگیری می کند.

4. افزایش سلامت قلبی – عروقی

تحقیقات نشان داده است که سرعت دویدن تاثیری در فایده آن برای قلب و عروق ندارد. اگر با سرعت کم بدوید باز هم فشار خون شما کاهش پیدا می کند و شاهد فواید دویدن بر روی سلامت قلب خواهید بود.

5. می توانید در هر مکانی ورزش کنید

یکی از نکات مثبت دویدن این است که می توانیم این ورزش را هر کجایی انجام دهیم و نیاز به باشگاه ندارید. دویدن ورزشی است که امکانات زیادی را لازم ندارد.

6. جایگزینی برای تفریح

دویدن آرام می تواند جایگزینی برای تفریح باشد. می توانید به هنگام دویدن با دوستان خود صحبت کنید.

فواید بی نظیر دویدن با سرعت کم

4.612
این مطلب مفید بود ؟111
برگرفته از ایسنا-/ ر
وبگردی