روستای ایستا طالقان

زندگی عجیب اهالی روستای ایستا در طالقان! + تصاویر

کد مطلب : 8222تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 6 دقیقه
روستای ایستا در طالقان یکی از عجیب ترین روستاهای کشور ایران است، در روستای ایستا طالقان در حال حاضر هم خبری از تکنولوژی نیست و خودرویی هم در آن وجود ندارد.

همه چیز درباره روستای ایستا در طالقان

یکی از مناطق ییلاقی و زیبای ایران که در تقسیم بندی های جغرافیایی جزئی از شهرستان استان البرز به شمار می رود طالقان می باشد که به خاطر داشتن جاذبه های طبیعی و بکر به عنوان یکی از تفریحگاه های پربازدید شناخته شده است طالقان یک روستای عجیب و غریب در خود جای داده است که "روستای ایستا" نام دارد، جایی که تکنولوژی در آن متوقف شده است تا جایی که شما هیچ رد پایی از خودروها و... در این روستا نخواهید دید و مردمان آن طبق آداب و رسوم گذشته زندگی می کنند چنانچه علاقه مندید از این روستای مرموز اطلاعات بیشتری کسب کنید در ادامه این بخش از نمناک را همراهی کنید.
همانطور که پیش از این اشاره کردیم روستای ایستا یا روستای توقف در طالقان یکی از رازآلود ترین مکان های جهان محسوب می شود که در استان البرز واقع است سبک زندگی در این روستا به دور از از مدرنیته و بر مبنای زندگی قاجاریه صورت می گیرد. جالب است بدانید روایت های مختلفی درباره این روستا وجود دارد که یکی از همین روایت ها پرورش اسب های میلیاردی و زندگی به سبک قاجاری می باشد.
مردمان این روستا اصالتا ترک زبان هستند و از مقلدین آیت الله میرزا صادق مجتهد تبریزی می باشند که بیش از 80 سال است از دنیا رفته است. میرزا صادق مجتهد تبریزی از آن دسته فقهایی بودند که به طور نظری و علمی تاکید بسیار زیادی روی روش «طرد مطلق اندیشه تجدد و دستاوردهایش» داشت و تا آخر عمرش به عدم جواز به کار بردن ابزار مدرن و امور جدید فتوا میداد بنابراین به خاطر داشتن همین اعتقاد اهالی این روستا را اهل توقف نامیدند که به نوعی می توان گفت در زمان متوقف شده اند.
روستای ایستا طالقان

ویژگی های مرموز روستای ایستا در طالقان

هنگامی که وارد این روستای عجیب و غریب می شوید هیچ اثری از وسایل نقلیه و عبور و مرور آنها نخواهید دید چراکه اهالی این روستا به قدری پایبند به رعایت آداب و رسوم گذشته خود هستند که هیچ برایشان مهم نیست که این موضوع برای بازدید کنندگان شاید عجیب باشد چرا که آن ها کاملاً عادی با این موضوع برخورد می کنند و کاری به کار کسی ندارند.
ساکنان این روستا به عینه همچون نقاشی آداب و رسوم زندگی گذشته را در عصر ارتباطات و مدرنیته به یدک می کشند نه تنها اثری از خودرو ها نمی بینید بلکه متوجه میشوید آنها تلویزیون هم تماشا نمیکنند و حتی به شب نشینی معتقد نیستند. شاید باورش برای شما سخت باشد اما باید بدانید که هیچ مراسم عروسی، سالگرد ازدواج، تولد و عزاداری در این روستا برگزار نمی شود چرا که هیچ معنا و مفهومی برای ساکنان این روستا ندارد. با وجود اینکه مهمان نواز هستند اما به این شرط که هیچ زنی قصد وارد شدن به روستای آنها را نداشته باشند چرا که کسی از دنیای خارج از روستا زنهای آنها را ندیده است. آنها بسیار ثروتمند هستند و از راه فروش زمین های پدریشان در تبریز گذران زندگی می کنند. عجیب تر آنکه هیچکدام از افراد ساکنین روستا دارای شناسنامه نیستند و به نوعی جزو آمار جمعیت ایران محسوب نمی شوند.
مردم این منطقه برای این که مایحتاج خود را تامین کنند به شهر طالقان رفته و نیازهای خود همچون پارچه، میخ، شیشه، مقدار بسیار کمی آهن خرید می کنند و خودشان نجار و آهنگر هستند. نکته جالب توجهی که در این میان وجود دارد این است که مردم این روستا هیچ ادعای مالکیتی نسبت به اموال خود ندارند و چنانچه کسی در تصرف دارایی آنها بر آید هیچ درگیری و نزاع بر سر اموال رخ نمی دهد و به نوعی می توان گفت از مال و اموال خود چشم پوشی می کنند.
شما می توانید در این دهکده با کسانی مواجه شوید که که فقط دو یا سه بار به خارج از محل سکونت خود رفتند آنها افرادی که غیر از خودشان هستند را اهل بیرون خطاب می کنند.
هیچگونه خدمات دولتی شامل حال مردم روستای ایستا نمی باشد. آن دسته از خوراکی هایی که از منشا و نحوه تولید آن مطلع نیستند استفاده نمی کنند و از خوردن میوه ها و گندمی که با سموم دفع آفات و کود شیمیایی رشد کنند به شدت خودداری می کنند و همیشه از لبنیاتی که خودشان تولید کرده اند مصرف می کنند، گوشت کمی می خورند و در صورت خوردن حتماً از گوشت حیوانات نر حلال گوشت مصرف می کنند. جالب است بدانید با چای از میهمانان خود پذیرایی می کند ولی خودشان از آن می نوشند. مردان این روستا اغلب کلاه پشمی بر سر میگذارند و علاوه بر اینکه شلوار پشمی دستباف یا نخی می پوشند پیراهن بلندی نیز بر تن دارند که تا زانوی آنها را می پوشاند.
چرا که عزیمت به روش خودشان موانع بسیاری برایشان دارد بنابراین از این مورد نیز گذشته اند. آنها با معیارها و شاخصه های خود اوقات شرعی نماز را استخراج کرده و نماز می خوانند و جالب تر اینکه شروع و اتمام ماه رمضان را و رویت ماه را خودشان تعیین میکنند. اعتقاد بسیاری به رویای صادقه دارند و برای تایید سبک زندگی خود به خواب های معنوی اکتفا میکنند و به شدت منتظر واقعه ظهور مهدی (عج) هستند و معتقدند در حال حاضر در آخرالزمان به سر می برند و بر این باورند که آخرالزمان از زمان مشروطیت شروع شده است.
جنس ایمان از نگاه آنها از تعهد می باشد به همین علت عقل را ابزاری وظیفه ساز تلقی نمیکنند و وجود آن را ضروری نمیبینند.
طبیعت روستای ایستا

وضعیت تحصیل و سبک زندگی در روستای ایستای طالقان

پس از اینکه فرزندانشان به سن تکلیف رسیدند اختیار با خودشان است که در روستا بمانند یا به تبریز بروند. آنها هیچگونه فعالیت اجتماعی و سیاسی ندارند و هیچوقت سعی در تبلیغ باور های خود نداشته و ندارند.
آنها برای رفت و آمد و تردد از قاطر و اسب استفاده میکنند و چندین بار دیده شده برای انجام فعالیت های کشاورزی از لودر، بولدوزر و تراکتور استفاده کرده اند و در توجیه این رفتارشان عنوان میکنند که ناچارآ و از روی اجبار به ابزارهای جدید و صنعت روی آورده اند.
تاکید بسیاری روی دو علت فقهی "حرمت تشبه به کفار" و "صحت تفسیر در آفرینش خداوند" دارند.
برای علم آموزی و یاد گرفتن کودکان این روستا به مدارس طالقان مراجعه نمیکنند و در مکتب خانه ای به شکل سنتی به فراگیری دروس خود همچون خوشنویسی، محرمات فقهی، اصول عقاید می پردازند.
مجموعا 18 الی 20 جلد کتاب در این روستا وجود دارد که از جمله آن ها می توان به کتاب خطی سید حسین نجفی طباطبایی و رساله علمیه میرزا صادق مجتهد تبریزی اشاره کرد. میرزا صادق مجتهد تبریزی از آن دسته فقهایی بودند که به طور نظری و علمی تاکید بسیار زیادی روی روش «طرد مطلق اندیشه تجدد و دستاوردهایش» داشت و تا آخر عمرش به عدم جواز به کار بردن ابزار مدرن و امور جدید فتوا میداد.
زندگی روستای ایستا

طبیعت زیبا و بکر روستای ایستا

اکثر کسانی که سفری به طالقان دارند علاقه مند به گشت و گذار در طبیعت زیبای این شهرستان هستند و همین روستای ایستا یکی از جذابیت های طبیعی و البته راز آلود این شهرستان می باشد. شما گردشگران خوش ذوق می توانید با سپری کردن اوقاتی از لحظه های خود را در این منطقه سفری جذاب و تکرار نشدنی برای خود رقم بزنید.
بخش گردشگری نمناک به شما پیشنهاد میکند که برای بازدید از زیباترین مناطق طبیعی این منطقه دیدن دریاچه سد طالقان را حتما در برنامه سفر خود بگنجانید.

سفری به صرفه و ارزان به روستای ایستا

یکی از مهم ترین مزایایی که سفر به این روستای زیبا دارد به صرفه بودن آن است چرا که شما گردشگران با هزینه اندک می توانید سفری لذت بخش را تجربه کنید. بدینگونه که شما برای بازدید از این شهر نیازی به هزینه کردن بابت خرید بلیط هواپیما و اقامتتان ندارید.
زبان مردم روستای ایستا

راه دسترسی به روستای ایستا در طالقان

برای اینکه دسترسی آسانی به روستای ایستا داشته باشید بهترین کار این است که آدرس دقیقی از مسیر طالقان داشته باشید. برای اینکه به این روستای زیبا برسید ابتدا باید به شهر طالقان برسید طالقان در 120 کیلومتری شمالی غربی تهران واقع است چنانچه بخواهید با ماشین شخصی خود به طالقان بروید کمتر از دو ساعت از تهران به طالقان می رسید اما چنانچه خواستید این مقصد را با اتوبوس سپری کنید حداقل 3 ساعت زمان برای طی کردن راه نیاز است.

زندگی عجیب اهالی روستای ایستا در طالقان! + تصاویر

4.61478
این مطلب مفید بود ؟1346132
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ح.ب/ن
1 نظر به ثبت رسیده است
محمد جواد علوی1400-12-01
خیلی جالبه. دیدن داره.
73
وبگردی