سال کبیسه
سال کبیسه علاوه بر تقویم هجری شمسی، در تقویم های قمری و میلادی هم وجود دارد. در سال کبیسه تعداد روزها از سال های عادی یک روز بیشتر است.

سال کبیسه چیست و چه حقایقی در مورد سال کبیسه وجود دارد؟

کبیسه از ریشهٔ «ک‌ب‌س»به‌معنی پُر کردن چاه از خاک است و به سالی می گویند که تعداد روزهای آن یک روز بیشتر از سال های عادی می باشد. محاسبه ی سال کبیسه امری مختص به تقویم هجری شمسی نیست و در تقویم های قمری و میلادی هم سال کبیسه وجود دارد.

در این بخش از نمناک توضیحات بیشتری درباره سال کبیسه، تعداد روزهای سال کبیسه، علت ایجاد سال کبیسه، الگوریتم تشخیص سال کبیسه شمسی، سال کبیسه شمسی، سال کبیسه قمری، سال کبیسه میلادی، آخرین سال کبیسه و... منتشر نموده ایم.

سال کبیسه چیست؟

مدت زمان یک سال 365 روز و 5 ساعت و 48 دقیقه و 45 ثانیه است، به سالی که تعداد روزهای آن به جای 365 روز، 366 روز می شود و یک روز اضافی دارد سال کبیسه می گویند.

چرا سال کبیسه داریم؟

زمین به دور خورشید می چرخد و با یک دور کامل سال شکل می گیرد، طول هر سال خورشیدی حدود 365 روز و 6 ساعت است. در گذشته به این 6 ساعت بی توجه بودند اما صرف نظر کردن از این 6 ساعت در بازه‌های زمانی طولانی باعث ایجاد خطا در تقویم می شد.

سال کبیسه

راه‌حل تقویم‌نگاران برای رفع این مسأله سال کبیسه بود، به این ترتیب که معمولا هر چهار سال یک بار این 6 ساعت‌ها با هم جمع و 24 ساعت یا یک شبانه‌روز به سال اضافه می‌شود.

سال کبیسه چند سال یکبار است؟

معمولا هر 4 سال یک بار سال کبیسه می‌شود اما کبیسه‌های 5 ساله هم در تقویم هجری خورشیدی وجود دارند. تقویم هجری خورشیدی تنها تقویم متداول در جهان است که کبیسه پنج ساله دارد و علت آن را باید کسر کمتر از 6 ساعتی سال شمسی حقیقی باید دانست.

الگوریتم تشخیص سال کبیسه شمسی

طول سال‌های کبیسه 366 روز و ماه اسفند در این سال‌ها 30 روزه است.

آخرین سال کبیسه

آخرین سال کبیسه، سال 1399 بوده است.

آخرین کبیسه ی 5 ساله،سال 1375 شمسی بوده است، کبیسه ی 5 ساله ی بعدی به دلیل تکرارپذیری بیش از 80 درصد کبیسه‌ های 33 ساله، در سال 1408 شمسی خواهد بود.

کبیسه خورشیدی

در تقویم خورشیدی هر سال عادی 365 روز و سال کبیسه 366 روز خواهد داشت پس از هر سی و سه سال، بیست و پنج سال آن عادی و هشت سال آن کبیسه نوشته می شود.

سال کبیسه میلادی

کبیسه هجری خورشیدی

در تقویم های هجری خورشیدی نه تنها سال کبیسه چهارساله نوشته شده بلکه کبیسه های پنج ساله نیز وجود دارد،ن کبیسه ها در هر دوره 29، 33 یا 37 ساله یکبار وجود دارد و علت آن را باید کسر کمتر از 6 ساعتی سال شمسی حقیقی دانست.

سال کبیسه میلادی

در تقویم های میلادی سالی کبیسه است که علاوه بر اینکه بر چهار و 100 بخش پذیر بوده و باید بر 400 نیز تقسیم پذیر باشد تا کبیسه خوانده شوند اما در تقویم های ژولیوس هر سالی که بر چهار بخش پذیر بوده و حاصل تقسیم آن صفر شود کبیسه خواهد بود.

سال کبیسه قمری

در تقویم هجری قمری بعد از هر سه سال عادی و دارای 354 روز سال کبیسه خواهد بود که دارای 355 روز می باشد. در این تقویم در یک دوره سی و سه ساله، هشت سال کبیسه ی سه ساله و سه کبیسه ی دو ساله وجود دارد.

سال کبیسه چیست و دقیقا چند روز دارد؟

4.41004
این مطلب مفید بود ؟882122
منبع : بخش سرگرمی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : آیا میدانید
وبگردی