سونوگرافی 4 بعدی
سونوگرافی 4 بعدی یکی از آزمایش ها و سونوگرافی های اختیاری دوران بارداری است که باید قبل از انجام، نکات و اطلاعات کامل در مورد این نوع اسکن را کسب کنید.

با سونوگرافی 4 بعدی و دلیل انجام آن بیشتر آشنا شوید

زمانی که بارداری تایید شد پزشک آزمایش و اسکن های مختلفی را تجویز می کند. درحالیکه برخی از این تست ها اجباری و بعضی دیگر اختیاری هستند. یکی از این اسکن های اختیاری در دوران بارداری سونوگرافی 4 بعدی است.

قبل از اینکه برای انجام سونوگرافی 4 بعدی برنامه ریزی کنید، مهم است بدانید تمام پزشکان این را تجویز نمی کنند هم چنین این شکل از سونوگرافی در برخی بخش های دنیا قانونی نیست. باید بدانید سونوگرافی 4 بعدی تحت پوشش بیمه است یا نه. متن این بخش از نمناک را بخوانید تا اطلاعات بیشتری در مورد سونوگرافی 4 بعدی کسب کنید.

سونوگرافی 4 بعدی چیست؟

سونوگرافی 4 بعدی راهی برای تولید تصویر متحرک از نوزاد داخل رحم است. این سونوگرافی از امواج صوتی برای ایجاد تصویر متحرک استفاده می کند. در سونوگرافی سه بعدی، می توانید تصویر سه بعدی از جنین را ببینید ولی سونوگرافی 4 بعدی پیشرفته تر است و افکتی را ایجاد می کند که شبیه نگاه کردن به ویدئوی زنده است. با استفاده از این تکنولوژی، می توانید ببینید که جنین در حال حاضر در رحم چه می کند. حتی می توانید ببینید آیا کودک در این لحظه خاص خمیازه می کشد یا لبخند می زند؟

سونوگرافی 4 بعدی

سونوگرافی 4 بعدی چگونه انجام می شود؟

  • سونوگرافی 4 بعدی مشابه روش های دیگر سونوگرافی در دوران بارداری انجام می شود.
  • از شما می خواهند روی تخت دراز بکشید.
  • ژل ویژه ای بر روی شکم توسط سونولوژیست اعمال می شود.
  • این کار به انتقال امواج صوتی کمک خواهد کرد.
  • سونولوژیست سپس یک کاوشگر را روی شکم نگه می دارد و آن را بصورت حرکات دایره ای حرکت می دهد تا تصویر خوبی به دست آید.

سونوگرافی 4 چگونه عمل می کند؟

در اینجا آورده شده است که چگونه سونوگرافی 4 بعدی به ایجاد تصویر جنین در رحم کمک می کند:

  • دستگاهی به نام مبدل در امتداد شکم حرکت می کند.
  • این کار امواج صوتی را از طریق شکم و رحم ارسال خواهد کرد.
  • امواج صوتی، شکل نوزادتان را بازتاب خواهند کرد.
  • مانیتور این پیام ها را برمی دارد و آن ها را به صفحه نمایش می فرستد.
  • همانطور که جنین حرکت می کند و ضربه می زند، قادر خواهید بود تصاویر را روی صفحه سونوگرافی ببینید.

نحوه انجام سونوگرافی چهار بعدی

چه زمانی سونوگرافی 4 بعدی انجام می شود؟

پزشک بهترین فردی خواهد بود که تعیین می کند چه زمانی باید سونوگرافی 4بعدی را انجام دهید. در حالی که برخی پیشنهاد می کنند این سونوگرافی را بین 26 تا 30 هفتگی یا 27 تا 32 هفتگی انجام شود.

مهم است توجه داشته باشید که از 19 تا 24 هفتگی بارداری ، جنسیت کودک از طریق اسکن تعیین می شود. در حالی که این قانون در برخی از نقاط جهان قانونی و در کشورهای دیگر غیرقانونی بشمار می رود. به پزشک مراجعه کنید تا بدانید چه زمانی می توانید با ایمنی این سونوگرافی را انجام دهید.

نکات مهم:

طبیعی است وقتی برای اولین بار جنین خود را داخل رحم می بینید شگفت زده شوید اما انجام سونوگرافی 4 بعدی برای این منظور همیشه ایده خوبی نیست.

طبق بسیاری از مطالعات، دستگاه های سونوگرافی 4 بعدی ایمن هستند و باعث هیچ خطری برای کودک نمی شوند. اسکن 4 بعدی نیز می تواند به پزشک در تشخیص هر مشکلی در دوران بارداری کمک کند اما در صورتی که دستگاه و پزشک شما تخصص انجام آن را داشته باشد.

همه مطب ها مجهز به ایمن ترین دستگاه برای انجام سونوگرافی نیستند این می تواند برای کودک مضر باشد، و ممکن است آن را در لحظه درک نکنید. زیاد در معرض قرار گرفتن هر نوع سونوگرافی برای جنین خوب نیست.

سونوگرافی های بارداری

تفاوت سونوگرافی دو بعدی، سه بعدی و چهار بعدی

در بخش های قبلی نمناک درمورد سونوگرافی دو بعدی و سه بعدی کامل توضیح دادیم که در ادامه با توضیحات مختصر به تفاوت آنها با سونوگرافی چهار بعدی خواهیم پرداخت . چنانچه می دانید سونوگرافی دو بعدی استاندارد، همان سونوگرافی سیاه و سفیدی است که پزشک برای تشخیص بارداری و بررسی آناتومی جنین انجام می دهد.

و اما سونوگرافی سه بعدی تصویری سه بعدی از جنین نشان می دهد و سیستم آن به گونه ای است که تصویری واقعی تر از چهره جنین قابل مشاهده است.

سونوگرافی چهار بعدی هم چنانچه در ابتدای این بخش گفته شد نوعی از اسکن است که در آن به تصاویر سه بعدی حرکت نیز افزوده می شود یعنی می توانید در طول عمل سونوگرافی فیلم زنده حرکت جنین در رحم را ببینید.

سونوگرافی 4 بعدی چیست و چگونه انجام می شود ؟ + تفاوت

4.231
این مطلب مفید بود ؟265
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : سونوگرافی
وبگردی