شیشه مربا
همه ما در منزل مقدار زیادی شیشه مربا داریم که نمی دانیم از آن ها چه استفاده هایی کنیم. از این شیشه های خالی مربا در ساخت وسایل کاربردی و جالبی می توان استفاده کرد.

ایده هایی ناب برای استفاده مجدد از شیشه های مربا

اگر به دنبال روش های جدید برای صرفه جویی در هزینه ها هستید دیگر شیشه های مربایی را دور نریزید با استفاده مجدد از آنها می توانید وسایل جدید بسازید.در این بخش از نمناک به راه کارهای استفاده مجدد از شیشه های مربایی می پردازیم:

نگهداری غذاها در شیشه های در بسته :

گاهی اوقات بعد از صرف غذا مقداری از آن باقی می ماند که می توانید از شیشه های مربا به عنوان ظرف در بسته استفاده کنید و یا اینکه می خواهید سوپ یا هر غذای مایع دیگری را به دوست و اقوام خود بدهید این شیشه ها گزینه خوبی هستند.

سالاد در شیشه :

می توانید از شیشه مربا استفاده کنید و سالاد را در شیشه سرو کنید . برای سرو سالاد در شیشه سس را در انتهای شیشه بریزید و سالاد را لایه به لایه روی هم ریخته و در شیشه را ببندید . یک عدد چنگال یک بار مصرف را با با نخ کنفی یا پوست بالا دور شیشه گره بزنید.

ساخت گلدان :

بسیاری افراد پرورش گل و گیاه را دوست دارند که هزینه گلدان و فضای کم آپارتمان باعث می شود از انجام این کار صرف نظر کنند.

گلدان با شیشه مربا

ساخت محفظه نخ :

در منزل همه ی ما وسایلی وجود دارد که موجب بهم ریختگی کمد و اتاق می شود به همین دلیل می توانید داخل شیشه ، نخ بخصوص نخ های رنگ روشن را قرار دهید تا کثیف نشوند سپس درب شیشه مربا را سوراخ کنید تا نخ براحتی از آن بیرون بیاید.

پرورش دوباره سبزیجات :

اگر کاهو ، کرفس ، پیاز ، تره فرنگی را داخل شیشه پر از آب قرار دهید باعث می شود دوباره رشد کنند.

مقیاس گذاری شیشه ها برای پخت سریع غذا :

برای تسریع در روند پخت غذا یا کیک می توانید از شیشه های مقیاس گذاری شده به عنوان پیمانه استفاده کنید.

سهولت در پوست کندن سیر :

اگر مقدار زیادی سیر خریده اید که به تنهایی قادر به تمیز کردن آن نیستید ، سیر را حبه حبه کنید و داخل شیشه بریزید و درب آن را خوب محکم کنید و انقدر تکان دهید تا پوست سیر داخل شیشه از آن جدا شود.

محفظه کمپوست پوست میوه و سبزیجات :

برخی افراد عادت دارند پوست میوه و سبزیجات خود را کمپوست کنند بنابراین می توانید از شیشه های مربایی برای جمع آوری کمپوست ها در بیرون منزل استفاده کنید.

قوطی کبریت :

گاهی قوطی های کبریت اتفاقی خیس و از بین می روند یا کودکان آن را پاره می کنند در این صورت می توانید از شیشه های مربایی برای نگهداری کبریت ها استفاده کنید.

محفظه لوازم آرایش :

برای صرفه جویی در هزینه ها و استفاده دوباره از وسایلی که هنوز قابل استفاده هستند کارهای بیشماری می توان انجام داد مثل استفاده از شیشه مربا به عنوان محفظه لوازم آرایش.

بانکه حبوبات و سبزیجات :

با داشتن چندین عدد شیشه مربایی دیگر نیازی به خرید بانکه های حبوبات ندارید می توانید آنها را پر از حبوبات کنید و داخل کابینت قرار دهید.

ظرف حبوبات

محفظه مایع دستشویی :

بیشتر محفظه های شیشه ای ممکن است به هر دلیلی خیلی زود بشکند اما نگران نباشید می توانید شیشه مربایی متناسب با آن را پیدا و جایگزین کنید.

محافظ لامپ:

گاهی برای تنوع در دکوراسیون می توانید از وسایل دور ریختنی استفاده کنید مثلا شیشه مربایی را رنگ کرده و به عنوان محافظ لامپ قرار دهید تا نور رنگاررنگی را پخش کند.

گلدان رومیزی :

بیشتر افراد از گلدان روی میز استفاده می کنند شما هم می توانید با چیدن شاخه های گل و قرار دادن آنها داخل شیشه پر از آب ، از زیبایی آنها روی میز لذت ببرید.

ساخت لوستر :

با چند عد شیشه مربایی و نخ ضخیم که براحتی پاره نشود می توانید لوستر بسازید . با بریدن نخ های کوتاه و بلند ، قرار دادن لامپ داخل شیشه، طراحی روی شیشه ها لوستر را از سادگی خارج کنید.

کنسرو کردن مواد غذایی :

کنسرو کردن مواد غذایی یکی از عالی ترین روش ها برای نگهداری مواد غذایی مثل سبزیجات ، مربا تا پنج سال است.

محفظه دکمه :

اگر معمولا دکمه لباس ها را جمع آوری و کلکسیونی از آن دارید و نمی دانید آنها را کجا نگهداری کنید استفاده از شیشه های مربایی انتخاب خوبی است.

محفظه رنگ :

زمانی که خانه اتان را رنگ می زنید قطعا بخش زیادی از آن را استفاده می کنید ، باقی مانده آن را می توانید داخل شیشه مربایی بریزید تا رنگ هوا نکشد و فاسد نشود.

ساخت شمع :

برای ساخت شمع شیشه ای ، به شیشه مربایی کوچک و موم نیاز دارید .ابتدا موم را روی حرارت ملایم ذوب کرده و فیتله ای در آن قرار دهید و قتی خنک شد می توانید از آن در مواقع برق استفاده کنید حتما بخاطر داشته باشید شمع را در محل خشک و خنک نگهداری کنید.

شمع با شیشه مربا

ساخت شکر پاش :

اگر فردی هستید که زیاد مسافرت می روید می توانید درب شیشه را سوراخ کنید و داخل شیشه شکر بریزید و به عنوان شکر پاش استفاده کنید.

ساخت محفظه غذای پرندگان :

دانه و غدای مورد استفاده پرندگان خود را داخل شیشه مربایی بریزید و نگه دارید.

نگهدارنده کتاب در کتابخانه:

شیشه های بزرگ و کوچک مربا را رنگ آمیزی یا تزئین کنید و برای ثابت نگه داشتن کتاب ها در کتابخانه از آن استفاده کنید.

لیوان نوشیدنی :

در لیوان هایی شبیه شیشه های مربا می توانید نوشیدنی های مختلف را سرو کنید . در شیشه را به اندازه نی سوراخ و اطراف آن را با حلقه های تزئینی دکور کنید. گاهی در مسافرت ، تفریحات لیوان کافی با خود ندارید که بجای آن می توانید از شیشه مربا استفاده کنید.

جعبه چای :

دیگر نیازی به خرید قوطی برای چای یا جعبه برای چای کیسه ای نیست ، می توانید از یک شیشه به عنوان جایگزین استفاده کنید.

جا مدادی ،مسواک ،برس ، چاقو :

شیشه های خالی محفظه مناسبی برای قراردادن قاشق و چنگال ، مسواک ، مداد روی میز است پس بجای هزینه های گزاف می توانید از اینها استفاده کنید.

خوشبوکننده منزل :

بجای استفاده از خوشبوکننده های شیمیایی می توانید شیشه های مربایی را با تکه میوه های طبیعی به همراه میخک ، وانیل ، نعنا ، لیمو،رزماری پرکنید.

تراریوم:

برای ساختن تراریوم می توانید از شیشه مربا استفاده کنید و درون شیشه خشک شده خاک بریزید و گل های کوچک همانند کاکتوس های ریز را داخل شیشه بکارید و یک تراریوم زیبا روی میز یا کانتر آشپزخانه قرار دهید.

تراریوم با شیشه مربا

ساخت بالشتک سوزن :

اگر مراقب نباشید براحتی سوزن های خیاطی داخل دست فرو می روند برای جلوگیری از خطرات سوزن روی شیشه بالشتکی قرار دهید، همچنین می توانید متر ، بشکاف و صابون را داخل شیشه بریزید.

مرتب سازی حمام :

برای مرتب سازی فضای داخل حمام می توانید پنبه ، نمک حمام ، تیغ یا وسایل دیگر را داخل شیشه ای قرار دهید تا فضای کمتری را بگیرد.

آبپز کردن تخم مرغ :

برای آبپز کردن تخم مرغ یا مواد غذایی دیگر می توانید ظرفی را با آب در حال جوش پر کنید و شیشه حاوی مواد غذایی را داخل آن قرار دهید طوری که آب روی شیشه را پوشش دهد.

محفظه کلید :

بیشتر افراد وقتی از بیرون می آیند کلید های خود را این طرف و آن طرف می اندازند و یا اکثرا فراموش می کنند کلید کمد و...را کجا گذاشته اند پس استفاده از شیشه مربا یکی از راه های ساده برای نگهداری کلیدها است.

سطل آشغال رومیزی :

اگر کودک دوره ی ابتدایی دارید حتما از جمع کردن آشغال پاکن خسته شده اید برای رفع این مشکل شیشه کوچکی روی میز قرار دهید تا کودک خود این کار را انجام دهد.

تنگ ماهی :

از شیشه های بزرگ و تمیز می توانید به عنوان تنگ ماهی ساده و جذاب استفاده کنید.

ایده های خلاقانه برای استفاده از شیشه مرباهای خالی

4.231
این مطلب مفید بود ؟265
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
وبگردی