اسپری مو
اسپری مو از محصولات آرایشی امروزه است که برای حالت دادن به مو استفاده می شود ولی این محصول به دلیل داشتن مواد شیمیایی برای مو مضراتی نیز دارد.

عوارض اسپری مو بر روی سلامتی بدن و مو

امروزه برخی از محصولات آرایشی که به موها آسیب می زنند محصولات حالت دهنده به موها می باشند.این محصولات شامل ترکیبات سمی زیادی از جمله بوتان، اتر، و پلیمرها می باشند. استفاده از محصولات 100% طبیعی اغلب یکی از آخرین گام ها در زندگی افراد است. گازهای ناشی از اسپری می توانند از طریق تنفس وارد جریان خون ،فولیکول های مو و غدد عرق شوند. برخی از این سموم می توانند میزان جذب پوست را تا 230 برابر میزان جذب اولیه افزایش دهند.

برخی از مواد اولیه در موس ، ژل و اسپری مو نیز در محصولات دیگری مانندموارد زیر وجود دارد: 

  • پلاستیک
  • روغن موتورها
  • حشرات کش ها
  • یخچال
  • مادهامولسیون کننده
  • گاز قابل اشتعال
  • سوخت

اسپری مو

لیست مواد شیمیایی مضر در اسپری مو 

مواد شیمیایی زیادی در اسپری مو وجود دارد که باعث آسیب می شود . اگرچه این مواد برای استفاده در محصولات آرایشی مورد تایید قرار گرفته اند، اما خطراتی را به همراه دارند.
استفاده عادی از اسپری موها به احتمال زیاد باعث بیماری نمی شود مگر این که آلرژی داشته باشید، اما استفاده زیاد آن می تواند خطرناک باشد.

برخی از مواد اولیه که ممکن است از آن ها اجتناب کنید شامل مواردی که در این بخش از سلامت نمناک گفته ایم می شوند : 

رایحه:
سازندگان اسپری ، بسیاری از ترکیبات را پشت رایحه پنهان می کنند، بنابراین سخت است بدانید دقیقا چه چیزی را وارد بدن خود می کنید. هر مواد شیمیایی که این رایحه را تشکیل می دهند ممکن است باعث واکنش آلرژیک شود. 
هیدروکسی سیترونلال:
هیدروکسی سیترونلال ماده شیمیایی ساخته بشر است و برای ایجاد بوی گل اسپری مورد استفاده قرار می گیرد و می تواند باعث واکنش های پوستی آلرژی و خارش چشم بطور جدی شود. 
ایزواوژنول:
ایزواوژنول عطر شیرین و چوبی است که از دارچین یا روغن میخک به دست می آید. اگر چه طبیعی است، اما اگر قورت داده شود می تواند مضر باشد. هم چنین اگر در تماس با پوست قرار بگیرد می تواند باعث خارش و سوزش چشم جدی شود. 
ژرانیول:
ژرانیول رایحه گل دارد و از منابع طبیعی مثل شمعدانی و لیمو به دست می آید و می تواند باعث خارش پوست، واکنش های آلرژیک و آسیب جدی چشم در صورت پاشیده شدن به چشم شود. 
آمیل سینامالدهید:
این رایحه خوشبو مثل بوی گل یاسمن از پوست درختان دارچین بدست می آید . این ماده یکی دیگر از آلرژن ها است که می تواند باعث واکنش های پوستی در افرادی شود که نسبت به آن حساس هستند. 
سیکلوپن سیلوکســان:
این ماده شیمیایی اثر نرم کنندگی بر روی موهای دارد و در برخی مطالعات نشان داده شده است که باعث برهم ریختگی هورمونی می شود و ممکن است اثرات منفی بر باروری داشته باشد.
مواد اسپری مو

سوالات متداول درمورد اسپری مو 

آیا اسپری مو قابل اشتعال است؟ 
بسیاری از مواد شیمیایی یافت شده در اسپری مو به شدت قابل اشتعال هستند. دقت کنید قبل از استفاده از فندک ، اسپری مو بطور کامل خشک باشد و هرگز نزدیک بخاری یا شومینه مو را اسپری نکنید. 

آیا اسپری مو موجب سرطان ریه می شود ؟ 

کومارین ماده شیمیایی است که در بسیاری از اسپری موها یافت می شود و ممکن است هنگام استنشاق، مضر باشد.کومارین در بسیاری از گیاهان یافت می شود و بوی خوشی دارد. این عطر، مانند بسیاری دیگر، پتانسیل ایجاد خارش پوست را دارد.مهم تر از آن، می تواند به عنوان یک سم کبد عمل کند . همچنین ممکن است به تشکیل تومورهای سرطانی کمک کند.
 
اسپری مو و بسیاری از محصولات آرایشی حاوی کومارین است که خود به تنهایی مشکلاتی را ایجاد می کند. هنگام استفاده از چندین محصول حاوی این ماده شیمیایی وجذب بیشتر آن ،ممکن است منجر به مشکلاتی می شود. 

آیا اسپری مو، باعث ریزش مو می شود ؟ 

اسپری مو باعث ریزش مو نخواهد شد، اما ممکن است باعث شکستگی آن شود.بسیاری از محصولات مو حاوی الکل هستند که می تواند به شدت مو را خشک کنند. زمانی که مو بیش از حد خشک است، می تواند شکننده و به راحتی تجزیه شود.
 
سعی کنید از اسپری ضد الکل استفاده کنید که حاوی الکل نباشد و از شانه زدن مو بعد ازآرایش آن خودداری کنید.همیشه قبل از شانه زدن مو ها ، آن را بشویید و تمیز کنید تا به این ترتیب از شکنندگی مو جلوگیری کنید. 

آیا استفاده از اسپری مو در مواقع بارداری ایمن است ؟ 

هر چیزی که بر روی سلامت پوست و یا تنفس تاثیر بگذارد، به طور بالقوه استفاده از آن می تواند هنگام بارداری تاثیرات منفی روی جنین داشته باشد. 

قرارگرفتن در معرض اسپری مو در دوران باداری برای جنین خطرناک است و اگر در این دوران در محیط کار مانند آرایشگاه با این اسپری ها تماس زیادی وجود داشته باشد تولد نوزاد پسر با نواقص و مشکلات تولید مثلی تا دو برابر افزایش می یابد . مطالعات نشان می دهد نقص های مادرزادی ناشی از مواد آرایشی به شدت افزایش پیدا کرده است .
ماده شیمیایی موجود در مواد پلاستیکی (فتالاتس ) باعث ایجاد این نقص می شود زیرا می تواند تعادل هورمون ها را برهم بزند . چند سال است که استفاده از این مواد در اسباب بازی ها در اتحادیه اروپا ممنوع شده است. 
اسپری مو می تواند باعث بیماری مزمن انسدادی ریه شود:
چنانچه در بخش سلامت نمناک گفته ایم اسپری مو، به خصوص نوع خوشبو آن، می تواند بیماری مزمن انسدادی ریه کند و یا موجب تحریک بیماری های مزمن ریوی در بدن شود .اگر از بیماری مزمن انسدادی ریه رنج می برید، بهتر است از مصرف اسپری اجتناب کنید و در صورت ضرورت از یک برند معروف استفاده نمائید. 
آیا اسپری مو موجب شوره سر می شود؟ 
اسپری مو احتمال زیاد باعث شوره سر نمی شود ، اما می تواند آن را بدتر کند.اسپری ها به پوست سر می چسبند و باعث می شود مو روغن بیشتری تولید کند. شوره سر به پوست چرب سر می چسبند و مشکل را بدتر می کنند.اگر مشکل شوره سر دارید، از اسپری های و دیگر محصولات آرایشی اجتناب کنید. 

آیا اسپری مو موجب خارش سر می شود ؟ 

خارش پوست سر می تواند با استفاده اسپری مو بدتر شود و یا ممکن است توسط آن ایجاد شود. بسیاری از مواد اولیه که در اسپری مو یافت می شوند، آلرژن ها هستند که می تواند باعث واکنش های پوستی شود. 
برای از بین بردن باقی مانده اسپری از پوست سر ، شامپو مورد نیاز است ، از اسپری کردن مستقیم بر روی پوست خودداری کنید تا موجب خارش پوست نشود. 

اثرات آن بر روی محیط زیست: 

مواد شیمیایی به نام CFC، یا کلروفلورکربن، در بیشتر اسپری ها مورد استفاده قرار گرفته اند.این CFC ها برای اتمسفر بسیار مضر بودند و باعث ایجاد سوراخ هایی در لایه اوزون می شوند. پس از کشف این موضوع ، استفاده از همه محصولات CFC در ایالات متحده ممنوع شده است .اسپری ها ی موجود در حال حاضر با نیروی محرکه ساخت می شوند که به اتمسفر صدمه نمی زنند. 
اگرچه CFC ها حذف شده اند، اما مواد شیمیایی دیگری هنوز در اسپری ها وجود دارند که می توانند به محیط زیست صدمه بزنند.سینامالدهید، سیکلو پنتا سیکلوکسان و دیگر مواد شیمیایی می توانند در محیط جمع شوند و خطر حیات وحش را ایجاد کنند. این مواد شیمیایی به ویژه برای ماهی و دیگر موجودات مضر هستند.
اسپری مو

نکات استفاده صحیح از اسپری مو 

اسپری را حداقل با فاصله 12 اینچی از موها نگه دارید و به جای تمرکز بر روی یک نقطه، اسپری را روی موهای خود حرکت دهید. بسیاری از اسپری های مو دستورالعمل مصرف دارند. اما اگر احساس می کنید که موهایتان سفت شده است، اسپری کردن را متوقف کنید. 
همیشه اسپری مو را در یک اتاق با تهویه مناسب استفاده کنید تا صدمات کمتری برای تنفس داشته باشد. 
اسپری موها حاوی الکل هستند که می توانند پوست سر را خشک کنند. بنابراین محصول را مستقیما بر روی پوست سر خود اسپری نکنید. 
اسپرهای مو به شدت قابل اشتعال هستند، بنابراین از آن در نزدیکی آتش استفاده نکنید. 
اسپری را در یک مکان خشک و خنک و به دور از نور خورشید نگه دارید و بلافاصله پس از استفاده از آن دستان خود را بشویید. 
کارشناسان اروپایی بیان می کنند که برای جلوگیری از عوارض اسپری (شوره سر ، پوسته پوسته شدن ، موخوره )آن را به ریشه مو نزنید و بهتر است برای حالت دادن مو از مواد گیاهی به جای ژل ، اسپری و چسب ها استفاده کنید و در پایان روز حتما باید موها شسته شوند. 
اگر مبتلا به بیماری آسم هستید لازم است از بکاربردن آنها به طور جدی خود داری کنید. 
برای جلوگیری از وارد شدن قطرات افشانه ها داخل دهان و بینی بهتر است خودتان و آرایشگرتان از ماسک استفاده کنید. 
در سالهای اخیر به دلیل کاهش اثرات منفی این مواد آرایشی باعث شده سازندگان محصولاتی را تولید کنند که آسیب کمتری به سلامت افراد و محیط زیست بزند روی این محصولات واژه سبز نوشته شده است.

عوارض خطرناک اسپری مو برای سلامت بدن و موها !

4.510
این مطلب مفید بود ؟91
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : healthroot / thehealthsite / morroccomethod / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن/م.ح
برچسب : آرایش مو
وبگردی