خود ارضایی

عوارض “خود ارضایی” و بررسی کامل خودارضایی زن و مرد

کد مطلب : 8784تعداد نظرات : 1 نظرزمان مطالعه : 7 دقیقه
“خود ارضایی” مرد و زن ندارد و دختران و پسران هم خود را با این رفتار اشتباه در معرض از دست دادن زیبایی و ریزش شدید مو در کنار سرطان های مختلف قرار می دهند که باید درمان شود.

عوارض خطرناک و باورنکردنی خود ارضایی

خود ارضایی در میان دختران و پسران و متأسفانه حتی در میان زنان و مردان آمار تلخی دارد و تلخ تر از آن عوارض بسیار بد این مشکل است که در مجله سلامت نمناک می خوانید. افرادی که خود ارضایی را تجربه می کنند فقط برای مدت کوتاهی احساس رضایت و آسودگی دارند و بعد همه چیز برعکس می شود مثبت ها منفی و خوب ها بد می شوند.

خود ارضایی در اسلام

همان طور که می دانید خود ارضایی (Masturbation) یک گناه است ولی باید بدانید که این مسئله تنها در میان مسلمانان مطرح نمی شود و کشورهایی با ادیان غیر از اسلام هم به شدت از لحاظ علمی با این رفتار مخالف هستند. این گناه مستقیماً با جسم شما رابطه دارد و به همین دلیل روح شما را مورد حمله قرار می دهد.

پشیمانی و احساس پس از خود ارضایی زن و مرد ندارد و عملی کاملاً حرام است.

تمایلات جنسی خوب هستند و برای سلامت بدن ضروری هستند اما اگر در مسیر نادرست قرار گیرند کاملاً نتیجه برعکس خواهد بود.

عوارض خودارضایی

عواقب شدید خود ارضایی

عوارض بسیار شدید و خطرناک خود ارضایی:

ضعف اعصاب و کم شدن قدرت تحمل در برابر مسائل

یکی از عوارض خود ارضایی ضعف اعصاب و کم شدن قدرت تحمل در برابر مسائل است. فرد خودارضا نسبت به کوچک‏ترین محرک محیطی حساس است، بی حوصله و زود رنج است و سریعاً از کوره در می ‏رود، به نور زیاد، صدا، رفت و آمد و… حساسیت فوق‏ العاده دارد. این اعصاب ضعیفی دارند و خیلی زود در برابر مسائل واکنش نشان داده و پرخاشگری می کنند.

در اثر خودارضایی و تحریک زیاد هیپوتالاموس آسیب می‏بیند و به دلیل این آسیب ها مغز و مراکز حساس دیگر دچار کاهش جریان می‏ شوند. خودارضایی ‏های مکرر، سبب ضعف قوای شهوانی و بی رمق و بی جان شدن و اختلال مرکز عصبی و ضعف می شود. از علائم نشان دهنده ضعف و اختلال اعصاب می توان به اختلال قوای بینایی، شنوایی مثل صدای زنگ در گوش و وز وز کردن و… نام برد.

عوارض شدید خود ارضایی

کم شدن حافظه و قدرت یادگیری

افرادی که به صورت مکرر خودارضایی می کنند دچار ضعف حافظه، حواس پرتی و ناتوانی در تمرکز فکری‏ می شوند. ضعف و تحلیل قوای جسمانی در این افراد ناشی از اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب است. اختلال در عملکرد سیستم مغز و اعصاب موجب می ‏شود که بخش حافظه کارایی لازم را نداشته باشد و فرد مبتلا به خودارضایی تمرکز کافی نداشته باشد و حواس پرت باشد.

افسردگی و اضطراب به میزان بالا

از اثرات روحی خود ارضایی می توان به افسردگی و اضطراب به میزان بالا اشاره کرد. افرادی که خود ارضایی می کنند، دچار اضطراب، دلهره و دلواپسی هستند و مرتب با خود درگیر هستند و نمی‏ توانند با خود کنار بیایند. این افراد معمولا افکار آشفته، وسواس فکری، بی ثباتی، درهم ریختگی فکری داشته و لحظه ای آرام و قرار ندارند و دائم به دلیل ارتکاب گناه خود را سرزنش و تحقیر می کنند.

خود ارضایی

کاهش توان جسمی و زود بیمار شدن

کاهش توان جسمی و زود بیمار شدن از دیگر مضرات خود ارضایی است. فرد خودارضا بدن خیلی ضعیفی داشته و نمی ‏تواند در مقابل میکروبها و ویروسها از خود دفاع کند بنابراین پی در پی بیمار می شود.

ضعف در بینایی و از بین رفتن براقیت و زیبایی چشم ها

با انجام خود ارضایی به صورت مکرر به تدریج نور چشم و قدرت بینایی کاهش می یابد. درجات و شدت ضعف چشم بستگی به درجات و شدت خودارضایی دارد و گاهی این کار منجر به نابینایی می‏ شود.

ضعف در بینایی

کمردرد، قوس کمر و درد شدید در کشاله ی ران

دردهای استخوانی و کمر درد یکی دیگر از مضرات خود ارضایی است. هنگام ارگاسم در خودارضایی کلسیم خیلی زیادی از بدن خارج می شود بنابراین افرادی که به خود ارضایی معتادند، دچار ضعف و درد در استخونهایشان شده و گاهی ممکن است دچار فلج عمومی بدن شوند. افرادی که خودارضایی می کنند به شکل بد و ناهنجاری کمرشان گود می شود به شکلی که در آینده دچارکمر دردهای شدیدی می شوند. داشتن درد شدید در کشاله ی ران و تخمدانها نیز از عوارض خود ارضایی است که تا چند روز بعد از خودارضایی ادامه دارد.

ضعف در قوای جسمی

از مضرات مهم و جبران ‏ناپذیر خودارضایی ضعف و تحلیلِ قوایِ جسمانی‏ و کاهش انرژی جسمانی است. خودارضایی به دفعات مکرر در شبانه روز سبب احساس خستگی و به مرور زمان ضعف و بی حالی می شود. کاهش و تخلیه مکرر قوای جسمانی به ضعف عمومی و دائمی بدن و پیری زودرس می ‏انجامد و افت فشار خون را در پی دارد.

self motivated و satisfaction

دفع بی اختیار ادرار و منی

آقایان معتاد به خود ارضایی دچار دفع بی اختیار منی می شوند و در خواب یا بیداری از آلت تناسلی آنها منی خارج می شود. همچنین ممکن است افراد با خودارضایی دچار بی اختیاری در ادرار شوند زیرا خودارضایی به مرور باعث ضعف در کنترل ماهیچه های مجاری ادراری می شود.

تنگی نفس

مبتلا شدن به تنگی نفس یکی دیگر از عوارض خود ارضایی در کسانی است که به صورت خوابیده خودارضایی می کنند که حتی با مراجعه به پزشک هم این مشکل مشخص نمی شود.

تنگی نفس

بر هم ریختن نظم عادت ماهیانه

دخترانی که مکررا خود ارضایی می کنند با این کار در هورمون های بدن خود اختلال ایجاد می کنند و این امر باعث نامنظم شدن دوره های پریودی و قاعدگی دردناک در آن ها می شود .

ناتوانی جنسی زودرس

افرادی که خودارضایی مکرر دارند در آینده در صورت داشتن رابطه جنسی سالم با همسرشان دچار زود انزالی شدید می شوند.

از بین رفتن تناسب اندام

بعد از اعتیاد پیدا کردن به خودارضایی شخص گرفتار به خود ارضایی، اندام زشت و نامتناسب پیدا می کند. برخی افراد با توجه به ژنتیک و تعداد دفعات خودارضایی دچار کوچک شدن نامتناسب رانها و باسن، لاغری نامتناسب، و ... می شوند.

بد شدن اندام

ریزش و نازک شدن موهای سر

ریزش و نازک شدن موهای سراز جمله عوارض خود ارضایی است. مسئولیت رشد مو و استحکام آن در بدن به عهده ی پروتیئن ها می باشد . مایع خارج شده هنگام ارضا شدن 10 درصد پروتیئن به همراه خود دارد، مداومت بر خودارضایی باعث از دست رفتن استحکام مو و ریزش مو در فرد می گردد.

احساس گناه

خود ارضایی از نظر مذهبی گناه محسوب می شود بنابراین افرادی که خودارضایی می کنند احساس گناه آزار دهنده ای را تجربه می کنند.

از بین رفتن زیبایی

زیبا بودن و جذاب بودن چیزی است که همه افراد به دنبال آن هستند. خودارضایی طولانی مدت در پسران و دختران روی چهره و مخصوصا چشمها اثر می گذارد. چشمهای فرد معتاد به خود ارضایی حالت افسرده و افتاده می گیرد و رنگ پوست به تدریج کدر می شود، جوش های زیادی روی بدن و صورت او ایجاد می شود.

عوارض خود ارضایی

دیگر عوارض خود ارضایی در پسران و دختران:

 • شادی و عشق کمتر
 • به هم خوردن تناسب اندام و زشتی هیکل
 • ایجاد مشکلات جدی روحی مثل بدبینی و تندخویی و..
 • سرطان پروستات
 • سرطان پستان
 • خستگی و کوفتگی
 • تغییرات سریع خلقی
 • حساسیت بیش از حد و زود رنجی
 • بی خوابی، بدخوابی
 • سردردهای میگرنی

نکته :بسیاری از مواردی که گفته شد از عوارض خودارضایی در خانم ها و آقایان هستند اما خانم ها ممکن است به جز این موارد با خود ارضایی دچارعوارض دیگر مانند :از بین رفتن پرده بکارت، ضعیف شدن رحم و افزایش خطر سقط جنین در آینده، افزایش خطر ابتلا به عفونت و ناتوانی و مشکل در روابط جنسی با همسرشان شوند.

مضرات خود ارضایی

درمان های خود ارضایی :

بهترین پیشنهادات متخصصان داخلی و خارجی به چند دسته تقسیم می شوند که عنوان آنها شامل:

 • ورزش کردن
 • آغاز یک دوره یادگیری و شرکت در کلاس های مورد علاقه
 • نپوشیدن لباس های تنگ و جذب
 • خواندن کتاب و مجله
 • دوری کردن از محرکات و دوستی با جنس مخالف
 • تماشا نکردن فیلم های تحریک کننده
 • با خستگی کامل به رختخواب رفتن
 • پرداختن به تفریحات سالم
 • نخوردن غذاهای محرک
 • نماندن در حمام و زیر دوش
 • تماشا کردن فیلم های شاد و طنز به جای فیلم های محرک
 • پوشیدن لباس هنگام خواب
 • سازمان دهی ذهن
 • همیشه در جمع بودن و تنها نماندن
 • اهمیت به سلامتی
 • مراجعه به مشاور
 • مزایای ترک خودارضایی
 • از بین رفتن احساس گناه و شرم
 • کاهش استرس و اضطراب
 • کاهش احتمال بروز اختلال نعوظ
 • داشتن وقت بیشتر برای گذراندن با خانواده و دوستان
 • خود کنترلی بیشتر
 • افزایش اعتماد به نفس
 • افزایش عملکرد جنسی
 • افزایش انرژی

خود ارضایی

راه هایی برای درمان خود ارضایی بر اساس توصیه های آیت ا... مکارم شیرازی

در انتها باید گفت که هر چیزی که از منظر اسلام حرام است علم آن را بعدها با دلیل ثابت کرده است پس باید به گفته های قرآن و اسلام یقین داشت که حتی قبل از اینکه علم و دانشمندان بتوانند آن را بیابند در اختیار انسان ها قرار گرفته است.

همچنین توصیه های آیت ا... مکارم شیرازی برای ترک این عمل که توسط یکی از کاربران برای سایت ارسال شده را در زیر می خوانید.

برای اجتناب از عمل شنیع خود ارضایی چند راه کار توصیه می شود

معده تان را هیچ گاه پر نکنید و سعی در این داشته باشید که پر خوری را کنار بگذارید.

استفاده از غذاهای محرک و پرانرژی را ترک و یا محدود کنید.

خود ارضایی

از تنها ماندن خود در مکان خلوت جلوگیری کنید تا سبب تحریک شما نشود.

تا کاملاً خواب آلوده نشده اید به رختخواب نروید و در اتاق جداگانه نخوابید.

عنان افکار خود را در اختیار بگیرید و نگذارید به هر کجا که می خواهد برود.

از دیدن صحنه های تحریک آمیز و از خواندن و شنیدن این گونه مطالب شدیداً بپرهیزید.

روزه گرفتن روش بسیار مناسبی برای تسلط بر نفس و در نتیجه تقویت اراده جهت ترک اعمال ناشایست است.

علاوه بر خواندن نمازهای واجب، خواندن قرآن و ادعیه و نماز شب در ترک اعمال و عادات بد موثر است.

نذر کنید تا در صورت ارتکاب این عمل کار سنگینی را انجام دهید.

ورزش را جزء برنامه های لاینفک زندگی روزمره خود قرار دهید.

از خداوند کمک بگیرید و برای بر طرف شده این عادت، بسیار زیاد دعا کنید.

عوارض خود ارضایی و بررسی کامل خودارضایی زن و مرد

4.659798
این مطلب مفید بود ؟545885210
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : medicalnewstoday / wikipedia / بخش بهداشت و سلامت نمناک/ح.ب /ن
برچسب : خود ارضایی
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی