عوارض سقط جنین
اگر قصد سقط جنین دارید ابتدا باید با روش های مختلف سقط آشنا شوید و از عوارض و مشکلات بعد از سقط جنین آگاهی کامل داشته باشید.

عوارض سقط جنین با روش های مختلف

اثرات فیزیکی و عوارض بعد از سقط برای هر زنی می تواند متفاوت باشد . حدود 2-3 نفر از هر صد نفری که سقط جنین داشته اند عوارض جانبی و جسمی را تجربه خواهند کرد.

اتفاقات بعد از سقط جنین

بعد از سقط جنین احتمالا دردهای شکمی شبیه درد قاعدگی ، گرفتگی عضلات، لکه بینی، خون ریزی شدید و یا سنگینی واژینال به سراغ شما میایند . این علائم بعد از چند روز بتدریج بهبود میابند اما می توانند تا یک الی دو هفته نیز ادامه داشته باشند.

این وضعیت طبیعی است و جایی برای نگرانی نخواهد بود. خونریزی معمولا شبیه خونریزی قاعدگی است اما ممکن است شامل لخته های کوچک خون نیز باشند . حتی گاهی بعد از سقط تا پایان دوره بعدی خونریزی ادامه دار خواهد بود.

اگر سقط جنین پزشکی داشتید ممکن است عوارض کوتاه مدت استفاده دارو شامل اسهال و تهوع را تجربه کنید که بعد از سه روز متوقف می شوند. داروهای بی حسی و ارامبخش نیز ممکن است عوارض داشته باشند.

بعد از سقط می توانید از قرص ایبوپروفن برای احساس راحتی و کاهش درد استفاده کنید و تا زمانیکه خونریزی متوقف نشده از حوله های بهداشتی یا پد بجای تامپون استفاده کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

درصورت بروز هرگونه مشکلات احتمالی شامل :

  1. دردهای طاقت فرسایی که با قرص مسکن آرام نمی شوند
  2. خونریزی های مداوم و سنگین که در یک و یا دو ساعت متوالی به بیش از دو پد احتیاج داشته باشید
  3. درد شکمی که با دارو ، استراحت و پد گرم آرام نشود
  4. درجه تب بالای 38 درجه سلسیوس
  5. ترشحات بدبوی واژن
  6. نشانه هایی مانند سینه های دردناک و تهوع که گویا هنوز باردار هستید به پزشک معالج خود مراجعه کنید.

در صورت سقط جنین توسط پزشک، 24 ساعت پس از استفاده از داروی دوم خونریزی نخواهید داشت.

اثرات سقط جنین

دوره قاعدگی بعد از سقط جنین

دوره قاعدگی بعدی شما بعد از 4 هفته پس از درمان سقط شروع می شود. اگر بعد از این مدت قاعدگی نداشتید به پزشک خود مراجعه کنید.

بازگشت به فعالیت های عادی روزانه بعد از سقط جنین

اکثر خانم ها یک روز پس از سقط فعالیت خود را شروع می کنند اما این امر برای تمامی خانم ها یکسان نیست.

سفر کردن بعد از سقط جنین

بهتر است طی 24 ساعت پس از سقط جنین سفر نکنید. اگر مجبور به سفر بودید از دسترسی خدمات اضطراری در مقصد اطمینان حاصل کنید.

کار کردن بعد از سقط

شما باید تا زمانی که احساس کنید قادر به بازگشت روال عادی خود هستید استراحت داشته باشید. یک تا دو روز پس از سقط را مرخصی بگیرید تا به خوبی استراحت کنید.

عوارض انداختن جنین

داشتن رابطه زناشویی

هرزمان که احساس راحتی داشتید می توانید رابطه زناشوییتان را شروع کنید اما باید به خاطر داشته باشید که احتمال بارداری پس از سقط وجود دارد ،پس اگر نمی خواهید باردار شوید از روش های جلوگیری استفاده کنید.

حمام کردن

بعد از سقط جنین می توانید دوش بگیرید و حمام کنید اما در طی 24 ساعتی که بی حسی دارید خیلی مراقب باشید زیرا ممکن است احساس سرگیجه و خواب آلودگی داشته باشید.

برخی روش های خاص سقط جنین و عوارض جانبی آن:

عوارض جانبی سقط جنین بسته به نوع آن متفاوت است که در این بخش از نمناک به بررسی انواع و عوارض آن خواهیم پرداخت :

سقط پزشکی :

این سقط 49 روز پس از اخرین دوره قاعدگی انجام می شود و به خانم دارو تجویز می شود که باعث میشود بصورت لخته ، بافت جنین را خارج کند. عوارض جانبی این سقط خونریزی به مدت سه هفته و یا بیشتر، تورم صورت و لب، درد، استفراغ، سرگیجه، لرز، گرفتگی عضلات، خستگی، عفونت و کمردرد می باشد.

روش های سقط جنین

ساکشن آسپیراسیون یا کورتاژ :

این روش در سه ماه اول انجام می شود. پزشک دهانه رحم را گشاد کرده و جنین را بیرون می کشد. ممکن است دیواره رحم خراشیده شود تا پزشک مطمئن شود تمام اجزای همراه جنین که شامل مایع آمنیوتیک ، بافت جفت و قسمت های دیگر جنین می شود، خارج شده است.

عوارض جانبی این روش گرفتگی ، درد لگن، آسیب به رحم- روده- مثانه - دهانه رحم و خونریزی بیش از حد می باشد که اگر جنین بطور کامل خارج نشود عفونت را به همراه خواهد داشت.

اتساع و کورتاژ :

این کار نیز در سه ماه اول انجام می شود. پزشک دهانه رحم را گشاد می کند و با یک چاقوی حلقه ای برای برش دهانه رحم و برداشتن جنین استفاده می کند. دیواره رحم خراشیده می شود تا مایعات ، بافت جفت و دیگر قسمت های جنین خارج شوند.

عوارض جانبی این روش گرفتگی عضلات، درد لگن، آسیب به رحم- مثانه- دهانه رحم روده ، کم خونی و خونریزی بیش از حد می باشد.

اتساع و تخلیه :

در طی 24 هفته بارداری انجام می شود و پزشک توسط اسپکولوم رحم را گشاد کرده و میخراشد تا جنین و جفت را خارج کند. اگر این عمل پس از 16 هفته انجام شود جنین با استفاده از فورسپس خارج می شود.

عوارض جانبی این روش آسیب به رحم- مثانه - روده و دهانه رحم، عفونت و خونریزی می باشد. اگر جنین بطور کامل خارج نشود ممکن است جراحی های دیگر لازم شود.

خطرات سقط جنین

القای درد زایمان :

در این روش که پس از 16 هفته انجام می شود از دارو برای شروع درد زایمان استفاده می کنند. این کار ممکن است چند ساعت و یا چند روز طول بکشد. رحم گاهی اوقات خراشیده می شود تا پزشک از خارج شدن کامل جنین مطمئن شود.

عوارض جانبی این روش استفراغ ، اسهال، تب، عفونت، خونریزی شدید و سایر مشکلات جدی تر می باشد.

اتساع و استخراج :

این روش بین هفته 20-32 هفته انجام می شود. پزشک دهانه رحم را گشاد کرده و پای نوزاد را توسط گیره ای چفت می کند و او را جز از سر خارج می کند. سپس با قیچی پشت سر نوزاد را سوراخ کرده و لوله ای را در آنجا قرار می دهد تا تمام محتویات همراهش را به بیرون ساکشن کند. سر نوزاد از بین می رود و مرده بدنیا میاید.

عوارض جانبی این سقط آسیب به رحم - روده- مثانه ، دهانه رحم و خونریزی سنگین می باشد که ممکن است به جراحی های بعدی لازم شود و همچنین ممکن است ناتوانی در بارداری آینده نیز عوارض این روش محسوب شود.

تمامی این مراحل سقط جنین عوارض خود را دارند که شما باید نسبت به انجام سقط و یا صرف نظر کردن از انجام آن آگاهی داشته باشید.

عوارض سقط جنین با روش های مختلف + نکات مهم

4.26
این مطلب مفید بود ؟51
منبع : بخش سبک زندگی نمناک/ن/ز.ت
برچسب : سقط جنین
وبگردی