کشیدن دندان شیری
تا یازده سالگی دندان شیری باید داخل دهان باشد و بهتر است تا جایی که امکان دارد، دندان کشیده نشود البته اگر لازم است دندان کشیده شود فضا را باید حفظ کنند تا دندان دائمی برای رشد فضا داشته باشد و نهفته نماند.

دندان های شیری را تا 11 سالگی نکشید

متخصص ترمیم دندان با اشاره به نشانه های پوسیدگی دندان گفت:دندان شیری تا 11 سالگی باید داخل دهان باشد و بهتر است تا جایی که امکان دارد، دندان کشیده نشود.

مهدی عباسی در مورد زمان استفاده از پرکننده دندانی گفت:زمانی که در سطح دندان پلاک میکروبی تشکیل می شود یعنی تجمع میکروب ها در سطح دندان به مرور باعث پوسیدگی دندان می شود، زمان استفاده از پرکننده دندانی است البته در مراحل اولیه پوسیدگی دندان علائمی ندارد ولی به مرور زمان علامت دار می شود.

وی افزود:بعضی پوسیدگی ها را افراد تا حدی می توانند تشخیص بدهند چون در سطح دندان تغییر رنگ دیده می شود و گاهی نیاز به ترمیم ندارد و ممکن است به معاینه دندان پزشک احتیاج باشد. بعضی پوسیدگی ها که از بین دندان ها ایجاد می شوند، ابتدا علائم ندارند تا وقتی که پیشرفت قابل ملاحظه ای می کنند و دندان ها نسبت به مواد شیرینی یا سرما حساس می شوند. برای این که مشکل قبل از پیشرفت کردن، درمان شود باید افراد هر شش ماه یکبار به دندانپزشک مراجعه کنند و اگر لازم باشد رادیوگرافی انجام شود و درمان مربوطه صورت گیرد.

متخصص ترمیم دندان گفت:برای ترمیم دندان، ناحیه ای را که دچار تخریب شده، تراش می دهیم و بعد با مواد ترمیمی، آن ناحیه را بازسازی می کنیم. انواع پرکننده ها نیز شامل کامپوزیت ها که مردم عادی، آن را به نام هم رنگ دندان می شناسند و مواد دیگر آمالگام که مردم آن را به رنگ نقره ای می شناسند. موارد دیگری هم هستند که کمتر از آنها استفاده می شود که در قدیم از طلا استفاده می شد؛ این موارد برای سلامت عارضه ای ندارند.

عباسی بیان داشت:از نظر کاربرد، کامپوزیت هم برای دندان جلویی و هم برای دندان های خلفی استفاده می شود. کامپوزیت کمی هزینه اش بالاتر است و علت آن مراحل کاری پیچیده تر از مراحل کاری آمالگام است و پزشک زمان بیشتری را باید صرف کند. حین کار، محل دندان باید خشک نگه داشته شود و این کار بخصوص در دندان های عقبی کمی سخت تر است ولی آمالگام در نواحی دندان که دسترسی دندانپزشک به آن مشکل تر است، می تواند کارآیی خوبی داشته باشد. البته عمر کامپوزیت مثل عمر آمالگام است.

دندان شیری

 کشیدن دندان شیری

وی در پاسخ به اینکه آیا از نظر علمی، آمالگام برای سلامت فرد عارضه ای دارد؟ افزود:حدود 200 سال است که از آمالگام در دندانپزشکی استفاده می شود. تحقیقات نشان داده که برای فرد هیچ مشکلی از نظر سلامت ایجاد نمی کند و مشکلی که ایجاد می کند برای حفظ محیط زیست و طبیعت است، زیرا جیوه داخل آمالگام به مرور در محیط زیست تجمع می یابد و مشکل ایجاد می کند.

متخصص ترمیم دندان در مورد اینکه آیا دندان ترمیم شده دیگر خراب نمی شود؟، گفت:این افراد کمی بیشتر از زمانی که دندان سالم داشتند باید به بهداشت دهان و دندان اهمیت بدهند. روزی حداقل دوبار مسواک بزنند و از نخ دندان استفاده کنند. نخ دندان یک بار هنگام شب کفایت می کند، حتی زمانی که احساس کنند ماده غذایی بین دندان ها وجود ندارد چون پلاک میکروبی که معمولا با چشم دیده نمی شود، از بین دندان ها برداشته می شود.

عباسی خاطر نشان کرد:تا یازده سالگی دندان شیری باید داخل دهان باشد و بهتر است تا جایی که امکان دارد، دندان کشیده نشود البته اگر لازم است دندان کشیده شود فضا را باید حفظ کنند تا دندان دائمی برای رشد فضا داشته باشد و نهفته نماند.

دندان شیری کودک را زودتر از موعد نکشید

3.738
این مطلب مفید بود ؟2810
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از عصر ایران-/ر
وبگردی