مراقبت از گیاه کروتون

مراقبت از گیاه کروتون

کد مطلب : 73579زمان مطالعه : 8 دقیقه
مراقبت از گیاه کروتون و همچنین پرورش آن کار بسیار دشواری است زیرا به مراقبت های زیادی احتیاج دارد و تا وقتی که نور،دما،رطوب و باقی موارد آن درست نباشد درست رشد نمی کند.

چگونه می توانیم از گیاه کروتون مراقبت کنیم 

کروتون ها گیاهان گرمسیری با برگ های روشن و چند رنگ هستند. آن ها می توانند در هوای گرم و مرطوب در فضای باز رشد کنند و در غیر این صورت بهتر است آن ها را به عنوان گیاهان خانگی یا فصلی پرورش دهید. پرورش کروتون ها می تواند مشکل باشد چون به شرایط بسیار ویژه ای از نور، آب، دما و رطوبت نیاز دارند و دوست ندارند جابجا شوند. ترفند مناسب برای پرورش این گیاهان یافتن مکانی ایده آل برای رشد گیاه و جلوگیری از حرکت دادن آن است ؛ برای دریافت پاسخ سوالات خود در زمینه پرورش گیاه کورتون این بخش از رازهای باغبانی در نمناک را با دقت بیشتری بخوانید.

روش پرورش گیاه کروتون 

بخش 1. انتخاب مکان مناسب:

1. یک گلدان با زه کشی خوب انتخاب کنید :

کروتون ها عاشق آب هستند و در خاک خیس یا مرطوب به خوبی عمل می کنند. برای اطمینان از اینکه گلدان زه کشی مناسبی دارد باید به دنبال ظرفی باشید که دارای سوراخ های خوبی در کف باشد. هنگام انتخاب اندازه گلدان، به دنبال ظرفی باشید که نیم برابر بزرگتر از توپه ریشه گیاه باشد.

اگر در مناطق سختی زندگی می کنید ، می توانید آن را مستقیماً به باغ ببرید و از گلدان صرف نظر کنید. 

2. یک ناحیه انتخاب کنید که 6 تا 8 ساعت نور خورشید داشته باشد :

کروتون ها به آفتاب زیادی نیاز دارند تا برگ های رنگارنگ خود را حفظ کنند اما اگر تمام روز در معرض نور شدید قرار بگیرند، می سوزند. مکان ایده آل کنار پنجره شرقی یا غربی است که هر روز 6 تا 8 ساعت نور مستقیم بگیرد.

نور خورشیدی که بیش از حد مستقیم باشد، ممکن است باعث سوختن برگ ها شود. 

گیاه زینتی کروتون

اصول مراقبت از گیاه کروتون 

3. گیاه را از جریان هوا دور نگه دارید:

کروتون ها جریان هوا را تحمل نخواهند کرد، به خصوص اگر هوا سرد باشد. مکانی را انتخاب کنید که دور از درها و پنجره ها، دریچه های تهویه و هوا، پنکه سقفی و هر جای دیگری که ممکن است در معرض جریان هوا باشد ، قرار گیرد .

 4. گیاه را تا جایی که ممکن است کم جابه جا کنید

زمانی که مکانی را پیدا کردید که در آن کروتون ها خوشحال هستند، از انتقال آن به هر قیمتی خودداری کنید. کروتون به خوبی به شوک ها واکنش نشان نمی دهند، شوک هایی که شامل حرکت هستند و اگر برگ های آن ها پس از هر جابجایی به میزان زیادی ریخت اصلا تعجب نکنید . 

5. کروتون ها را در فصل بهار بیرون ببرید:

برای کاشت در بیرون از منزل، یک مکان با نور خورشید غیر مستقیم، مانند زیر درختی که سایه جزئی را ایجاد می کند، انتخاب کنید. هدف از جابجایی گیاه در اواسط تا اواخر بهار حداقل شوک رساندن به گیاه است.

کروتون احتمالاً در آب و هوای خنک یا دمای کمتر از 40 درجه فارنهایت (4 درجه سانتیگراد)، زنده نخواهد ماند.

اگر دمای زمستان در منطقه شما پایین تر از این است، می توانید کروتون را دوباره به یک ظرف منتقل کنید و آن را فقط برای زمستان داخل بیاورید.

اگر بسته به فصل، کروتون خود را به داخل و خارج جابجا کنید و برای ریزش برگهایش آماده باشید. 

خاک ایده آل هم برای کروتون یک خاک خوب زه کش و غنی از مواد مغذی است.

برای غنی سازی خاک و بهبود زه کشی اش، آن را با کود کمپوست پیش از کاشت اصلاح کنید.

نگهداری کروتون

شرایط مناسب برای نگهداری کروتون

نحوه پرورش گیاه کروتون 

بخش 2. رشد یک کروتون سالم:

1. به طور منظم با آب ولرم برای مرطوب نگه داشتن خاک ، به گیاه آب بدهید.

وقتی 1 سانت خاک خشک بود، از آب ولرم برای جلوگیری از شوک ریشه ها استفاده کنید. انگشت خود را در خاک فرو کنید و اگر در قسمت بالایی احساس خشکی داشتید، آب اضافه کنید و به آبیاری ادامه دهید تا زمانی که آب از سوراخ پایینی گلدان جاری شود.

این گیاهان گرمسیری آب زیاد را دوست دارند اما نه خاک خیس یا مرطوب.

در طول دوره نهفتگی در اواخر پاییز و زمستان, آبیاری را قطع کرده و به خاک اجازه دهید تا عمق 1 2.5 سانتی متر خشک شود. 

اصول نگهداری کروتون

 نگهداری گیاه کروتون 

2. گیاه را در دمای حدود 75 درجه فارنهایت (24 ° C) نگه دارید:

کروتون ها بومی مناطق استوایی هستند و در دماهای زیر 60 درجه فارنهایت (16 درجه سانتی گراد) رشد نمی کنند. دمای ایده آل برای این گیاهان بین 70 تا 80 درجه فارنهایت (21 و 27 ° C) در طول روز و 65 ° F (18 ° C) در شب است.

امکان رشد کروتون در فضای باز وجود دارد اما تنها در آب و هوای گرم با سطح رطوبت بالا. اگر در آب و هوای سردتر و یا خشک تر زندگی می کنید، کروتون را در جایی که می توانید محیطش را کنترل کنید، قرار دهید. 

3. حفظ رطوبت بالاتر در اطراف گیاه :

محدوده رطوبت ایده آل برای کروتون بین 40 تا 80 درصد است و سطح بهینه حدود 70 درصد است . چنانچه در نمناک اشاره کرده ایم شما می توانید هر 1 تا 2 روز با بخار دادن به برگ ها، و یا با رشد گیاه در حمامی که تند تند استفاده می شود، به این هدف دست یابید .

یک راه دیگر برای ایجاد رطوبت برای گیاه، قرار دادن گلدان روی یک سینی پر از سنگریزه هایی است که در ظرفی پر آب هستند و آب را در زمان های لازم تعویض کنید .

برای اندازه گیری رطوبت اطراف کروتون، می توانید از یک دستگاهی به نام هیگرومتر استفاده کنید که این ها در خانه، باغ و فروشگاه های مختلف در دسترس هستند . 

4. در طول دوره های فعال، گیاه را بارور کنید :

کروتون به مواد مغذی زیادی نیاز دارند تا برگ های رنگی خود را رشد دهند. در طول دوره های فعال در بهار، تابستان و اوایل پاییز، هر ماه با اضافه کردن کود مایع و یا پودر به آب قبل از آبیاری، گیاه را تغذیه کنید .

بهترین کود برای کروتون کود های نیتروژن و پتاسیمی است، مانند ترکیب 8 - 2 - 10 زیرا این مواد شیمیایی به گیاهان کمک می کنند تا ساقه ها و برگ های قوی را رشد دهند و این اعداد به مقدار نیتروژن، فسفر و پتاسیم موجود در کود اشاره دارد .

در دوران نهفتگی در اواخر پاییز و زمستان گیاه را تغذیه نکنید. 

5. وقتی گلدان فعلی برای گیاه کوچک شد، گیاه را در بهار در گلدان جدیدی قرار دهید :

گلدان که 2.5 تا 5.1 سانتی متر بزرگتر از گلدان فعلی است. یک گلدان با سوراخ های زیاد زه کشی انتخاب کنید و آن را تا نیمه با خاک گلدان غنی پر کنید و با احتیاط کروتون را از گلدان اصلی بردارید و به آرامی به درون گلدان جدید قرار دهید. ریشه ها را با خاک و آب گلدان اضافی بپوشانید تا خاک را در جای خود قرار دهید .

جا گذاری جدید کروتون در گلدان می تواند منجر به ریزش برگ ها شود اما شما می توانید شوک به گیاه را تنها با تعویض گلدان در وسط یا اواخر بهار به حداقل برسانید.

شما همچنین به جای خاک گلدان می توانید از مخلوطی از خزه نارس و کود پیری استفاده کنید. 

6. رشد را با استفاده از یک اندازه متفاوت گلدان متوقف کنید :

برخی از گونه ها می توانند تا 1.8 متر برسند و می توانید با حفظ اندازه گلدان , رشد آن ها را محدود کنید. زمانی که می خواهید گیاه رشد کند, آن را در فصل بهار به یک گلدان با همان اندازه قبلی جا به جا کنید و همچنین می توانید به جای این که گلدان گیاه را عوض کنید, می توانید آن را سالم نگه دارید و هر بهار 7.6 سانتی متر خاکش را بردارید و آن را با خاک تازه تعویض کنید .

نگهداری و مراقبت از گیاه کروتون 

بخش 3. عیب یابی مشکلات رایج:

1. اگر نوک برگ ها قهوه ای شدند، گیاه را بیشتر آبیاری کنید:

کم آبی یک مساله رایج برای کروتون ها است و اگر به اندازه کافی آب نگیرند، برگ های خود را می ریزانند. برگ های ریخته با نوک قهوه ای و خشکی کلی را بررسی کنید و پس به این گیاه آب بیشتری بدهید و شروع به بخار دادن به برگ ها به دفعات بیشتری برای اصلاح مشکل بکنید.

 2. اگر برگ ها پژمرده شدند، آب کم تری بدهید :

اگر چه کروتون عاشق خاک مرطوب است اما ممکن است بیش از حد به آن ها آب داده باشد. برگ های پلاسیده نشانه آبگرفتگی بیش از حد هستند و می توانید با قطع کردن تکه ای از این قسمت ها ، آن را اصلاح کنید. تنها به آن ها زمانی آب دهید که 1 سانت از خاک خشک باشد و هرگز اجازه ندهید کروتون در خاک خیس بماند .

همیشه یک گلدان را با سوراخ های زه کش خوب برای جلوگیری از پر آبی انتخاب کنید.

 3. اگر برگ های گیاه قهوه ای شدند گیاه را جابه جا کنید :

اگر گیاه شروع به ریزش برگ های خود کرده که به خاطر کم آبی نیست، ببینید آیا نوک برگ ها قهوه ای هستند یا خیر و نشانه این است که گیاه در معرض و یا جریان هوای سرد قرار دارد . گیاه را به مکان گرم تری منتقل کنید یا از پنکه، ونت ها و دیگر منابع جریان هوا دور کنید. 

خراب شدن کروتون

لکه های قهوای سر گیاه کروتون

4. اگر رنگ های برگ ها شروع به محو شدن کردند، نور بیشتری به گیاه بدهید :

بارزترین نکته در مورد کروتون ها ، شاخ و برگهای پر جنب و جوش آنها است و گیاه برای تولید این رنگ های روشن به نور خورشید نیاز دارد. اگر رنگ برگ ها شروع به کم شدن کردند یا اگر رشد برگ های جدید رنگ سبز بدی داشتند ، آن را به یک مکان آفتابی تر و پر نور تر منتقل کنید.

کروتون ها به حدود 6 تا 8 ساعت نور خورشید روشن و غیر مستقیم در روز نیاز دارند تا سلامتی و رنگ خود را حفظ کنند. 

5. در صورت ایجاد لکه های خاکستری، سایه بیشتری برای آن ها فراهم کنید :

تکه های خاکستری بر روی برگ ها نشان می دهند که این گیاه نور خورشید بیش از حد داغ و مستقیمی می گیرد و شما می توانید گیاه را به پنجره ای منتقل کنید که آفتاب مستقیم کمتری دارد یا یک پارچه سایه نصب کنید تا آن را از سخت ترین اشعه فرابنفش محافظت کنید.

6. برگ ها را با آب صابون بشویید تا کنه ها را بکشید :

علائم حمله عنکبوت شامل خال های زرد یا قهوه ای بر روی برگ ها, کم رنگ شدن و یا نوارهای سفید رنگ است. یک کاسه کوچک را با آب گرم پر کنید و یک قاشق چای خوری (5 میلی لیتر) مایع یا صابون دستی اضافه کنید و با یک پارچه تمیز استفاده کنید تا به آرامی نوک و کف برگ ها را با محلول تمیز کنید و اجازه دهید تا حدود 10 دقیقه بماند و سپس برگ ها را با یک پارچه مرطوب تمیز کنید .

هر چند روز تا زمانی که کنه ها از بین بروند، این روند را تکرار کنید. هم چنین می توانید گیاه را با یک جریان شدید از آب یک بار در هفته آبپاشی کنید تا میزان آلودگی را کنترل کنید .

مراقبت از گیاه کروتون

4.9149
این مطلب مفید بود ؟1454
منبع : بخش سبک زندگی نمناک /ن /م.ح
وبگردی