هواشناسی

هشدار طغیان رودخانه‌ها در نیمه جنوبی کشور

تاریخ انتشار : 4 مرداد 1401کد مطلب : 44320تعداد نظرات : 1 نظر
سازمان هواشناسی با اشاره به بارش‌های 5 روزه در مناطق شمالی و جنوبی کشور از سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها در نیمه جنوبی کشور خبر داد.

تسنیم:بر اساس نقشه‌‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز در استان‌های سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، نیمه شرقی فارس،‌جزایر خلیج‌فارس و جنوب خراسان جنوبی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود. چهارشنبه این شرایط علاوه بر مناطق ذکر‌شده برای نیمه‌جنوبی فارس و جنوب استان‌های یزد و بوشهر نیز روی می‌دهد.

روز پنجشنبه با کاهش شدت ناپایداری‌های در نیمه جنوبی سیستان و بلوچستان همچنان برای نیمه شمالی این استان و استان‌های هرمزگان،‌کرمان، یزد، فارس، بوشهر، اصفهان، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و برخی مناطق استان‌های همدان، لرستان و مرکزی رگبار، رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است.

روزهای جمعه و شنبه هفته آینده فعالیت این سامانه در جنوب شرق،‌جنوب و بخش‌هایی از جنوب غرب و مرکز کشور ادامه دارد.

طی 5 روز آینده بارش‌ها در نیمه جنوبی کشور باعث سیلابی شدن مسیل‌ها و طغیان رودخانه‌ها می‌شود.

بر اساس اعلام سازمان هواشناسی طی 5 روز آینده به‌طور متناوب برای استان‌های ساحلی دریای خزر، اردبیل،‌شمال آذربایجان شرقی و خراسان شمالی و روزهای سه‌شنبه تا جمعه در دامنه و ارتفاعات البرز در استان‌های تهران، البرز، ق زوین، زنجان و سمنان در برخی ساعات بارش باران، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود.

توصیف سامانه:گردوخاک

نوع مخاطره:خیزش گردوخاک، نفوذ گردوغبار و وزش باد شدید

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1401/05/04:تهران، البرز، قم، ایلام، کرمانشاه، خوزستان و یزد.

چهارشنبه 1401/05/05:شمال سیستان و بلوچستان، شرق و شمال اصفهان، شمال بوشهر، جنوب آذربایجان غربی، کردستان، تهران و البرز.

پنجشنبه 1401/05/06:سمنان، شمال و شرق اصفهان، شرق یزد، تهران و البرز.

اثر مخاطره:کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت، احتمال اختلال در ناوگان حمل و نقل و احتمال شکستن درختان کهنسال.

توصیه:عدم قرار گیری در فضای باز برای افراد آسیب پذیر در مواقع بروز گردو خاک، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های ذی‌ربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، مالچ پاشی و سایر اقدامات پیشگیرانه در کانون‌های کنار مراکز جمعیتی، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان‌ها نیمه کاره و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها.

توصیف سامانه:افزایش ارتفاع موج و وزش باد(شرقی-جنوب‌شرقی) همراه با تشدید فعالیت سامانه بارشی

زمان شروع:سه‌شنبه 1401/05/04

زمان پایان:چهارشنبه 1401/05/05

نوع مخاطره:وزش باد شدید همراه با رگبار و رعدوبرق و افزایش ارتفاع موج بین 2 تا 2.5 متر

منطقه اثر:دریای عمان و تنگه هرمز، در نواحی ساحلی و دور از ساحل سیستان و بلوچستان و هرمزگان

اثر مخاطره:غرق شدن شناگران، خسارت عمیق به شناورهای سبک و کشتی‌های نیمه سنگین پارک شده در ساحل و آسیب به قفس‌ها و تورهای صیادی

توصیه:ممنوعیت شنا، تعطیل کردن فعالیت‌های دریایی، انجام عملیات مربوطه برای دوری از خسارت به شناورها، جمع‌آوری تورهای صیادر و قفس‌ها و سایر تمهیدات پیشگیرانه.

توصیف سامانه:تشدید فعالیت رگبارهای موسمی

زمان پایان:بعدازظهر پنجشنبه 1401/05/06

نوع مخاطره:رگبار و رعدوبرق شدید توام با وزش باد شدید و رخداد سیلاب

منطقه اثر:

سه‌شنبه 1401/05/04:سیستان و بلوچستان، کرمان، شرق و شمال هرمزگان.

چهارشنبه 1401/05/05:سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان و نیمه جنوبی فارس.

پنج‌شنبه 1401/05/06:کرمان، دامنه و ارتفاعات در سیستان و بلوچستان و نیمه جنوبی فارس.

اثر مخاطره:وقوع سیلاب، طغیان رودخانه‌ها، آب‌گرفتگی گسترده، آبگرفتگی منازل در مناطق مستعد، اختلال در ناوگان حمل و نقل، کاهش شعاع دید، احتمال تخریب پل و مسدود شدن جاده و خسارت به صنعت کشاورزی، شکستن درختان و تیرهای برق.

توصیه:آماده باش دستگاه‌های امدادی و اجرایی مانند فرمانداری ها، شهرداریها، راهداری، وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و غیره جهت مقابله با خسارت احتمالی، تخلیه هم‌وطنان از نواحی حادثه خیز مانند بستر رودخانه ها و مسیل ها، پاک‌سازی کانال‌ها و آبراه‌ها، بازگشایی دهانه پل‌ها و پاک‌سازی آبروهای منازل، اجتناب از تردد و توقف در حاشیه مسیل‌ها و جمع‌آوری وسایل و تجهیزات از اطراف رودخانه‌ها، اجتناب از سفر به مناطق حادثه‌خیز، عدم جابجایی عشایر کوچ‌رو و جمع‌آوری دام‌ها از حاشیه رودخانه‌ها.

انتهای پیام/م

هشدار طغیان رودخانه‌ها در نیمه جنوبی کشور

51
این مطلب مفید بود ؟10
برچسب : هواشناسی
1 نظر به ثبت رسیده است
وبگردی