جلوگیری از پوکی استخوان
فاکتورهای اصلی و عامل ایجاد پوکی استخوان را از زندگی تان حذف کنید ، مشکل ضعف استخوان در بین افراد جوامع مدرن بسیاری جدی است که نیاز به پیشگیری اصولی دارد.

راه های جلوگیری از پوکی استخوان

سالهای خیلی پیش زمانی که هنوز علوم پزشکی پیشرفت نکرده بودمرگهایی براثرشکستگی رخ می دادیعنی در واقع شکستگی های استخوانی مثل لگن که باعث خانه نشین شدن فردبرای همیشه وتجزیه ی جسم اومی شد از علل دردناک مرگ و میر بود اما خوشبختانه باگذشت زمان و کشف راههای مفید برای درمان این مشکلان درمان راحت تر شده است اما درد های ناشی از پوکی استخوان کاسته نشده است برای همین جلوگیری از درمان وجراحی های غیرضروری نیازمندبه حفظ سلامت استخوانها هستیم ومعمولا پوکی استخوان درسن 50سال اتفاق می افتد که باید مراقبت های آنرا از جوانسالی شروع کرد.

فاکتورهای خطر پوکی استخوان 

سن ،ژن ،جنسیت ،بیماری ،افزایش وزن ،عادتها و رژیم غذایی ناسالم همه ی این ها باعث می شودزودتردچارپوکی استخوان شوید. به عنوان مثال خانم ها اغلب بیشتر در خطر پوکی استخوان هستند. مخصوصا با افزایش سن و آغاز دوره یائسگی این به این معنی نیست که آقایان اصلا دچار پوکی استخوان نمی شوند در واقع چون آقایان استروژن ندارند شانس ابتلا کاهش میابد ، همچنین کمبود کلسیم و ویتامین د و مصرف الکل کافئین همگی از علل پوکی استخوان است.
پوکی استخوان

آنچه باید از پوکی استخوان بدانید

چطور از پوکی استخوان جلوگیری کنیم؟

مصرف بیشتر کلسیم
کلسیم یکی از مواد معدنی است که برای استخوان سازی و حفظ سلامت استخوان ها لازم است خانم ها با افزایش سن و یائسگی پوکی استخوان را ممکن است تجربه کنند به همین دلیل از غذاهای حاوی کلسیم مثل ماست کلم بروکلی کلم پیچ ماهی و مکمل ها مصرف کنید.
 
ویتامین د و استروژن
مطالعات نشان داده که مصرف کلسیم نکردم به تنهایی کافی نیست مخصوصاً اگر بدن ویتامین دی کافی برای جذب کلسیم از روده ها رو نداشته باشد مصرف کلسیم و ویتامین د با هم از پوکی استخوان در سنین بالا جلوگیری می کند.
پوکی استخوان

ویتامین و تغذیه مفید برای تقویت بدن در برابر پوکی استخوان

مواد معدنی مفید برای پوکی استخوان

تنهاکلسیم برای استخوان سازی و تقویت استخوان کافی نیست مطالعات نشان می دهد آهن زینک و منیزیم هم به اندازه کلسیم حائز اهمیت است .غذاهای دریایی گوشت قرمز لوبیا سبزیجات اسفناج حاوی فراوانی آهن و روی هستند منیزم هم در میوه ها شکلات وجود دارد این غذاها را در رژیم تان بگنجانید.
سویا
مطالعات اخیر که در رابطه با تاثیرات سویا و مشتقات آن انجام گرفته نشان می دهد زنانی که از محصولات سویا استفاده می کنند کمتر دچار پوکی استخوان می شوند
ورزش
ورزش هایی مثل ایروبیک ،تنیس ،دو و طناب برای سلامت استخوان ها بسیار مفید است.
توقف عادات نادرست و مضر برای استخوان ها
از خوردن نوشابه ها قهوه اجتناب کنید چون فسفریک اسید موجود در نوشابه کلسیم بدن را تخلیه میکند و به تراکم استخوان آسیب میزند و همینطور از کشیدن سیگار و نوشیدن الکل خودداری کنید چون مصرف الکل به سلامت استخوان ها آسیب می رساند بخصوص برای خانم های یائسه طبق مطالعات خانم های بالاتر از 65 سال که بیش از حد مصرف الکل دارند استخوان هایشان آسیب می بیند سیگار روی چرخه استروژن تاثیر می گذارد به همین دلیل خانم های سیگاری زودتر یائسه می شوند.

7 راه مطمئن برای جلوگیری از پوکس استخوان + تغذیه

4.4105
این مطلب مفید بود ؟9312
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن
وبگردی