کلم بروکلی

تشدید گواتر با کلم بروکلی

کد مطلب : 49609زمان مطالعه : 2 دقیقه
تحقیقات انجام شده نشان می دهد که مصرف کلم بروکلی منجر به افزایش شدت گواتر در افراد می شود.

کلم بروکلی موجب تشدید گواتر می شود

فریبا محسنی، متخصص داخلی و فوق تخصص غدد و متابولیسم در گفتگویی افزود:کلم ها به ویژه کلم بروکلی و بروکسل با داشتن نوعی ماده به نام تیوسیانات با ایجاد نوعی حالت رقابتی در جذب ید موجود در مواد غذایی در سطوح سلولی، منجر به افزایش شدت گواتر در افراد می شود.

وی با بیان اینکه مصرف روزانه یک قاشق چای خوری نمک یددار مانع از بروز گواتر می شود، تاکید کرد:در حال حاضر کمبود ید همچنان، شایع ترین علت ایجاد بیماری گواتر در جهان است و به همین منظور افراد بلکه به دلایل مختلف همچون داشتن مشکلات قلبی، کلیوی و فشار خون منع مصرف نمک دارند می توانند با مصرف ماهی و میگو به میزان یک الی 2 دفعه در هفته، ید مورد نیاز بدن را تامین کنند و این در حالی است که بدن انسان به طور طبیعی روزانه فقط به 150 میکروگرم ید نیاز دارد که در صورت نرسیدن به مقادیر بسیار ناچیز از این عنصر، غده تیروئید دچار اختلال در عملکرد شده و خطر گواتر آن را تهدید می کند.

 

کلم بروکلی

تشدید گواتر با مصرف کلک بروکلی

 
فریبا محسنی علت انتخاب شیوه جراحی برای رفع گواتر شدید را سریع و کم عارضه بودن این درمان نسبت به شیوه ید رادیواکتیو عنوان کرد و افزود:در شیوه ید رادیواکتیو برای رفع تمام آثار اشعه ساطع شده به بدن حداقل 6 الی 1 سال باید صبر کرد و این امر می تواند برای خانم هایی که قصد بارداری دارند به صورت ایجاد عوارض جنینی بر روی جنین در دوران بارداری اثر گذارد.

تشدید گواتر با کلم بروکلی

4.511
این مطلب مفید بود ؟101
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از باشگاه خبرنگاران جوان/ی
برچسب : کلم بروکلی
وبگردی