خالی کردن درایو c
داریو c سیستم عامل ویندوز، یکی از مهم ترین درایوها است که در طول زمان می تواند بنابر دلایل مختلفی اعم از دانلود آپدیت های ویندوز، دانلود فایل های مختلف اشغال شود.

خالی کردن درایو c پر شده در ویندوز

سیستم عامل ویندوز به گونه ای طراحی شده است که بصورت پیش فرض آپدیت خودکار ویندوز روشن می باشد و با هر بار اتصال به اینترنت، بازه وسیعی از اینترنت به این بخش از ویندوز اختصاص داده می شود و به همین دلیل ممکن است احساس کندی و هنگ شدیدی را در ویندوز تجربه کنید که دلیل اصلی آن نیز روشن بودن آپدیت ویندوز می باشد. این در حالی است که شما خیلی ساده می توانید آپدیت ویندوز 7، ویندوز 8 و ویندوز 10 را تنها با چند کلیک غیرفعال کنید.

ظرفیت خالی درایو C

با این وجود آپدیت هایی که توسط سیستم عامل ویندوز بصورت خودکار دانلود می شوند، در قسمتی از درایو C قرار می گیرند و به مرور زمان آپدیت های دانلود شده به میزان قابل توجهی از درایو c ویندوز را اشغال می کند و آنرا به درایو c پر شده تبدیل می کند. اما جای نگرانی نیست چرا که شما تنها با چند کلیک می توانید این فایل های اضافی را حذف کنید و به همین دلیل در ادامه این گزارش از بخش تکنولوژی نمناک شما را با نحوه خالی کردن درایو c ویندوز بصورت قدم به قدم آشنا خواهیم نمود. همراه ما باشید.

حذف فایل های اضافی درایو c

در قدم اول از صفحه دسکتاپ ویندوز وارد This PC شوید و بر روی درایو c ویندوز راست کلیک کنید. از لیست گزینه هایی که برای شما به نمایش گذاشته شده اند، گزینه آخر یعنی گزینه Properties را انتخاب کنید.

درایو C

قدم دوم؛ اینک پنجره جدیدی برای شما باز خواهد شد که باید از تب General، گزینه مشخص شده Disk Cleanup را انتخاب کنید.

درایو C

قدم سوم؛ مجددا پنجره جدیدی برای شما اجرا خواهد شد که باید گزینه Clean up system files را که در آن مشخص شده است را انتخاب کنید.

درایو C

قدم چهارم؛ کمی صبر کنید تا محاسبات لازم انجام شوند.

درایو C

قدم پنجم؛ آخرین مرحله ای که شما سپری خواهید کرد، این مرحله می باشد چرا که بررسی درایو c در این مرحله صورت می گیرد و باید از لیست بالای پنجره، تیک گزینه Windows Update Cleanup را انتخاب کنید. سپس بر روی OK کلیک کنید تا فرایند پاکسازی درایو c صورت گیرد. توصیه می شود بعد از این فرایند، ویندوز را ریستارت کنید.

درایو C

 

ترفندی برای کم کردن حجم اشغال شده درایو C ویندوز

3921
این مطلب مفید بود ؟553368
منبع : بخش تکنولوژی نمناک/ف.ن
5 نظر به ثبت رسیده است
علی1397-03-08
ممنون حجم کامپیوترم از 6 گیگ خالی به 12 گیگ خالی تبدیل شد
3742
امیر1396-02-10
بسیار بسیااااار ممنونم.فضای خالی درایو cکامپیوترم از400مگابایت به 10گیگا بایت افزایش یافت.واقعا عالی بود
4361
محمود 1394-08-04
سلام ویندوز 8من گذینه Dick cleanup نداره اگه کسی میدونه جواب بده.ممنون
14172
ناشناس1400-01-06
امکان نداره من ویندوزم که 8.1 هست داشت با دقت کلیک راست کنید و گذینه ها را ا دقت بخوانید منم اولش همین اتفاق برایم افتاد اما رفع شد
53
مجتبی محمودی1399-10-05
برا من گزینه cleanupsystem نمیاد لطفا کمک کنید.
3015
وبگردی