یبوست در سفر
معمولا در مسافرت روده ها دچار مشکل می شوند و دچار یبوست می شویم برای رفع این مشکل در سفر آب زیاد و غذاهای فیبر دار بخورید.

یبوست در سفر از علل اصلی این مشکل دردناک تا توصیه هایی برای درمان

یبوست در سفر! مشکلی آشنا، عذاب آور اما قابل درمان. طبیعی است که سفر و تغییرات در زندگی روزمره منجر به ناهماهنگی در عملکرد طبیعی بخش های داخلی بدن شود. دانستن نکات کلیدی درمان که بهترین آنها را در این بخش از سلامت نمناک گفته ایم برای این مواقع الزامی است.

یبوست ممکن است بیشتر اوقات برای بعضی از افراد (مزمن) باشد،و برخی دیگر همیشه درگیر آن باشند ؛ غذاها، نوشیدنی ها، بیماری ها، عدم فعالیت و حتی تغییر محیط یا استرس می تواند به یبوست حاد کمک کند این ممکن است فقط یک یا دو هفته طول بکشد با این حال، حتی این دوره های کوتاه مدت یبوست می تواند ناراحت کننده باشد، اگر چه معمولا هیچ مشکلی جدی ایجاد نمی کند.

علت یبوست در سفر

چرا در سفر دچار یبوست می شویم؟ درمانش چیست؟

چرا یبوست در سفر رخ می دهد؟ علت و دلایل اصلی یبوست در سفر چیست؟

دلیلی دقیق برای یبوست وجود ندارد . با این حال، سه دلیل وجود دارد:

  1. دلایل ناشناخته که روی فعالیت طبیعی روده تاثیر میگذارند، اما ممکن است با مصرف فیبر و اب کم مرتبط باشد.
  2. هر گونه بیماری که موجب ضعف / فلج عضلات روده می شود.
  3. مشکلات مربوط به کف لگن یا عضلات اسفنکتر مقعد که ممکن است باعث حرکت مدفوع از روده ها شود.

در موارد فوق، یبوست به علت بیماری ایجاد نمی شود و به عنوان یبوست اولیه شناخته می شود.

یبوست، یک علامت است که می تواند در تعدادی از بیماری های مختلف رخ دهد. این به عنوان یبوست ثانویه شناخته شده است.

چرایی یبوست در سفر

دلایل اصلی یبوست در سفر

علل یبوست در سفر:

علل یبوست سفر می تواند متفاوت باشد. اغلب این نوع یبوست حاد هنگام سفر جدی نیست. با این وجود، باید توسط یک متخصص پزشکی ارزیابی شود و در صورت لزوم درمان شود.

تاثیر محیط در یبوست در سفر:

تغییر در محیط می تواند عادت روده را تحت تاثیر قرار دهد. برخی افراد عادت به داشتن حرکت روده در محیط اطراف و مخصوصا در خانه خود دارند. بودن در یک محیط ناآشنا همراه با ناراحتی استفاده از امکانات عمومی، مانند مسافرت در هواپیما، می تواند یک اثر روانشناختی داشته باشد که ممکن است بر عادت های روده تأثیر بگذارد.

اضطراب در سفر

تاثیر محیط جدید روی روده ها و بروز یبوست در سفر

ریتم شبانه روزی از علل یبوست در سفر:

سفر به مناطق زمانی می تواند ریتم شبانه روزی را تحت تاثیر قرار دهد. این ساعت داخلی بدن است که در یک چرخه 24 ساعته کار می کند.برای افراد خاص، عادت روده شان بسیار وابسته به زمان است. به عبارت دیگر، حرکت روده ای هر روز در همان زمان اتفاق می افتد. با این حال، تغییر در مناطق زمانی می تواند ریتم روزانه را مختل کند و به نوبه خود بر زمان حرکت روده تاثیر می گذارد.

کم آبی باعث یبوست در سفر:

مصرف آب نامناسب، علت اصلی یبوست است. آب کم موجب سختی و سفتی مدفوع میشود و به راحتی نمی توانید مدفوع کنید.یکی از نمونه هایی که مصرف قلیا عمدا کاهش می یابد، زمانی است که مسافران می خواهند از ادرار جلوگیری کنند. محیط های گرمتر و فعالیت فیزیکی بیشتر می توانند باعث از دست رفتن آب و همچنین کم شدن آب بدن شوند.

کم آبی در سفر

کم آبی از علل یبوست در سفر

فیبر ناکافی باعث بروز یبوست در سفر:

مصرف فیبر ناکافی عامل مهمی در یبوست است. فیبر غیر قابل خوردن است و مخلوط با مواد غذایی برای تشکیل مدفوع است. فیبر،آب را جذب می کند، تا میزان مدفوع را افزایش دهد و آن را نرم کند. در طی سفر، فرد ممکن است به علت تغییرات در رژیم غذایی که به دلیل دور بودن از محیط خانه است، ممکن است فیبر کمی مصرف کند. تمایل به مصرف غذاهای اماده ، یک نمونه از مصرف فیبر کم در هنگام سفر است.

یبوست در سفر به علت غذاها و نوشیدنی ها:

صرف نظر از کاهش مصرف فیبرهای رژیمی، تغییر در رژیم غذایی با مصرف غذاهای غیر مجاز، همچنین می تواند بر فعالیت روده تاثیر بگذارد و منجر به یبوست شود. غذاهای سریع، غذاهای جدید و عادات غذایی نامنظم در هنگام مسافرت غیرعادی نیستند و بنابراین می توانند عادت روده طبیعی را تحت تاثیر قرار دهند به همین ترتیب تغییر در نوشیدنی ها ،همچنین ممکن است باعث یبوست شود .

به غیر از مصرف آب نوشیدنی های الکلی و نوشابه های کافئین می توانند باعث کم آبی شوند. این مواد دیورتیک هستند و منجر به افزایش ادرار می شوند، که در نتیجه می تواند باعث کمبود آب بدن و به نوبه خود باعث یبوست شود.

غذای ناسالم در سفر

خوردن غذاها و نوشیدنی های مضر باعث یبوست در سفر

اضطراب و استرس دلیلی برای یبوست در سفر:

مسافرت می تواند به طرق مختلف تنش زا باشد. تاخیر، برنامه های تنگ و دوره های طولانی مدت در محیط اطراف، برخی از دلایلی است که ممکن است فرد در هنگام مسافرت احساس اضطراب و استرس کند. این می تواند عادت روده را به هم بزند و منجر به یبوست شود.

دارو از عوامل موثر در بروز یبوست در سفر:

تعدادی از داروهای مختلف می تواند باعث یبوست شود، معمولا به عنوان یک عارضه جانبی. بعضی از مسافران از داروهای ضدتهوع برای جلوگیری از حرکت روده در طول پرواز استفاده می کنند.

این داروها هنگام مصرف بیش از حد ،ممکن است باعث یبوست شود با این حال، داروهای دیگر که ممکن است در هنگام مسافرت استفاده شوند، مانند ؛قرص های حرکتی (داروهای ضد عفونی) و آرام بخش ، یبوست به عنوان یک عارضه جانبی ایجاد می شود.

یبوست و دارو

خوردن داروهای مختلف از علل بروز یبوست در سفر

چند نکته کلیدی برای درمان یبوست در سفر:

1. برای درمان یبوست در سفر مقدار زیادی آب و مایعات را بنوشید:

این ممکن است به طور کامل یبوست را از بین نبرد ، اما حداقل می تواند مدفوع را نرم و راحت کند.

2. برای درمان یبوست در سفر فیبر کافی بخورید:

اطمینان حاصل کنید که غذاهایی با فیبر بالا مانند میوه های خشک یا تازه، سبزیجات تازه و غلات، لوبیا و نان مصرف کنید. به یاد داشته باشید که مقدار توصیه شده 2 1/2 فنجان سبزیجات و 2 فنجان میوه هر روز است.

رفع یبوست در سفر

درمان یبوست با خوردن فیبر کافی در سفر

3. از غذاهای کم فیبر اجتناب کنید تا در سفر دچار یبوست نشوید:

تعطیلات به معنای سرگرمی است، اما اگر می توانید از مقادیر زیاد غذاهای میان وعده سبک و دسر مانند آب نبات، پنیر، پیتزا، غذاهای فرآوری شده، چیپس و بستنی جلوگیری کنید. آنها می توانند یبوست شما را بدتر کنند.

4. حل مشکل یبوست در سفر:ورزش و فعال بودن جسمی:

بدن خود را به حرکت در آورید تا سیستم گوارش شما در حال حرکت باشد. برنامه کشش انجام دهید، به ویژه اگر شما در یک ماشین، هواپیما، اتوبوس یا قطار برای مدت طولانی قرار دارید. پیاده روی، دوچرخه سواری یا شنا در زمانی که می توانید.

5. جلوگیری از استراحت بیش از حد برای درمان یبوست در سفر:

گاهی اوقات مردم در تعطیلات خیلی می خوابند و که می تواند سیستم شما را به هم بزند.

درمان یبوست در سفر

جلوگیری از یبوست در سفر با تحرک بیشتر

6. سیگنال های بدن خود را نادیده نگیرید تا دچار یبوست در سفر نشوید:

اگر بدن شما به شما می گوید که به دستشویی بروید، آن را نادیده نگیرید به خاطر آنکه در یک توالت عمومی هستید.

7. برنامه ریزی برای دستشویی رفتن منظم برای جلوگیری از یبوست در سفر:

سعی کنید برنامه خود را حفظ کنید. اگر شما نگران استفاده از دستشویی عمومی هستید، سعی کنید وقت خود را صرف آرامش کنید. خواندن یک روزنامه یا مجله برای استراحت و یا گوش دادن به موسیقی از گوشی یا دستگاه های دیگر. اگر مدت 10 دقیقه حرکت روده ای نداشته باشید، حرکت کنید و دوباره انجام دهید.

8. استفاده از مشتقات عاقلانه برای درمان یبوست در سفر:

اگر رژیم غذایی و ورزش به یبوست در سفر کمک نکرد، یک ملین مصرف کنید. با این حال، آنها را عاقلانه و تنها برای یک زمان کوتاه استفاده کنید.

درمان یبوست در سفر

راه های کمک به جلوگیری و درمان یبوست در سفر

9. چند خوراکی موثر طبیعی پیشنهاد شده برای درمان یبوست در سفر:

حتما از نان های سبوس دار استفاده کنید و کیوی جزو یکی از میوه هایی باشد که در طول روز از آن مصرف می کنید. ضمن اینکه می توانید قبل از سفر مقداری تخم شربتی، انجیر خشک و یا برگ زردآلو و آلو بخارا تهیه کرده و این خوراکی ها را همراهتان ببرید و صبح ها ناشتا مخلوط تخم شربتی با آب بنوشید با اینکه دو سه عدد برگ زردآلو و انجیر و آلوبخارا مصرف کنید.

 

علل یبوست در سفر و بهترین و سریعترین روش درمان یبوست در سفر

4114
این مطلب مفید بود ؟9222
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک /ن /آ
1 نظر به ثبت رسیده است
علی1395-12-11
مطالب مفید بود
143
وبگردی