نمناک بهداشت و سلامتدهان و دندان بعد از کشیدن دندان چه باید کرد ؟
کشیدن دندان ، بعد از کشیدن دندان
دندان درد در بسیاری مواقع باعث از دست رفت آن می شود.زمانی که دیگری کاری برای دندان از دست بر نمی آید با کشیدن آن می توان به درد خود پایان داد.اما بعد از کشیدن دندان نیار به برخی مراقبت ها است تا لثه و جای زخم دچار مشکل نشوند.
بازدید : 368,112 نفر

کشیدن دندان و مراقبت های بعد از آن

درد ناشی از جراحی و کشیدن دندان به دلیل دست بردن در بافت طبیعی بدن است که هنگام جراحی یا کشیدن دندان با استفاده از بی حسی موضعی کنترل خواهد شد. این درد، پس از جراحی به دلیل تلاش بدن برای ترمیم جای خالی موجود و نیز بسته شدن حفره باقی مانده است که به مرور برطرف خواهد شد.پس از اینکه کار دندان پزشک با دندان شما تمام شد به شما راهنمایی هایی خواهد کرد که برای کاهش درد و خونریزی بسیار مفید می باشند.

کشیدن دندان

توصیه های دندان پزشکی برای بعد از کشیدن دندان

* تا یک ساعت گازاستریل قرار داده شده درمحل زخم را، بین دندان ها رامحکم فشار دهید.

* تا چند ساعت دهان را نشوید و تف نکنید. تف کردن باعث خونریزی می شود. بهتر است آب دهان قورت داده شود هر چند کمی خونی باشد.

* دهان بسته باشد و زیاد صحبت نکنید.

* یک ساعت بعد از کشیدن دندان، بستنی بخورید.

* تا چند ساعت غذاهای سفت یامایعات داغ نخورید.

* به مدت 24 ساعت برای نوشیدن مایعات از نی استفاده نکنید. مکش ناشی از کار بردنی ممکن است باعث شروع مجدد خونریزی شود.

* اگر بعد از یک ساعت، خونریزی ادامه پیدا کرد و یا مجددا شروع شد، یک گاز استریل یا چای کیسه ای مرطوب را در محل زخم بگذارید و با فشردن دندان ها روی هم، حدود نیم ساعت دیگر آن را نگه دارید.

* در صورت لزوم داروی مسکن درد را بعد از برداشتن گاز استریل از روی زخم مصرف کنید.

* از فردای روز کشیدن دندان، مسواک زدن سایر دندان ها باید از سر گرفته شود. البته تا چند روز ناحیه زخم کشیدن را باید با ملایمت تمیز کرد. همچنین از فردای روز کشیدن دندان، دهانشویه کردن آب نمک یا محلول کلرهگزیدین (روزی دو بار به مدت یک هفته) برای جلوگیری ازعفونت وکمک به بهبود زخم مفید است.

* پس از انجام جراحی های ناحیه دهان و لثه، لازم است بیمار علاوه بر موارد بالا، نکات زیر را هم مد نظر داشته باشید:

* بعد از اتمام بی حسی، درد مختصری در ناحیه جراحی شروع می شود که برای رفع آن باید داروهای تجویزشده توسط دندانپزشک را به موقع مصرف کنید.

* تا چند ساعت پس از جراحی نباید غذاهای سفت یا نوشیدنی داغ مصرف کنید. همینطور عاقلانه است از غذاهای پر ادویه یا آب میوه های ترش استفاده نشود. بجای آن بهتر است در چند ساعت اول شیر سرد مصرف شود که هم حجم مایعات بدن را بالا می برد و هم در ترمیم زخم کمک کننده است. همچنین مصرف نوشیدنی های سرد و غذاهایی مانند سوپ مفید است.

* تورم در ناحیه جراحی شده تاسه روز طبیعی است و بعد از شدت آن کاسته می شود .در صورت ادامه تورم یا همراه شدن آن با درد، ممکن است با نظر پزشک معالج، مصرف آنتی بیوتیک لازم شود.

* در 24 ساعت اول بعد از جراحی، برای کنترل تورم، می توانید قطعات یخ را در کیسه فریزر قرار داده و بصورت متناوب بر روی پوست صورت در ناحیه جراحی قرار دهید.

* آب دهان تا چند ساعت بعد از جراحی کمی آغشته به خون است. این موضوع بدلیل نشت کمی خون از موضع جراحی است و جای نگرانی نیست.

* برای جلوگیری از خونریزی و کاهش تورم، در هنگام استراحت یا خواب بعد از جراحی بهتر است با استفاده از دو بالش، سر خود را بالاتر از بقیه بدن قرار دهید.

* فعالیت شدید بدنی یا ورزش سنگین را باید تا چند روز پس از جراحی به تعویق انداخت.

* تا چند روز بعد از جراحی به هیچ وجه نباید سیگارمصرف شود. مطالعات علمی نشان داده کشیدن سیگار یک عامل مهم در افزایش شدت بیماریهای لثه است و مصرف آن باعث تاثیر منفی بر نتایج درمان های جراحی و افزایش احتمال عود بیماری می شود.

* خمیر جراحی قرار داده شده در محل، پس از چند ساعت سفت می شود و به عنوان پانسمان جهت محافظت ناحیه جراحی و بخیه از آسیب های احتمالی عمل می کند.

* یک هفته بعد از جراحی، باید برای خارج کردن پانسمان و بخیه محل جراحی به دندانپزشک مراجعه کرد.

بعد از کشیدن دندان چه باید کرد ؟

بعد از کشیدن دندان چه باید کرد ؟
:
امتیاز : 4.6 تعداد رای : 1135
برگرفته از سلامت-/ف
این مطلب مفید بود ؟ 1050 85
نظر کاربران
لیلا

لیلا

در مورد دررهای ناشی از کشیدن دندان ممنون مفید بود

پاسخ دادن 46 7
فاطمه

فاطمه

ممنون عالی و کامل بود

پاسخ دادن 17 6
نسرین

نسرین

سلام من امروزصبح دندونموکشیدمولی الان دردش خیلی شدیدترشده میتونم روجای زخم دندونم میخک بزارم

پاسخ دادن 130 47
سجاد

سجاد

سلام سجادم 25ساله خواهشن دندان نکش تا وقتی میشه بهشون برس که مجبور نشی اون را بکشی من الان همه دندانم کشیدم و خیلی پشیمانم .

پاسخ دادن 36 21
علی

علی

سلام من امروز 3 تا ددندونامو کشیدم 9تا دندون هم بیشتر نمونده بعد از کشیدن خیلی خون میاد تا 2روز در ضمن 23سالمه

پاسخ دادن 35 20
مسعود

مسعود

قرقره کردن چای پررنگ و سنگین که سرد شده باشه یه ساعت بعد از کشیدن دندون باعث جلوگیری از خون ریزی میشه.

پاسخ دادن 34 21
رضا

رضا

عصاره چای سبز و یا دم کرده چای سبز(که سرد شده باشد) به طور معنی داری جلوی خونریزی بعد از کشیدن دندان و یا جراحی لثه و دندان را می گیرد.

پاسخ دادن 13 6
amirhossin

amirhossin

سلام گوشت قرمز بزار سرخ بشه و بهش نمکم بزن دردشم خب می کنه نمی زاره عفونتم کنه

پاسخ دادن 8 1
مهدی مولوی

مهدی مولوی

مطالبتان مفید بود ولی من دندان عقل مو کشیدم یه سه روزی میشه الان متورمه و عفونت ازش خارج شد خیلی میترسم به نظرتان چکار کنم

پاسخ دادن 34 17
اسلام

اسلام

سلام تورم بعد از کشیدن تا سه روز طبیعی و با کمپرس سرد و گرم از الان به بعد بی تاثیر است و معمولا از روز چهارم تورم به تدریج کاهش میابد اگر احیانا روی زخم لکه های کوچک عفونت دیده میشود نگران نباشید با اب نمک از بین میرود ولی اگر تورم کاهش نیافت و احساس درد در ناحیه جراحی شده وجود داشت و مقدار تب داشتید حتما به پزشک مراجعه نمایید .

پاسخ دادن 1 3
تهمینه

تهمینه

من دوتا دندون کشیدم دیشب یکی آسیاب و یکی دندون عقل و تا الان خونریزی داره و قرص هم می خورم حالت تهوع دارم .چه غذاهایی باید بخورم؟

پاسخ دادن 33 23
علی

علی

عالی بود

پاسخ دادن 7 6
گندم

گندم

من دیشب دندان شماره 5پایینمو کشیدم الان و رم شدید همراه باعفونت ودرد خفیف دارم.لطفارهنمایی بفرمایید

پاسخ دادن 31 18
عاطفه

عاطفه

من ديروز دندون ٦ پايينم رو كشيدم ،عفونت هم داشت دكتر گفت همه ي عفونت رو خارج كردم اما خيلي سر درد و گوش درد دارم ميشه راهنماييم كنيد

پاسخ دادن 28 15
زهراسادات

زهراسادات

دوستان از دهانشویه پرسیکا استفاده کنید اینم خوبه

پاسخ دادن 2 2
Meysam

Meysam

ممنون از پیشنهادتون

پاسخ دادن 3 2
حسین

حسین

باسلام من یه هفته هس دندون عقل روکشیدم دردخیلی شدیدی دارم ویه قسمت دهانم پره آفت شده خیلی هم درد داره راهنمایی کنید چیکارکنم ممنون

پاسخ دادن 35 21
اسلام

اسلام

سلام،از آب نمک استفاده کن ،با کپسول چرک خشکن.

پاسخ دادن 0 2
دانیال

دانیال

من دندونم کشیدم چند روزه خون کمی میاد خوب نشده چکار کنم نون نمیتونم بخور چند روز جاش درد میکنه با آن طرفم نمیتونم بخور چون آون یکی هم کشیدم

پاسخ دادن 14 11
محمد جمشیدیان

محمد جمشیدیان

با سلام تشکر از راهنمایی کامل و بی نظیرتون

پاسخ دادن 5 3
میثم

میثم

سلام به دوستان گرامی من تو سن 28 سالگی 2 روزه دندون عقل پایین سمت راست رو جراحی کردم سایز دندونم بزرگ بود و جراحی حدود نیم ساعت طول کشید اولین اقدام دوستان اینه که حتما پیش جراح برن عکس بگیرن تا به فک اسیب نرسه چون ممکنه بشنه در اثر فشار زیاد بعد کشیدن دندون بچسبید به مایعات و کمپرس یخ بعد از 1 روز تقریبا به حالت اول برمیگیرده فقط دوستان توجه کنن نترسن چون واقعا پردردسر

پاسخ دادن 3 0
حسن فتحی45 ساله از و

حسن فتحی45 ساله از و

ممنون از راهنمایی تون - کامل بود

پاسخ دادن 3 2
محمد ملکشاهی

محمد ملکشاهی

چه مدت طول می کشد لثه بعد از کشیدن بهبود پیدا کند؟

پاسخ دادن 32 14
Yas

Yas

سلام،دوستان اگه اب دهنتون رو تا چندساعت بعداز کشیدن دندان قورت بدین و چیزی هم نخورین با اون سمت خونریزی بند میادومشکلی هم پیش نمیاد،البته خوردن بستنی فراموش نشه.

پاسخ دادن 7 1
Meysam

Meysam

مطالب بسیار مفید و کار آمدی بود ،سپاس فراوان

پاسخ دادن 1 3
بیتا

بیتا

من چندروز دندونمو کشیدم پون نمیدونستم باید چیزی سرد بخورم بعداز جراحی ۳ساعت بعدش چای خوردم و پفک،الان جایع زخمم هنوز بازه درد خیلی شدید داره رفتم زکت کپسول چرک خشک کن و مسکن داد،

پاسخ دادن 2 5
معصومه

معصومه

سلام.خیلی مطلب مفیدی بود منم یک روزه دندونمو جراحی کردم خیلی درد داره ولی قابل تحمله فعلا جز مایعات هیچی نخوردم .... من خیلی می ترسیدم ولی خداروشکر الان خیالم راحت تره.فقط یه سوال دارم اینکه بخیه زده نخشو جدا میکنن؟؟یا جذب پوست میشه

پاسخ دادن 5 4
کاظم

کاظم

من دو شب پیش 5 تا از دندانهایم را کشیدم ولی الان خیلی درد دارم با وجود اینکه چرک خشک کن ومسکن میخورم اب نمک هم غرغره میکنم.

پاسخ دادن 7 9
سلیم

سلیم

بروفن با استامینوفن کدین با هم معجزه می کنه باور کن تو نیم ساعت دردم خوب شد

پاسخ دادن 1 0
جاوید

جاوید

سلام خواهر عزیز اون باید جدا بشه

پاسخ دادن 2 2
اسد

اسد

روغن زیتون برای عفونت خوب است دردهان بین نگه داریدچ

پاسخ دادن 1 5
مصی

مصی

سلام خسته نباشید من چهارتا دندان عقل کامل رشد کرده دارم دندان عقل پایین سمت چپ که کشیدم بعد دو روز درد بدون التهاب و ورم و خونریزی خوب شد و سریع زخم بسته شد هفته بعدش دندان عقل سمت راست بالارو کشیدنش بشدت سخت بود چون ریشه کمی انحنا داشت و تاج دندون خرد شد بطوریکه بعد کشیدن فشارم افتاد خونریزیش سریع بند اومد اما اخرشب یه ربع خونریزی کرد الان یک هفته کامله با وجود کمپرس سردوگرم و مسکن و... بهیچ عنوان درد اروم نشده و کاملا به گوش چشم شقیقه و استخون انتهای فک و دندان اسیاب سرایت کرده واقعا کلافم دارم عذاب میکشم که باعث شده کشیدن دوتا دندون عقلای دیگمو تعویق بندازم لطفا راه حل بگید ممنون میشم

پاسخ دادن 15 5
شیوا

شیوا

سلام خوبین منم یک هفته است عمل کردم اینطوری ام ، مشکل شما حل شد؟

پاسخ دادن 0 3
اسلام

اسلام

سلام،داداش ظاهرأ جای کشیدن عفونت کرد ،تا میتونی آب نمک قرقره کن کپسول چرک خشکن بخور تا راحت بشی.

پاسخ دادن 1 0
فرهاد

فرهاد

من در طي دو روز با رضايت خودم ١٣ تا دندون كشيدم و نكته مهم اينه اولا موقع كشيدن ذهن جاي ديگه باشه و دوم اينكه بعد از كشيدن بلافاصله بستني مخصوصا آلاسكا بخوريد تا دهانتان يخ يخ بشه و اينكه مقداري هم خون خودتونو بخوريد آسمون به زمين نميرسه و نيز آب نمك غرغره كنيد و مسكن هم اگه درد داشتيد بخوريد و الان كه دو روز ميگذره از كشيدن ١٣ تا دندون خوب خوبم

پاسخ دادن 5 5
مجتبا

مجتبا

بعد از یک ساعت ک گاز رو از دهانتون خارج کردید, یه تک گوشت رو ب حالت کبابی بپزید روی اجاق و بعد یه کم نمک بزنید و بزارید جای دندون کشیده شده و یکی دو ساعتی نگهش دارید. ب بهبود زخم خیلی کمک میکنه. و بعد اینکه مراقب باشید غذا داخل حفره دندان نره.اگر رفتبا خلال دندان درش بیارید. مصرف مترونیدازول و آموکسی سیلین با هم هشت ساعت یکبار در بهبود و جلوگیری از عفونت خیلی موثره.

پاسخ دادن 4 0
حمید

حمید

ویتامین k برای جلوگیری از خون ریزی خیلی خوبه هم تزریق هم استعمال خارجی ‌ آمپول ویتامین k رو تهیه کنید بریزید روی زخم دندون کشیده شده فوری قطع میکنه

پاسخ دادن 0 1
حسین

حسین

نظرات بسیار کاربردی و دقیق بود

پاسخ دادن 0 0
فاطمه

فاطمه

منم دو روز پیش دندانم را کشیدم ولی رعایت نکردم بعد از دوروزهنوز خونریزی کاملا قطع نشده

پاسخ دادن 0 0
مهسا

مهسا

سلام من سه روز پیش دندون اسیا فک پایینمو کشبدم خونریزی زیاد داشت برا همین هی دسمال میزاشتم و برمیاشتم الان نمیدونم عفونت کرده یا تورم؟

پاسخ دادن 2 2
محمود

محمود

سلام عسلو بزارین لای کاز استریل بزارین پاش

پاسخ دادن 0 0
...

...

من برای ارتودنسی باید دوتا دندون بکشم و چهارده سال دارم...درد بعد از کشیدن برام مهم نیست ولی ایا در هنگام کشیدن درد زیادی را باید تحمل کنم؟

پاسخ دادن 3 1
fardin

fardin

نه دوست عزیز چون دندون و لثه رو کامل بی ‌حس میکنن اصلا درد خاصی نداره فقط یکم فشار به فکت میاد که اونم اصلا درد نداره

پاسخ دادن 3 0
محمدرضا

محمدرضا

سلام من امروز دندون شماره ۴بالا رو کشیدم دو سه ساعته خونریزیش بند نمیاد خواهش میکنم ی راه حل بهم بگید

پاسخ دادن 0 4
مهسا

مهسا

من الان دندون عقلما کشیدم از توصیه هاتون ممنونم.منم ی چیز اضافه کنم ک لازم نیست تف کنیدیا اب دهنتونا قورت بدید اروم سرتونا پایین بگیرید و اجازه بدید اب دهنتون بریز بیرون بدون اینکه لازم باش گاز را بردارید یا قدرت مکش و...اسجاد کنید.

پاسخ دادن 0 1
فرخ

فرخ

من دندانم خودش افتاد الان یک چیز قرمز روشه انگار گوشته چیکار کنم 12 ساله هستم لطفا جواب بدین

پاسخ دادن 4 3
ندا

ندا

سلام دوستان من دندون عقل راست پایین رو کشیدم دندونم درشت بود و ریشه اش هم خیلی محکم بود الان بعد گذشت 3 روز هنوزم درد میکنه و اصلا دهنم رو خوب نمیتونم باز کنم برا غذا خوردن و مسواک زدن. تا کی قراره اینجور بمونه

پاسخ دادن 0 4
میثم

میثم

عالی بود ممنون

پاسخ دادن 2 1
زهرا

زهرا

سلام من ۱۰ روز بیشتره که دندان عقلمو کشیدم نکات بعد از کشیدن رو هم رعایت کردم ولی هنوز لثه ام خیلی ورم داره ورم سفید رنگه و درد شدید داره هنوزم از لثه ام کمی خون میاد دندونای بعداز دندان عقلمم درد میکنن چی کار باید کنم؟

پاسخ دادن 17 5
ran.mohajer@yahoo.co

ran.mohajer@yahoo.co

سلام من 5 شنبه دندون آسیاب هفت پایین رو کشیدم تا امروز هنوز درد دارم

پاسخ دادن 0 0
سعید

سعید

سلام ممنون عالی بود

پاسخ دادن 0 2
ab

ab

من امروز صبح دندونم کشیدم وای که دردش دارهئ شروع میشه

پاسخ دادن 0 0
فرشاد

فرشاد

من دیروز دندون عقل خودمو کشیدم تا دوساعت همون گاز استریل که دکتر رو زخمم گذاشته بود رو نگه داشتم بعدش بلافاصله یه آموراکس500خوردم بعدش دوتا بستنی .دوساعت بعدش هم چای قاطیش هم نمک کردم تو دهنم چرخوندم خداروشکر نه درد دارم نه عفونت

پاسخ دادن 2 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف