دیگران چه می خوانند..؟
نمناک سبک زندگیکودک روش تربیت کودک اجتماعی و مستقل
کودک اجتماعی ، چگونه کودک اجتماعی داشته باشیم
در جامعه ی امروزی نقش برقراری روابط اجتماعی در کودکان بسیار کم رنگ شده است و بیشتر کودکان ترجیح می دهند در تنهایی و با ابزارهای الکترونیکی ارتباط برقرا کنند همین موجب اختلال در تربیت کودک اجتماعی می شود.
بازدید : 4,494 نفر

چگونه کودک اجتماعی و مستقل داشته باشیم

زندگی همه ما در ارتباط با انسان های دیگر معنا می شود؛ نمی توان منکر آن شد که انسان ها در زندگی به یکدیگر وابسته هستند. اما این ارتباط زمانی به درستی برقرار می شود که انسان، راه های درست این ارتباط گیری را بشناسد. بهترین زمان برای آموختن این آموزه ها دوران کودکی است. به خاطر داشته باشید که کودکان همیشه نمی توانند مستقل و جدا باقی بمانند، ناگزیر روزی باید به دریای اجتماع وارد شوند، بدیهی است حفظ موجودیت در برابر امواج خروشان اجتماع، احتیاج به مهارت های اجتماعی قوی دارد و این در حالی است که بسیاری از والدین حتی کمترین فرصت را به کودکان خود نمی دهند تا آنان مجال این را داشته باشند که افکار و احساسات خود را نشان دهند.

کودک اجتماعی

راه و روش تربیت کودک اجتماعی

 خانواده، اساسی ترین بستر رشد شخصیت مطلوب کودکان است. بدون شک یکی از مهمترین و موثرترین دوران زندگی آدمی که در آن شخصیت فرد پایه ریزی شده و شکل می گیرد؛ دوران کودکی است. امروزه این حقیقت انکارناپذیر به اثبات رسیده است که کودکان در سنین پایین فقط به توجه و مراقبت جسمانی نیاز ندارند؛ بلکه این توجه و تربیت باید همه ابعاد وجودی آنها شامل رشد اجتماعی، عاطفی، شخصیتی و هوشی را در برگیرد. طبعا کودکان از همان طفولیت، توانایی برقراری و قابلیت های یک زندگی اجتماعی را ندارد.

در این میان نقش پدر و مادر، بسیار حیاتی است و کودک روابط اجتماعی خود را از پدر و مادر می آموزد. اگر بخواهیم کودکی اجتماعی پرورش دهیم از همان ابتدا باید به نیازهای او پاسخ بدهیم و برای این منظور باید نیازهای اجتماعی او را بشناسیم.

راهکارهای اجتماعی بارآوردن کودکان حتما دیده اید کودکانی را که هنگام برقراری ارتباط با دیگران به شدت خجالت می کشند. در بسیاری از مواقع دلیل خجالت کودکان ایمن نبودن و ترس از پذیرفته نشدن است. اگر از همان ابتدا به کودک تان یاد دهید تا برای خود ارزش قائل شود، اعتماد به نفس او به تدریج افزایش خواهد یافت و قادر خواهد بود با کودکان دیگر ارتباط برقرار کند. تحسین و تشویق کردن کودکان برای کارهای خوبی که انجام می دهند می تواند بسیار موثر واقع شود.

کودک اجتماعی

نقش پدر و مادر در تربیت کودک اجتماعی

راه دیگر، برقراری ارتباط با دوستان و آشنایان است. کودکانی که در خانواده های پر رفت و آمد زندگی می کنند شانس بیشتری برای برقراری ارتباط با کودکان یا بزرگسالان دیگر دارند. این آمد و رفت ها و معاشرت ها فرصت خوبی است تا بچه ها روش های برقراری ارتباط با دیگران را از بزرگترها بیاموزند و آنها را در روابط خود به کار گیرند. هراز چندگاهی برخی از دوستان و یا همکلاسی های کودک تان را به مناسبت هایی به منزل خود دعوت کنید.
این دورهمی ها باعث می شود تا او برقرای ارتباط با دیگران را در این جمع ها تمرین کند و فرصت بکارگیریشان را پیدا کند.
او را تشویق به شرکت در برنامه های جنبی مدرسه و فعالیت های گروهی چون روزنامه دیواری، اجرای مراسم، تئاتر و حضور در اردوها کنید.
ثبت نام در کلاس های ورزشی، هنری و… نیز می توانند زمینه ساز دوست یابی او شود.

روش تربیت کودک اجتماعی و مستقل

روش تربیت کودک اجتماعی و مستقل
58
برگرفته از روزنامه قانون /ن
این مطلب مفید بود ؟ 8 0
نظر کاربران
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف