اسکیزوفرنی ، اسکیزوفرنی چیست
اسکیزوفرنی نوعی بیماری روانی است که باعث تغییر در ادراک، افکار و رفتار بیمار می شود. اسکیزوفرنی یک بیماری پیچیده است که به راحتی نمی توان آن را توضیح داد اما می توان آن را در دو نوع مختلف اسکیزوفرنی حاد و اسکیزوفرنی مزمن طبقه بندی کرد.
بازدید : 132,395 نفر

از علائم تادرمان و انواع بیماری اسکیزوفرنی

 اسکیزوفرنی یک اختلال روانی است که مشخصه آن از کار افتادگی فرایندهای فکری و پاسخگویی عاطفی ضعیف می باشد. این بیماری معمولاً خود را به صورت توهم شنیداری، توهم های جنون آمیز یا عجیب و غریب، یا تکلم و تفکر آشفته نشان می دهد، و با اختلال در عملکرد اجتماعی یا شغلی قابل توجهی همراه است. افرادی که دچار این بیماری هستند ممکن است مدت زمان زیادی را بدون آنکه کار خاصی بکنند سپری کنند و یا این مدت زمان را صرف کار های بیهوده و تکراری بکنند. گاهی اوقات ممکن است تا حد زیادی از خودشان غافل شوند.

اسکیزوفرنی کلمه ایست که اکثر مردم آنرا با خشونت و اختلالات رفتاری مرتبط می دانند. رسانه های خبری هم مرتب از این کلمه به این نحو استفاده می کنند که البته اینگونه برداشتی کاملا غیر عادلانه و غیر واقعی است. اکثر مردم از اینکه به آنها بگویند اسکیزوفرنی دارند، احساس بسیار ناخوشایندی پیدا میکنند.

 بیماری اسکیزوفرنی

بیماری اسکیزو فرنی

اسکیزوفرنی چیست؟

اسکیزوفرنی یک اختلال روحی است که در حدود یک نفر در هر صد نفر به آن مبتلا می شوند. این بیماری دربین مردها و زنان به یک اندازه شایع است و در جوامع شهری و بین گروههای اقلیت بیشتر مشاهده شده است. قبل از سن 15 سالگی بسیار نادر است اما در هر سنی پس از آن رخ می دهد. و بیشتر در سنین 15 تا 35 سالگی مشاهده شده است. این بیماری دو نوع دارد :اسکیزوفرنی حاد و اسکیزوفرنی مزمن

اسکیزوفرنی حاد

این نوع از اسکیزوفرنی در میان عوام شناخته شده تر است و با شنیدن اسکیزوفرنی، این نوع از اسکیزوفرنی در ذهن آنها تداعی می شود. به طور کلی افراد مبتلا به اسکیزوفرنی حاد از مکان و زمان به درستی آگاه هستند اما افکار آشفته ی آنها باعث احساس سردرگمی در آنها می شود. معمولا در مورد استدلالهای ذهنی پیچیده تر دچار اختلال می شوند و بینش درست و روشنی نسبت به وضعیت خود ندارند. آنها به این نتیجه می رسند که طرح مسائل برای آنها مشکل بوده و نمی توانند خود را سازماندهی کنند.

اسکیزوفرنی مزمن

این نوع یک حالت دراز مدت تر بوده که علائم شاخص آن عبارتند از: عدم عقب نشینی بیماری و کم شدن فعالیت و فرار از جامعه

گاهی اوقات در اسکیزوفرنی مزمن شخص بیمار گمان می کند که یک نفر دارد از افکار پریشان او استفاده می کند. به عنوان مثال، ممکن است شخص گمان کند که یک نفر می خواهد به این افکار دست پیدا کند اما این قضیه باعث ایجاد هیچ گونه واکنش احساسی ای از طرف بیمار نمی شود.

علایم اسکیزوفرنی

این علایم اغلب در دو گروه مثبت و منفی توضیح داده می شوند.

علایم مثبت

این تجربیات نا معمول متداول ترین علایم اسکیزوفرنی هستند اما در دیگر اختلالات روحی هم مشاهده می شوند.

توهم

حالتی را که درآن شما چیزی را که وجود ندارد می بینید، می شنوید، بو می کشید و یا احساس می کنید، توهم می گویند. در اسکیزوفرنی اغلب توهم از نوع شنیدن صدا می باشد.

شنیدن صدا شبیه چیست؟

این صداها کاملا واقعی اند. منبع این صدا ها خارج سر شما می باشد و دیگران نمی توانند آنها را بشنوند. شما ممکن است آنها را در مکانهای مختلف و یا از یک جسم خاص مانند تلویزیون بشنوید. صداها ممکن است بطور مستقیم با شما صحبت کنند و یا اینکه در مورد شما با همدیگر صحبت کنند. ممکن است اینطور به نظر بیاید که شما دارید یک مکالمه را گوش می کنید. صداها ممکن است خوشایند باشند اما اغلب گستاخانه، ، توهین آمیز و یا تنها آزار دهنده هستند.

توهم و هذیان علائم اسکیزوفرنی است

واکنش این افراد نسبت به صداها

افراد چگونه به این صداها واکنش نشان می دهند؟

گاهی ممکن است شما احساس کنید که مجبورید که آنچه را که آنان می گویند اجرا کنید. حتی اگر آنان بگویند که به خودتان آزار برسانید و یا کاری را انجام دهید که می دانید صحیح نیست. اغلب اوقات شما آنها را نادیده می گیرید اما گاهی شما مغلوب آنها می شوید.

صداها از کجا می آیند؟

این صداها مجازی نیستند اما توسط خود مغز ساخته می شوند. اسکن های مغزی نشان داده اند که قسمتی از مغز که هنگام شنیدن صدا فعال است، اینگونه صدا ها را نیز ایجاد می کند. اینگونه به نظر می رسد که در این موقع مغز بین صداهای واقعی و اینگونه اختلالات دچار اشتباه می شود.

آیا افراد دیگر هم اینگونه صداها را می شنوند؟

افراد با اختلالات روحی دیگر مانند افسردگی حاد ممکن است صداهایی را بشنوند که مستقیم با آنها صحبت می کنند. در افسردگی این صداها ملامتگر بوده و یک کلمه یا عبارت خاص بارها و بارها تکرار می شود.

بعضی افراد صداهایی را می شنود که زندگی روزمره آنان را دچار مشکل نمی کند این صداها ممکن است، خیلی بلند نبوده، خوشایند باشند و یا تنها در بعضی مواقع شنیده شوند. این گونه علایم نیاز به مراقبت خاصی ندارند.

انواع دیگر توهم

دیدن یا توهم بو، مزه یا لمس شدن نیز ممکن است اتفاق بیفتد اما کمتر مشاهده شده است.

هذیان

وهم در حقیقت اعتقاد راسخ به موضوعی است که ممکن است صرفا بر پایه یک تفسیر غلط و یا برداشت ناصحیح از موقعیت باشد. در شرایطی که شما هیچ شکی ندارید دیگران اعتقاد شما را اشتباه، عجیب یا غیر واقعی می دانند. آنان نمی توانند در مورد این موضوع با شما بحث کنند. اگر آنان از شما در مورد دلایلتان بپرسند، دلایل شما برای آنان بی معنی است و یا اینکه شما نمی توانید توضیح دهید و فقط می گویید:می دانم.

چگونگی شروع هذیان

ممکن است شما کاملا بطور اتفاقی به آن اعتقاد پیدا کنید. ممکن است پس از چند هفته یا ماه احساس کنید که موضوع عجیبی در حال شکل گیری است. اما نمی توانید راجع به چگونگی آن توضیح دهید. ممکن است شما یک ایده وهم آلود را برای توضیح دادن توهماتتان بسط دهید. برای نمونه اگر شما صداهایی را می شنوید که در مورد رفتارهای شما توضیح می دهد، ممکن است شما به این نتیجه برسید که توسط حکومت در حال کنترل شدن هستید.

هذیان سوء ظن

در این نوع از هذیان شما احساس می کنید که در خطرید. این خطرات ممکن است:

نامعمول – شما ممکن است احساس کنید که حکومت در حال جاسوسی کردن از شماست یا ممکن است احساس کنید که همسایه شما از تکنولوژی خاصی برای جاسوسی از شما استفاده می کند.

روزمره - شما ممکن است احساس کنید که همسر شما خیانتکار ا ست. این موضوع ممکن است از موضوعات کوچک و نامربوطی که ارتباطی با سکس یا روابط غیر مشروع ندارند ناشی شود. دیگران نمی توانند دلایلی برای اینکه شما صحیح می گویید پیدا کنند.

سوءظن بطور واضحی برای شما استرس زاست. این موضوع مخصوصا موجب رنجش افرادی می شود که شما به آنها سوءظن دارید. مخصوصا اگر از نزدیکان شما باشند مانند خانواده تان.

Ideas of reference(مخاطب بودن)

شما ممکن است معنی خاصی از اتفاقات روزمره برداشت کنید و به این نتیجه برسید که بطور محسوسی به شما مربوط می شوند. برای نمونه احساس کنید برنامه های تلویزیون و رادیو در رابطه به شماست. و یا مردم در حال ارتباط برقرار کردن با شما از راههای عجیب هستند مثلا از طریق رنگ ماشین هایی که از خیابان عبور می کنند.

تاثیرات هذیان بر زندگی

- هذیان ممکن است رفتار شما را تغییر دهند.

- از آنجا که شما می دانید دیگران نمیتوانند افکار شما را بفهمند، مطرح کردنشان با دیگران برایتان دشوار است.

- اگر فکر کنید که دیگران در حال تلاش برای آزار رساندن به شما هستند شما ممکن است تنها از آنان دوری کنید. اغلب شما آنقدر احساس تهدید می کنید که می خواهید تلافی کنید.

- شما ممکن است برای فرار از احساس خطر از مکانی به مکان دیگر حرکت کنید.

افکار پریشان یا اختلالات فکری

تمرکز کردن بسیار سخت می شود. شما ممکن است نتوانید:

- خواندن یک مقاله در روزنامه یا تماشای یک برنامه تلویزیونی را به آخر برسانید.

- تکالیف دانشگاهی خود را انجام دهید.

- بر کار خود تمرکز کنید.

فکر شما سرگردان است. شما از فکری به سراغ فکر دیگر می روید بدون اینکه هیچگونه ارتباط مشخصی بین افکارتان وجود داشته باشد. پس از یک یا دو دقیقه شما نمی توانید یه یاد بیاورید که از ابتدا داشتید به چه فکر می کردید. برخی از افراد در توضیح فکر خود از آن به عنوان مبهم یا نا معلوم نام می برند.

وقتی که رشته افکار شما به این طریق پاره می شود فهمیدن آن برای دیگران سخت است.

احساس کنترل شدن،شما ممکن است احساس کنید که:

- افکار شما در حال ناپدید شدن است. انگارکه شخصی افکار شما را از مغزتان می رباید.

- آنچه شما فکر می کنید افکار شما نیست بلکه شخص دیگری آنها را در مغز شما قرار می دهد.

- شما احساس می کنید که بدنتان مانند یک رباط کنترل می شود.

افراد اینگونه تجربیات را به روشهای مختلفی توضیح می دهند. بعضی از افراد توضیح تکنولوژیکی برای این موضوع دارند. مانند رادیو، تلویزون یا لیزر و یا اعتقاد دارند که دستگاهی در آنان قرار گرفته است. بعضی افراد از روحهای خشمگین، خدا و یا شیطان نام می برند.

علایم منفی

این علایم کمتر از علایم مثبت آشکار هستند.

- علایق شما ، انرژی تان و احساستان در زندگی کم می شود. به سختی به موضوع خاصی علاقه مند می شوید.

- شما نمی توانید تمرکز کنید. نمی توانید برخیزید و از خانه بیرون بروید.

- شستن و تمیز کردن و یا تمیز نگه داشتن لباسهایتان برایتان سخت می شود.

- از بودن با دیگران ناراحتید. چیزی برای گفتن با آنان ندارید.

این ممکن است برای دیگران سخت باشد که بفهمند علایم ذکر شده، علایم واقعی بیماری هستند و شما صرفا تنبل نشده اید. این موضوع ممکن است باعث آزار شما و خانواده تان بشود. خانواده تان احساس می کند که شما صرفا به این احتیاج دارید که در جمع باشید. اما شما نمی توانید توضیح دهید. علایم منفی کمتر از علایم مثبت بارز می باشد اما می تواند به همان اندازه دردسر ساز باشد.

آیا شخص مبتلا به اسکیزوفرنی تمام این علایم را دارد؟

خیر. ممکن است شخص صداهایی را بشنود بدون علایم منفی و ممکن است اختلالات فکری نداشته باشد. افراد با هذیان در اغلب موارد علایم منفی را ندارند. اگر شخصی تنها اختلالات فکری و علایم منفی را داشته باشد، بیماری او ممکن است تا سالها شناخته نشود.

فقدان واقع بینی

ممکن است پس از مدتی علایم آنچنان قوی می شوند که تمام زندگی شما را احاطه می کنند. ممکن است شما فکر کنید که دیگران در اشتباهند زیرا نمی توانند آنچه را شما می فهمید بفهمند.

افسردگی

- قبل از درمان نزدیک به نیمی از کسانی که اسکیزوفرنی دارند در ابتدا احساس افسردگی می کنند.

- در حدود یک از هر هفت نفر با علایم دنباله دار افسرده می شوند. این موضوع ممکن است شناخته نشود زیرا علایم آن با علایم منفی اشتباه گرفته می شوند.

- گرچه در گذشته داروهای مصرفی عامل افسردگی شناخته می شدند اما به نظر می رسد که درمان با دارو به کاهش افسردگی در اسکیزوفرنی منجر می شود.

- اگر شما اسکیزوفرنی دارید و احساس افسردگی می کنید حتما از کسی بخواهید که از شما بطور جدی مراقبت کند. برای اطلاعات بیشتربه مقاله ما در مورد افسردگی مراجعه کنید.

علائم اسکیزوفرنی و علت آن

عوامل ابتلا به اسکیزو فرنی

چه چیز باعث اسکیزوفرنی می شود؟

علت دقیق آن هنوز مشخص نیست. به نظر می رسد که از ترکیب چندین عامل مختلف که در افراد مختلف متفاوت است بوجود می آید.

ژنها

گرچه در حدود یک نفر در هر صد نفر به اسکیزوفرنی مبتلا می شوند. یک نفر از هر ده نفر مبتلا به اسکیزوفرنی دارای والدین بیمار است. مطالعات بر روی دوقلوها می تواند نشان دهد که چه مقدار مربوط به ژنهاست و چه مقدار مربوط به عوامل دیگر.

دوقلوهای همسان تا آخرین مولکول DNA دقیقا ساختار ژنتیکی یکسانی دارند. اگر یکی از دوقلو های همسان مبتلا به اسکیزوفرنی شود، در حدود 50 درصد احتمال ابتلای دیگری وجود دارد. دوقلو های غیر همسان از ساختار ژنتیکی یکسانی برخوردار نیستند. در صورتی که یکی از آنان به اسکیزوفرنی مبتلا شود امکان ابتلای دیگری تنها اندکی بیشتر از دیگر خواهر یا برادران است.

این نتایج حتی در حالتی که دوقلوها در خانواده های مختلف بزرگ شده باشند نیز صادق است. این موضوع نشان می دهد که این اختلافات منشا ژنتیکی دارد و به شرایط رشد مربوط نیست.

خویشاوندان مبتلا به اسکیزوفرنی

اگر یکی از والدین مبتلا به اسکیزوفرنی باشد 1 نفر از 10 نفر احتمال ابتلا وجود دارد.

اگر یکی از دوقولو های همسان به اسکیزوفرنی مبتلا باشد 1 نفر از 2 نفر احتمال ابتلا وجود دارد.

اگر یکی از دوقلوهای غیر همسان مبتلا باشد 1 نفر از 8 نفر احتمال ابتلا وجود دارد.

تحقیقات نشان می دهد که ژنها در حدود 50 درصد در رشد اسکیزوفرنی دخیلند. هنوز ترکیب ژنهای مسوول این بیماری شناخته نشده اند.

صدمات مغزی

اسکن های مغزی پیشرفته نشان می دهند که تفاوتهایی در مغز افراد مبتلا به اسکیزوفرنی در مقایسه با افراد سالم وجود دارد. ممکن است بخشهایی از مغز بعضی از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی به اندازه طبیعی رشد نکرده باشد.

علت آن ممکن است به خاطر:

- مشکلات دوران تولد باشد که بر میزان اکسیژن رسیده به مغز نوزاد تاثیر می گذارند.

- یاابتلائات ویروسی درماههای اول حاملگی.

داروهای خیابانی و الکل

به نظر می رسد گاهی اوقات استفاده از داروهای خیابانی منجر به اسکیزوفرنی می شوند. داروهایی مانند اکستازی، LSD، آمفتامین ها و کراک. مشخص است که آمفتامین ها می توانند منجر به علایم بیماری های روانی شوند اما با توقف مصرف، این علایم نیز برطرف می شوند. ما مطمئن نیستیم که این داروها می توانند به خودی خود باعث یک بیماری طولانی مدت گردند. اما در صورتیکه شما در معرض ابتلا باشید چنین امری ممکن است. استفاده از این داروها و الکل برای افراد مبتلا به اسکیزوفرنی خطرات بسیار زیادی دارد. بعضی افراد از این داروها برای سرپوش گذاشتن بر علایمشان استفاده می کنند.

شاهدانه علف، ماری جوانا

- امروزه شاهد خوبی مبنی بر این امر وجود دارد که استفاده از مشتقات شاهدانه باعث دوبرابر شدن خطر ابتلا به اسکیزوفرنی می شوند.

- در صورتی که شما مصرف این داروها را در سنین پایین شروع کرده باشید امکان ابتلا شما بالاتر است.

- چنانچه شما در نوجوانی داروهای فوق را یه صورت مرتب کشیده باشید (بیش از 50 بار) تاثیر آنها قوی تر خواهد بود. امکان ابتلا به اسکیزوفرنی در شما 6 برابر بیشتر خواهد بود.

استرس

علایم بیماری معمولا اندکی بعد از مشکلات زندگی ظاهر می شوند. این مشکلات می توانند اتفاقات ناگهانی مانند تصادف در رانندگی باشند یا می توانند مشکلات روزمره مانند مشکلات کار یا تحصیل باشند. استرس های طولانی مدت مانند درگیری های خانوادگی اثرات شدیدتری دارند.

مشکلات خانوادگی

در گذشته به نظر می رسید که اسکیزوفرنی به علت مشکلات خانوادگی بوجود می آید. هیچ دلیلی برای اثبات این مدعا وجود ندارد. گرچه مشکلات خانوادگی باعث تشدید اسکیزوفرنی می شود.

محرومیت های دوران بچگی

شواهدی مبنی بر اینکه در کنار دیگر اختلالات ذهنی، تجربیات محرومیت و تجاوز در دوران کودکی موجب اسکیزوفرنی می شود وجود دارد.

درمان دارویی بیماری اسکیزوفرنی

داروهای مختلف زیادی وجود دارند که می توانند بدون ایجاد حس کسالت و خواب آلودگی بیش از حد، به بیمار کمک کنند تا احساس آرامش بیشتری داشته باشد. برای دریافت این دارو لطفا به متخصص بیماری مراجعه فرمایید.

هرچند این داروها جنبه ی درمانی ندارند اما مطالعات نشان داده است که داروهای موجود علائم بیماری را بهبود می بخشند و به جلوگیری از عود بیماری کمک می کنند.

این داروها در مورد علائمی مانند توهم تاثیر گذار هستند اما در مورد علائمی مانند فقدان انگیزه و اختلالات خلق و خوی تاثیر کمی دارند.

این داروها عوارض جانبی کوتاه مدت و بلند مدت مهمی دارند. این عوارض می توانند شامل موارد زیر باشند: خواب آلودگی و خشکی دهان و یبوست و تاری دید و سرگیجه.

اسکیزوفرنی ، علائم اسکیزوفرنی چیست؟

علائم اسکیزوفرنی چیست؟
:
امتیاز : 4.7 تعداد رای : 336
برگرفته از سلامت نیوز , شفاجو -/ ن.م
این مطلب مفید بود ؟ 314 22
نظر کاربران
ستاره

ستاره

با سلام و درود فراوان، واقعا عالی بود، دست مریزاد

پاسخ دادن 12 6
مبينا

مبينا

سلام متشكرم إز اطلاعاتون من١٦سالمه و با يكي إز دوستانم صحبت كردم متاسفانه من تازه وارد مراحل اين بيماري شدم اما چون نميخوام خانوادم باخبربشن برأي همين بايد بدون دارو با بتمارين كنار بيام لطفا برام دعا كنيد

پاسخ دادن 14 5
baran

baran

سلام دوست عزیز.تشخیص این بیماری اسون نیست .لطفا به یک روان شناس بالینی خوب مراجعه کنین و درصورت صحت این موضوع خانواده رو درجریان قرار بدین تا اقدامات لازم صورت پذیرد

پاسخ دادن 21 2
محمد علی

محمد علی

سلام ، من الان با خواندن این مطلب متوجه شدم که اسکیزوفرنی مزمن دارم و احتمال میدم که از طریق قرص ترامادول ، استرس درسی و شغلی ، سیگار ، مشروبات الکلی دچار شدم ، دعوا و کل کل با دوستان و خانواده ، و این که همش حس میکنم یکی مراقب رفتار منه دیونم میکنه

پاسخ دادن 6 4
taleb_nobahar@yahoo.

taleb_nobahar@yahoo.

مطالب خوب و آموزندهای بود ممنون از اینکه در جهت ارتقای معلومات خوانندگان قدم برمیدارید

پاسخ دادن 0 0
جواد

جواد

مادر من یه ساله اسکيزوفرني داره ،زندگی ما شبیه یک جهنمه ،کسی که اسکيزوفرني داشته باشه هیچوقت قبول نمی کنه دچار بیماری روانی شده و فکر میکنه همه تفکراتش درسته

پاسخ دادن 9 3
سجاد

سجاد

تمام اطلاعات اين سايت درست و کامل مي باشد من خودم اسکيزوفرنی هستم.

پاسخ دادن 8 0
علی

علی

یکی از روش های تشخیص جنون توسط روان شناس ها همین مورده. کسی که اسکیزوفرنی داره به هیچ و جه قبول نمیکنه که بیماره مگر اینکه دروغ بگه.

پاسخ دادن 1 0
مینو

مینو

سلام من دانشجوی روان شناسی هستم ودانشجویا بیماریهای مختلف روانی اشنایم چیزی که میخوام از"همه" اینکه اگر واقعا فکر میکنید مشکلی دارید از ساده ترین مسایل (مثل عدم تصمیم گیری درست )تا بیماری های متفاوت(مثل اسکیزوفرنی )خواهش میکنم به یک روان شناس خوب و کار بلد مراجعه کنید . در ضمن این مشکلات به اسانی قابل تشخیص نیستند .

پاسخ دادن 1 1
آزی

آزی

شماکه دانشجوی روانشناسی هستید نمیدونید اسکیزوفری با مراجعه به روانشناس نه تنها خوب نمیشه تازه بدترم میشه؟ فقط روانپزشک میتونه کمک کنه

پاسخ دادن 1 5
r s

r s

کاملا حق با شماست جواد جان زندگی خیلی سخت میشه وقتی یکی از اعضای خانواده خصوصا پدر و یا مادر دچار این بیماری باشند بیماران اسکیزوفرن فکرمیکنند تمام کار هاشون درسته و هیچ وقت قبول نمیکنن که دارن اشتباه میکنن و بیماری دارن پدر من این بیماری رو دارند واقعا خیلی سخته هیچ جوره متقاعد نمیشه دقیقا زندگی جهنم میشه الان من هر روز تو فکر خودکشی هستم افسردگی دارم و روز به روز بدتر میشم

پاسخ دادن 5 1
صبا

صبا

صدا ها خيلي أشنان انگار خيلي نزديكن بهم همش صدام ميكنن مسخرم ميكنن فوحش ميدن . نميتونم تحمل كنم قرصا هم هيچ تأثيري نداشتن

پاسخ دادن 2 3
ت

ت

اره قرص فقط میخوابونه بخدا من مامانم رفته پیش دعانویس خیلی بهترم صداها کم شده

پاسخ دادن 0 0
Saba

Saba

سلام ميخواستم بدونم وقتي قرص ها هم هيچ تأثيري ندارن بايد چيكار كرد

پاسخ دادن 8 1
ت

ت

من داشتم مامانم رفت پیش دعا نویس بخدا خیلی بهترم با عیچ دارویی خوب نمشدم ۱۵ سال تمام

پاسخ دادن 0 1
پ. گ

پ. گ

یه دکتر گیاهی خوب و حاذق پیدا کنید ک تو این زمینه کارکشته باشه و از طریق طب گیاهی هم دقدام کنید . خدا بزرگه انشالا حل میشه

پاسخ دادن 0 0
ناشناس

ناشناس

واقعا عالی بود ممنون

پاسخ دادن 2 2
ناشناس

ناشناس

من تمام علائم جنبه منفی بیماری رو دارم. ینی من مبتلا شدم؟،،

پاسخ دادن 4 2
سولماز

سولماز

عالی ومفیدبود

پاسخ دادن 2 1
نصیبه

نصیبه

من به تازگی متوجه شدم نامزدم دچار این بیماریه و واقعن نمیدونم.چی کار کنم

پاسخ دادن 12 0
رامین

رامین

با کسی که دچار این بیماری هست نباید به هیچ عنوان ازدواج کرد

پاسخ دادن 1 0
مهتاب

مهتاب

سلام. ممنون بابت سایت خوبتون. فوق العاده بود! چیزهایی که می خواستم رو فهمیدم!

پاسخ دادن 2 2
فاطیما

فاطیما

سلام ممنون از راهنمایی هاتون من برم تشخیص دادن و مدت 12 ساله قرص ریسپریدون دو میلی و فلوکستین ده میلی میخورم ولی با مصرف این داروها دچار دیستونیای شدید گردن شدم هیچ قرصی به من نمیسازه حتی ارتان لطفا کمکم گنید با تشکر

پاسخ دادن 3 1
ترنم

ترنم

سلام ببیخشد میخواستم بدونم بیماریه اسکیزوفرنی فقط با اسکن مغزی تشخیص داده میشه؟؟؟

پاسخ دادن 5 1
فاطی

فاطی

سلام عزیزان من دانشجوی روان شناسی ام و اول از همه اینو خوندیم که علائم اختلالات روانی ممکنه در بیشتر افراد وجود داشته باشه ولی تا زمانی که اون علائم برای خودفرد و اطرافیان مشکلی بوجود نیاره اختلال محسوب نمیشه خود من با خوندن اختلالات روانی مختلف میبینم ک شاید بیشترشونم درمن و اکثر دوستانم هست ولی لزوما نمیشه گفت ک اختلاله بهتره حتما به روان شناس مراجعه کنین و مطمئن شین اگرهم اختلالی دارین جای نگرانی نداره با مشاوره ویادگرفتن کنترل اختلالات و درمواقع لزوم استفاده از قرص اصلا عیبی نداره سلامتی خود ما از قضاوت نادرست مردم درموردما مطمئنا مهمتره ودر آخر ازتون میخوام همیشه تفکر مثبت به همه چیز داشته باشین.

پاسخ دادن 4 2
احسان

احسان

به نظر شما کسی که سابقه استفاده از شیشه داشته باشه ولی در حال حاضر هیچ مخدری استفاده نکته و نشانه های سایکوز ویسکی و فرنی داشته باشه بدون استفاده از دارو وبه مرور زمان قابل درمان هست چون بیمار ما به هیچ عنوان برای درمان دارویی و مراجعه به پزشک همکاری تمیکنه ممنون میشم اگه دوستان راهنمایی کنم چون واقعا عذاب میکشم

پاسخ دادن 0 1
مینو

مینو

سلام این که کسی بیماری داشته باشه و خودش قبول نمیکنه و دکتر نمی یاد یکی از رایج ترین مشکلات ما روان شناسان هس شما با مراجعه به یک روان شناس مناسب و کار بلد قطعا راهکار ها و راه حل های حل مناسب اختلال اون فرد را بلد میشن همچنین یاد میگیرن چطور باهاش صحبت کنین که به دکتر اومدن راضی شه مطمئن باشین اگر روان شناس ماهری رو انتخاب کنین هیچ مشکلی در درمان اون فرد به وجود نمی یادو شما حتما دوباره زندگی شادی رو به اون هدیه میدین. پس خود سر و با خوندن چند قرص در اینترنت و یا راهنمایی های اشتباه اشنایان کار خود را سخت تر نکنید

پاسخ دادن 1 1
فانوس

فانوس

سلام لطفا جواب منو بدین من احساس میکنم به همه چی مشکوکم اعتماد برام سخت شده و اغلب احساس میکنم کسی اسممو صدا میزنه زندگی برام جهنمه و متاسفانه خانواده من جوری نیستن که بفهمن من مشکل دارم من اصلا نمیتونم کارای شخصیمو انجام بدم حوصله عوض کردن لباسامو ندارم احساس میکنم مغزم بیماره همش احساس میکنم کسایی که دوسشون دارمو میخوان ازم بدزدن ولی نمیتونم انگار یه حسی جلومو میگیره و نمیزاره بگم که من از اون شخص بدم میاد نمیدونم باید چیکار کنم وحشتناک به ادمایی ک نمیشناسم و میبینم به دیگران محبت میکنن حسادت میکنم دلم میخواد تمام توجه ها روی من باشه و همه منو فقط دوست داشته باشن دلم نمیخواد با افراد زیادی دوست باشم به جز ینفر خواشه میکنم کمکم کنید دارم دیونه میشم من فقط یه دختر ۱۶سالم

پاسخ دادن 1 1
مریم

مریم

سلام دوست خوبم رشته من روانشناسی ودر این زمینه با توجه به تحقیقاتی که انجام دادم اطلاعات خوبی دارم این بیماری در اون حدکه علم روانشناسی در مورد این بیماری میگه نیست ببین مامسلمانیم وباید در مورد درمان هر بیماری چه جسمی وچه روحی از کارشناسان خودمون کمک بگیریم این همه درمان هایی که گفته شده گر چه درمان علم پزشکی غربیه ولی فقط کمک کمی در این زمینه میکنه اگه دنبال خوب شدن کامل هستی فقط یک راه وجود داره اونمنزدیک شدن به خداست چون نمیشه دلیل علمیش از طریق نوشتن توضیح بدم باید بگم اینها همه قبلا نتیجه بخش بوده وقتی چاکرای بدن باز بشه شیطان از اون طریق وارد بدن میشه ویه جورایی ذهن وبدن رو کنترل میکنه وتوهم ایجاد میشه واسه همین پناه بردن به مطمین ترین جا که همون خداونده چاره راه وخود خدا درمان رو انجام واجبات وترک گناه معرفی میکنه قرص ودارو تاحدی چاره سازه ولی چاره ساز اصلی فقط فقط نمازه

پاسخ دادن 9 20
 اپی

اپی

سلام برای من جالب بود من فکر میکردم دچار اسکیزوفرنی شوم بخاطر چند بار مصرف ماریجوانا ولی فهمیدم که واقعا بیمار نیستم اتفاقا چون آی کیو ۲۱۵ دارم فقط میدونم خوب میفهممشون یعنی بغیر از اون تازه فهمیدم هرکسی حرفی میزنه نیتش رو درک میکنم منظورم نیت واقعیشه. ولی یکم عجیبه کلا

پاسخ دادن 2 3
shizoferni

shizoferni

من به هرکی ميگم که من صدا ميشنوم يا مثلا هميشه يه مرد باپالتوی سياه کنارمه همه مسخرم ميکنن واسه همينه ديگه با هيشکی صحبت نميکنم راستی من 15سالمه و همه ی علايم رو دارم...

پاسخ دادن 6 1
ت

ت

منم دارم باید بری دکتر دارو مصرف کنی ولی من چندین ساله دارم و خوب نشدم هنوز

پاسخ دادن 0 0
رها

رها

سلام ایا ممکنه کسی که دچار این بیماری هست نیاز ب بستری شدن داشته باشه خواهش میکنم جواب بدین

پاسخ دادن 6 4
ع

ع

در صورت صدمه زدن به خودش ، بله ،مثل انگیزه ی خودکشی، در صورت همکاری نکردن برای مصرف داروها ، دارو ها تغییر داده شه

پاسخ دادن 0 0
ک

ک

بله بستگی به نظر روانپزشک داره

پاسخ دادن 0 0
Sara

Sara

اره رها جان صدرصد ک نیاز داره

پاسخ دادن 0 0
ع

ع

سلام این داروها بعضی هاشون باعث راه رفتن زیاد میشه که کاری میکنه شخص به جای اینکه عادی زندگی کنه تمایل شدید به راه رفتن و حرکت کردن داشته باشه و اینجوری ادم وقتش با راه رفتن تلف میشه که جزء عوارض جانبی بعضی داروهاست و از عوارض خارج هرمیه و بهش میگن آکاتژیا یا آکاتیزیا ، یه همچین چیزی و به قول معروف همون بیقراری که مانع درس خوندن زیاد میشه چون باعث میشه ادم به جای نشستن دوست داشته باشه راه بره و موقع راه رفتن هم ادم نمیتونه درس بخونه ،تجربه ی من از این بیماری اینه که ورزش مانع افسردگی ناشی از وسواس این بیماری میشه چون این بیماری چندین بیماری ممکنه باهم باشه مثل من که علاوه بر توهم دیداری و شنیداری ، وسواس هم دارم

پاسخ دادن 3 1
ش

ش

سلام, پدر من دچار شیزوفرنی هستش, خودش قبول نمیکنه و قرص هایی دکتر تجویز کرده رو هم نمیخوره, میخوام بدونم ممکنه شرایط ب وضعی برسه که بخواد ب کسی حمله کنه و اونو از بین ببره؟

پاسخ دادن 1 0
ع

ع

بستگی به وضعیتش داره

پاسخ دادن 0 2
مجید

مجید

باید با یه ترفندی بهش بقبولونیین که باید بخوره...

پاسخ دادن 0 0
بهار

بهار

متاسفانه مادربزرگ منم به این بیماری مبتلا شده بیشتر از 5 ساله که زندگیمونو جهنم کرده نه قرص میخوره نه دکتر میره بیماریش تا حدی پیشرفت کرده که بعضا بهمون حمله میکنه تو رو خدا اگه کسی راهی بلده به منم بگه چون بیماریش دیگه به جنون تبدیل شده طوری شده که شب ها هم راحت نمیخوابیم که نکنه یه وقت بهمون حمله کنه خدا به داد هممون برسه خیلی سخته خیییلی

پاسخ دادن 0 1
آزی

آزی

باید هرطور شده ببریدش پیش روانپزشک و اگه خیلی حاد باشه بستری بشه چون واقعا خطرناکه

پاسخ دادن 0 0
یحیی

یحیی

سلام،من هم چندی پیش تشخیص اسکیزوفرنی پارانوئید از روانپزشک گرفتم، اما برعکس من خودم مراجعه کردم و از بیماریم آگاه هستم،بینش دارم نسبت به بیماریم،بیشتر به خاطر نوسانات خلق و وسواس شدید مراجعه کردم،ممکنه تشخیص اشتباه بوده باشد و اختلال دوقطبی دارم بجای اسکیزوفرنی؟

پاسخ دادن 1 0
ما

ما

مادر زن من هم متاسفانه به این بیماری دچار است و منو خیلی اذیت میکنه به هیچ وجه هم قبول نمیکنه که پیش پزشک بره لطفا منو راهنمایی کنین ایشون را چطوری دکتر ببرم

پاسخ دادن 0 0
محمد

محمد

من در یک مقاله خوندم که اسکیزوفرنی جزئی از وجود تمام آدمها هستش و از ابتدای فرگشت انسان در تمام انسانها این ژن وجود داشته و کما بیش تمام مردم علائم اون رو دارند. تنها در صورتیکه علائم به صورتیکه باعث اختلال در روند زندگی پذیرفته شده به عنوان یک زندگی نرمال از طرف عرف جامعه باشد میتواند به عنوان یک بیماری محسوب شود. یعنی فرضا اگر در عرف اجتماعی انسانها نشانه ها این بیماری پذیرفته شده بود به عنوان اختلال محسوب نمیشد چون تمام جامعه اون نشانه ها رو با هم داشتند. واقعا بحث بیماریهای روان خیلی عجیب و غریب هستش. حتی جدیدا در علم فیزیک به این نتیجه رسیدن که پدیده ی علت و معلولی صرفا چیزی هست که مغز در اثر تجربه ی مداوم به صورت یک اصل پذیرفته اما در دنیای کوانتوم مغز هیچ گونه تفسیری نمیتونه راجع به مسائل بکنه و گیج میشه. یعنی کلا اصل و اساس منطق و این حرفا زیر سواله. واقعا خلقت چیز عجیبیه.

پاسخ دادن 0 3
خسته

خسته

داداش من الان یه ساله اسکسیزوفرنی داره اوایل از حسادتاش شروع شد هر چی میخریدم مینداخت دور یا میشکست بعد توهماتش شروع شد همش میگفت حس میکنم یکی داره منو تعقیب میکنه واسم نقشه کشیدن میخوان به من اسیب بزنن یادمه میگفت من موجودات سیاه و پشمالو کوچیک با چشای درخشان میبینم بعد بیماریش حاد شد زد دره اتاق رو شکوند لپتاب منو خراب کرد یه سری از وسایل خونه شکست وسایل خودشو باز میکرد فکر میکرد توش دوربین و میکروفون گذاشتن خلاصه دقمون داد الانم فقط سیگار میکشه تو خونه هی راه میره خیلی لاغر شده دلم اتیش میگیره میبینمش نمی دونم چیکار کنم نه دکتر میره نه دارو میخوره شده یه مرده متحرک نه حرف میزنه نه احساس داره نه میخنده نه گیره میکنه واقعا خیلی سخته دلم واسه داداش قبل بیماریش تنگ شده میگفت میخندید درک داشت احساس داشت چه قد بچه بودیم با هم بازی میکردیم الان چی شده نمی دونم هیچ وقت خوب میشه چند سال طول میکشه یکی میدونه بگه بدون این که بره دکتر و دارو بخوره خوب میشه یا نه تا کی خدا خدااا داداشمو بهم برگردون.

پاسخ دادن 2 0
سیما

سیما

من خودم اسکیزوفرنیم هم بستری شدم شک دادم همه کاری کردم ولی کسی که باهامون حرف میزنه نمیذاره بریم دکتر نمیذاره قرص بخوریم باید به زور ببرینمون

پاسخ دادن 0 0
رضا

رضا

قطع ارتباط ذهن و دل (فرهنگ اسکیزوفرنیک )

... و بشر معاصر سعی می کند که رابطه بین ذهن و دل را بکلی قطع نماید. و به اصطلاع امور عقلی را از امور احساسی بکلی جدا سازد و بقول معروف امور مادی را از امور روحی و عاطفی منزه کند و بدینگونه عملاً فرهنگ اسکیزوفرنیک را بنیاد نهاده است و هویت انسانی را دو شقه کرده است و غرابز و امور عاطفی را بحال خود وانهاده که بشر را بسوی انواع امراض روانی و عاطفی و غریزی می کشاند و ..
... ذهن بدون ارتباط با دل به تدریج از عقلانیت ساقط می شود و مجنون می گردد و دل بدون ارتباط با ذهن نیز هوسباز و دمدمی مزاج و وسواسی و فاحشه می شود. ....
استاد علی اکبر خانجانی
کتاب شناخت شناسی ص ۸۸

پاسخ دادن 0 0
داوود

داوود

من خودم اسکيزوفرنی دارم به دلیل مصرف سیگاره مادرم خیلی اذیت کردم خدا از من نگذره

پاسخ دادن 0 0
مشکات

مشکات

سلام این بیماری به خاطر به هم خوردن مزاج ها صورت میگیره بخصوص وقتی سودا توی سر قرار میگیره با کمک طب سنتی و اسلامی و تعادل مزاج این بیماری قابل کنترل هست

پاسخ دادن 0 0
وحید

وحید

برادرمن 38سالشه ازبچگی دچاراوتیسم بود.ولی الان 2ساله که به مرحله ی جنون رسیده.برفرض مثال به پدرمون حمله میکنه که توپدرمن نیستی وبایدازخونه بری بیرون.یابه مادرمون حمله ورمیشه که تومادرم نیستی ومادرواقعیموبه قتل رسوندی ومنم بایدتوروبکشم.بخدا زندگیمون داغون میشه.یدفه میبینی میگه من قبلا پزشک بودم یاکارمندبودم شماازمن همه چیوگرفتین.دعوامیکنه وفریادمیکشبومادرم پیش چنتادعانویس رفته یکیشون میگه جنهابهش حمله میکنن یابهش میگن اینکاراروبکن ویکیشون میگه نفرینش کردن.ولی یه ماه پیش پیش یه روانپزشک رفتیم چنتاقرص داده الان وضعش خوبه وخیلی کم عصبانی میشه.

پاسخ دادن 0 0
سارا

سارا

واقعا خیلی سخته من خودم این مشکلو داشتم کاش میشد یه راه ارتباطی بر قرار کرد که خصوصی به شما پیشنهاد بدم امتحان کنید بد نیست

پاسخ دادن 0 0
امید

امید

اگه میخواید بدونید واقعا چجوریه برید بازی healblade رو بازی کنید... کامل حسش میکنید...

پاسخ دادن 0 0
نظر خود را بنویسید ...

توجه : ارسال پیام های توهین آمیز به هر شکل و با هر ادبیاتی با اخلاق و منش اسلامی ،ایرانی ما در تناقض است لذا از ارسال اینگونه پیام ها جدا خودداری فرمایید.

کد امنیتی
ارسال نظر
انصراف