گرفتگی صدا

درمان گرفتگی صدا با پیشنهادات طب سنتی

کد مطلب : 11153تعداد نظرات : 35 نظرزمان مطالعه : 6 دقیقه
درمان گرفتگی صدا به روش های مختلف سنتی و دارویی انجام می شود همچنین در زمان گرفتگی صدا برخی مواد غذایی می توانند در تشدید و یا کاهش گرفتگی صدا موثر باشند که با آنها آشنا می شوید.

اگر به دنبال درمان گرفتگی صدا ی خود هستید این مطلب را از دست ندهید 

علت گرفتگی صدا چیست؟

تارهای صوتی که نوارهای کوچک ماهیچه ای در گلو هستند، با تنفس حرکت می کنند و هنگام حرف زدن دچار لرزش می شوند. وقتی صدا می گیرد که چیزی مانع از انجام درست لرزش آنها شده است. این چیز معمولا التهاب است (در اثر داد زدن برای تشویق تیم مورد علاقه، حرف زدن زیاد با صدای بلند، فریاد زدن بر سر کودکان یا حتی آواز خواندن با صدای بلند). سرفه نیز مانند گرفتگی صدا ممکن است بر اثر پدیده رفلاکس یا برگشت اسید معده اتفاق بیفتد که در این گونه موارد بادرمان مشکل رفلاکس، سرفه نیز برطرف می شود.

ورم تارهای صوتی ممکن است به دلایل گوناگونی مثل سرماخوردگی های ویروسی، عفونت گلو وسینوزیت، استفاده بیش از حد از گلو وحنجره مثل داد و فریاد کردن و صحبت کردن با صدای بلند به مدت طولانی، پدیده رفلاکس یا برگشت غذا از معده به مری (در این افراد گرفتگی صدا در اول صبح بیشتر است و علاوه برآن علائم دیگری هم مثل سوزش سردل یا بدبو و بدمزه شدن صبحگاهی دهان وجود دارد)، دود سیگار، حساسیت های غذایی، دارویی یا فصلی، تغییرات یا مشکلات هورمونی و بالاخره اضطراب و استرس اتفاق بیفتد. 

 درمان گرفتگی صدا

راههای درمان گرفتگی صدا

* سکوت کامل بهترین راه بهبود گرفتگی صداست. لااقل از پچ پچ کردن و فریاد زدن بپرهیزید. پچ پچ فشار زیادی بر تارها وارد می آورد. اگر لازم است، با صدای آرام حرف بزنید.

* با مرطوب نگاه داشتن گلو گرفتگی آن را درمان کنید .استنشاق بخار آب داغ از درمانهای بسیار موثر است. از دوش آب گرم یا دستگاه بخور کمک بگیرید. گذاشتن دستگاه بخور در اتاق خواب از خشک شدن هوای آن جلوگیری می کند.

* اگر مشکل صدای شما به خاطر برگشت غذا از معده به مری است، شب ها موقع خواب سرتان را کمی بالاتر از بدن قرار دهید، 3 تا 4 ساعت قبل از خواب از خوردن خودداری کنید و با تجویز پزشک از داروهای آنتی اسید مثل شربت آلومینیوم- ام- جی استفاده کنید.

* در درون بدن هم به آب کافی نیاز دارید؛ خوردن آب را به قدری زیاد کنید تا ادرار بی رنگ شود. خوردن روزانه 10 تا 12 لیوان آب کافی است.

* اگر دچار گرفتگی صدا در اثر سرماخوردگی شده اید، سوپ مرغ یا سیر بخورید. گرمای آن گلو را مرطوب می کند و سیر کم کننده ترشح مخاطی است.

* داروهای کاهش دهنده ترشحات مخاطی بخورید.اما مصرف داروهای ضد حساسیت باعث خشکی گلو می شوند. داروهای ضد احتقان هم در کاهش مخاط موثرند. اما درصورتیکه بیماری قلبی دارید قبل از مصرف آین داروها با پزشک مشورت کنید، چراکه بعضی داروهای ضد احتقان باعث بالا رفتن فشارخون می شوند.

* به نوعی بدترین دارو در این زمان خوردن آسپرین است .در التهاب ناشی از سرماخوردگی تارهای صوتی، آسپرین باعث ازرده شدن بیشتر آنها می شود و گرفتگی صدا را تشدید می کند. در صورت لزوم از مسکن های دیگر استفاده نمایید.

*  سرفه کردن گرفتگی گلو را تشدید می کند .برای جلوگیری از سرفه کردن و آسیب بیشتر به تارهای صوتی، از داروهای ضد سرفه و خلط آور استفاده کنید.

درمان گرفتگی صدا

آب نمک برای رفع گرفتگی صدا

برخلاف عقیده شایع، قرقره کردن با دهانشویه، عملا گرفتگی صدا را بیشتر می کند. بیشتر دهانشویه ها دارای الکل هستندو تارهای صوتی را بی آب می کنند. البته محلول های قرقره اصلا به تارهای صوتی نزدیک هم نمی شوند بلکه خود عمل قرقره کردن مضر است، چون تارهای صوتی را به هم زده و تورم آنها را بیشتر می کند. ولی شست وشوی دهان و بینی با محلول آب و نمک رقیق یا سرم شست وشو، انجام این کار به صورت روزانه باعث پاک شدن راه های تنفسی و سینوس ها از عوامل بیماری زا و حساسیت زا می شود؛ لذا هم در پیشگیری و هم در درمان بیماری های تنفسی و سرفه ناشی از آن بسیار موثر است

* استفاده از دستگاه بخور در اتاق خواب و محیط منزل با مرطوب نگه داشتن هوا کمک زیادی به نرم شدن صدا می کند. به یاد داشته باشید غرغره کردن دهانشویه ها ممکن است باعث بدتر شدن مشکل شود. 

بدترین و بهترین مواد غذایی برای درمان گرفتگی گلو و صدا

درمان گرفتگی صدا

 بامیه برای درمان گرفتگی صدا

چی بخوریم؟

 * اسفناج پخته ، سرفه های خشک را التیام بخشیده ، گرفتگی صدا را مرتفع و آسم را درمان می کند و سرما خوردگی را معالجه می نماید.

 * جوشانده دانه به ، سینه درد ، سرفه و گرفتگی صدا را درمان می نماید.

* جوشانده تره توام با شکر ، دستگاه تنفس را تقویت نموده و گرفتگی صدا و گلو درد را درمان می کند.

* سیب دستگاه تنفس را تقویت نموده ، گرفتگی صدا و اختلالات تنفسی را درمان می نماید.

* آب نخود پخته توام با نمک ، درمان کننده سینه درد ، گرفتگی صدا و التیام دهنده سرفه است.

* ریشه و گل و برگ ختمی را به عنوان نرم کننده ی سینه و شکم به کار می برند و برای معالجه زکام گلو درد مصرف می نمایند و گرفتگی صدا را برطرف می نماید.

* جوشانده برگ کرفس  گرفتگی صدا را درمان می کند.

* بامیه یا بامیا به علت داشتن لعاب سینه های خسته و کوفته را نرم و گرفتگی صدا و آواز را باز می نماید و با لعاب خود ، معده و روده را جارو کرده ، نرم می نماید.

 

چی نخوریم؟

 درمان گرفتگی صدا

* کافئین موجود در قهوه، کولا و شکلات یک عامل خشک کننده گلو است و کمکی به تارهای صوتی نمی کند.

* از خوردن غذاهای تند، ترش و پرادویه خودداری کنید.غذاهایی مثل سوپ مرغ و سبزیجات و اسفناج پخته مفید است. مکیدن دانه های «به» نیز برای نرمی صدا موثر است ولی نباید دانه ها را بجوید یا قورت دهید.

* در برخی موارد فرد دچار سرفه خشک می شود که می تواند ازداروهای سرکوب کننده مکانیسم سرفه مثل شربت دکسترومتورفان ، قطره کلوبوتینول و شربتی گیاهی حاوی عصاره پیچک ( با نام تجارتی پروسپان ) استفاده کند. 

 درمان گرفتگی صدا

داروهای گیاهی و خانگی برای  درمان گرفتگی صدا

7 پیشنهاد گیاهی برای  درمان گرفتگی صدا بدون دارو

در انتهای این بخش از سلامت نمناک نوبت به درمان های گیاهی و طبیعی گرفتگی صدا رسید.

1- درمان گرفتگی صدا با شیر و ترنجبین

یکی از نسخه های قدیمی مصرف شیر است؛ شیر تازه با شکر یا ترنجبین برای درمان گرفتگی صدا مفید است. 

2- درمان گرفتگی صدا با زنجبیل

یک قاشق سوپ خوری زنجبیل خردشده را در یک فنجان آب به مدت 10 دقیقه بجوشانید، آن را از صافی بگذرانید و به آن عسل اضافه کنید. روزی 3 بار این دمنوش را بنوشید. 

3-  درمان گرفتگی صدا با عسل

2 قاشق سوپ خوری عسل را با مقداری فلفل سیاه داخل یک لیوان آب گرم حل کنید و آن را چند بار در روز میل کنید.

روش دوم استفاده از عسل برای درمان گرفتگی صدا :مقدار مساوی عسل و عرق شاهسپرم (از خانواده ریحان) را مخلوط کرده و روزی 3 بار بخورید.

4-  درمان گرفتگی صدا با قرقره سرکه سیب

از محلول سرکه و آب به میزان برابر برای قرقره دست کم 2 بار در روز استفاده کنید.

5- درمان گرفتگی صدا با فلفل قرمز

نصف قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز را با 1 قاشق سوپ خوری عسل مخلوط و به آرامی میل کنید. 

6- درمان گرفتگی صدا با عسل و آب لیمو

1 قاشق سوپ خوری عسل و آب لیمو را در یک فنجان آب ولرم حل کنید و چند بار در روز از این محلول بنوشید.

7- درمان گرفتگی صدا با سیر

سیر یکی از اصلی ترین ترکیبات درمانی برای مشکلات مربوط به سرماخوردگی و دستگاه تنفسی است ، پس برای درمان گرفتگی صدا یک حبه سیر را دو نیم کنید و هر تکه را در یک طرف دهان بگذارید. درحالی که به آرامی آن را می جوید، آب سیر را بمکید تا التهاب تسکین یابد و درمان سریع تر حاصل شود.

درمان سریع گرفتگی صدا با بهترین داروهای گیاهی و خانگی

4.62766
این مطلب مفید بود ؟2529237
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
منبع : بخش بهداشت و سلامت نمناک/ن
برچسب :
35 نظر به ثبت رسیده است
زهرا1395-01-01
عالی بود ممنونم مدتهاست از کرفتگی زیاد صدا ناشی از سرماخوردگی رنج میبرم امیدوارم با استفاده از راهکارهای شما بهبود پیدا کنم
20463
یونس1395-02-10
مرسی از راهنماییهای خوبتون
6950
ماني طالقاني1395-02-30
بسيار بسيار از شما متشكرم من ١٣سال دارم اما حدود٧سال است كه با گرفتگي صدا بصورت پيرمردي مواجه شده بودم و دكتر ها از درمان من عاجز ماندند ولي با كمك اين مطلب الآن صدايي رسا و دلنشين دارم از شما متشكرم.
187115
رها1395-07-19
شربت پروسپان برای سرفه های خشک عالیه
4631
مینا1395-09-14
خیلی مفید و جامع بود، تشکر
3728
ویدا1395-09-18
مرسی از راهنمایی های خوبتون
3113
elham1395-10-17
مرسی.ولی سه هفتس صدام گرفته دکترم رفتم خیلی میترسم .نمیدونم چیکار کنم.بقیه هم همش دتون نگرانم میکنن.
8231
مجید1395-10-22
به نظر عالی میاد من برم امتحان کنم. ممنون
2916
اریا1395-10-22
واو او مای گاد عالی تر از عالی بود یعنی عاااااااااالیااااااااااا
4144
مژگان1395-11-09
امتحان میکنم .مرسی از راهنمایتون
2616
Mona1395-11-12
خیلی ممنون از اینکه به این نتیجه رسیدم
2813
مينا1395-11-12
خواهرم مدتهاست صداش گرفته ،هم داروهاي گياهي هم شربتهاي سرفه گوناگون خورده ولي خوب نميشه ، اميدوارم با اين راهكارها بهتر بشه .
4728
علیرضا 1395-11-13
سلام خسته نباشید من امروز باید برم استودیو ضبط صدا برای گروه سرود و تک خوان گروه هم هستم و سوزش گلو و گرفتگی بینی و گرفتگی صداهم دارم چه چیزی برام موثرتره و در حد 5الی6ساعت زود خوبش میکنه؟؟؟
18160
مریم1396-01-02
به نظر من که تجربشم داشتم و خوب شدم اب جوش عسل با لیمو ترش تازه بخور خیلی خیلی تاثیر داره. انشالله که خوب بشی.
4916
مهدی1395-11-13
مرسی ازراهنمایی تون واقعاعالی بود
710
پریسا1395-11-23
ممنون از راهکارهای عالیتون
161
علی1396-01-06
ممنون از مطالب جامعتون مختصر و کاربردی بود
135
حاج گلزار 1396-01-09
از مطالب خوبتان ممنونم من خودم مداح هستم از مطالبتان استفاده کردم امتحان میکنم انشأالله مفید باشه با تشکر
1727
پروانه1397-09-13
ممنون از راهنمایی شما استفاده میکنم
114
محمد1396-02-10
سلام من 19 سالمه همیشه حس میکنم صدام گرفته و ناواضح است و موقع حرف زدن دیگران درست متوجه کلمات که میگم نمیشوند خیلی وقته این مشکل رو دارم آیا راه حلی برای واضح شدن صدا هست؟ انگار یه چیزی روی تار های صوتیم باشه ک نمیزاره صدام درست بیرون بیاد و انگار یه بخشی از صدام هوا است لطفا کمکم کنید
البته این رو هم بگم که پدرم و برادر بزرگترم هم صداشون همین طوره ولی من این صدا رو دوست ندارم
7729
ارام1397-02-19
سلام فكر ميكنم بعضي از صداها ژنتيكيه و تم صداتو همينه
1113
الهام 1396-02-15
سلام.17سالمه و حدود يك سال هست كه در اثر خوردن دارو صدام خش دار و كلفت شده.دارو ها براي افزايش وزن و قد بود كه با تجويز پزشك و زير نظر پزشك خوردم.مثل اينكه اين داروها به بدنم نميساخته واختلال هورمون إيجاد كرده.ايا درمان داره؟اگه هست چه درماني؟دكترهاي مختلف رفتم تشخيص درستي ندادن و ساده از كنارش گذشتن.لطفا راهنمايي كنين
4721
علی 1396-03-12
احسنتم . مطالبتون موثر واقع شد . یاعلی
84
رضوان 1396-05-15
خیلی ممنون از راهنمای شما
37
سینا1396-07-02
بسیار عالی بود مرسی
62
Samr1396-07-06
با سلام دوماهه صدام گرفته و با کشیدن قلیون تنباک سبز گرفتی صدام طی ۵الی۶ساعت ب حالت عادی خود باز می گردد.کسی میتواند مرا راهنمایی کند که علت این گرفتگی صدا چیست؟
189
سکینه1396-07-06
با سلام ب همگی .منم دوساله عمل لوزه کردم صدام تغییر کرده بعضی کلمات رو مثل قبل واضح نمیگم .احساس میکنم ته حلقم ک جای لوزه هامه بی حسه برا همین نمیتونم کلمات رو قشنگ با صدای قبلم تلفظ کنم .و ناگفته نماند من طعم شیرینی را مثل قبل احساس نمیکنم .خیلی کمرنگ حس میکنم چکار کنم آیا امکانش هست ک من خوب بشم راهنمایی کنید خیلی اذیتم با این حال .باتشکر
186
زهرا1396-07-18
سلام دخترم2سال و7ماهشه ، 4روزه براثرسرماخوردگی صداش کیپ شده و خیلی گرفته و سرفه های خلطی میکنه.بنظرشما چه دارویی برای درمان این گرفتگی خوبه؟!خیلی اذیت میشه
6725
عامر1396-08-25
سلام من حدود یک ماه بود که سرفه خشک داشتم خیلی اذیت میشدم هرقرص ودارویی هم امتحان کردم جواب نمیداد ولی از یکی شنیدم شربت آویشن عسل خیلی خوبه، گرفتم با2تا بطریش مثل آب روی آتیش میزون شدم، البته خودتونم میتونید درستش کنید1قاشق عسل2قاشق شربت آویشنو تو یک لیوان آب داغ قاطی کنید و میل کنید، باتشکر
125
ساریوان1397-03-14
راهنمایی هاتون کاملا خوب بود و تاثیر گزار.منتها مشکل اصلی صدام پارگی تار صوتی بوده ک تازه متوجه شدم
84
مانیا1397-06-14
راهنمایهای شما بسیار خوب ومفید بود ولی مشکل من وجود پولیپ در حنجره میانی میباشد که نیازبه گفتار درمانی یا عمل جراحی دارد.
94
ر.ر1397-08-03
ممنون از راهنمایتون ولی بهترین راه لیمو ترش و اب ولرم یک کم نمک بریزی مخلوط کنی و و قرقره کنی
83
هادي1397-08-09
سلام مرسي بابت راهنمايي خوبتون.
710
Elahe1397-08-16
عالی بود.مطالبش هم واقعا درسته????
64
مهسا1397-08-23
من چند روز بود که صدام گرفته بود زنجبیل با عسل استفاده کردم عالی بود بعد نیم ساعت صدام برگشت و واقعا معجزه کرد البته بگم که طوری بود که اصن نمی تونستم حرف بزنم
3610
وبگردی