آجیل کاهش وزن
شاید باورتان نشود ولی آجیل نه تنها شما را چاق نمی کند بلکه در چربی سوزی به کمک شما می آید.

رابطه آجیل کاهش وزن و جلوگیری از افزایش وزن

صرف نظر از کالری بالا، آجیل ها می توانند از افزایش وزن که اغلب در دوران نوجوانی اتفاق می افتد، پیشگیری کنند . آجیل ها طیف وسیعی از فواید را برای سلامتی فرد دارند و مطالعات نشان می دهد که فواید آن ها بیش از این ها بوده که هنوز کشف نشده است.

آجیل ها می توانند از ابتلا به بیماری های قلبی و همچنین اختلالات جنسی در مردان جلوگیری کنند و همچنین اثرات نگهدارنده برای بدن فرد نیز دارند. به عنوان مثال مصرف آجیل به طور روزانه می تواند خطر ابتلا به بیماری هایی مثل دیابت و سرطان و حتی خطر مرگ و میر را به هر دلیلی کاهش دهد. 

اما واقعاً رابطه بین مصرف روزانه آجیل با پیشگیری از افزایش وزن چیست ؟

همانطور که در بخش ورزش و تناسب اندام نمناک گفته ایم مطالعه اخیر در این مورد چاپ شده که نشان می دهد مصرف روزانه آجیل می تواند شما را از اضافه وزن دور کند که در نوجوانی به آن دچار می شوید. اکنون مطالعات جدیدی نیز در این مورد در حال بررسی می باشد. 

آجیل کاهش وزن

تاثیر آجیل در کاهش وزن

مطالعه در مورد مصرف آجیل در یک نمونه بزرگ

دانشمندان برای بررسی این موضوع نمونه ای را انتخاب کردند و به آن ها رژیم غذایی و الگوهای تمرینی دادند و هر کدام را به سه گروه تقسیم کردند.

افراد به سه گروه خانم ها، آقایان و تعدادی فرد نوجوان تقسیم شدند که هیچکدام از این افراد از قبل مبتلا به هیچ گونه بیماری مزمنی نبودند و بعد از 4 سال از آن ها خواسته شد تا به سوال هایی در مورد اضافه وزن و یا مصرف آجیل در پاسخ نامه ها جواب دهند.

در پرسش نامه از آن ها سوال شده بود که چند وقت یک بار از آجیل استفاده می کردند و چند ساعت فعالیت ورزشی انجام می دادند. 

طبق بررسی های انجام شده افراد توانستند که میزان کالری سوزانده شده توسط هر ساعت از فعالیت فرد را به دست بیاورند. 

نتیجه این بود که افرادی که در گروه نوجوانان به مصرف آجیل پرداخته بودند، کاهش وزن بیشتری نسبت به افراد دیگر داشتند. حتی اگر مستعد چاقی بودند. 

فواید آجیل

فواید آجیل و کاهش وزن

مصرف آجیل و کاهش وزن 

آنالیز این مطالعات و این نمونه نشان داد که افزایش مصرف آجیل توانست با کاهش وزن 2 کیلو گرم یا بیشتر در طول چهار سال در ارتباط باشد. همچنین افزایش مصرف گردو با کاهش 15 درصدی چاقی مرتبط بود.

در واقع در میان آجیل ها گردو بیش از همه بر روی کاهش وزن افراد تاثیر داشت. 

اگر بخواهیم جزئی تر توضیح دهیم، جایگزین کردن گوشت های فراوری شده با غلات، دسرها و آجیل توانست باعث کاهش وزن دوره ای در افراد شود. علاوه بر آن بسیاری از افراد توانستند با مصرف آجیل، اضافه وزن خود را کنترل کنند و کمتر در معرض چاقی قرار بگیرند.

در نهایت مطالعات به این نتیجه رسیدند که افزایش مصرف آجیل به طور روزانه می تواند حدود 23 درصد خطر اضافه وزن را کاهش دهد.

اگرچه که محققان به طور جداگانه بر روی کره بادام زمینی و ارتباط آن با کاهش وزن مطالعه کردند و فهمیدند که هیچ اثر مثبتی برای این موضوع ندارد.

 لاغری با گردو

لاغری و آجیل

آجیل چگونه می تواند از اضافه وزن دوران نوجوانی جلوگیری کند؟ 

اگرچه که مطالعات در این مورد هنوز به طور کامل انجام نشده، اما آنها اشاره کردند که مکانیسم هایی در بدن حین مصرف آجیل در بین نوجوانان اتفاق می افتد. 

یکی از توضیحاتی که در این مورد در دسترس داریم، این است که احتمالاً جویدن آجیل نیاز به تلاش زیادی دارد و باعث می شود که افراد دیگر انرژی برای خوردن غذاهای دیگر نداشته باشند. 

همچنین آجیل ها فیبر بالایی دارند که می توانند احساس سیری را تا مدت زمان زیادی به آنها ببخشند. بنابراین جلوگیری از گرسنگی و همچنین احساس سیر بودن تا مدت زمان زیادی در بدن این افراد باقی خواهد ماند.

علاوه بر فیبر موجود در آجیل، چربی ها نیز در آن قرار دارند که می توانند کالری زیادی را به فرد برسانند و انرژی فرد را تأمین کنند تا فرد نیاز به خوردن غذاهای دیگر نداشته باشد.

تاثیر آجیل

ارتباط آجیل و کاهش وزن

آجیل ها چربی های اشباع نشده دارند که می تواند اکسیداسیون چربی را بالا ببرد و به تبدیل آن به انرژی در زمان کوتاه تر کمک کند. 

مطالعات نشان می دهد که افزایش مصرف آجیل به طور کلی در هر نوعی با جلوگیری از کاهش وزن در طولانی مدت ارتباط دارد، حتی با این که کالری بالایی دارد.

پس می توان نتیجه گرفت که آجیل ها می توانند یک بخش سالم در الگوی رژیم فرد محسوب شوند و می توان آن را جایگزین غذاهای سالم اما چاق کننده کرد. مخصوصاً مصرف آن در دوران نوجوانی بسیار حائز اهمیت می باشد.

وقتی آجیل برای کاهش وزن و ضد چاقی تجویز می شود

3.33
این مطلب مفید بود ؟21
منبع : medicalnewstoday / بخش ورزش و تناسب اندام نمناک /ن /م.ح
وبگردی