پزشک
آلزایمر و سرطان هر دو بیماری هایی هستند که هر کسی میتواند مبتلا شود پس نمی توان گفت این بیماری ها منحصرا برای سالمندان یا رده سنی خواصی هستند پس چقدر خوب است که در هر سنی اطلاع داشته باشیم که...

چه رابطه ای بین سرطان و آلزایمر وجود دارد؟ 

 
احتمال بروز سرطان و آلزایمر در سنین مختلف وجود دارد ولی احتمال پیدایش و رشد آن با افزایش سن زیاد می شود
 
آلزایمر بیماری زوال عقل و سرطان محدود کننده عمر فرد بوده و و ادامه زندگی انسان را سخت تر می کند . وجود و وقوع یک بیماری علایم عارضه دیگر را محدود می کند در صورت وجود تشخیص جدید الزایمر ویا سرطان نشانه های تازه را به حساب بیماری تازه تشخیص داده شده می گذارند.و در نتیجه بیماری ها و اختلالات مغزی را دلیل و تاثیر شیمی درمانی میدانند.
 
اخیرا تحقیقات و مطالعات بسیاری در مورد واکنش سلول های بدن و مغز به این دو بیماری انجام شده است که در نتیجه گیری نهایی وقوع الزایمر در بیماران سرطانی ووقوع سرطان در بیماران الزایمری کاهش داشته است اما کاهش بیش از حد مورد انتظار تنها در گروه سنی بالاتر از 70 سال تایید شده است که نشانه ان است که هر دوی این بیماری ها با افزایش سن بیشتر رخ می دهند.
 
در بیمارانی که دو ماه قبل از تشخیص تومور مغزی تشخیص الزایمر در انها داده شده بود علایم اولیه تومور به حساب علایم الزایمر گذاشته شده بود.این موضوع باید در تشخیص بیمارانی که برچسب الزایمر به انها داده می شود مورد توجه قرار گیرد تا باعث خطای تشخیصی نگردد.
 
 
مرد
 

رابطه بین آلزایمر و سرطان 

 
دو بیماری الزایمر و سرطان مکانیسم بیولوژیکی متفاوت دارند,مرحله اول در تغیر حالت از سلولهای نرمال به سلولهای سرطانی اختلال در DNA است و قسمت های از سیستم دفاعی که به توجه و مراقبت Caretakerموسوم است می تواند می تواند از اختلال سلولی پیشگیری کرده و در برخی موارد ترمیم کند.تحقیقات نشان میدهد که در بیماری الزایمر در سلولهای اعصاب انها  ضعف چرخه تکثیر سلولی وجود داردکه با پدیده پیر شدن سلولها همراه شده و به مرگ سکته ای نورونهای انها می انجامد.
 
این جریان دفاع ضعیف وناکارامد سلولهای عصبی در الزایمر از یکسو و میل ان نورونها به پیرو فرسوده شدن و در نهایت مرگ انها به نوعی مختص سرطان است و شاید توجیه زیست شناسی زوال عقل الزایمری در بیماران سرطانی و بر عکس ان باشد اما مطالعات بیشتری برای تعیین چگونگی رابطه پیچیده بین سرطان و الزایمر و پیری و کهولت سلولهای بدن لازم است.
 

 

آیا رابطه ای بین سرطان و آلزایمر وجود دارد؟

2.56
این مطلب مفید بود ؟33
توجه : مطالب بخش بهداشت و سلامت سایت نمناک از منابع خارجی ترجمه شده و تنها جنبه اطلاع رسانی و آموزشی دارد . از اینرو توصیه پزشکی تخصصی تلقی نمی شوند و نباید آنها را جایگزین مراجعه به پزشک جهت تشخیص و درمان دانست .
برگرفته از hi doctor.ir/ن
وبگردی